5

فواید مدیتیشن در بارداری

فواید مدیتیشن در بارداری

مراقبه در دوران بارداری

مراقبه در بارداری، فواید مدیتیشن در بارداری، مدیتیشن صوتی در دوران بارداری و تاثیرات مدیتیشن در افزایش هوش جنین در بارداری از جمله سوالات زنان باردار است که در سایت پرشین لیدی توضیح داده شده است.

از جمله چالش ها و تغییرات قابل لمس در بارداری نوسانات خلقی، تغییر عادات غذایی به دلیل حالت تهوع و استفراغ وسنگین شدن خانم های باردار است که می تواند اذیت کننده باشد. از جمله روش هایی که می توان در این دوران به آرامش رسید و استرس و اضطراب را کاهش داده، توانایی تحمل و سازگاری در این دوران را بالا می برد و به سلامت مادر و جنین کمک می کند انجام مراقبه و مدیتیشن در بارداری است.

مدیتیشن در بارداری هورمون ملاتونین و دهیدرواپی آندرسترون را افزایش می دهد که از جمله تاثیرات آنها، افزایش سیستم ایمنی بدن، کاهش دردهای بارداری و ایجاد شادی در بدن است. با باردار شدن بر اثر تغییرات هورمونی ایجاد شده، خلق و خوی خانم ها تغییر می کند و استرس و اضطراب بیشتر می شود. مدیتیشن در بارداری می تواند برای بازیابی آرامش چه از لحاظ جسمی و چه روحی شود.

مراقبه در بارداری

در ذیل به فواید مدیتیشن در بارداری اشاره می کنیم:

 • کاهش استرس و اضطراب یکی از مهم ترین تاثیرات مدیتیشن است.
 • مدیتیشن در بارداری، تنگی نفس در بارداری را کاهش داده و کمک می کند تنفس عمیق و صحیحی داشته باشید.
 • فشار خون و ضربان قلبتان تنظیم می گردد. با انجام مدیتیشن فشار خون که تنظیم شود باعث می شود اکسیژن و خون کافی به جفت برسد.
 • انجام مدیتیشن آرامش را برای شما به ارمغان می آورد و می توانید خواب راحتی داشته باشید.
 • درد زایمان و دردهای دوران بارداری را کاهش میدهد و باعث کنترل درد می شود.
 • مدیتیشن باعث می شود تمرکز و هوش هیجانی افزایش یابد.
 • با انجام مدیتیشن می توانید با جنین در رحم خود ارتباط برقرار کنید.
 • مدیتیشن از احتمال زایمان زودرس جلوگیری می کند.
 • در بارداری برای ارتباط برقرار کردن با جنین در رحم می توان از طریق مدیتیشن و استفاده از کلمات تاکیدی و محبت آمیز در مکانی آرام اقدام کرد. 

مدیتیشن برای باردار شدن  

برای باردار شدن و فرزندآوری، بدن باید آمادگی لازم را داشته باشد علاوه بر ترک قرص های ضد بارداری، مصرف مولتی ویتامین ها از جمله فولیک اسید از یک ماه قبل از بارداری، برنامه غذایی و ورزشی سالم و اصولی،انجام دادن آزمایشات برای اطمینان از سلامت و نداشتن بیماری، بررسی سلامت دهان و دندان، عدم استعمال دخانیات، تقویت سیستم ایمنی بدن و داشتن رابطه جنسی، یک دیگر از راهکارها برای باردار شدن سالم انجام مدیتیشن و مراقبه و استفاده از قانون جذب و انرژی است.

انرژی درمانی و مدیتیشن نوعی ورزش است که می توان قانون جذب را بکار برد بدین نحو که تمام افکار منفی و احساسات بد را از ذهن و روح دور کرد و به آنچه که هدف و آرزوی ماست می اندیشیم و مثبت اندیشی را جایگزین افکار آشفته می کنیم. برای امر باردار شدن نیز این را می تواند بسیار کمک کننده باشد با مدیتیشن می توانید خود را به این باور برسانید که انچه که خواسته اید یعنی بارداری را جذب کرده اید.

با تصویر سازی ذهنی نیز می توانید در بازه زمانی کوتاهی  به خواسته خود جامه عمل بپوشانید . سعی کنید مدیتیشن را با حال خوب و انرژی بالا و در محیطی کاملا آرام انجام دهید و با اطمینان و ایمان ورزش را شروع کنید تا حس خوبی داشته باشید.

افزایش هوش جنین با موسیقی و مدیتیشن در دوران بارداری

موسیقی همانطور که بر روح و روان اثر می گذارد در دوران بارداری بر مادر و جنین نیز اثرگذار است. جنین در رحم مادر از شش ماهگی صداهای خارج از رحم را می شنود . موسیقی های آرام بخش باعث بالا رفتن هوش جنین و افزایش قدرت یادگیری می شود. یکی از این موسیقی‌های آرامش‌بخش و اثر گذار مدیتیشن است. مدیتیشن وزن جنین را به تعادل می رساند و احتمال سقط جنین و زایمان زودرس را کاهش می دهد.

گوش دادن به موسیقی های کلاسیک به ویژه موسیقی موتزارت در بارداری تاثیر زیادی در بالا بردن هوش جنین دارد. زمانی که برای جنین در رحم مادر موسیقی کلاسیک پخش شود بعد از تولد، کودک به این موسیقی واکنش نشان می دهد. موسیقی موتزارت هماهنگ با ضربان قلب جنین یعنی ۶۰ بار در دقیقه است.

تاثیر گوش دادن به موسیقی از جمله موسیقی های کلاسیک و از جمله موتزارت، بر حافظه بلند مدت جنین حتی در دوران بزرگسالی نیز مشهود است. موسیقی آرام با صدای ملایم برای مادر و جنین بهترین گزینه است.

افزایش هوش جنین با مدیتیشن

مدیتیشن صوتی برای کاهش استرس 

مدیتیشن صوتی، ناآرامی و استرس را کاهش می دهد. استرس علاوه بر ایجاد روحیه‌ایی شکننده و منفی، بر جسم نیز تاثیر منفی می گذارد و همین اندیشه ها و افکار مخرب و منفی باعث بروز انواع بیماری های جسمی و روحی می شود. در زمان انجام مدیتیشن و مراقبه باید در محیطی کاملا آرام و به دور از افکار منفی به تمرین بپردازید تا بدن شما در آرامش کامل قرار گیرد.

پس برای انجام مدیتیشن صوتی در مکانی مناسب و آرام، صاف بنشینید اگر دوست دارید می توانید دراز بکشید. چشمانتان را آهسته  ببندید و سعی کنید بدنتان را درحالت ریلکس قرار دهید. به هیچ چیز فکر نکنید تنها تمرکزتان را بر روی تنفستان قرار دهید.

زمانی که احساس کردید به یک بی وزنی رسیده اید از تصویر سازی استفاده کنید. افکار منفی در این لحظه کاملا از شما دور شده اند و در نتیجه اثری از استرس در وجودتان نیست. مدیتیشن صوتی برای کاهش استرس باعث می شود شما زمان حال را دریابید و زندگی کنید.

تاثیر موسیقی بر آرامش

زمانی که به آهنگ و موسیقی گوش می دهیم، احساس و افکارمان تحت تاثیر قرار می گیرند و بر انرژی و رفتارمان نیز تاثیر گذارند. موسیقی تاثیر بسزایی نیز در ایجاد و افزایش تمرکز دارد. از تاثیرات روان‌شناسی موسیقی بر آرامش می توان موارد زیر را نام برد:

زمانی که در حال انجام دادن کاریی هستید گوش دادن به موسیقی باعث می شود کیفیت و بازده آن کار و فعالیت بالا رود.

مدیریت و کاهش استرس و بازیابی روح با گوش دادن به موسیقی از نظر علمی نیز ثابت شده است.

گوش دادن به موسیقی در زمان مطالعه باعث تقویت حافظه می گردد.

درد با گوش دادن به موسیقی کاهش، تحمل درد نیز افزایش می یابد. در‌واقع موسیقی درمانی، درد را درمان می کند.

شنیدن آهنگ، تنفس، فشار خون، ضربان قلب، سیستم قلبی عروقی و میزان انرژی و اکسیژن را تنظیم می کند.

باید توجه کرد موسیقی که باعث ایجاد آرامش و تاثیر بر روح و جسم و روان فرد می شود باید موسیقی و آهنگ هایی شاد و ملایم باشند تا باعث شادی و تقویت روحیه و افزایش اعتماده به نفس و انرژی شود.

موسیقی کلاسیک بسیار آرامش‌بخش است و توصیه می شود به این نوع موسیقی در زمان استراحت گوش دهید.

افزایش آرامش زنان حامله

زنان باردار به دلیل تغییرات پیش آمده در رفتار و جسمشان بسیار حساس و شکننده می شوند، از اینرو باید راهکارهایی در اختیار داشته باشند تا از این طریق آرامش از دست رفته را بازیابند.

از جمله این راهکارها:

یوگا و مدیتیشن در بارداری احساس سلامتی و آرامش را نه‌تنها برای مادر که برای جنین نیز به ارمغان می آورد. توصیه می شود که در کلاس هایی که برای آسانی زایمان و کاهش درد در دوران بارداری برگزار می شوند همچون یوگا و مدیتیشن زیر نظر مربی، به انجام تمرینات بپردازید.

گوش دادن به موزیک آرام بخش، استرس و اضطراب را کاهش داده و می توانید خواب راحتی داشته باشید.

ماساژدرمانی یکی دیگر از راهکارها برای افزایش آرامش در زنان حامله است.

تصویر سازی ذهنی و تمرکز بر روی دم و بازدم نیز از جمله کارهایی است که می تواند به زنان باردار آرامش بخشد.

خواب و استراحت کافی داشتن در زمان مناسب استرس را از زنان باردار دور می کند

یکی از کارهایی که می تواند آرامش در زنان حامله ایجادکند داشتن تغذیه و رژیم غذایی سالم و مناسب است زیرا تغذیه هم بر سلامتی مادر و هم بر سلامتی جنین اثرگذار و دارای اهمیت است.

رفتار همسر در زمان بارداری نقش مهمی در داشتن آرامش زنان دارد چرا که در این زمان توجه و اهمیت دادن همسر به زن باردار بسیار مهم است.

مدیتیشن در بارداری

نتیجه گیری

مدیتیشن در بارداری یکی از بهترین روش های تاثیر گذار برای سلامت مادر و جنین است و کمک می کند ارتباط موثری میان مادر و جنین شکل گیرد. انجام مدیتیشن هورمون DHEA را در بدن فعال می کند از اینرو باعث کاهش استرس، افزایش نشاط، تنظیم فشار خون و ضربان قلب می شود. همچنین مدیتیشن در بارداری هوش جنین را افزایش می دهد و قدرت یادگیری و حافظه او را در بزرگسالی نیز بالا می برد.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. SIMIN گفت:

  سلام من فشار خونم بالاست مدیتیشن انجام بدهم باعث میشه فشارخونم بیادپایین و باردرای راحتی داشته باشم ؟؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر پرشین لیدی. در پاراگراف دوم در مورد فواید مدیتیشن صحبت کرده ایم. بله با انجام مدیتیشن، فشار خون کنترل شده و تنظیم می گردد. توصیه می شود به پزشک خود مراجعه نمائید تا در صورت لزوم دارویی برای شما تجویز کند.

 2. کیمیا درفش گفت:

  سلام وقت بخیر. مدیتیشن در بارداری رو من تجربه کردم تو بارداری قبلیم خیلی تاثیر داشت و حس آرامش بهم میداد. من تو بارداری خیلی حس خستگی و کسالت اومد سراغم ولی به توصیه دوستان مدیتیشن انجام دادم خیلی حالموخوب کرد ذهنو آروم میکنه ممنون از سایت پرشین لیدی که به فواید مدیتیشن در بارداری پرداخت منم به شما مادرای باردار توصیه می کنم حتما مدیتیشن رو تو این ایام انجام بدید.

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به کاربر عزیز پرشین لیدی. از اینکه صفحه فواید مدیتیشن در بارداری مورد توجه شما قرار گرفت و مفید واقع شد خرسندیم و بسیار سپاسگزاریم که تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. بله انجام دادن مدیتیشن در دوران بارداری می تواند انرژی از دست رفته را بازیابی کرده و خستگی را بهبود ببخشد و همچنین برای سلامت روان نوزاد نیز مفید است.

 3. شیلا جانی پور گفت:

  سپاسگزارم که این موزیک آرامبخش رو برای زنان باردار درنظر گرفتید و نکات خوبی رو بیان کردید. حتما توی این دوران از مدیتیشن و روش هایی که معرفی کردید استفاده می کنم.