1

آزمایش سلامتی سینه در منزل/آموزش تصویری

سایت پرشین لیدی

خودآزمایی سینه ها، ویژه خانم ها

151389

لمس ناحیه فوقانی قفسه سینه از زیر استخوان ترقوه و نیز لمس زیر بغل را فراموش نکنید.
اگر سرطان پستان در مراحل اولیه کشف شود، بیشتر افراد مبتلا به آن با موفقیت می‌توانند درمان شوند به این دلیل است که خودآزمایی پستان، ماموگرافی و چک آپ‌های انجام شده توسط پزشکان حیاتی هستند. با انجام ماهیانه خود آزمایی پستان، شما یاد می‌گیرید که چگونه پستانتان را لمس کنید و دانستن حس لمس طبیعی پستان‌ها به شما در تعیین هر گونه تغییری در بافت پستان که ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی باشد کمک می‌کند.تمامی خانم‌ها بایستی که این معاینه را ماهیانه انجام دهند شامل خانم‌های حامله، شیرده و یائسه و نیز کسانی که پروتز پستان دارند.

بهترین زمان برای انجام معاینه پستان
بهترین زمان برای انجام این معاینه در عرض چند روز اول پس از اتمام پریود ماهیانه شماست زیرا پستانهای شما در این زمان کمتر متورم و حساس هستند. اگر شما پریود نمی‌شوید، سعی کنید که روز خاصی از هر ماه برای مثال روز اول هر ماه را برای انجام آن در نظر بگیرید.

علائم و نشانه‌های مشکلات پستانی چیست؟
توده – تورم – التهاب و قرمزی پوست پستان – درد – پوسته ریزی نوک سینه – فرو رفتگی نوک پستان به تو – ترشح از سینه‌ها
اگر هر توده‌ای لمس کردید، فورا جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.


خود آزمایی پستان در منزل

خودآزمایی سینه یکی از روش هایی است که میتوان سرطان سینه را در مراحل اولیه خود تشخیص داد. این عملیات توسط خود فرد برای پیدا کردن توده و یا تورم در سینه انجام میشود.سینه در طول زندگی تغییراتی می کند. انجام خود آزمایی سینه در هر ماه به شما کمک میکند تا بفهید چه حالتی از سینه عادی و چه حالتی غیر معمول است. در این صورت شما می توانید هر گونه تغییر غیرعادی را تشخیص دهید. انجام این آزمایش بهتر است هر ماه و یک هفته پس از عادت ماهانه انجام شود و یا اگر شما در مرحله یائسگی هستید ابتدای هر ماه بهترین زمان برای انجام آزمایش است.

pppp

به دنبال تغییرات بگردید

رو به روی آینه باستید و دستانتان را در راستای بدن قرار دهید. آیا هیچگونه فرو رفتگی , برآمدگی و یا چروکی مشاهده می کنید؟در مرحله بعد, دست هایتان را به روی لگن خود قرار دهید.در حالی که بازوهایتان را حرکت میدهید به دنبال هر گونه حرکت و یا حالت غیرمعمول سینه باشید.

 

احساس تغییر

به بغل بخوابید به صورتی که یک متکا زیر بازوی راستتان قرار دارد.سرتان را روی بازوی راستتان بگذارید..( این آزمایش را میتوانید همچنین در هنگام دوش گرفت و با دستان آغشته به صابون انجام دهید)

مرحله 1

– با دست چپ سینه سمت راستتان را لمس کنید

– از الگوی بالا به پایین و حرکت دورانی پیروی کنید.همیشه از یگ الگوی حرکتی مشخص در هر بار آزمایش استفاده کنید

– با سه انگشت میانه خود حرکت دورانی را انجام دهید(در اندازه یک سکه)

– به دنبال یک توده و یا ضخامت بگردید

– این حرکت را در سمت چپ خود تکرار کنید

مرحله 2

به آرامی سر پستان را فشار دهید و به دنبال سختی و یا تغییر بگردید. اگر هر گونه راش و یا ترشحات خونی مشاهده کردید با پزشک خود در میان بگذارید.

 

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. نازی گفت:

    سلام
    یه سوال داشتم اگه ترشحات خونی نباشندچی؟