1

چند روز بعد از آمپول اچ سی جی باردار میشوم ؟

چند روز بعد از آمپول اچ سی جی باردار میشوم

چند روز بعد از آمپول اچ سی جی باردار میشوم ؟ اگر شماهم از آن دسته افرادی هستید که درگیر این سئوال مهم هستند با ما همراه باشید. هورمون HCG یا Human Chorionic Gonadotropin یکی از هورمون‌های مهم در بدن انسان است که در موارد مختلف به کار می‌رود. این هورمون از تخمدان‌ها در زنان و تستیکول‌ها در مردان تولید می‌شود و در عملیات‌های مختلفی از تنظیم باروری تا تشخیص برخی از بیماری‌ها نقش دارد.

در این مقاله از مجله تخصصی بانوان سایت پرشین لیدی به معرفی و کاربردهای آمپول HCG که معمولا ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعد از میتوانید باردار شوید پرداخته و نحوه استفاده از آن در  تحریک تخمک‌گذاری در روند‌های مصنوعی مرتبط با باروری بررسی می‌شود. همچنین، عوارض و تاثیرات جانبی ممکن در اثر مصرف آمپول HCG نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد تا افراد بتوانند با آگاهی بیشتر، تصمیم‌گیری مناسبی در مورد استفاده از این هورمون انجام دهند. در ادامه مقاله، به تفصیل به این مسائل خواهیم پرداخت و نکات مهمی را برای استفاده از HCG ارائه خواهیم کرد.

آمپول HCG وچه کاربردهایی دارد؟

هورمون HCG یا گنادوتروپین جفتی انسان، هورمونی است که توسط جفت در دوران بارداری تولید می‌شود. این هورمون همچنین به صورت مصنوعی تولید می‌شود و برای اهداف پزشکی مختلفی مانند کمک به تخمک گذاری در زنانی که دچار مشکل در بارداری هستند، تحریک رشد فولیکول‌های تخمدان در زنانی که تحت درمان ناباروری هستند، کمک به حفظ بارداری در زنانی که در معرض خطر سقط جنین هستند، تشخیص بارداری و درمان ناباروری مردان استفاده می‌شود.

چند روز بعد از آمپول اچ سی جی باردار میشوم ؟

کمک به حفظ بارداری در زنانی که در معرض خطر سقط جنین هستند

کاربردهای آمپول HCG:

 • تحریک تخمک گذاری: آمپول HCG می‌تواند برای تحریک تخمک گذاری در زنانی که دچار مشکل در بارداری هستند استفاده شود. این آمپول باعث می‌شود که تخمدان‌ها فولیکول‌های بیشتری تولید کنند و تخمک‌های بیشتری آزاد کنند.
 • تولید اسپرم: آمپول HCG می‌تواند برای کمک به تولید اسپرم در مردانی که دچار مشکل در باروری هستند استفاده شود. این آمپول باعث می‌شود که بیضه‌ها تستوسترون بیشتری تولید کنند و اسپرم‌های بیشتری تولید کنند.
 • تشخیص بارداری: آمپول HCG می‌تواند برای تشخیص بارداری در مراحل اولیه استفاده شود. این آمپول باعث می‌شود که سطح هورمون HCG در خون یا ادرار افزایش یابد.
 • درمان اختلالات هورمونی: آمپول HCG می‌تواند برای درمان اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) استفاده شود. این آمپول باعث می‌شود که سطح هورمون‌های جنسی در بدن تنظیم شود.

محل و دوز تزریق آمپول HCG

آمپول HCG معمولاً به صورت تزریق زیر جلدی یا عضلانی تجویز می‌شود. محل تزریق زیر جلدی معمولاً در قسمت بیرونی بازو یا شکم است. محل تزریق عضلانی معمولاً در ران یا باسن است. دوز آمپول HCG بسته به شرایط بیمار متفاوت است. در اینجا برخی از دوزهای معمول آمپول HCG آورده شده است:

 • تحریک تخمک گذاری: 5000 تا 10000 واحد بین المللی (IU) به صورت تزریق زیر جلدی یا عضلانی، 36 تا 40 ساعت قبل از تخمک گذاری
 • تولید اسپرم: 5000 تا 10000 IU به صورت تزریق زیر جلدی یا عضلانی، 3 تا 7 روز در هفته
 • تشخیص بارداری: 10000 IU به صورت تزریق زیر جلدی یا عضلانی، 14 روز پس از تخمک گذاری
 • درمان اختلالات هورمونی: 5000 تا 10000 IU به صورت تزریق زیر جلدی یا عضلانی، 2 تا 3 بار در هفته

تاثیر آمپول HCG بر باروری

مطالعات نشان داده‌اند که آمپول HCG می‌تواند شانس بارداری را در زنانی که دچار مشکل در باروری هستند، افزایش دهد. آمپول HCG می‌تواند به تحریک تخمک گذاری کمک کند. تخمک گذاری فرآیندی است که در آن یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود. آمپول HCG با شبیه‌سازی هورمون LH، که مسئول تخمک گذاری است، به این امر کمک می‌کند.

 این هورمون به تخمک‌های در داخل تخمدان‌ها دستور می‌دهد که رشد کنند و آماده‌تر به تخمک‌گذاری شوند. این فرآیند می‌تواند شانس برقراری بارداری را افزایش دهد.HCG ممکن است به زنانی که دوره تخمک‌گذاری غیرمنظم دارند یا مشکلات در این خصوص دارند کمک کند. با تنظیم تخمک‌گذاری به صورت منظم‌تر، افزایش شانس باروری ممکن است به دست آید.

همچنین  در برخی مواقع، زنانی که درمان‌هایی مانند باروری مصنوعی (ART) یا درمان‌های هورمونی مثل برخی از روش‌های پزشکی مشابه را تجربه می‌کنند، ممکن است برای حفظ باروری تزریق HCG دریافت کنند. این اقدام می‌تواند شانس موفقیت در باروری را افزایش دهد.

در مردان نیز آمپول HCG با تحریک تولید هورمون‌های جنسی مردانه، عمل می‌کند. این هورمون‌ها عبارتند از تستوسترون و گنادوتروپین‌ها. تستوسترون مسئول تولید اسپرم است. گنادوتروپین‌ها مسئول تحریک تولید تستوسترون و سایر هورمون‌های جنسی مردانه هستند.

چند روز بعد از آمپول اچ سی جی باردار میشوم ؟

آمپول HCG بر دوقلو و چندقلو زایی تاثیر میگذارد؟

این هورمون می‌تواند به تخمک‌های موجود در تخمدان‌ها دستور دهد که به صورت یکجا رشد کنند و به موقعیت تخمک‌گذاری برسند. این عمل می‌تواند باعث افزایش احتمال زایمان دوقلو یا چندقلو شود. آمپول HCG می‌تواند احتمال تخمک‌گذاری چندگانه را نیز افزایش دهد. اگر زنانی دارای تاریخچه تخمک‌گذاری چندگانه باشند یا به دلایلی احتمال دوقلو یا چندقلو زایی برای آن‌ها وجود داشته باشد، HCG می‌تواند احتمال تولید چند تخمک و در نتیجه زایمان چندقلو را افزایش دهد.

در برخی مواقع، آمپول HCG به منظور بارورسازی در فرآیندهای مصنوعی مانند تلقیح مصنوعی (IVF) یا IUI (Intrauterine Insemination) استفاده می‌شود. در این فرآیندها، هورمون HCG به منظور تنظیم تخمک‌گذاری و افزایش احتمال زایمان چندقلو ممکن است تجویز شود.

بهترین زمان تزریق آمپول HCG

پزشک شما می‌تواند با انجام آزمایشات هورمونی، زمان تخمک گذاری شما را تعیین کند. آزمایشات هورمونی می‌توانند سطح هورمون‌های LH و FSH را در خون شما اندازه‌گیری کنند. LH یک هورمون آزاد کننده گنادوتروپین است که مسئول تخمک گذاری است.

FSH یک هورمون محرک فولیکول است که مسئول رشد فولیکول‌های تخمدان است. هنگامی که سطح LH شما به اوج خود رسید، تخمدان‌های شما آماده آزاد کردن تخمک هستند. پزشک شما معمولاً آمپول HCG را 36 تا 40 ساعت قبل از رسیدن سطح LH به اوج خود تزریق می‌کند.

در فرآیند تخمک‌گذاری مصنوعی (IVF): در فرآیند IVF، تزریق آمپول HCG معمولاً بعد از انجام جراحی جمع‌آوری تخمک (egg retrieval) صورت می‌گیرد. این تزریق به تخمک‌های جمع‌آوری شده کمک می‌کند تا به موقعیت تخمک‌گذاری برسند. به طور معمول، تزریق HCG در این موارد به طور دقیق توسط پزشک مشخص می‌شود.

در فرآیند IUI (Intrauterine Insemination): در IUI، تزریق HCG معمولاً به زمان تخمک‌گذاری زن متناسب با روزهای تخمک‌گذاری تعیین شده توسط پزشک انجام می‌شود. این زمان معمولاً به دقت تحت نظر پزشک تخصصی درمان ناباروری تعیین می‌شود.

در دوره‌های تخمک‌گذاری طبیعی: برای زنانی که دوره‌های تخمک‌گذاری طبیعی دارند، تزریق HCG ممکن است بعد از شناخته شدن تخمک‌گذاری توسط مانیتورینگ مخصوص تعیین شود. این مانیتورینگ معمولاً با استفاده از تست‌های تخمک‌گذاری و سونوگرافی انجام می‌شود.

در درمان‌های ناباروری مختلف: در برخی درمان‌های هورمونی و ناباروری، تزریق HCG به زمان مشخصی از دوره تخمک‌گذاری مربوط می‌شود که به عنوان بهترین زمان برای افزایش احتمال باروری در آن فرآیند تعیین می‌شود.

بهترین زمان برای باروری بعد از تزریق آمپول HCG چند روز بعد از آمپول اچ سی جی باردار میشوم ؟

بهترین زمان برای باروری بعد از تزریق آمپولHCG ،36 تا 48 ساعت بعد از تزریق است. این زمان به اسپرم ها فرصت می دهد تا به تخمک ها برسند و لقاح را انجام دهند. آمپول HCG با تحریک تخمدان ها برای آزاد کردن تخمک ها، به باروری کمک می کند. تخمک ها معمولاً 36 تا 48 ساعت بعد از تزریق آزاد می شوند. اسپرم ها می توانند تا 5 روز در دستگاه تناسلی زن زنده بمانند. بنابراین، بهترین زمان برای مقاربت، 36 تا 48 ساعت بعد از تزریق آمپول HCG است.

با این حال، ممکن است در برخی موارد، تخمک ها زودتر یا دیرتر از حد انتظار آزاد شوند. اگر تخمک ها زودتر آزاد شوند، ممکن است نیاز به مقاربت زودتر از 36 ساعت بعد از تزریق آمپول HCG داشته باشید. اگر تخمک ها دیرتر آزاد شوند، ممکن است نیاز به مقاربت دیرتر از 48 ساعت بعد از تزریق آمپول HCG داشته باشید.

پزشک شما می تواند با انجام آزمایشات هورمونی، زمان تخمک گذاری شما را تعیین کند. این آزمایشات می توانند سطح هورمون LH را در خون شما اندازه گیری کنند. LH یک هورمون آزاد کننده گنادوتروپین است که مسئول تخمک گذاری است. اگر می خواهید باردار شوید، مهم است که با پزشک خود در مورد زمانبندی باروری بعد از تزریق آمپول HCG صحبت کنید. پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا زمان دقیقی را برای مقاربت تعیین کنید که شانس بارداری شما را افزایش دهد.

پزشک ممکن است با استفاده از مانیتورینگ و تست‌های تخمک‌گذاری بررسی کند که زمان مناسب برای باروری چه زمانی است. این تحلیل‌ها معمولاً در دوره‌های تخمک‌گذاری طبیعی یا در فرآیندهای بارورسازی مصنوعی انجام می‌شوند. پس از تزریق HCG و تعیین زمان باروری توسط پزشک، شما باید در زمان مناسب رابطه جنسی داشته باشید تا افزایش احتمال باروری داشته باشید.

زمان انجام تست بارداری پس از تزریق آمپول HCG

بیشتر تست‌های بارداری حساس به هورمون HCG هستند. به عنوان راهنمای عمومی، بیشتر افراد تست بارداری خود را حداقل یک هفته پس از تزریق HCG انجام می‌دهند. این زمان به این دلیل است که هورمون HCG به مرور زمان از بدن حذف می‌شود و گر باردار شوید، سطح هورمون hCG در بدن شما به سرعت افزایش می‌یابد و تست بارداری مثبت می‌شود.

 تست‌های بارداری خانگی معمولاً می‌توانند هورمون hCG را در خون شما تشخیص دهند که سطح آن به 25 تا 30 میلی‌لیتر رسیده باشد. این سطح معمولاً 14 روز پس از تخمک گذاری، یا 12 روز پس از تزریق آمپول HCG، حاصل می‌شود. با این حال، ممکن است در برخی موارد، سطح هورمون hCG در بدن شما زودتر از 14 روز پس از تزریق آمپول HCG افزایش یابد. اگر می‌خواهید زودتر از 14 روز پس از تزریق آمپول HCG تست بارداری انجام دهید، بهتر است از تست بارداری آزمایشگاهی استفاده کنید.

از تست بارداری خانگی استفاده کنید که برای تشخیص هورمون hCG در سطح پایین طراحی شده باشد، تست بارداری را صبح زود انجام دهید، زمانی که سطح هورمون hCG در بدن شما بالاترین است و حتما دستورالعمل‌های روی بسته تست بارداری را به دقت دنبال کنید. اگر در مورد زمان انجام تست بارداری خود نگران هستید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

هفته های گذشته از آخرین قاعدگی یا هفته های بارداری دامنه استاندارد Hcg بر حسب 5-50 mIU/mL
3 هفته  5-50 
4 هفته 5-426
5 هفته 18-7340 
6 هفته 1080-56500 
7-8 هفته 7650-229000
9-12 هفته 25700-288000
13-16 هفته 13300-254000
17-24 هفته 4060-165400
خانم هایی که باردار نیستند کمتر یا برابر 5.0 
خانم هایی که باردار هستند بالای 25

عوارض تزریق آمپول HCG

آمپول HCG یک داروی ایمن و موثر است که معمولاً عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کند. با این حال، برخی از عوارض جانبی خفیف ممکن است رخ دهد، از جمله:

 • درد، تورم یا کبودی در محل تزریق 
 • حالت تهوع 
 • استفراغ 
 • سردرد
 • خستگی 
 • تعریق
 • گرفتگی عضلات
 • تعداد زیادی تخمک: در بعضی موارد، تزریق HCG به تخمک‌های بیشتری تشکیل داده و ممکن است به دوقلویی یا چندقلویی زایی منجر شود.
 •  

در موارد نادر، آمپول HCG می تواند باعث عوارض جانبی جدی تری مانند واکنش های آلرژیک شود. مانند: 

 • کهیر
 • تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو
 • مشکل در تنفس
 • افت فشار خون

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. 

چه افرادی مجاز به تزریق آمپول HCG نیستند؟

باید توجه داشت که همه ی افراد مجاز به استفاده از این آمپول نبوده و برایشان خطراتی را به دنبال دارد. این افراد عبارتند از:

 • افرادی که به آمپول HCG یا سایر مواد تشکیل دهنده آن حساسیت دارند.
 • زنان باردار یا در دوران شیردهی یا افرادی که قصد باردار شدن دارند.
 • افرادی که سرطان دارند و یا دارای تاریخچه تشدید سرطان
 • افرادی که بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا بیماری کبد دارند.
 • افرادی که اختلالات خونریزی دارند.
 • افرادی که تحت درمان با داروهای خاصی هستند که ممکن است با آمپول HCG تداخل داشته باشند.
 • افراد با تاریخچه تشدید بیماری‌های تنفسی

کلام آخر

با اتمام این مقاله و بررسی زمانی که پس از آمپول اچ سی جی برای بارداری نیاز دارید، می‌توانید به اطلاعات معتبر و نکات مهم در این مسیر دست پیدا کنید. اما به یاد داشته باشید که هر فرد و موقعیتی ممکن است متفاوت باشد. برای بهترین نتایج و مشاوره حرفه‌ای توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات و راهنمایی‌های پزشکی را به دقت دنبال می‌کنید. آرزوی ما برای شما موفقیت و سلامتی در این مسیر است.

پرسش های متداول به همراه پاسخ

 • علت تزریق همزمان دو آمپول hCG چیست؟

تزریق همزمان دو آمپول HCG ممکن است به منظور افزایش تخمک‌گذاری و افزایش باروری در فرآیندهای مصنوعی بارورسازی یا درمان ناباروری انجام شود. این عمل باعث افزایش احتمال باروری می‌شود.

 • چگونه محل و دوز تزریق آمپول HCG تعیین می‌شود؟

محل و دوز تزریق آمپول HCG توسط پزشک شما تعیین می‌شود و بستگی به نیازهای درمانی و مشکلات شما دارد.

 • آیا تزریق hCG باعث کیست تخمدان می شود؟

بله، تزریق HCG در برخی موارد می‌تواند به تحریک تخمک‌گذاری و افزایش اندازه فولیکول و در نتیجه به تشکیل کیست تخمدان منجر شود.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. شیلا سلامات گفت:

  آمپول اچ سی جی واقعا برای باردار شدن تاثیر داره؟ یکی از دوستام تزریق کرد اما باردار نشد

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه