۰

اعتماد به نفس چیست؟ ۱۵ راه تقویت اعتماد به نفس کدامند؟

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس و هر چه راجع به آن باید بدانید

واژه اعتماد به نفس برای ما واژه‌ی جدیدی نیست، ما در طول زندگی بارها این عبارت را شنیده‌ایم و از آن استفاده کرده‌ایم اما آیا تا کنون برای شما پیش آمده که به شما بگویند اعتماد به نفس پایین/ بالایی دارید؟ اگر در این موقعیت قرار گرفته باشید احتمالا مانند من این سوال از ذهنتان گذشته که معیار این فرد برای سنجش اعتماد به نفس چیست؟

به یاد دارم زمانی که شخصی در مورد اعتماد به نفس من اظهار نظر کرد من به اینکه واقعا اعتماد به نفس چیست؟ چه نشانه‌هایی دارید؟ چگونه افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند آن را تقویت کنند؟ فکر کردم، سپس درباره این موضوع مطالعه نمودم و تصمیم به نگارش این مقاله گرفتم. با ما در پرشین لیدی همراه باشید تا بتوانید پاسخ این سوالات را بیایید.

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس مفهوم پیچیده‌ای ندارد؛ ولی تعاریف متعددی برای آن وجود دارد. در این مقاله ما اعتماد به نفس را همان باور و ایمان به خود و توانایی‌های‌مان تعبیر می‌کنیم. اگر ما نگاه درستی به خود و توانایی‌هایمان داشته باشیم قطعا می‌توانیم در زندگی موفقیت‌های زیادی را کسب کنیم. همانطور که مشاهده کردید پاسخ به سوال اعتماد به نفس چیست خیلی دشوار نبود. مسئله اساسی این است که چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس داشته باشیم.

اعتماد به نفس چیست

آیا اعتماد به نفس همان خودباوری است؟

از پاسخ به سوال اعتماد به نفس چیست می‌توان به این موضوع پی برد که اعتماد به نفس همان خودباوری است. باور خود کار ساده‌ای نیست اما می‌توان سعی کرد که ذهن را برای پذیرش توانایی‌های‌مان آماده کنیم.

اعتماد به نفس ذاتی است یا اکتسابی؟

حال که می‌دانید اعتماد به نفس چیست بهتر است به صحبت راجع به ذاتی یا اکتسابی بودن آن بپردازیم. برخی دانشمندان معتقد هستند که اعتماد به نفس ذاتی است و ریشه‌ی ژنتیکی دارد. این دانشمندان بر این باورند که اعتماد به نفس تنها تحت تاثیر محیط و عوامل بیرونی نیست و مسائل ژنتیکی در آن دخیل هستند؛ اما در طرف دیگر برخی دانشمندان مخالف این دیدگاه هستند و معتقدند که اعتماد به نفس پدیده‌ای ذهنی است و ریشه ژنتیکی ندارد به عبارت دیگر اعتماد به نفس یک پدیده ذاتی نیست. این دانشمندان معتقدند اگر شخصی باور کند که اعتماد به نفس پدیده‌ای ذاتی است هیچوقت برای پرورش ذهن و باور خود، تلاشی نخواهد کرد.

تفاوت اعتماد به نفس و غرور چیست؟

برخی تصور می‌کنند که غرور و اعتماد به نفس تعریف یکسانی دارند، در صورتیکه این دیدگاه کاملا غلط است؛ اما تفاوت غرور و اعتماد به نفس چیست؟ همانطور که گفتیم اعتماد به نفس همان خودباوری است؛ اعتماد به خود و توانایی‌هایمان. اما غرور یعنی خود بزرگ بینی، افراد مغرور در همه حالتی خود را برتر از دیگران می‌بینند، این افراد الزاما توانایی خاصی ندارند اما گاهی حتی با تخریب دیگران سعی در توانمند جلوه دادن خود دارند.

نکته‌ای حائز اهمیت این است که گاهی ممکن است خودباوری بیش از حد منجر به غرور شود. پس نباید در خودباوری اغراق کنیم زیرا در این صورت به عنوان یک فرد مغرور شناخته می‌شویم که از بسیاری جمع‌ها طرد خواهیم شد، که منجر می‌شود بسیاری از موقعیت‌ها، فرصت‌ها و اشخاص را در زندگی خود از دست بدهیم.

اعتماد به نفس خود را چگونه تقویت کنیم

اگر بر این باور باشیم که اعتماد به نفس ذاتی است پس دیگر نباید به دنبال راهکار برای افزایش اعتماد به نفس باشیم، چون ژن برای شما تصمیم می‌گیرد که اعتماد به نفس داشته باشید یا خیر؛ اما در صورتیکه مانند ما بر این باور هستید که اعتماد به نفس ریشه‌ی ژنتیکی ندارد می‌توانید با روش‌های مختلفی اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید؛ اما را‌ه‌های تقویت اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس و مدیتیشن

مدیتیشن یا مراقبه مجموعه فعالیت‌هایی هستند که هر شخص می‌تواند با انجام دادن آن‌ها روح و جسم خود را آرامش ببخشد؛ اما رابطه‌ی مدیتیشن و اعتماد به نفس چیست؟ در تمرینات مدیتیشن شما یاد می‌گیرد که چگونه بر خود و توانایی‌های‌تان متمرکز شوید و بهره‌وری خود را افزایش دهید. در نتیجه‌ی مراقبه‌ی ذهن شما می‌توانید با پرورش ذهن به خودباوری برسید.

یادگیری زبان‌های خارجی و اعتماد به نفس

برخی معتقدند میان یادگیری زبان و اعتماد به نفس ارتباط وجود دارد، اما ارتباط میان یادگیری زبان و اعتماد به نفس چیست؟ به این موضوع توجه کنید که یادگیری زبان کار ساده‌ای نیست، وقتی شما در پروسه یادگیری پیشرفت می‌کنید در واقع مثل این است که پا به جهان وسیع‌تری که در آن می‌توانید با افراد بیشتری در ارتباط باشید، خواهید گذاشت. حتما این ارتباط برای شما فرصت‌های بیشتری خلق می‌کند و علاوه بر آن در شما حس بهتر و مثبتی را ایجاد می‌کند. پس یادگیری زبان را می‌توان یکی از را‌ه‌های افزایش اعتماد به نفس دانست.

لباس و اعتماد به نفس

ارتباط میان لباس و اعتماد به نفس چیست؟ آیا لباس می‌تواند اعتماد به نفس ما را افزایش دهد؟ نمی‌توان به این سوال پاسخ قطعی و حتمی داد، اما به طور کلی هر مولفه‌ای که در ما حس بهتری ایجاد کند در افزایش اعتماد به نفس ما تاثیر خواهد داشت. البته آنچه بیشتر از نوع لباس اهمیت دارد، داشتن ظاهری آراسته است. همیشه لباس‌های مرتب، خوشبو و اتو کشیده به تن کنید؛ انجام این کارها قطعا در شما حس بهتری ایجاد می‌کند.

سخنرانی در جمع و اعتماد به نفس

ارتباط میان سخنرانی در جمع و اعتماد به نفس چیست؟ آیا می‌توان به سخنرانی در جمع به عنوان یک تمرین برای افزایش اعتماد به نفس نگاه کرد؟ پاسخ به این سوال مثبت است. اگر شما بتوانید روش‌های سخنرانی در جمع را فرا بگیرید و مرتبا سعی کنید در جمع‌های مختلف صحبت کنید به تدریج اعتماد به نفس حضور و سخنرانی در جمع‌های بزرگ را پیدا خواهید کرد.

می‌توانید از جمع‌های دوستانه شروع کنید و به تدریج در جمع‌هایی که کمتر شناخته می‌شوید صحبت کنید. بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که چقدر با اعتماد به نفس بیشتری در میان مردم حضور پیدا خواهید کرد. برای شروع این فعالیت می‌توانید از کتاب «آئین سخنرانی» اثر دیل کارنگی کمک بگیرید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 به این صفحه یه امتیاز بده

میانگین رتبه : ۵ *** تعداد رای : ۱
spinner در حال ثبت رای

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • لینک در کامنت ارسال اصلا قرار ندید چون تایید نمیشه
  • از الفاظ رکیک و بی ادبانه خودداری کنید
  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید