0

طرز تهیه میوه خشک به روش خانگی

میوه خشک چیبسی

شکی نیست که خوردن میوه تازه، آثار مثبت فراوانی بر سلامتی جسمانی دارد. اما مصرف میوه خشک هم مزایای متعددی دارد. میوه‌های خشک به دلیل ساختار خاصشان سرشار از ویتامین، املاح و مواد معدنی هستند. اگر شما هم دوست دارید طرز تهیه میوه خشک را یاد بگیرید، همراهمان باشید تا با هم یاد بگیریم چگونه میوه خشک کنیم.

طرز تهیه میوه خشک پاستیلی

میوه‌ها را بشویید و خرد کنید (3 لیوان)، سپس یک لیوان شکر روی آن بریزید و در یخچال بگذارید تا آب بیندازد. سپس نصف لیوان آب روی آن بریزید و روی گاز بگذارید تا جوش بیاید و 5 دقیقه بجوشد. سپس در یخچال بگذارید تا خنک شود، انقدر این کار را تکرار کنید تا آبش کاملا غلیظ شود. سپس با صافی میوه و آب را از هم جدا کنید. میوه‌ها را در سینی بچینید و روی بخاری یا داخل میوه خشک‌کن قرار دهید.

طرز تهیه میوه خشک پفکی 

برای تهیه میوه خشک پفکی نیازمند دستگاه فریز درایر هستید. در این روش باید میوه‌ها را به ضخامت نیم تا یک سانتیمتر خرد کنید و بشویید. سپس آن را به مدت 24 تا 48 ساعت در فریزر بگذارید. در مرحله بعد باید آنها را در دستگاه فریز درایر بچینید. این مرحله هم 12 تا 24 ساعت طول می‌کشد.

طرز تهیه چیپس میوه با دستگاه میوه خشک کن

میوه‌ها را بشویید و مثل چیپس آنها را خرد کنید. سپس روی آنها کمی آبلیمو بمالید. حالا آنها را در دستگاه میوه خشک‌کن بچینید. دمای دستگاه را بین 125 تا 140 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. مدت خشک شدن به ضخامت میوه بستگی دارد. می‌توانید چک کنید، اگر میوه کامل خشک شده، آن را از دستگاه خارج کنید. همان طور که مشاهده می‌کنید طرز تهیه میوه خشک با دستگاه، بسیار ساده و کاربردی است.  

میوه خشک چیبسی

میوه خشک چیبسی

طرز تهیه میوه خشک در فر

فر را با دمای 50 درجه سانتیگراد روشن کنید. میوه‌ها را برش بزنید و روی کاغذ روغنی روی سینی فر بچینید. سینی را داخل فر بگذارید. بسته به ضخامت میوه‌ها، 20 تا 40 دقیقه طول می‌کشد تا آنها در فر خشک شوند.

طرز تهیه میوه خشک در هواپز 

میوه‌ها را بشویید، برش بزنید و روی کاغذ روغنی در هواپز بچینید. 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا میوه‌ها خشک شوند. میوه‌هایی مثل سیب پس از خشک شدن تغییر رنگ می‌دهند. می‌توانید پیش از گذاشتن این میوه‌ها در هواپز، آنها را در شهد (ترکیب آب و شکر) بجوشانید.

 اگر به دنبال طرز تهیه میوه خشک در سرخ کن بدون روغن هستید، می‌توانید از همین شیوه استفاده کنید. 

طرز تهیه میوه خشک روی شوفاژ

طرز تهیه میوه خشک خانگی رو شوفاژ آسان و بدون نیاز به ابزار خاصی است. ابتدا روی شوفاژ را با فویل آلومینیومی بپوشانید. سپس یک پارچه نخی تمیز روی آن بیندازید. میوه‌ها را بشویید و با ضخامت کم برش بزنید. آنها را روی پارچه بچینید. مرتب میوه‌ها را چک کنید، هر زمان حس کردید که خشک شده‌اند، آنها را از روی شوفاژ بردارید.

طرز تهیه میوه خشک در توستر

نصف لیوان شکر و دوسوم لیوان آب را با هم مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید، بعد از 10 دقیقه آن را از روی حرارت بردارید. میوه‌ها را خرد کنید و در این شهد فرو ببرید. سپس آنها را روی کاغذ روغنی در سینی توستر بچینید و در دمای 100 درجه سانتیگراد بگذارید. 4 تا 5 ساعت طول می‌کشد تا میوه‌ها خشک شود.

چابی میوه خشک

چابی میوه خشک

طرز تهیه میوه خشک در تابستان

میوه‌های تابستانی را خیلی راحت می‌توانید خشک کنید. طرز خشک کردن میوه ها در فصل گرما به این ترتیب است که باید آنها را خشک کنید. سپس روی یک سینی فلزی بچینید و در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید. می‌توانید یک توری نازک روی میوه‌ها بیندازید تا گرد و خاک روی آنها نشیند. این آموزش میوه خشک کردن در تابستان، از مادربزرگ‌ها به ما رسیده است.

طرز تهیه میوه خشک روی بخاری

در زمستان هم خیلی راحت می‌توانید میوه خشک کنید. طرز خشك كردن ميوه در خانه روی بخاری به این ترتیب است: میوه‌ها را نازک برش بزنید، سپس آنها را در یک سینی فلزی بچینید و روی بخاری بگذارید. می‌توانید میوه‌ها را پشت و رو کنید تا هر دو طرفشان به یک اندازه خشک شود.

طرز تهیه میوه خشک حبه ای خانگی

طرز تهیه میوه های خشک حبه ای تفاوت چندانی با سایر شیوه‌ها ندارد. تنها تفاوتش این است که ابتدا باید میوه‌ها را به شکل مربع و در ابعاد یک سانتیمتر برش بزنید. سپس آنها را داخل دستگاه میوه ‌خشک‌کن قرار دهید. البته زیر نور مستقیم آفتاب هم می‌توانید آنها را خشک کنید.

میوه خشک حبه ای

میوه خشک حبه ای

طرز تهیه چای میوه خشک

حالا که به چند روش طرز تهیه میوه خشک در خانه را فراگرفتید، بد نیست با شیوه تهیه چای با میوه خشک مخلوط نیز آشنا شوید. برای درست کردن این چای، چند میوه خشک را داخل قوری بریزید، کمی آب جوش هم روی آن بریزید. حالا 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا چای میوه خشک شما آماده شود. 

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه