بانوی پارسی
۱

روش صحیح استفاده از یخچال و فریزر

تصویر پیدا نشد !

برای حفظ ارزش تغذیه ای مواد غذایی درون یخچال و فریزر، توجه به برخی نکات دارای اهمیت است. نگهداری موادغذایی در حالت انجماد بمدت طولانی موجب می شود که مقداری از ویتامین ها (به خصوص ویتامین های گروه ب و ویتــامین ث) موادغذایی کاهش یابد. علاوه بر آن از کیفیت ظاهری موادغذایی مانند طعم، رنگ و به طور کلی خصوصیات کیفی آن نیز کاسته می شود. بنابراین برای اینکه ارزش تغذیه ای مواد غذایی بیشتر حفظ شود باید به نکات زیر توجه نمود:

بعضی از مواد غذایی مانند سبزی ها را بهتر است قبل از نگه داری در فریزر حرارت داد. حرارت دادن، آنزیم ها و میکروب ها را از بین می برد، در حالی که اگر موادغذایی بدون حرارت دادن منجمد شوند میکرب هایی که در ماده غذایی ممکن است وجود داشته باشند از بین نرفته و فقط از رشد آن ها جلوگیری می شود و درهنگام مصرف مجددا رشد و تکثیر پیدا می کنند و می توانند موجب بیماری شوند.

خونابه هایی که هنگام خارج کردن موادغذایی از حالت انجماد از گوشت ها خارج می شود،حاوی مقداری از املاح و ویتامین های موجود در گوشت است و باید با رعایت اصول بهداشتی، مجددا به غذا اضافه شوند.

مواد غذایی که از حالت انجماد خارج شده اند، باید در حداقل زمان و اضافه کردن حداقل مقدار آب و با حداقل مقدار حرارت پخته شوند.

هر قدر سرعت انجماد بیشتر باشد، تغییرات نامطلوب موادغذایی کمتر است. بنابراین بهتراست مواد غذایی را به تدریج و در فواصل زمانی هر 10 ساعت و یا بیشتر در داخل فریزر قرار داد و از گذاشتن مقدار زیادی غذا در آن واحد در داخل فریزر خودداری کرد.

یخچال را نباید بیشتر از ظرفیت آن از مواد غذایی پر کرد.

یخچال باید در یک سطح صاف قرار داده شود و تراز باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ضحا گفت:

    با سلام و درود مطالبتون خوب و مفید است خوشحال میشم تبادل لینک داشته باشیم.