1

عفونت تاتو و روش‌های درمان خانگی آن

عفونت تاتو

تاتو یکی از راه‌هایی است که برخی افراد دوست دارند برای زیبایی از آن استفاده کنند. در حال حاضر تاتو کردن طرفداران زیادی دارد. امروزه افراد بخش‌های مختلف بدن خود را ممکن است تتو کنند مانند تاتوی ابرو، خط چشم، خط لب و انواع طرح‌ها روی بدن از انواع تاتوها است. این کار توسط افراد مختلفی در آرایشگاه‌ها یا برخی متخصصین پوست و زیبایی انجام می‌شود. تاتو ممکن است عوارضی داشته باشد که شایع‌ترین آن آسیب سطحی پوست و عفونت تاتو است. از جمله عواملی که می‌تواند موجب بروز این مشکل شود می‌توان به تاتو کردن در محیط غیر بهداشتی و توسط افرادی که آموزش کافی ندیده‌اند، اشاره کرد.در این مقاله تصمیم داریم درباره‌ی عفونت تاتو، دلایل، عوارض و راه‌های درمان آن با شما صحبت کنیم. با ما در سایت بانوی پارسی همراه باشید.

مراقبت های بعد از تاتو

یکی از عواملی که می‌تواند از عفونت تاتو جلوگیری کند، مراقبت صحیح بعد از تاتو است. تاتو کار شما حتما به شما پیشنهاداتی درباره اینکه چگونه از محل زخم مراقبت کنید، خواهد داد؛ باید به دقت دستورالعمل‌های تاتو کار را انجام دهید. در این قسمت به برخی از مراقبت‌های بعد از تاتو اشاره می‌کنیم:

 • بانداژ اولیه باید چند ساعت روی محل تاتو بماند. معمولا بعد از ۳ تا ۵ ساعت باید بانداژ را بردارید. بهتر است از تاتو کار خود این مورد را سوال کنید.
 • با دستان کاملا تمیز روی زخم را با آب گرم و صابون بدون عطر بشویید.
 • از کرم‌های ترمیم کننده و وازلین برای بهبود سریع‌تر زخم استفاده کنید. در این مورد نیز با تاتو کار خود مشورت کنید.
 • روزانه یک یا دو بار تتوی خود را بشویید و از مرطوب کننده‌ی بدون الکل و عطر استفاده کنید.
 • در روزهای چهارم تا ششم بعد از تاتو، قرمزی پوست از بین می‌رود و تاتو کمی پوسته پوسته می‌شود؛ به هیچ عنوان این پوست زخم‌ها را با ناخن نکنید.
 • تاتوی شما شاید به مراقبت یک ماهه نیاز داشته باشد. در طول این مدت کارهای بالا را باید مرتب انجام دهید.

چگونه بفهمیم تاتو عفونت کرده

یکی از نشانه‌های مهم عفونت تاتو، قرمزی و برآمدگی نامتعارف پوست است؛ البته باید توجه داشته باشید که مقداری التهاب طبیعی است و اگر پوست حساسی داشته باشید این التهاب بیشتر خواهد بود، در صورتیکه این التهاب و ورم بعد از چند روز از بین نرفت می‌توانید نتیجه بگیرید که تاتوی شما عفونت کرده‌ است. البته عفونت تاتو نشانه‌های دیگری نیز دارد که عبارتند از:

 • جوش‌های چرکی
 • تب بالای ۴۰ درجه سانتی گراد و لرز غیر طبیعی
 • بافت سخت و متورم در محل تاتو
 • ورم کردن ناحیه تاتو شده
 • ضایعات قرمز رنگ در اطراف محل تاتو

در صورتیکه علائم بالا را داشتید، باید حتما به پزشک یا تاتو کار خود مراجعه و نسبتا به درمان عفونت ایجاد شده اقدام کنید.

ایا عفونت تاتو خطرناک است

عفونت تاتو می‌تواند برای شخص مشکلاتی را برای شخص به همراه داشته باشد. در برخی موارد عفونت‌ها با مصرف آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شوند اما در صورتیکه عفونت باکتریایی با عامل استاف اتفاق بیفتد ممکن است در برابر آنتی‌ بیوتیک‌های معمولی مقاومت و درمان را بی‌اثر کند. اگر علت بروز عفونت، باکتری MRSA باشد این باکتری موجب بروز دمل می‌شود و پزشک به جای تجویز آنتی بیوتیک دمل را تخلیه می‌کند. در بسیاری از موارد مشکل با مصرف آنتی‌ بیوتیک و تخلیه دمل حل می‌شود اما در موارد بسیار نادری که درمان جواب ندهد پزشک برای ترمیم پوست جراحی انجام می‌دهد و آن قسمت از بافت که بر اثر عفونت دچار مردگی شده است را کاملا برمی‌دارد.
با توجه به نکات گفته شده می‌توان گفت که عفونت تاتو می‌تواند خطرناک باشد پس می‌توان به ضرورت این نکات که تاتو باید در جای بهداشتی و توسط یک فرد ماهر انجام شود و مراقبت‌های بعد از تاتو باید به درستی صورت گیرد، پی می‌بریم.

دلایل عفونت تاتو

عفونت تاتو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • یکی از دلایل عفونت، استفاده از جوهر آلوده است.
 • استفاده از لوازم غیر بهداشتی و استریل نشده در فرآیند تاتو کردن.
 • تاتو توسط یک شخص غیر حرفه‌ای و ناآشنا به اصول می‌تواند منجر به عفونت شود.
 • سالن مجوز این کار را نداشته باشد و محیط سالن آلوده باشد.
 • مراقبت‌های بعد از تاتو به درستی صورت نگیرد.
 • پیش از انجام تاتو، سیستم ایمنی بدن شخص ضعیف باشد.

تاتو کردن در یک سالن با مجوز کامل که فرآیند آن کاملا در یک محیط بهداشتی و توسط یک فرد ماهر انجام شود می‌تواند از بروز مشکلات برای شما جلوگیری کند.

برای عفونت تاتو چه کنیم

برای اینکه عفونت تاتو را درمان کرد، راه‌های مختلفی وجود دارد. در صورتیکه مشکل جدی نباشد می‌توانید از درمان‌های خانگی و سنتی استفاده کنید؛ اما باید توجه داشت که در صورتیکه علائم بیش از ۷ روز ادامه داشته باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا آنتی‌ بیوتیک یا سایر داروهای مورد نیاز شما را تجویز کند.

درمان عفونت تاتو در خانه

برای درمان عفونت تاتو می‌توانید از پماد ضد باکتری استفاده کنید. بسیاری از این برآمدگی‌ها و ضایعات در خانه با استفاده از این پماد برطرف می‌شوند. در صورتیکه این ضایعات با استفاده از پمادهای ضد باکتری از بین نرود باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به اینکه عفونت شما ریشه‌ی ویروسی دارد یا باکتریایی، برای شما داروی مورد نیازتان را تجویز خواهد کرد. بهتر است در صورتیکه خارش‌های زیاد و برآمدگی‌های غیر طبیعی داشتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید و اجازه ندهید که عفونت شما آبسه کند و مشکلات دیگری را برای شما به وجود بیاورد.

درمان خانگی عفونت تاتو از طریق استفاده از پماد موضعی آنتی سپتیک ها، وازلین و آلوئه ورا انجام می پذیرد. با استفاده از پمادهای آنتی سپتیک، عفونت زخم تاتو به سرعت بهبود می یابد. توجه داشته باشید که محل تاتو قبل و بعد از عفونت باید از آلودگی و گردو غبار به دور باشد. با استفاده از وازلین التهابات پوستی کاهش می یابد برای اینکار لایه ایی نازک از وازلین را بر محل عفونت قرار داده و با باندی تمیز بپوشانید. آلوئه ورا نیز گیاهی مفید است که با مالیدن آن بر روی محل عفونت، سوزش ناشی از آن درمان شده و به سرعت بهبودی حاصل میشود.

یکی از روش های ساده درمان خانگی عفونت تاتو استفاده از کمپرس سرد است. برای اینکار می توانید یخ را درون پارچه نخی یا حوله قرار داده و ده دقیقه بر روی محل عفونت قرار دهید، بعد از گذشت این مدت زمان، ۵ دقیقه استراحت داده و دوباره اینکار را تکرار کنید. در صورتی که با استفاده از روش های درمانی گفته شده محل زخم و عفونت خوب نشد سریعاً به پزشک مراجعه نمائید.

جمع‌بندی

علائمی مانند تب و لرز، تورم ناحیه‌ی تاتو شد، دمل‌های چرکین و … از نشانه‌های عفونت است که فرد بعد از مشاهده‌ی این علائم باید نسبت به درمان آن اقدام کند. عفونت تاتو به دلایل مختلفی نظیر استفاده از جوهر آلوده، وسایل استریل نشده، تاتو کار غیرحرفه‌ای، مراقبت‌های نادرست بعد از تاتو اتفاق بیافتد. بسیاری از این عفونت‌ها با پمادهای ضد باکتری برطرف می‌شوند اما اگر علائم شما شدید بود و نسبت به درمان در خانه واکنش مثبت نشان داد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا پزشک بسته به دلیل عفونت، بهترین روش درمان را برای شما انتخاب کند.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. seyedi گفت:

  عکس عفونت تاتو ابرو و انتی بیوتیک برای عفونت تاتو ابرو هم قرار بدین

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه