0

کاهش استرس در روز خواستگاری

سایت پرشین لیدی
روز و ساعت خواستگاری از سختترین لحظه‌‌ها برای هر خانمی است. همه چیز، بد پیش میرود، هیچچیز سر جایش نیست، اضطراب و نگرانی از خراب شدن مراسم وجود عروس آینده را فرا گرفته؛ واقعیت این است که روز و ساعات خواستگاری برای آقایان سادهتر پیش میرود و این چنین سخت و استرسزا نیست؛ اما خانمها با چند راهنمای ساده میتوانند، این لحظههای سخت را مدیریت کنند.

 

کاهش استرس روز خواستگاری برای دختر خانم ها

زمان مهم است

خوبی مراسم خواستگاری این است که زمان از پیش تعیینشده است. شما میدانید که خواستگارها چه ساعتی از راه میرسند؛ پس میتوانید برنامهریزی کنید و همه کارهایتان را به گونهای ترتیب دهید که نیمساعت قبل از آمدن مهمانها آماده باشید. در این مدت با خیال آسوده از کارهای انجام شده، میتوانید آرامش خودتان را به دست بیاورید. اگر شاغل هستید، بهتر است روز خواستگاری مرخصی بگیرید و از صبح در خانه با آرامش کارهایتان را انجام دهید.

هوشیار باشید

اتفاقاتی که در این چند ساعت میافتد، قرار است سرنوشت شما را تعیین کند، پس کاملا هوشیار و آگاه باشید. هوشیاری به معنی جدی بودن نیست، در این مجلس، شوخی و خنده هم لازم است تا چاشنی مراسم شود و سنگینی ابتدای مجلس را بشکند، فضا دوستانه شود و صحبتهای لازم، سر بگیرد. با شوخیها و خندهها همراه شوید اما همه چیز را زیر نظر داشته باشید؛ همه رفتارها و حرفهایی که میتواند در تصمیمگیری نهایی به شما کمک کند.

فکرهای خوب بکنید

با بدبینی و تلخی به این مراسم نگاه نکنید، نگرشتان مثبت باشد. فکرهای بد را از ذهنتان دور کنید. چشمهای شما امروز ایرادگیر شده، از همه چیز از لباس پوشیدنتان تا نحوه چیدمان خانه ایراد میگیرد ولی این عیب چند ساعته چشمهای شماست! اجازه ندهید افکار منفی بر شما مسلط شود، لبخند بزنید و با خوشبینی به همه چیز نگاه کنید.

غر نزنید

غرزدن، سادهترین راه برای تخلیه اضطراب و تشویشی است که امروز دارید؛ اما غرزدن در روحیه شما و خانوادهتان که میزبان مهمانان مهمی هستید تاثیر میگذارد، شما و خانوادهتان را کسل میکند، شور و شوقی که برای این مراسم دارید را میگیرد و در نتیجه میزبانان شایستهای نخواهید بود. پس با همه دلشوره ای که حق شماست، بر خودتان مسلط باشید و با متانت یک عروس خانم برازنده! با این ساعات برخورد کنید.

بیش از حد سخت نگیرید

خواستگاری یک مراسم رسمی است اما قرار نیست مراسمی خشک و جدی باشد. یک مراسم خواستگاری میتواند تبدیل به یک مهمانی ساده بشود که به همه حضار و خانواده شما و خانواده خواستگار، خوش بگذرد و همیشه با خاطره خوش و شیرین از این روز یاد کنند. حتی اگر شما و خواستگارتان به نتیجهای که مطلوب شماست نرسید، خاطره خوش این مهمانی در یادتان میماند و تا همیشه با خوبی و احترام از یکدیگر یاد میکنید.

حس خود را نشان دهید

اگر در این چند ساعت از خواستگارتان و خانوادهاش خوشتان آمده و حس خوبی دریافت کردهاید؛ این حس خوشایند را نشان بدهید. شما هم باید روی آقای خواستگار و خانوادهاش تاثیر مثبت بگذارید و این جز با نشاندادن حسی مثبت و خوب، میسر نمیشود. وقتی همه این مراحل خوب پیش برود، شما باید خودتان را برای شناخت بیشتر او آماده کنید، کاریکه از شرکت در مراسم خواستگاری آسانتر نیست.

کاهش استرس در روز خواستگاری

کاهش استرس در روز خواستگاری برای آقایان

اغلب افراد در جلسهٔ خواستگاری دچار استرس و اضطراب می‌شوند. برخی از پسران در برابر این استرس تسلیم می‌شوند و سراسر جلسهٔ خواستگاری سکوت اختیار می‌کنند و به تماشای صحبت‌های اعضای خانواده‌شان با خانواده دختر می‌نشینند. این روش مناسبی برای غلبه بر استرس روز خواستگاری و داشتن یک جلسهٔ پربار نیست.

 

اغلب افراد در جلسهٔ خواستگاری دچار استرس و اضطراب می‌شوند. همین موضوع موجب کاهش توانایی پسر در گفت‌وگو با خانواده دختر می‌شود و بسیاری از صحبت‌های او ناگفته می‌ماند. برخی از پسران در برابر این استرس تسلیم می‌شوند و سراسر جلسهٔ خواستگاری سکوت اختیار می‌کنند و به تماشای صحبت‌های اعضای خانواده‌شان با خانواده دختر می‌نشینند. این روش مناسبی برای غلبه بر استرس روز خواستگاری و داشتن یک جلسهٔ پربار نیست. از همین رو باید اصول علمی کاهش استرس این روز را فرا بگیرید تا در این جلسه با اولین سؤال از سوی پدر دختر، رنگ از رویتان نپرد و با صراحت و اعتمادبه‌نفس پاسخ دهید. این اصول عبارت‌اند از:

 

اصل اول: انتخاب درست

اولین و اصل کاهش استرس و اضطراب لحظهٔ خواستگاری، رعایت اصول انتخاب صحیح همسر آینده است. اگر فرد در انتخاب همسر اشتباه کند و بعد از جلسهٔ خواستگاری، یا خود و خانواده‌اش یا دختر و خانواده او نظر منفی داشته باشند و پاسخ منفی بدهند، یک خواستگاری غیرموفق را تجربه کرده است. علاوه بر اینکه ممکن است از خواستگاری‌های ناموفق دچار ضربهٔ روحی شود، همیشه این خاطرهٔ تلخ به همراهش خواهد بود و خود همین موضوع بذر استرس را در خواستگاری‌های بعدی می‌کارد. از این رو، همیشه خواستگاری نخست خود را بر پایه یک انتخاب درست بگذارید. تناسب سنی، خانوادگی، تحصیلی و اعتقادات مشترک در کنار تفاهم اولیه قبل از شناخت کامل و حتی مقداری تناسب ظاهری، از اصولی است که باید در انتخاب همسر آینده بدان توجه داشت. در این صورت دلیلی برای استرس و اضطراب وجود ندارد.

 

اصل دوم: هماهنگی‌های پیش از خواستگاری

از چند روز قبل از مراسم خواستگاری همه‌چیز را بررسی کنید، حتی مسیرِ رفتن به منزل دختری که انتخاب کرده‌اید هم اهمیت دارد.

 

وقت‌شناسی را خیلی جدی بگیرید؛ چراکه در اولین برخورد برای خانوادهٔ دختر خیلی مهم است که خواستگار به‌موقع در مراسم حاضر شود. آشنایی با حساسیت‌های خانوادهٔ دختر به کاهش اضطراب شما کمک بسیاری می‌کند. این حساسیت‌ها را می‌توانید پیش از رفتن به خواستگاری بدون هیچ تعارفی از دختر بپرسید و او هم باید این واقعیت را درک کند که دادن این اطلاعات نه‌تنها بد نیست، بلکه به شناخت شما از خانواده وی کمک می‌کند.

 

البته در خواستگاری‌هایی که حالت سنتی دارند و دختر و پسر پیش از خواستگاری همدیگر را ندیده‌اند، نمی‌توان بسیاری از این اطلاعات را دریافت کرد؛ اما باز هم راه چاره‌ای در این مواقع وجود دارد و آن هم تحقیقی است که خانواده پسر باید پیش از مراسم انجام دهند تا برخی از این حساسیت‌ها را دریابند.

 

در هر صورت شایسته است هماهنگی‌های پیش از خواستگاری با دقت فراوانی صورت بگیرد تا زمینه‌های ایجاد استرس و اضطراب به حداقل ممکن کاهش یابد.

 

اصل سوم؛ مدیریت استرس

آموختن روش‌هایی که می‌توانند استرس را کاهش دهند، در این روز بسیار مفید خواهد بود.

 

تمرینات آرمیدگی یکی از این روش‌هاست. این روش که تاثیرات مثبت آن به اثبات رسیده است، بر تنفس و آرامش بدن متمرکز است. همان طور که نشسته‌اید، اعضای بدنتان را از حالت تنیدگی خارج کنید و آرام بنشینید. چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید دم و بازدم را با ریتمی یکسان انجام دهید. به تنفستان فکر کنید. از جابجاشدن و حرکت تند پا یا دست خودداری کنید. بعد از ۵ دقیقه خواهید دید که استرستان کاهش یافته و از بی‌قراری خبری نیست.

 

روش دیگر این است که ذهنتان را متوجه یکی از اشیای داخل خانه کنید. به دقت به رنگ و طرح آن نگاه کنید. پرت‌شدن حواس از موضوعی که موجب استرستان شده یک روش موثر برای طولانی‌مدت نیست؛ ولی روشی است که ممکن است به شما کمک کند که تا پایان جلسه خواستگاری استرس کم‌تری داشته باشید.

منبع: سلامت نیوز و الو دکتر

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه