۲

زلال کردن آبجو – طرز تهیه آبجو شفاف

زلال کردن آبجو - طرز تهیه آبجو شفاف

آبجو یکی از نوشیدنی های بسیار قدیمی است که قدمتی به درازای تمدن بشری دارد. این نوشیدنی بعد از آب و چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در میان مردم سراسر دنیا است. در این مقاله تصمیم داریم درباره آبجو، شیوه های درست کردن آبجو در منزل ، چگونه آبجو شفاف درست کنیم؟ زلال کردن آبجو و راه های جلوگیری از کدر شدن آن با شما عزیزان صحبت کنیم. با ما در سایت بانوی پارسی همراه باشید.

آبجو چیست

آبجو یکی از پر مصرف ترین نوشیدنی ها در جهان است. این نوشیدنی از تخمیر نشاسته غلات مختلف مانند جو، گندم، ذرت و برنج به دست می آید. طعم تلخ این نوشیدنی به دلیل وجود یک نگهدارنده طبیعی به نام رازک است. آبجو تفاوت بسیار زیادی با شراب دارد که برخی آنها را در یک سطح می دانند.

مواد تشکیل دهنده آبجو

آبجو چهار جزء اصلی دارد. آب، جوانه جو، مخمر و رازک اجزای اصلی آبجو خالص را تشکیل می‌دهند. از آنجا که آب در نقاط مختلف دنیا سختی متفاوتی دارد؛ این موضوع منجر به تولید آبجو های مختلف می شود به عنوان مثال دوبلین آب سختی دارد که با آن آبجو استارت را تولید می کند. یا در انگلستان آب بارتون دارای سنگ گچ است که به وسیله آن آبجوی پل ایل را تولید می کنند.

همانطور که گفته شد منبع دیگر تولید آبجو، نشاسته غلات است که تامین کننده مواد مورد نیاز برای تخمیر و همچنین تعیین کننده طعم آبجو است. جو مالت شده، رایج ترین منبع نشاسته در آبجوسازی است. به منظور تهیه مالت جو، دانه های جو خیسانده می شوند؛ پس از اینکه دانه های جو جوانه زدند آنها را در کوره حرارت می دهند که حاصل آن در نهایت مالت است. دانه های جو در روند مالت شدن آنزیمی را تولید می کنند که نشاسته را به شکر مورد نیاز برای تخمیر تبدیل می کند. هر چقدر دانه های مالت تحت دما و حرارت بیشتری قرار گیرند، تیره تر می شوند و آبجوی تیره تری تولید خواهد شد.

جزء دیگری که برای تولید آبجو به آن نیاز داریم رازک است. همانطور که پیشتر گفتیم طعم تلخ آبجو به دلیل وجود این نگهدارنده طبیعی است. پس از این که آب را به مالت اضافه کردند رازک را نیز به آن اضافه می کنند.

زلال کردن آبجو - طرز تهیه آبجو شفاف

تاریخچه آبجو

آبجو یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های موجود در دنیا است. محققان بر این باورند که قدمت آن به درازای تمدن بشری می رسد؛ برخی از باستان شناسان بر این باورند که آبجو در شکل گیری تمدن های بشری تاثیر داشته است. از آنجایی که هر ماده ای که حاوی کربوهیدرات باشد به صورت طبیعی تخمیر می شود؛ احتمالاً در هر گوشه دنیا آبجو به صورت مستقل تولید شده و اینگونه نبوده که روش تولید آن ازکشوری به سایر کشورهای دیگر رسیده باشد. به عنوان مثال حدود ده هزار سال پیش در عراق کنونی این نوشیدنی تولید و مصرف می شده است. در اروپا سه هزار سال پیش از میلاد مسیح، این نوشیدنی وجود داشته و حدود ۴ هزار سال قبل از میلاد مسیح آبجو در مصر تولید و مصرف می شده است.

اکنون نیز این نوشیدنی در بسیاری از کشورها تولید و مصرف می شود اما از آنجا که تولید، مصرف و فروش آبجو الکلی در کشور ما ممنوع است؛ برخی از افراد مجبور به تهیه این نوشیدنی در خانه هستند، از این‌رو روش تهیه آبجو خانگی را برای شما تشریح می کنیم تا در صورت نیاز بتوانید این نوشیدنی را تولید و مصرف کنید.

طرز تهیه آبجو خانگی

روش های متفاوتی برای تولید آبجو خانگی وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم. در صورتی که تمایل دارید آبجو خانگی مصرف کنید بهتر است آن را خودتان تهیه کنید زیرا ممکن است در تهیه این نوشیدنی از مواد نامرغوب استفاده شده باشد و باعث مسمومیت شما شود.

طرز تهیه آبجو با دلستر

در این روش کافیست که یک دلستر ساده را با مقداری شکر و مخمر نان ترکیب کنید و آن را در ظرف تمیزی بریزید. ظرف را باید در یک جای گرم و خشک مانند کنار بخاری قرار دهید.

در ۲۴ ساعت اول محتویات درون بطری ها کف می کند و از ظرف بیرون می ریزد؛ شما باید ابتدا بطری را تمیز کنید و سپس در آن را باز کنید تا گاز درون بطری خارج شود. در هفته اول شما می بایست مرتباً این کار را انجام دهید و به خاطرداشته باشید که تنها به میزانی در بطری را باز کنید که گاز درون آن خارج شود چون نباید هوایی وارد بطری شود. ورود هوا به درون بطری سبب ترش شدن آبجو می شود.

پس از گذشت ۱۵ تا ۲۰ روز آبجو شما آماده است. در صورتی که طعم آبجو را دوست نداشتید، می توانید به آن یک قاشق غذاخوری شکر اضافه کنید و سپس آن را درون یخچال بگذارید. توجه داشته باشید که آبجو آماده شده اگر بیش از یک هفته در دمای اتاق قرار گیرد ممکن است که خراب شود؛ پس حتما آن را درون یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه آبجو با جو

ابتدا باید ۱۰۰ گرم جو با پوست را به خوبی با آب بشویید و اجازه دهید تا جو خوب در آب خیسانده شود؛ سپس جو خیس شده را بکوبید و به همراه یک لیتر آب در یک پارچه تمیز بریزید و اجازه دهید که شیره آن خارج شود. شیوه به دست آمده را به مدت یک ساعت روی حرارت بگذارید تا بجوشد و به خوبی پخته شود. آن را در جایی بگذارید تا سرد شده و سپس آن را مصرف کنید. در صورتی که دوست داشته باشید طعم آن تلخ شود می توانید به آبجو تولید شده مقداری رازک نیز اضافه کنید.

طرز تهیه آبجو خانگی با جو پوست کنده

برای تهیه آبجو با جوی پوست کنده کافیست ۱۰۰ گرم جو پوست کنده را با یک لیتر آب بجوشانید و اجازه دهید کاملاً پخته شده و دانه های جو کاملاً باز شوند. سپس آنها را از یک صافی پارچه ای بگذرانید و اصطلاحاً آنها را صاف کنید. در مرحله بعد مواد به دست آمده را در جایی قرار دهید تا کاملا خنک شوند. مایع را در یخچال قرار دهید. نوشیدنی که از این روش به دست می آید الکل ندارد و کاملا سالم است.

چرا آبجو کدر می شود؟ زلال کردن آبجو

دلیل کدر شدن ابجو خانگی چیست؟ ممکن است آبجو به دلایل مختلفی کدر شود. دلایل کدر شدن آبجو را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد: عوامل زیستی، عوامل غیر بیولوژیکی.

عوامل بیولوژیکی

عوامل زیستی یا بیولوژیکی ناشی از رسوب مخمر و یا تخمیر بالا است. زمانی که از طریق مخمرها، باکتری ها در آبجو رشد می کنند، طعم و بوی آبجو تغییر می کند. بسیار دشوار است که در این مرحله کاری برای آبجو انجام داد و معمولاً در این حالت دیگر آبجو قابل استفاده نیست.

عوامل غیر بیولوژیکی

عوامل غیر بیولوژیکی یا غیر زیستی به وسیله مالت، پوست گندم یا جو ایجاد می شوند. علاوه بر آن ممکن است عواملی مانند مقدار زیاد شکر (مانند لاکتوز)، تجزیه ناقص نشاسته و… باعث کدر شدن آبجو شوند. در صورتی که آبجو به این دلایل کدر شود می‌توان آن را با استفاده از روش های زلال کردن آبجو که در ادامه خواهیم گفت، به آبجویی شفاف رسید. 

فواید آبجو چیست؟

آبجو یک نوشیدنی الکلی است که از ترکیب آب و الکل اختصاصی تولید می‌شود و در جوامع مختلف به عنوان یک نوشیدنی محبوب مصرف می‌شود. اما مصرف آبجو باید با اطلاعات کامل و از منظر مسئولیت پذیری صورت گیرد، زیرا مصرف بیش از حد می‌تواند عوارض جدی دارد. در زیر، فواید و مسائل مرتبط با مصرف معقول آبجو آورده شده‌اند:

فواید آبجو

فواید آبجو

تجربه لذت بخش

برخی افراد لذت می‌برند که در محدودیت‌های اجتماعی یا به مناسبت‌های خاص، آبجو را مصرف کنند و تجربه‌ای لذت بخش از آن داشته باشند.

استفاده در مراسم و مناسبت‌ها

آبجو در برخی فرهنگ‌ها و مناطق به عنوان یک نماد از انسانیت، مهمان‌نوازی و مناسبت‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تأثیرات روانی مختصر

مصرف معقول و کنترل شده آبجو ممکن است تأثیرات روانی مختصری مانند تسکین استرس، افزایش اعتماد به نفس یا حالت خوش‌حالی ایجاد کند.

پژوهش‌های علمی انجام شده در مورد برخی مواد موجود در آبجو، نشان داده است که ممکن است در میزان کمی دارای خواص ضد اکسیدانی باشد. این مواد ممکن است به محافظت از سلول‌ها در مقابل آسیب‌های اکسیداتیو کمک کنند.

کاربرد در پزشکی

مصرف محدود آبجو به عنوان یک عنصر تشخیصی و درمانی در برخی موارد پزشکی، مانند تقویت قلب در برخی اختلالات قلبی و عروقی و درمان سرفه ی خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مصرف باید تحت نظر متخصصان بهداشت و پزشکی باشد.

باید توجه داشت که مصرف زیاد آبجو می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود، از جمله اضطراب، افسردگی، مشکلات کبدی، مشکلات قلبی، اختلالات گوارشی و افزایش ریسک اعتیاد. همچنین، مصرف آبجو توسط افراد زیر ۲۱ ساله و زنان باردار به شدت توصیه نمی‌شود.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد مصرف آبجو یا هر نوع نوشیدنی الکلی دیگر، بهتر است با متخصصان بهداشت و پزشکی مشورت کنید و اطلاعات کاملی درباره تأثیرات و مخاطرات مرتبط با مصرف آن کسب کنید.

فواید محتمل آبجو بدون الکل

وجود آبجو بدون الکل، یا به عبارتی آبجو غیرالکلی (Non-alcoholic whiskey) نیز در بازار وجود دارد. این نوع آبجو با تلاش برای شبیه‌سازی طعم، بو و تجربه آبجوی معمولی، اما بدون حاوی الکل تولید می‌شود. این نوع محصول معمولاً به منظور ارائه گزینه‌های مناسب‌تر برای افرادی که از مصرف الکل خودداری می‌کنند یا به دلایل مذهبی، بهداشتی یا شخصی از مصرف الکل خودداری می‌کنند، تولید می‌شود.

ترکیبات مورد استفاده در تولید آبجو بدون الکل ممکن است شامل عناصری مثل آب، اسانس‌ها، طعم‌دهنده‌ها، اسیدها و سایر مواد معطر و طعم‌دهنده باشد. هدف از تولید این نوع محصولات، ایجاد یک تجربه مشابه آبجوی معمولی برای افرادی است که از مصرف الکل خودداری می‌کنند.

مهم است توجه داشت که طعم و ویژگی‌های آبجو بدون الکل ممکن است با آبجوی معمولی کمی متفاوت باشد، اما تلاش برای ایجاد تجربه‌ای نزدیک به آبجوی واقعی در این محصولات وجود دارد.

آبجو بدون الکل (Non-alcoholic whiskey) در مقایسه با آبجوی حاوی الکل دارای تفاوت‌های مهمی است، از جمله در مورد فواید و مسائل مرتبط با مصرف. اگرچه آبجو بدون الکل نسبت به آبجوی معمولی کمتر مورد تحقیقات علمی قرار گرفته است، اما برخی از فواید و مسائل مرتبط با آبجو بدون الکل به شرح زیر می‌تواند مطرح شود:

عدم وجود الکل

اگرچه آبجو بدون الکل به طور طبیعی الکل ندارد، اما افرادی که از مصرف الکل به دلایلی خودداری می‌کنند (مانند دلایل بهداشتی، مذهبی یا شخصی) می‌توانند با مصرف آبجو بدون الکل تجربه‌ای مشابه آبجوی معمولی را داشته باشند.

کالری کمتر

آبجو بدون الکل معمولاً کالری کمتری نسبت به آبجوی حاوی الکل دارد. این موضوع می‌تواند به افراد کمک کند که می‌خواهند وزن خود را کنترل کنند.

گزینه‌ای برای رانندگان

آبجو بدون الکل می‌تواند گزینه‌ای برای افرادی باشد که می‌خواهند رانندگی انجام دهند و الکل را از مصرف خود حذف کنند.

مسائل و نکات مرتبط با آبجو بدون الکل

طعم و بو

آبجو بدون الکل ممکن است در طعم و بوی خود تفاوت داشته باشد و تجربه آن با آبجوی واقعی ممکن است متفاوت باشد.

ترکیبات مصنوعی

برخی از آبجوهای بدون الکل ممکن است از ترکیبات مصنوعی، طعم‌دهنده‌ها و اسانس‌ها برای شبیه‌سازی طعم و بوی آبجو استفاده کنند که ممکن است برای برخی افراد قابل تحمل نباشد.

استفاده معتدل

همچنان که در هر موردی از مصرف آبجو بدون الکل نیز باید با اعتدال و مصرف معقول اقدام شود تا مشکلات جانبی و ناخواسته جلوگیری شود.

تعیین میزان الکل

در برخی موارد، آبجو بدون الکل ممکن است کمی مقداری الکل (معمولاً در حدود ۰.۵ تا ۱ درصد) داشته باشد که به عنوان نتیجه فرآیندهای تولید ممکن است تولید شود.

به طور کلی، آبجو بدون الکل یک گزینه جذاب برای افرادی است که از مصرف الکل خودداری می‌کنند یا به دلایل دیگری نمی‌خواهند الکل مصرف کنند. مانند هر تصمیم دیگری، مصرف آبجو بدون الکل نیز باید با اطلاعات کامل و تحت نظر متخصصان بهداشت و پزشکی انجام شود.

علت کپک زدن آبجو خانگی

آبجو خانگی یا سایر نوشیدنی‌های الکلی ممکن است به دلایل مختلفی به کپک زدن بپیوندند. چندین عامل می‌تواند به این پدیده منجر شوند:

تماس با هوا

وقتی که ظروف حاوی آبجو باز می‌شوند یا در معرض هوا قرار می‌گیرند، اکسیژن هوا و میکروارگانیسم‌های موجود در محیط می‌توانند وارد آبجو شوند. این باعث می‌شود که شرایط برای رشد قارچ‌ها و کپک‌ها فراهم شود.

رطوبت

رطوبت بالا در محیط می‌تواند منجر به رشد قارچ‌ها و کپک‌ها در آبجو شود. درصورتی که ظرف حاوی آبجو خشک نشده یا به درستی بسته نشود، رطوبت می‌تواند بیشترین منطقه رشد برای میکروارگانیسم‌ها ایجاد کند.

تماس با سطوح آلوده

ظروف، لوازم یا ابزاری که برای تهیه، مخلوط کردن یا نگهداری آبجو استفاده می‌شوند، ممکن است حاوی باکتری‌ها یا قارچ‌های مخرب باشند. تماس آبجو با این سطوح ممکن است منجر به تلفن آن شود.

شرایط نگهداری نامناسب

نگهداری آبجو در شرایط دمایی یا نور خورشید مستقیم می‌تواند رشد میکروارگانیسم‌ها را تسریع کند و به کپک زدن آبجو منجر شود.

مواد افزودنی ناپایدار

اگر آبجوی خانگی حاوی مواد افزودنی ناپایدار باشد، ممکن است در شرایط خاص کپک زدن و تغییر رنگ و طعم آبجو رخ دهد.

زمان نگهداری طولانی

آبجو خانگی با گذر زمان ممکن است به علت تغییر شرایط و وجود اکسیژن، در معرض خطر کپک زدن قرار بگیرد.

برای جلوگیری از کپک زدن آبجو خانگی، مهم است که به شرایط نگهداری مناسب توجه کنید، آبجو را در محیط‌های خشک و تاریک نگه دارید، از ظروف تمیز و خشک استفاده کنید و هنگام نگهداری آبجو در ظرف، اطمینان حاصل کنید که ظرف به درستی بسته شده است.

دلیل ترش شدن ابجو خانگی چیست؟

ترش شدن آبجو خانگی ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، که مهمترین آنها به شرح زیر است:

فرآیند تخمیر ناکامل

ترش شدن آبجو ممکن است ناشی از فرآیند تخمیر ناکامل باشد. در طول تخمیر، مواد قندی موجود در آبجو به الکل تبدیل می‌شوند. اگر تخمیر به درستی انجام نشود یا دوره تخمیر کافی نباشد، می‌تواند باعث ترش شدن آبجو شود.

تلف میکروب‌ها و مواد افزودنی

در فرآیند تخمیر آبجو، میکروب‌ها نقش کلیدی دارند. اگر شرایط نگهداری نامناسب باشد و میکروب‌ها تخمیر را به طور کامل انجام ندهند، آبجو ممکن است ترش شود. همچنین، مواد افزودنی ناپایدار ممکن است در طول زمان تغییرات شیمیایی در آبجو ایجاد کنند که منجر به ترش شدن آن شود.

تماس با هوا

آبجو خانگی در طی تهیه، تخمیر و نگهداری با هوا در تماس است. اگر تخمیر آبجو به درستی انجام نشود یا در طول ذخیره‌سازی ظروف به درستی بسته نشوند، اکسیژن هوا می‌تواند تغییرات در آبجو ایجاد کند که منجر به ترش شدن آن شود.

فرآیند اکسیداسیون

فرآیند اکسیداسیون (تغییر شیمیایی به وسیله اکسیژن هوا) ممکن است باعث ترش شدن آبجو شود. این فرآیند می‌تواند طعم و بوی آبجو را تغییر داده و آن را ترش کند.

برای جلوگیری از ترش شدن آبجو خانگی، مهم است که به تمام مراحل تهیه و تخمیر با دقت و دستورالعمل مناسب پایبندی کنید. همچنین، توصیه می‌شود که آبجو را در شرایط مناسب و به طور صحیح نگهداری کنید تا از تغییرات ناخواسته جلوگیری شود.

سوالات متداول شما

آیا می‌توان آبجو را زلال کرد؟

زلال کردن آبجو به روش‌های مختلفی از جمله استفاده از فیلترها، کربن‌های فعال، تصفیه‌گرهای آب و.. انجام می گیرد. هر چند که زلال کردن آبجو در مواردی که به کمک روش های بهداشتی و معتبر انجام می گیرد ولی در برخی موارد، زلال کردن ممکن است تغییرات در طعم و کیفیت آبجو ایجاد کند.

چرا نیاز به صاف کردن آبجو وجود دارد؟

صاف کردن آبجو به منظور حذف ذرات معلق و ناخالصی‌ها از آبجو، بهبود طعم و کیفیت آن، و ایجاد آبجوی شفافتر و خوشمزه‌تر انجام می‌شود. اما باید از روش‌های بهداشتی و معتبر برای انجام این فرآیند استفاده شود. در برخی موارد، صاف کردن ممکن است تغییراتی در طعم و کیفیت آبجو ایجاد کند، اما به‌طور کلی هدف از صاف کردن بهبود طعم و کیفیت آبجو است. در صورت استفاده از مواد صاف‌کننده معتبر و مناسب، می‌توان مواد مضر را از آبجو حذف کرد. اما توجه داشته باشید که ممکن است صاف کردن تمامی مواد مضر را از بین نبرد و بهتر است به اطلاعات کارشناسان بهداشتی و تغذیه مراجعه کنید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 به این صفحه یه امتیاز بده

میانگین رتبه : ۴.۲۳ *** تعداد رای : ۱۱۱
spinner در حال ثبت رای

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. mooka گفت:

    طرز تهیه آبجو با الکل بالا چطورییه

  2. asan گفت:

    آب جو خانگی خیلی وقته قصد دارم درست کنم طرز تهیه آبجو شفاف رو کسی میدونه؟