8

دختر پسرای دم بخت کلیک کنن!

persianlady.ir

دختر و پسراي دم بخت ، کليک کنند

persianlady.ir

چند وقت پيش صداي نا آشنايي آنطرف خط تلفن ، به دنبال مطلبي بود که بتواند با مطالعه ي آن براي مراسم خواستگاري سوالات مهم و اساسي را پيدا کند و به قول خودش اولويتي را از قلم نياندازد…

 

 

persianlady.irکيا مي خوان برن خواستگاري؟

از او سؤال کنيد که هدفش از ازدواج چيست؟

ازدواج، يک تعامل چندجانبه است و هدف فردي را جوابگو نيست. اگر مرد يا زني فقط براي فرار از تنهايي، امرار معاش و يا نياز جنسي و… به ازدواج تن دهد، در راه پرخطري گام نهاده است. او به‌طور دقيق بايد بداند که همسرش، دوست او نيست و فراتر از يک دوست و يا يک حمايت‌کننده‌ي مالي در زندگي‌اش ارزش دارد.

persianlady.ir

خواستگارى، چرا و چگونه ؟

سفارش اسلام اين است كه در انتخاب همسر, تنها جمال و ديگر ملاكهاى فرعى را مورد توجه قرار ندهيد, بلكه به آنها به عنوان يك ارزش اضافى و مزيت بنگريد. پسرى كه فقط بخاطر زيبايى دخترى, با او ازدواج كند و نسبت به ديگر خصوصيات اخلاقى و روانى او بى تفاوت باشد, گرفتار بلايى مى شود كه خروج از آن به آسانى ممكن نيست.

 

 

 

persianlady.ir

گذر از پيچ و خم خواستگاري

خوانندگان جوان! در ادامه مباحث شناخت همسر آينده( انتخاب همسر، زيبايي يا تفکر و پيش نياز هاي ازدواج) ، سعي داريم به نکاتي در مورد خانواده ها و پس از آن به مسائل مهم راجع به جلسه خواستگاري اشاره نماييم. با هم بخوانيم…

 

 

تناسب خانواده ها

يکي از مهم ترين روابطي که همسران را تحت تأثير قرار مي دهد رابطه ي خانواده هاي آن ها با يکديگر است که اگر مناسب نباشد زوجين دچار مشکل مي شوند. تنها زماني رابطه خانواده ها کم ترين تأثير را دارد که پسر و دختر افرادي مستقل و پخته باشند. ويژگي هاي اخلاقي فرزندان بازتاب تربيت خانوادگي آن هاست.تناسب خانواده ها بهتر است در جنبه هاي زير باشد: 1- اعتقادات مذهبي و ديني 2- عوامل فرهنگي 3- طبقه بندي اقتصادي و اجتماعي

فقط دختر پسراي دم بخت بخوانند!persianlady.ir

1 – فکر نکنيم که سئوالات بايد استاندارد شده و از پيش تعيين شده و با جوابهاي مشخص باشد، بايد

هنگام گفتگو سعي کنيم سئوالات را در همان جلسه نسبت به هرمسئله مبهم، طرح کنيم.

2 – سئوالات کلي براي شروع خوب است ولي فايده هاي آن اندک هستند. مثلا نظر شما در مورد حجاب چيست؟ شما چه توقعي از همسر آيند ه ات داري؟ شما نظرت در مورد اخلاق و ايمان چيه؟ ميعارهاي شما براي ازدواج چيست؟ شما چه نقشي براي زن در خانواده ، يا چه نقشي براي مرد در خانواده قائل هستيد؟سئوالات کلي، حتما جواب کلي دارد و جوابهاي کلي چون مبهم و ناشفاف هستند ، مفهوم شناخت از يکديگر را با تحريف روبرو مي سازد.

3 – به جاي سئوالات کلي، سعي کنيد مفاهيم را به زودي به طرف مصداق ها و مثالهاي عيني بکشانيد، و با طرح مسئله فرد را در موقعيت قرار دهيد.

***

اما بعد از مطالعه ي دقيق تر اين مقالات ،جاي خالي مطلبي ديده مي شد که در آن به وضوح سوالات مناسب براي دختران و پسران _با توجه به شرايط فرهنگي و نقش هاي جنسيتي و بومي ايران_مطرح شود به گونه اي که تبيان در سرنوشت ساز ترين تصميم زندگي تان در کنارتان باشد و مثل هميشه از شما کاربران که مهم ترين پشتوانه ي ما هستيد

مي خواهيم که کمکمان کنيد. اگر تجربه ي ازدواج را داريد و يا اگر هنوز ازدواج نکرده و در پيچ و خم روز هاي خواستگاري به سر مي بريد با ذکر جنسيت 5 سوال که برايتان مهم ترين اولويت را داشته يا دارد ،را مطرح کنيد .و بر طبق نظرات شما و بر اساس نظرات کارشناسان تبيان ، دو مقاله به تفکيک سوالاتي که يک پسر در مراسم خواستگاري بايد مطرح کند و سوالاتي که دختر در مراسم خواستگاري بايد مطرح کند را به شما تقديم کنيم .

پس در قسمت نظرات 5 سوال مهم خود را که در مراسم خواستگاري مي پرسيد را بنويسيد.

مثال :

زن

1- شما ( به عنوان مرد) با ادامه ي تحصيل همسرتان مشکلي نداريد؟

2- حد حجابي که شما دوست داريد همسر آينده تان رعايت کند ،چقدر است؟

3- بعد از ازدواج تا چه حد با خانواده تان رابطه خواهيد داشت؟

4- تاکيدي براي زندگي در خانه ي پدري تان داريد؟

5- به نظر شما ارتباط همسرتان با دوستان قديمي و رفت . آمد با آن ها مثل دوستان دانشگاه ، مشکلي دارد؟

 

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. مرضیه گفت:

  مرضیه ۲۲ ساله از اصفهان هستم.
  سوالات مهمی که از خواستگارم میتونم داشته باشم اینها هستند.
  ۱)ملاکهاتون برای انتخاب همسر چیه؟؟
  ۲) دوست دارید خانمتون درآینده چه ویژگیهایی داشته باشه؟ از نظررفتار و اخلاق وتحصیلات وشخصیت وهنروآشپزی وطرز لباس پوشیدن درخانه وبیرون خانه و اعتقادات و حجاب و نوع رابطه با اعضای خانواده ی خودتون چطور باشه؟؟واعتقادات خودتون درچه حدیه؟؟
  تعریف شما از ایمان چیه؟؟آیا توی مراسمهای مذهبی شرکت میکنی یا قبول نداری اینها را ؟
  ۳)چقدر به وقت گذاشتن با خانواده اهمیت میدی؟مثلا چندبار درسال بریم سفر یا مهمونی ؟؟چقدر از وقتت رو با دوستات میگذرونی و چقدر با زن و بچت؟؟
  ۴)نظرت درمورد استفاده از ماهواره چیه؟آیا وجود ماهواره توی خونه و برای اعضای خانواده لازمه یا اینکه فقط یه جور وسیله ی فانتزی میدونید اونو؟ دوست داری توی خونت ماهواره باشه یا نه؟ چون من نمیخوام ماهواره داشته باشیم.
  ۵)اگر من درخواست کنم که برای حل یه مساله به مشاوره بریم شما حاضری بیای؟اصلا حرف مشاور روبه عنوان یه متخصص و آدم قابل اعتماد قبول میکنی؟؟؟
  ۶) شما دوست درآینده چه جور خانواده ای داشته باشی؟ مرد سالار؟زن سالار؟ یا مشورتی و تعاملی؟؟
  ۷) دوست داری خانمت بره سرکار یا نه؟؟انتخاب رو برعهده ی خودش میگذاری؟
  ۸) نظرت درمورد ادامه تحصیل خانمت چیه؟؟
  ۹) به نظرت تربیت بچه بیشترش به عهده ی مادر خانواده است وپدر کمتر نقش داره؟؟
  ۱۰) وقتی عصبانی میشی چه رفتاری ازت سرمیزه؟؟آدم عصبی هستی؟؟؟

 2. elnaz گفت:

  با ادامه تحصيل وكار كردن همسرتون در آينده مشكل داريد؟
  چقدر به اصول اعتقادي پايبندين؟
  تفاوتي بين خانواده خودتون و همسرتون قائل نميشين؟
  واسه شروع زندگيتون چقدر آمادگي داريد؟

 3. خلیل گفت:

  سلام خسته نباشید
  سوال خوبی رو طرح کردید
  بیشتر دخترها که من باهشون صحبت کردن دلیل قانع کنندهای برای ازدواج مطرح نکردن بیشتر تو رویا سیر مکنند تا واقعیت همیشه سعی میکنند شوهر شون یه سرو گردن از دیگر مردهای فامیل یا شوهر دوستاشون باشه؟

 4. YAVAR1370 گفت:

  سلام
  مطالبتون خیلی عالی هست اگه ممکن هست برای من مطالبی از ازدواج،خواستگاری،بارداری و…. بفرستید
  باتشکر

 5. محمد جواد گفت:

  مرسی عالی بود

 6. وحید گفت:

  سلام

  خیلی عالی بود

  با تشکر

 7. mina گفت:

  اعتقادش به:
  1.كاربيرون زن وارتباطش با همكاران مرد؟
  2.احترام به علايق زن؟
  3.امكان مالي تون؟
  4.توقعات كليتون دررابطه باخودتون وخانوادتون؟
  5.نظرتون درموردحجاب؟

 8. مهدی گفت:

  1.آیامیخواهدادامه تحصیل دهید.
  2.تاچه حدبه رفت وامدبااقوام علاقه دارید
  3.پوشش شمابه عنوان زن چگونه است
  4.ایاوسواس دارد
  5. دوست داریدهمسرایندهتون چه ملاکی داشته باشه
  6.نظرشماراجب بچه چیه

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه