0

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

آداب مراسم ختم امری مهم و بسیار لازم است که هر کسی باید به تمامی این موارد آگاهی داشته باشد زیرا که مراسم ختم و مراسم ترحیم در نزد ایرانیان بسیار پسندیده و نیکو است و از همین جهت افراد بایستی در مراسمات ختم و عزا به این آداب متعهد باشند و آنان را اجرا کنند. در این مقاله در وب سایت قصد داریم به معرفی برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آداب مراسم ختم بپردازیم و هر کدام از این آداب و رسوم را مورد بررسی و نقد قرار دهیم.

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

آداب مراسم ختم که باید بدانید

هنگامی که عزیزی از دنیا می‌رود، بستگان برای عرض تسلیت و همدردی با خانواده عزیز از دست داده در مراسمی که در مکان مشخص واقع شده است دور یکدیگر جمع می‌شوند و سعی می‌کنند با ابراز جملات مختلف همدردی خود را ابراز کنند. این مراسم که عموماً در مساجد یا حسینیه‌ها برگزار می‌شود با عنوان مراسم ختم یا مراسم ترحیم شناخته می‌شود و بایستی در این مراسم به آداب خاصی پایبند بود که هم برای خانواده مرحوم می‌باشد و هم برای بستگانی که برای عرض تسلیت آمده‌اند. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آداب مراسم ختم که توسط خانواده‌ها باید انجام شود، پذیرایی از مهمانان است که عموماً با استفاده از پک پذیرایی ختم انجام می‌شود.

اگرچه خانواده‌های عزیز از دست داده یا خانواده‌های داغدار در این لحظات از روحیه خوبی برخوردار نیستند و نمی‌توانند تمامی فعالیت‌ها را بدون دغدغه انجام دهند اما این آداب و رسوم اهمیت بسیار زیادی دارد و در ایران افراد از کودکی با حضور در این نوع مراسمات آن را فرا می‌گیرند. در ادامه این مقاله سعی داریم که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آداب مراسم ختم و آداب مراسم ترحیم را ذکر کنیم.

برگزاری مراسم در مکان مناسب

یکی از مهم‌ترین آداب و رسوم مراسم ختم و ترحیم، برگزاری مراسم در یک مکان مناسب و آبرومندانه است. برای برگزاری این نوع مراسم خانواده‌های عزیز از دست داده باید مکان مناسبی مانند مسجد، حسینه و مهدیه‌ای را آماده کنند تا مراسمات عزاداری، روضه خوانی و روخوانی قرآن در آن مکان انجام شود.

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

بسیاری از افراد سعی دارند همین مراسم را در تالار‌های مختلفی برگزار کنند اما توجه داشته باشید که بهترین مکان برای انجام این نوع مراسم، برگزاری مراسم ختم در مساجد می‌باشد. تمامی موارد مختلفی که به آن اشاره شد مانند قرآن خوانی و فاتحه خوانی در این مراسم انجام می‌شود و ممکن است در دوره‌های مختلف زمانی انجام شود. عموماً در کشور ایران رسم است که مراسم ختم در دوم، سوم، هفتم و چهلم افراد از دست رفته انجام شود که مراسم چهلم نیز آداب مخصوص و خاص‌تری دارد که در دیگر مقالات به معرفی آنان نیز خواهیم پرداخت.

پذیرایی از مهمانان

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آدابی که در مراسم ختم اهمیت بسیار بالایی دارد، آداب پذیرایی از مهمانان است که باید به خوبی انجام شود زیرا که میزبانان با انجام این کار قدردانی و محبت خود را به مهمانان نشان می‌دهند. برای پذیرایی از مهمانان در مراسم ختم روش‌ها و راهکار‌های مختلفی وجود دارد اما یکی از بهترین راهکار‌های پذیرایی از مهمانان در مراسمات ختم، استفاده از پک ترحیم می‌باشد.

خرید پک ترحیم می‌تواند ویژگی‌های بسیار زیادی برای شما داشته باشید زیرا که در ابتدا می‌تواند دغدغه میزبانان را جهت پذیرایی از مهمانان به طور کامل رفع کند. با خرید این نوع پک‌ها میزبانان دیگر نگرانی بابت پذیرایی ندارند زیرا که این پک‌ها به صورت آماده شده درب مراسم تحویل داده می‌شود و دارای اقلام خوراکی مختلفی مانند آبمیوه، میوه، خرما، حلوا و… می‌باشد که می‌تواند دغدغه مهمانان را رفع کنند. لازم به ذکر است که اقلام خوراکی پک‌های پذیرایی مراسم ترحیم از کیفیت بالایی برخوردار هستند که همین موضوع باعث حفظ آبرو میزبانان می‌شود و میزبانان نسبت به این موضوع دیگر نگرانی ندارند.

از دیگر فواید و ویژگی‌های پک پذیرایی ختم، وجود بسته‌بندی‌های زیبا و البته قابل حمل است که به افراد اجازه می‌دهد بسته‌بندی‌های خود را با خود حمل کنند که همین موضوع از هر نوع اسرافی جلوگیری می‌کند.

از طرفی به یاد داشته باشید که با خرید پک ترحیم از وب سایت سبزینه پک شما می‌تواند از ویژگی سفارشی‌سازی پک‌ها نیز استفاده کنید. با استفاده از این پک‌ها شما قادر هستید تا پک مورد نظر خود را براساس سلیقه، علایق و همچنین بودجه‌ای که دارید سفارشی‌سازی کنید و صرفه‌جویی مالی را انجام دهید.

آماده‌سازی وسایل لازم

یکی دیگر از مهم‌ترین آداب مراسم ختم که بر عمده مهمانان است، آماده‌سازی وسایل لازم است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها قرآن می‌باشد. افراد عموماً در مراسم ترحیم نفری یک جزء قرآن را برای هدیه به روح مرحوم قرائت می‌کنند.

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

آشنایی با مهم ترین آداب و رسوم مراسم ختم

از طرفی لازم است بدانید که میزبانان باید کار‌هایی از قبیل رزرو سخنران، روضه خوان، مداح و… را خود به دوش بکشند.

رعایت سکوت

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین آداب و رسوم مراسم ختم که مهمانان باید به آن پایبند باشند، برقراری سکوت در مراسم ختم است. در مراسم ختم افراد باید به قرآن گوش دهند یا خود قرآن قرائت کنند و حرف زدن در این نوع مراسم پسنیدیده نمی‌باشد. از طرفی سکوت در این مراسم نوعی احترام به میزبانان مراسم می‌باشد.

عدم همراهی کودکان

یکی دیگر از رسوماتی که عموماً در مراسم‌های ختم انجام می‌شود، عدم همراهی کودکان است. لازم است بدانید که در مراسم ختم شیون و گریه فراوان است و تمامی افراد با لباس‌های سیاه و ظاهر‌های بهم ریخته‌ای حضور دارند، از طرفی همین امر موجب شده است که این فضا برای کودکان به خصوص کودکان خردسال کمی ناراحت‌کننده و افسرده‌کننده باشد و از همین جهت لازم نیست کودکان در این محافل حضور داشته باشند.

حضور در مدت مشخصی

حضور در مدت مشخص یکی دیگر از آداب مراسم ختم به شمار می‌رود که باید به آن اهمیت زیادی داد، حضور در مدت مشخصی است و از طرفی مهمانان باید سعی کنند حداقل زمان اندازه‌ای که قصد دارند در مراسم ختم حضور داشته باشند، حدود نیم ساعت یا ۲۰ دقیقه باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی کامل و جامعی از بهترین و اصلی‌ترین آداب مراسم ختم و همچنین رسوم حاکم در مراسمات ترحیم بپردازیم. بدون شک با آگاهی نسبت به این آداب و رسوم می‌توانید به خوبی یک مراسم ختم را برگزار کنید با با انجام این اوامر به خوبی در جلسات ختم و ترحیم شرکت کنید. ‌امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه