2

پوزیشن طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه سوم

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه سوم

پوزیشن طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه سوم

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه‌ سوم چگونه باید باشد؟ طرز خوابیدن در بارداری در سه ماهه‌ سوم به دلیل اینکه وزن جنین زیاد شده و به طور مستقیم مفاصل و عضلات مادر را درگیر می‌کند از دغدغه‌هایی است که مادران را دچار خستگی و کلافگی می‌کند.

در صورتی که اوایل بارداری را می‌گذرانید پیشنهاد می‌کنیم صفحه طرز خوابیدن در دوران مختلف حاملگی را در سایت پرشین لیدی مطالعه بفرمایید.

در این مقاله به توضیح دقیق‌تری درباره‌ی نحوه‌ی خوابیدن زن باردار در سه ماهه‌ سوم می‌پردازیم.

خوابیدن زن باردار در سه ماهه‌ سوم

خوابیدن در سه ماهه‌ سوم برای بسیاری از خانم‌ها کار دشواری است در این زمان به دلیل تغییرات فیزیکی که ایجاد می‌شود به ناراحتی‌هایی همچون کمردرد، سندرم پای بی‌قرار، مشکلات گوارشی مثل سوزش سر دل، نداشتن خواب کافی و مناسب دچار می‌شوند همچنین از لحاظ روحی دچار افسردگی و استرس می‌شوند.

برای غلبه بر مشکلات جسمانی به ویژه در سه ماهه‌ سوم، بهترین حالت خوابیدن، خوابیدن به پهلوی چپ است به این صورت که پاها را کمی به سمت شکم جمع کرده تا علاوه بر اینکه عملکرد جریان خون در رحم با کیفیت بیشتری انجام می گیرد اکسیژن و مواد مغذی نیز به جنین برسد.

این حالت که بهترین حالت خوابیدن در سه ماهه‌ سوم به شمار می‌رود باعث می‌شود که کلیه‌ها عملکرد بهتری داشته باشند و همچنین می‌تواند از بروز بیماری‌هایی چون بواسیر جلوگیری کرده و رگ‌های واریس که در این دوره شاهد آن هستید کاهش دهد.

در دوران بارداری زنان ممکن است در نواحی مختلفی از بدن دچار تورم شوند در صورتی که دچار تورم شده‌اید بهترین کار این است که در هنگام خوابیدن پاها از شکم مقداری بالاتر قرار بگیرند و در صورت خوابیدن به پهلوی چپ برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید بین پاها در قسمت زانوها یک بالش قرار دهید و سعی کنید پاها را به سمت جلو و شکم خم کنید یک بالش نیز پشت کمر و یک بالش زیر شکم یا اطراف شکم قرار دهید بالش‌هایی که برای زیر سر و بین پاها و اطراف شکم انتخاب می‌کنید بهتر است از نوع بالش‌های مناسب بارداری باشند خواهید دید که هم درد کمتری دارید و هم خواب راحت‌تری را تجربه می‌کنید.

آیا خوابیدن به پشت در دوران بارداری ضرر دارد

خوابیدن به پشت یا طاق‌باز اصولاً در اوایل بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند به این دلیل که جنین هنوز رشد نکرده و رحم نیز بزرگ نشده است پس به راحتی خون رسانی به جنین صورت می‌گیرد وجایی برای نگرانی نیست. ولی با رشد جنین و بالارفتن ماهای بارداری به ویژه در سه ماهه سوم رحم بزرگتر و سنگین تر می شود و دیگر درون لگن قرار ندارد و خوابیدن به پشت را خطر آفرین میکند چرا که باعث می شود خونرسانی به جنین، جفت و مادر به سختی صورت گرفته و مختل شود.

این اختلال در خونرسانی از طریق فشار بر روی بزرگ سیاهرگ زیرین صورت می گیرد. این سیاهرگ مسئول خونرسانی و اکسیژن دهی به جنین است و در صورت فشار رحم بر این ناحیه خونرسانی مختل شده و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز به جنین نمی رسد و بسیار خطرساز است. خوابیدن به پشت در این سه ماهه مشکلات دیگری برای مادر نظیر هموروئید، تورم شدید در پاها و سخت نفس کشیدن را به دنبال دارد. از این رو در این سه ماهه از طاق باز خوابیدن پرهیز کنید.

طرز خوابیدن در بارداری در سه ماهه سوم

طرز خوابیدن زن حامله در سه ماه اول

در اوایل بارداری یعنی سه ماه اول حاملگی اصولاً طاق باز خوابیدن یا به شکم خوابیدن موردی ندارد به این دلیل که رحم به اندازه ایی بزرگ نشده که سنگینی ایجاد کرده و مشکلاتی برای مادر به همراه داشته باشد. در این دوران بیشترِ تغییرات فیزیولوژیکی ایجاد شده در بدن مشکلاتی نظیر رفلاکس معده، حالت تهوع و گرسنگی های بی موقع شبانه را به همراه دارد و در طرز خوابیدن اختلالی ایجاد نمی کند. از اینرو در سه ماه اول می توان به پشت، شکم و به پهلو خوابید.

طرز خوابیدن زن حامله در سه ماه دوم

در این مقاله ما به این پرسش متداول پاسخ خواهیم داد که از چند ماهگی باید به پهلو خوابید. طرز خوابیدن زن حامله در سه ماه دوم به حالت SOS یعنی به پهلوی چپ است. همچنین می توان از راهکارهای دیگری نیز کمک گرفت همانند اینکه چند بالش زیر سر و پشت بدن قرار داد تا هم بتوان خواب راحتی دارشت و هم اینکه از رفلاکس معده جلوگیری کرد.

از جمله بهترین روش خوابیدن زن حامله در سه ماه دوم استفاده از بالش های بارداری است که بدن را در موقعیت بسیار مناسب و مطلوبی قرار می دهد و به شکم، کمر و پاها فشاری وارد نمی آورد.

از چند ماهگی باید به پهلو خوابید

با گذشت از سه ماه اول و ورود به سه ماه دوم تا پایان حاملگی بهترین حالت خوابیدن به پهلوی چپ است که حالت SOS نامیده می شود. خوابیدن به پهلو از سه ماهه دوم بارداری آغاز می شود.

نتیجه گیری

نحوه خوابیدن زن باردار در سه ماهه سوم از اهمیت بسیاری برخوردار است. طرز خوابیدن زن باردار در سلامتی جسمی و ذهنی جنین و مادر بسیار اثر گذار است از این جهت که در سه ماهه سوم رحم سنگین تر شده و نشستن و خوابیدن را دشوار می سازد و در صورتی که مادر در وضعیت استاندارد و مناسبی قرار نگرفته باشد به جفت و جنین آسیب وارد شده و مادر نیز آسیب های بسیاری خواهد دید. از اینرو مناسب ترین حالت خوابیدن در سه ماهه سوم، خوابیدن به پهلوی چپ یعنی حالت SOS است. بهتر است برای اینکه بتوانید این دوره‌ی پایانی را با آرامش سپری کنید از بالش‌های بارداری کمک بگیرید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

  1. atashie گفت:

    سلام واقعا درسته. من تو این دوران یعنی ماهای اخری خوابیدن خبلی برام سخت شده بود از بالشت کمک میگرفتم واسه راحت خوابیدنم چون خیلی کمر درد داشتم

    1. مرضیه خزائی گفت:

      سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. خوشحالیم که تجربیاتتون را با ما به اشتراک گذاشتید.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه