8

سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری

سونوگرافی هفته 28 بارداری

سونوگرافی هفته ۲۸ ام بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری ورود به سه ماهه سوم بارداری است. در هفته بیست و هشتم بارداری وزن جنین افزایش می یابد و بررسی رشد جنین بسیار حائز اهمیت است از این جهت سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری مورد توجه قرار می گیرد.

به شما پیشنهاد می کنیم که برای بررسی تمام آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری، صفحه لیست آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری در سایت پرشین لیدی را مطالعه بفرمائید.

سونوگرافی هفته بیست و هشت بارداری برای چیست

سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری برای بررسی و تخمین وزن جنین می باشد تا رشد و وزن گیری جنین مشخص شود. دلایل انجام سونوگرافی در هفته بیست و هشتم حاملگی، به قرار زیر است:

سونوگرافی برای ارزیابی رشد و سلامت جنین در صورت مشاهده حرکات دردناک و غیر عادی جنین، خونریزی واژینال و دردها و انقباضات شکمی و رحمی.

به دلیل افزایش رشد جنین برای تشخیص هرگونه ناهنجاری و اختلال در رشد و تعیین کارکرد خونرسانی جفت، تشخیص وضعیت جنین و بررسی بند ناف جنین، انجام سونوگرافی کالر دالپر توصیه می شود.

تست BPP یا بیوفیزیکال پروفایل جنین، برای معاینه مادران پرخطر تجویز می شود که در سه ماهه سوم رایج بوده و برای بررسی و ارزیابی وضعیت جنین است. به صورت معمول این تست به مادرانی که چند قلو باردار هستند و یا مبتلا به بیماری هایی چون فشار خون و دیابت هستند توصیه می شود.

در صورت تشخیص پزشک، سونوگرافی چهار بعدی توصیه می شود که به اعتقاد برخی از پزشکان مناسب ترین زمان برای انجام سونوگرافی چهار بعدی بین هفته ۲۷ تا ۳۲ بارداری است. در این نوع سونوگرافی حرکات جنین و اندام داخلی و بیرونی جنین به وضوح قابل مشاهده است. لزوم این سونوگرافی به تشخیص پزشک شما درخواست می شود.

هفته بیست و هشت بارداری یعنی ماه چندم

اولین روز آخرین قاعدگی که بعد از دو هفته، آغاز تخمک گذاری است با انجام لقاح، بارداری اعلام می شود و به این علت است که سن جنین از سن بارداری دو هفته کمتر محاسبه می شود. هفته بیست و هشتم بارداری ماه هفتم بارداری را سپری می کنید.

وزن جنین در هفته ۲۸ بارداری

جنین در هفته بیست و هشتم بارداری به اندازه یک بادمجان است. وزن جنین تقریبی یک کیلوگرم و قد ۳۸ سانتی متر است.

اندازه شکم در هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری به دلیل افزایش وزن و رشد جنین، شکم بزرگتر می شود. در این هفته فاصله استخوان شرمگاهی تا بالاترین نقطه رحم حدوداً بین ۲۶ تا ۳۰ سانتی متر است.

حرکت جنین در هفته ۲۸ بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری، جنین فعال تر شده و لگدهای بیشتری به شکم شما وارد می آورد بنابراین در این هفته باید به حرکات و تعداد دفعات لگد زدن و حرکات جنین توجه ویژه داشته باشید و در صورتی که متوجه شدید حرکت جنین کم شده یک نوشیدنی یا خوراکی شیرین خورده به پهلوی چپ دراز کشیده تا فعالیت خود را از سر گیرد و اگر هیچ حرکتی احساس نکردید به پزشک خود اطلاع دهید.

جنین در این دوران چشم هایش را می تواند باز و بسته کند و نسبت به نور بیرون عکس العمل نشان می دهد.

جنین در این هفته خواب هم می بیند. بسیار می چرخند تا سرشان به قسمت دهانه رحم قرار بگیرد. در هفته بیست و هشت بارداری، شیار ها و برجستگی های روی مغز جنین شکل گرفته و حجم مغز جنین افزایش می یابد. صدای قلب جنین با گوشی پزشکی از روی شکم مادر قابل شنیدن است. در این مرحله موها روی جمجمه رشد کرده که به آن لانوگو می گویند.

جنین در هفته بیست و هشت بارداری مزه ها و بوها را می فهمد. استخوان های نوزاد در این زمان تقریبا به رشد کامل رسیده اند.

سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری

علامت های هفته بیست و هشتم بارداری

سه ماهه سوم بارداری بدن به زایمان نزدیک تر می شود و در نتیجه تغییراتی در بدن ایجاد می شود که اذیت کننده است از جمله:

اختلال در خواب به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن رخ داده است.

ترشحات سینه به نام آغوز که مایع زردرنگی است و به عنوان غذای اول نوزاد قبل از تولد در بدن مادر تولید می شود.

کمردرد که در این سه ماهه بسیار شایع است. درد مفاصل به دلیل مصرف مایعات توسط جنین

نفخ معده

یبوست

تنگی نفس که با بزرگ شدن رحم و فشار به ریه ایجاد می شود

انقباضات براکستون هیکس که با سفت شدن شکم و درد خود را نشان می دهد.

به دلیل فشاری که جنین در سه ماهه آخر بارداری به مثانه وارد می کند تکرر ادرار بیشتر می شود.

رفلاکس معده و ترش کردن

ترشح از ناحیه واژن

علامت های هفته 28 بارداری

آیا سونوگرافی آنومالی در هفته ۲۸ بارداری انجام می گیرد

سونوگرافی آنومالی ( آنومالی اسکن ) برای بررسی کل اعضای بدن جنین، اختلالات و ناهنجاری های ساختمانی و هم چنین جنسیت جنین انجام می شود و در واقع غربالگری جنینی نام دارد. سونوگرافی آنومالی از هفته ۱۴ بارداری شروع شده تا هفته ۲۸ بارداری  ادامه می یابد. مناسب ترین زمان برای انجام سونو آنومالی هفته ۱۸ بارداری می باشد.

آزمایش RH در هفته بیست و هشتم بارداری

عامل ارهاش یا RH نوعی پروتئین در سطح گلبول های قرمز خون است. افرادی که RH خون آنها مثبت باشد قادر نخواهند بود به افرادی  که RH خون آنها منفی است خون بدهند.

پدر و مادری که هر دو ارهاش یکسان داشته باشند یا پدر منفی و مادر مثبت باشد برای جنین هیچ مشکلی به وجود نمی آید ولی اگر پدر RH مثبت و مادر RH منفی باشد جنین ارهاش مثبت خواهد داشت و باعث می شود که با ورود گلبول های قرمز خون جنین به گردش خون مادر، جریان خون، گلبول ها را عنصری خارجی دانسته و آنتی بادی تولید کند و موجب از بین رفتن گلبول قرمز جنین شوند.

اغلب این مورد بعد از بارداری های مکرر مشاهده شده است از این رو در هفته بیست و هشتم بارداری آزمایش RH گرفته می شود و آمپول روگام به مادر تزریق می شود که باعث از بین رفتن آنتی بادی های تولید شده می شود.

رژیم غذایی مناسب در هفته بیست و هشتم بارداری

در ماه های آخر بارداری خوردن مواد ویتامینه و خوراکی های حاوی امگا۳ توصیه می شود چرا که این مواد برای رشد مغزی جنین لازم است.

گنجاندن میان وعده ها در رژیم غذایی در این دوران بسیار مفید است. مصرف سبزیجات و میوه های تازه، آجیل، لبنیات به ویژه ماست، حبوبات و غلات را در دستور غذایی خود قرار دهید.

سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری چه مواردی را بررسی می کند

سونوگرافی هفته بیست و هشتم به تشخیص و توصیه پزشک باید انجام گیرد تا موارد زیر را ارزیابی و بررسی کند:

وضعیت و محل قرار گیری جنین

تعداد دفعات ضربان قلب جنین

تعیین جنسیت جنین

وزن جنین

اختلالات و ناهنجاری های ساختاری

تعیین زمان زایمان

وضعیت جفت و ارزیابی عملکرد جفت

حجم و میزان مایع آمنویتیک

بررسی حرکات جنین و  جایگاه بند ناف

مراقبت های هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته بیست و هشت بارداری در عملکرد لگن اختلالی به نام سمفیزپوبیس روی می دهد که باعث می شود در هنگام راه رفتن یا ایستادن دچار مشکل شوید و عدم تعادل در بدن را موجب می شود از این جهت برای کاهش درد به پزشک خود مراجعه نمائید.

در سه ماهه سوم بارداری اغلب در هفته بیست و هشتم بارداری سردردهایی به سراغ بانوان باردار می آید که می تواند به علت فشارخون بالا یا سردردهای میگرنی قبل از بارداری و یا علل دیگر باشد در اینصورت با تشخیص پزشک از قرص های مسکن ضد درد چون استامینوفن می شود استفاده کرد.

در این مرحله از حاملگی سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. ورش و فعالیت های کششی و آرام بخش چون یوگا، مدیتیشن و تمرینات تنفسی صحیح تحت نظر متخصص فراموش نشود.

در این دوران از بارداری مراجعه و معاینه توسط پزشک هر دو هفته یکبار برای بررسی RH مادر، تشخیص وجود پروتئین در ادرار، اندازه گیری وزن و دور شکم باید انجام گیرد.

نتیجه گیری

هفته بیست و هشتم بارداری یعنی سه ماهه سوم بارداری، برای ارزیابی رشد جنین، ریتم ضربان قلب، حجم مایع آمنیوتیک و بررسی بافت مغزی و وزن جنین صورت می گیرد تا سلامت جنین ارزیابی شود. سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری با توجه به تشخیص پزشک با اهداف مختلفی درخواست می شود.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. راضیه فردی گفت:

  درود بر شما، لطفا بفرمایید پزشک چه چیزهایی را می‌تواند در سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری تشخیص دهد؟ یا به نوعی چه مواردی مهم تر هستند
  سپاس از پاسخ شما

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   موقعیت جنین در رحم
   زنده بودن جنین و ضربان قلب
   دختر یا پسر بودن جنین
   وزن جنین و تناسب آن با سن بارداری
   وجود هرگونه اختلال در روند رشد مانند محدودیت رشد داخل رحمی
   روز تخمینی زایمان
   مقدار مایع آمنیوتیک
   موقعیت بند ناف و پیچش احتمالی آن به دور گردن و اندام های جنین

   و بسیاری از موارد دیگه که بسته به نظر پزشک زنان و زایمان قابل بررسی است.

 2. سمیه خارکسا گفت:

  سلام علیکم لطفا بگید دلیل مهم بودن سونوگرافی هفته ۲۸ بارداری چیه؟ چون خیلی از سایت ها مطالب خودشون رو منتشر میکنن
  ولی دیدم سایت شما کلا در حوزه زنان و بارداری و چیزای اینطوره مطمئن تر شدم به اینکه سوالمو از شما بپرسم خیلی ممنون از پاسخگویی شما

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   با سلام، مهم ترین دلیل برای انجام سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری، تخمین وزن جنین است تا به عنوان پایه ای برای ارزیابی روند رشد جنین در سونوگرافی هفته های آینده باشد.

 3. فریده گفت:

  سونوهفته بیست وهشت چقدر زمان مبره ؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام بر شما کاربر عزیز پرشین لیدی. اینکه سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری چقدر طول می کشد بستگی به نوع سونوگرافی و علت انجام آن دارد. در صورتی که سونوگرافی در این هفته برای بررسی وزن جنین باشه حدوداٌ ۱۵ دقیقه زمان می برد ولی اگر سونوگرافی از نوع بیوفیزیکال پروفایل باشد می توان گفت نزدیک یک ساعت به طول می انجامد.

 4. nili گفت:

  اگر تو هفته بیستوهشت جنین مشکلی داشته باشه مثلا صدای قلب بچه شنیده نشه چیکار بایدکنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری برای ارزیابی و تخمین وزن جنین و بررسی ساختار ساختمانی بدن جنین است در صورت تشخیص مشکلی در جنین تصمیمات متفاوت است. نشنیدن صدای قلب بچه در این هفته احتمال اینکه ختم بارداری اعلام شود بالا می رود.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه