3

از کجا بفهمیم زایمان طبیعی داریم یا سزارین

از کجا بفهمیم زایمان طبیعی داریم یا سزارین

از کجا بفهمیم زایمان طبیعی داریم یا سزارین

هموار بانوانی وجود دارند که طی دوران بارداری خود نسبت به نوع زایمان اهمیت بسیاری می‌دهند. بانوان باردار زیادی هستند که در دوران بارداری خود مدام برایشان سوال است که چگونه زایمانی را تجربه خواهند کرد و کدام یک از زایمان ها یعنی زایمان طبیعی یا سزارین گزینه بهتری است؟در نظر داشته باشید که هر یک از انواع زایمان یکسری مزایا و معایبی را به همراه دارد که در واقع بر اساس وضعیت فرد و انتخابی که دارد متغیر می باشد.

یکی از مهمترین نکاتی که همواره باید آن را در نظر داشته باشید و معمولاً نوع زایمان بر اساس آن انتخاب می شود میزان ایمنی و سلامت مادر و جنین می باشد. به طور کلی پیش از اینکه بخواهیم نوع زایمان را مشخص کنیم بایستی نسبت به زایمان طبیعی و سزارین اطلاعات کافی داشته باشید، اما چگونه و از کجا بفهمیم که نوع زایمان ما طبیعی است یا سزارین؟ در این مقاله از سایت پرشین لیدی می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم.

آشنایی با زایمان طبیعی

اگر جزء مادران بارداری هستید که می خواهید بدانید فرایند زایمان طبیعی چگونه انجام می شود باید بگوییم زایمان طبیعی یکی از شیوه هایی است که اگرچه در زمان به دنیا آمدن نوزاد درد زیادی را به دنبال دارد اما این فرایند به صورت طبیعی انجام می شود و تا حد زیادی درد حاصل از آن تحمل کردنی است. اگر مادر به خوبی همکاری کند و اطلاعات جامعی در رابطه با زایمان طبیعی داشته باشد و از سوی پزشکان متخصص نیز مدیریت های لازم صورت بگیرد بنابراین زایمان طبیعی برای مادر به نحو احسن شکل می گیرد.

گاهی اوقات با بانوانی روبرو شده ایم که به خاطره هراس از زایمان طبیعی می خواهند تا از مزایای سزارین برخوردار شوند. مادرانی که باردار هستند باید بدانند هرگاه موعد زایمان باشد همانطور که شرایط برای زایمان سزارین مهیا می شود بنابراین برای زایمان طبیعی نیز شرایط به طور مناسب خواهد بود، از این رو می توانند جهت بهره مندی از مزایای زایمان طبیعی اجازه دهند تا این روند به طور عادی پیش برود.

از کجا بفهمیم زایمان طبیعی داریم یا سزارین

از کجا بفهمیم زایمان طبیعی داریم یا سزارین

آشنایی با زایمان سزارین

در نظر داشته باشید که زایمان سزارین یکی از شیوه هایی است که در آن از عمل جراحی استفاده می کنند. در واقع در زایمان سزارین خطرات بیشتری در مقایسه با زایمان طبیعی وجود دارد، بنابراین می‌توان از بیشترین خطراتی که برای مادر وجود دارد به عفونت، خونریزی، بیهوشی و غیره اشاره نمود؛ علاوه بر آن بازه زمانی که مادران سزارینی در بیمارستان بستری هستند نسبت به مادرانی که زایمان طبیعی داشتند بیشتر خواهد بود، لذا می توان گفت یکی از معایبی که زایمان سزارین دارد درد بیش از حد آن می باشد. در واقع این درد تا حدی زیاد است که مادر قادر به شیردهی آسان به نوزاد خود نیست.

مادرانی که زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند به خوبی می‌دانند که میزان درد در این روش کمتر بوده و به راحتی می‌توانند نوزادان خود را شیر بدهند.به طور کلی مادرانی که زایمان طبیعی داشتند با انجام یکسری تمرینات ورزشی راحت تر می توانند تناسب اندام خود را همانند گذشته داشته باشند، اما مادران سزارینی تا مدت‌ها نباید به انجام کارهای سنگین و یا تمرینات ورزشی دشوار بپردازند زیرا این کار برایشان خطراتی را به همراه خواهد داشت.

چگونه بدانیم که نوع زایمان طبیعی است یا سزارین؟

در نظر داشته باشید یکسری عواملی وجود دارد که با توجه به آن ها مطمئن می‌شوید که زایمان شما طبیعی نخواهد بود، به عنوان مثال دیسک شدید کمر، سزارین هایی که طی دوران گذشته در بازه زمانی کمتر از ۵ سال تجربه کرده‌اید، مشکلات ویژه بارداری، فشار خون بالا، جراحی های شکمی و غیره تماما باعث می شود تا بانوانی که باردار هستند نتوانند زایمان طبیعی را تجربه کنند.

گاهی اوقات یکسری مواردی وجود دارد که این موارد مربوط به جنین بوده و به خاطر وضعیت جنین در مادران نمی توانند از مزایای داشتن زایمان طبیعی بهره مند شوند، به عنوان مثال قرار گرفتن پاهای نوزاد به سمت پایین اجازه نمی دهد تا سر نوزاد به سمت پایین باشد از این رو مادر تنها با استفاده از شیوه زایمان سزارین می تواند نوزاد خود را در بغل بگیرد.

به طور کلی یکسری مواردی وجود دارند که تا پایان بارداری نمی توان طبیعی یا سزارین بودن نوع زایمان را مشخص نمود، برای نمونه می توان گفت چرخیدن سر نوزاد به سمت پایین تنها طی روز های پایانی بارداری مشخص می شود به همین خاطر برخی از افرادی که فرایند بارداری آن ها به صورت عادی پیش می رود تا هفته های پایانی دوران بارداری نمی توانند نسبت به طبیعی یا سزارین بودن زایمان اطلاعات دقیقی داشته باشند

البته برخی از افراد هم وجود دارند تا زمانی که به زایشگاه وارد می شوند برای داشتن زایمان طبیعی می روند اما ممکن است نتوانند دردهای ناشی از آن را تحمل کنند لذا طبق نظر پزشک متخصص زایمان سزارین برای آن ها رخ خواهد داد.

عوارض زایمان طبیعی چیست؟

شمار زیادی از مادرانی که تجربه بارداری داشتند پیش از اینکه جنین آن ها به دنیا بیاید نسبت به برخی از مسائل نگرانی داشته اند. در واقع برخی از نگرانی های آن ها مربوط به زایمان طبیعی می باشد به عنوان مثال می توان گفت آن ها معتقدند زمانی که زایمان طبیعی را تجربه می‌ کنند ممکن است پس از آن یکسری عوارضی همچون افتادگی مثانه، روده بزرگ و یا شل شدن واژن را مشاهده نمایند؛ اما بهتر است بدانید در صورتی که زایمان طبیعی روند صحیح را طی نماید لذا مشکلاتی از این قبیل برای بانوان ایجاد نخواهد شد.

به منظور پیشگیری از ایجاد چنین مشکلاتی بهتر است طبق نظریه پزشک خود از تمرینات ورزشی خاصی پس از زایمان بهره مند شوید. این کار باعث می شود تا شما تناسب اندام بسیار خوبی را به دست آورید.

سخن پایانی درباره زایمان طبیعی یا سزارین

متخصصان زنان و زایمان همواره برای بسیاری از بانوان عزیز توصیه می کنند که زایمان طبیعی را بر زایمان سزارین ترجیح دهند البته این موضوع به مزایایی که زایمان طبیعی در بردارد مربوط می شود و معنای آن نیست که بانوان نسبت به زایمان سزارین هراس داشته باشند. در برخی از موارد مشاهده شده است که پزشک متخصص بر اساس شرایطی که مادر و یا جنین دارد توصیه می‌ کند که زایمان به صورت سزارین انجام شود؛ لذا ایجاد نگرانی، استرس و ترس به خاطر زایمان سزارین بسیار نابجا خواهد بود.

در چنین حالتی نباید نسبت به انجام زایمان طبیعی مسرّ باشید.به طور کلی زایمان سزارین یکی از شیوه هایی است که به منظور نجات یافتن جان مادر و نوزاد توسط متخصصان زنان و زایمان انجام می شود. در واقع این نوع زایمان نیز همچون زایمان طبیعی از یکسری مزایایی برخوردار می باشد.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. دکتر فاطمه ارشادی گفت:

  پزشک شما می‌تواند با مشاوره و بررسی وضعیت شما و جنین، تصمیم بگیرد که آیا زایمان طبیعی یا سزارین برای شما مناسب است.در پاره از مواقع ممکن است نیاز به سزارین قبل از زایمان برای رفع مشکلات بهداشتی مادر و یا جنین پیشنهاد شود، در حالی که در برخی موارد دلایل دیگری مانند زایمان قبلی با سزارین، پیشرفت زایمان، وضعیت جنین و … سبب تصمیم به سزارین می‌شود.
  بنابراین، بهترین راه برای تعیین نوع زایمان، مشاوره با پزشک خود است.مهم است که برای رسیدن به یک زایمان سالم و بدون مشکل، پیش از زایمان، به تغذیه مناسب، فعالیت‌های بدنی منظم، استراحت کافی، و مراجعه به پزشک مربوطه توجه کنید.

 2. صدیقه طاهری گفت:

  من الان هفته ۳۹ ام بارداریم هستم، خیلی دوس دارم زایمان طبیعی داشته باشم همه منو میترسونن.چیکار کنم که بتونم حتما حتما زایمان طبیعی داشته باشم.میخوام موقع به دنیا اومدن بچه کنارم باشه

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   با سلام و احترام، در اپدیت بعدی مقاله به این موضوع پرداخته میشه

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه