بانوی پارسی

پاک کردن انواع لکه ها از روی لباس

persianlady.ir

قبل از هر اقدامي فراموش نکنيد که بايد براي پاک کردن هر نوع لکه اي سرعت عمل داشته باشيد و بطور کلي; از قسمت پشت لکه بايد شروع نماييد. به اين ترتيب از پخش شدن لکه جلوگيري بعمل مي آيد.

– هنگامي که پارچه ديگري را به محلول لکه بر آغشته کرديد و مي خواهيد از آن براي پاک کردن لکه استفاده کنيد، پارچه را بر روي لکه نماليد بلکه پارچه را روي لکه بفشاريد و با سيستم ضربه اي عمل نماييد. persianlady.ir
– براي پاک کردن لکه ابتدا از محدوده خارجي لکه شروع کنيد و به سمت وسط لکه ادامه دهيد.
– براي لکه هاي غيرچرب از آب سرد استفاده نماييد، آب داغ لکه غيرچرب را پايدار مي نمايد.
1) لکه خون: لکه را زير آب سرد قرار داده و آن را با آب سرد بشوييد. لکه از بين مي رود. در صورت عدم تاثير مي توانيد محلولي از نشاسته با کمي آب تهيه نماييد تا خمير غليظي شود آن را روي لکه خون بماليد. بعد از خشک شدن نشاسته، نشاسته را از پارچه جدا نماييد، سپس لباس را بشوييد لکه خون از بين مي رود.
2) لکه گل و لاي بر روي لباس: يک عدد سيب زميني را با چاقو به دو نيم کنيد و بر روي لکه بماليد، سپس لباس را در آب سرد بخيسانيد و سپس با پودر رختشويي شستشو دهيد. در صورتي پايداري لکه، پارچه اي را به الکل آغشته کنيد و بر روي لکه بماليد.
3) لکه آدامس: براي از بين بردن آدامس با يک تکه يخ چند مرتبه بر روي آدامس بکشيد تا از روي لباس جدا شود. اگر آدامس از پارچه جدا نشد مي توانيد از بنزين استفاده کنيد. از اسپری حشره کش هم میتوان برای جداکردن آدامس استفاده کرد.
4) لکه شکلات: ابتدا باقي شکلات را از روي پارچه برداريد سپس يک پارچه سفيد را چند لايه تا کنيد و زير پارچه در محل لکه قرار دهيد. حال به نسبت مساوي سرکه و الکل را مخلوط کرده با پنبه روي محل بکشيد و با پنبه ديگر روي آن را خشک کنيد. چنانچه با اين روش لکه پاک نشد مي توانيد از آب اکسيژنه استفاده نماييد و در آخر پارچه را با آب گرم و صابون بشوييد.

5) لکه روژ لب: خمير دندان بر روي لکه بماليد و سپس لکه را با آب گرم شستشو دهيد. يا محل لکه را در گليسيرين بخيسانيد سپس روي لکه را الکل يا بنزين بماليد پارچه اي که آغشته به محلول پودر رختشويي شده را روي لکه بماليد بعد در محلول پودر رختشويي بشوييد، سپس خوب آبکشي کنيد.
6) لکه بستني: پارچه لک شده را با محلول آب و مايع لباسشويي خيس کنيد و بعد با پنبه اي آغشته به بنزين روي آن بکشيد و بعد آبکشي کنيد.
7) لکه آبميوه: اگر اين لکه بر روي پارچه سفيد بود با آب و صابون آن را بشوييد. اما اگر لکه روي پارچه پشمي بود، آب اکسيژنه را با چند قطره آمونياک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنيد. اگر لکه روي پارچه هاي ابريشمي سفيد و يا رنگي بود آب و الکل سفيد 90درصد را به نسبت مساوي مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنيد. يا مقداري نمک بر روي لکه بريزيد و سپس آن را 10دقيقه در آب سرد بخوابانيد. پس از آن با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد.
8) لکه ميوه هاي رنگين: لکه ميوه هايي که رنگين هستند (توت فرنگي، آلبالو و…) را مي توان با آب و آمونياک شستشو داد و نيز مي توان مقداري نمک روي لکه ريخته و بعد از مدتي با پودر رختشويي بشوييد و اگر لکه نرفت مي توان از محلول کلر استفاده کرد.
9) لکه تمشک: محل لکه را در محلول پودر رختشويي بخيسانيد و اگر شستيد و نرفت مقداري ماست رويش بريزيد. سپس با آب گرم شستشو دهيد.
10) لکه آبرنگ: لکه با آب سرد بشوييد سپس آن را با آب نيمگرم و پودر رختشويي بشوييد و آبکشي نماييد. اگر هنوز لکه برطرف نشده، پنبه را به گليسيرين آغشته نموده و روي آن بماليد، سپس با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد و آب بکشيد و اگر نتيجه نگرفتيد از «تربانتين» استفاده نماييد.
11) لکه رنگ هاي پلاستيکي: باقيمانده رنگ را از روي پارچه بتراشيد سپس لکه به مدت 10دقيقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشوييد و آبکشي نماييد.
12) لکه تازه رنگهاي روغني: پاک کردن لک کهنه رنگهاي روغني تقريبا غير ممکن است اما در صورتي که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روي پارچه بتراشيد بعد پنبه اي را به تربانتين آغشته کنيد و روي لکه بماليد سپس با پنبه ديگري پاک کنيد اين کار را چندين بار تکرار کنيد و ته رنگ را نيز با آب گرم و پودر لباسشويي از بين ببريد.
13 ) لکه زنگ زدگي: براي پاک کردن لکه زنگ زدگي لکه را 10دقيقه در آب ليموي تازه که به آن نمک زده ايد خيس کنيد سپس لباس را با آب بشوييد.
14) لکه شمع و مدادهاي چرب آرايشي: ابتدا باقي مانده لکه را با جسمي نوک تيز به آرامي برداريد. سپس دو تکه دستمال توالت در دو طرف لکه قرار دهيد. سپس اتوي گرم را بر روي يکي از کاغذها در محل لکه فشار دهيد. به اين ترتيب، چربي موجود در لکه آب مي شود و جذب دستمال يا کاغذهاي طرفين مي شود.
15) لکه چاي و قهوه: براي از بين بردن لکه چاي، فورا پارچه خيس را روي لکه بکشيد. اگر پاک نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشويي کنيد بر روي لکه بکشيد فورا تميز مي شود.
16) لکه زردي اتو: اگر لباس کتاني بر اثر گرماي زياد اتو زرد رنگ شده مي توانيد پياز را دو نيم کرده و روي لکه بماليد لکه هاي زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد 10 دقيقه خيس کنيد و بعد آن را بشوييد. يا از محلول آب اکسيژنه استفاده نماييد.
17) لکه واکس: ابتدا پارچه اي را خيس کنيد و روي آن بکشيد. سپس روي پارچه مقداي مايع ظرفشويي ريخته و بر روي لکه بکشيد. بعد دوباره با پارچه خيس ديگري روي لکه بکشيد اگر لکه کاملا از بين نرفت، با پارچه آغشته به الکل بر روي لکه بکشيد، تا کاملا تميز شود.
18) لکه قير: لکه قير را در بنزين بخوابانيد و سپس با آب و مواد شوينده شستشو دهيد و بعد در معرض آفتاب بگذاريد.
19) لکه روي چرم: پنبه اي را با روغن زيتون آغشته نماييد و روي چرم بکشيد و بعد با يک پنبه تميز و نمدار روي چرم را پاک کنيد.
20) پاک کردن لکه چربي از چرم: براي پاک کردن لکه چربي از روي کاپشن يا چکمه چرمي روي لکه چربي مايع ظرفشويي بماليد و بگذاريد خشک شود و سپس با دستمال آن را جلا دهيد.
21) لکه شير: براي از بين بردن لکه شير آمونياک را به مقدار زياد رقيق کرده و کمي نمک به آن بيفزاييد و لکه را با اين محلول پاک نماييدو بلافاصله آب بکشيد.
22) لکه عرق بدن: اگر لباس سفيد است کافيست مقداري محلول آب نمک تهيه کنيد و لکه را مدت يک ساعت در آن قرار دهيد تا پاک شود. براي پاک کردن لکه عرق از يقه لباس ازخمير جوش شيرين وسرکه سفيد کمک بگيريد اين خمير را روي محل مورد نظر بماليد بعد از چند دقيقه شستشو دهيد و براي پاک کردن لکه هاي عرق برسطح لباس مي توانيد از محلول رقيق شده سرکه يا آب ليمو نيز کمک بگيريد.
23) لکه جوهر: براي از بين بردن لکه جوهر مي توانيد لکه را پنج دقيقه در شير بخوابانيد، سپس آنرا با آب معمولي بشوييد لکه به راحتي از بين مي رود.
24) پاک کردن لکه مرکب: محل لکه را در مخلوطي از سرکه سفيد والکل قرار دهيد تا مرکب در آن حل شود بعد با آب سرد آن را شستشو دهيد.
25) لکه سس گوجه فرنگي: ابتدا باقي مانده لکه را با جسمي نوک تيز به آرامي برداريد. پارچه اي ديگر را به الکل آغشته کنيد، و آنرا روي لکه فشار دهيد بعد در آب سرد با مواد شوينده بشوييد.
26) لکه چسب: يک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روي چسب بگذاريد. چسب، سفتي خود را از دست داده و از لباس جدا مي شود.
27) لکه روغن: براي تميز کردن لباس هايي که روغني شده لباس را در نوشابه بخيسانيد و سپس آن را با آب و پودر لباسشويي بشوييد.
28) لکه چربي: براي از بين بردن لکه چربي قسمت لکه شده را با کمي محلول نمک و الکل بماليد. اگر لکه چربي روي پارچه ابريشمي است با کاغذ توالت روي قسمت لکه شده را بپوشانيد و اتوي داغ را محکم روي آن فشار دهيد تا لکه ناپديد شود.
29) لکه روغن ماشين: اگر لباس کتاني يا ابريشمي لک سياه روغن ماشين را گرفت روي لکه ها را روغن بماليد و بگذاريد 12ساعت بماند و سپس آن را با بنزين پاک کنيد. براي لباس چرمي مي توانيد مقداري وازلين روي لکه بماليد و بعد از يک ساعت و نيم با تتراکلرورد پاک کنيد سپس با يک تکه پارچه پشمي آن را جلا دهيد.
30) لکه نوشابه: قشر نازکي از نمک يا پودر تالک (پودر بچه) روي لکه بريزيد و آن را تا يک ساعت بگذاريد بماند سپس با کمي مايع ظرفشويي و آب گرم شستشو دهيد.
31) پاک کردن لکه تخم مرغ: براي پاک کردن لکه تازه تخم مرغ محل لکه رابا آب سرد بشوييد بعد با آب ولرم وصابون محل لکه راشستشو دهيد و سپس با الکل و محلول رقيق آمونياک اثر لکه را برطرف نماييد.
32 ) لکه زرد سيگار: اگر لباس شما در اثر سوختگي يا سيگار زرد شده حبه قندي را روي لکه بکشيد و آنقدر اين کار را ادامه دهيد تا لکه از بين برود و سپس آن را با آب و پودر لباسشويي بشوييد.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. pariya گفت:

  حرفی واسه گفتن نذاشتید این سایت حرف نداره همه چی عالیه

  1. بانوی پارسی گفت:

   مرسی عزیزم محبت داری

 2. سارا گفت:

  ممنون خیلی لازم بود

 3. فریبا گفت:

  دستتون درد نکنه جواب خیلی از سوالام رو گرفتم در ضمن اینکه از وسایلی استفاده کردین که در دسترس همه هست ممنون

 4. zibaspzmr@yahoo.com گفت:

  سلام چه جوری لکه رنگ مورو از شلوارم ببرم شلوارم ابی و رنگ مو مشکیه مرسی

  1. بانوی پارسی گفت:

   رنگ مو:

   پارچه را در محلول ولرم آب و پودر رخت شويي (3 گرم در ليتر) خيس كنيد و در محلول قوي پودر رختشويي بشوييد و اگر لازم بود از محلول تترا كلرود و كربن استفاده كنيد.

 5. رضا گفت:

  لباس مجلسی زنانه جنس تقریبا سیلک.لک شده نمی دونیم چه لکیه؟چیکار کنیم؟

 6. نسيم گفت:

  سلام.پارچه سفيد از جنس ترگال به رنگ مو اغشته شده چكارش كنم؟تتراكلرو كربن چيه وكجا ميشه خريد؟

 7. عباس گفت:

  كپك روي پتو ناشي از نم و رطوبت چطور مشه پاك كرد. ممنون از سايت خوبتون.

 8. مارال گفت:

  با سلام ممنون از مطالب مفیدتون…..پالتوی من سرمه ای کم رنگه و همون دفعه ی اولی که پوشیدمش موقعی که روی نیمکت پارک نشستم قسمت پشتش قهوه ای شده البته لکه زیاد پررنگ نیست ولی وسیعه و خب مشخص هم هست میشه راهنماییم کنید که چه ماده ای میتونم استفاده کنم که هم لکه ازبین بره و هم لباس خراب نشه؟!

 9. پروانه گفت:

  سلام لکه پریود رو چه جوری می تونیم پاک کنیم لطفا ایمیل کنین برام خواهش می کنم
  وبلاگتون حرف نداره به امید موفقیت روز افزون شما

  1. بانوی پارسی گفت:

   سلام پروانه جان
   آب سرد و صابون بهترین روش پاک کردن لکه خون از روی لباسه

 10. soma گفت:

  سلام ممنون از توصیحات خوبتون. لطفا راهنمایی کنید که لکه های سفید کننده بر روی لباس پاک میشه یا نه؟؟؟اگه میشه لطفا توصیح بدین.

 11. شادی گفت:

  وای..عالی بود.مرسی

  1. بانوی پارسی گفت:

   خیلی خوبه که خوشت اومد 😉

 12. ژينا گفت:

  سلام پالتوي زرشكي اي دارم كه به طرز خيلي عجيبي به اندازه ي يك دايره ي بزرگ رنگش رفتو روشن شده و قابل استفاده نيست. ميخواستم بدونم چي چيزي ممكنه رنگ فوتر رو ببره و ايا ميشه كاريش كرد؟!! ممنون ميشم جواب بدين

 13. ندا گفت:

  سلام چطوری مقنعه سفید که با آبرنگ کثیف شده را تمیز کنیم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. بانوی پارسی گفت:

   برای برطرف کردن لکه آبرنگ، لباس را با آب سرد بشویید سپس آن را با آب نیمگرم و پودر رختشویی بشویید و آبکشی نمایید. اگر هنوز لکه برطرف نشده، پنبه را به گلیسیرین آغشته نموده و روی آن بمالید، سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از «تربانتین» استفاده نمایید

 14. sepehr گفت:

  ببخشید چجوری باید صمغ درخت رو از روی لباس پاک کرد

 15. sepehr گفت:

  چگونه صمغ درخت کاج را از روی لباس پاک کنیم

 16. بهرامیان گفت:

  سلام من یه مانتوصورتی داشتم که به مدت دو روز تو اب سرد خیس کردم که دکمه های فلزی اون نگ داده بهش باید چطوری پاکش کنم

 17. حسین محتشمی گفت:

  برای پاک کردن لکه اپلاسیون ازروی چادرچه چیزی لازم است

 18. ژاله گفت:

  سلام میشه کمکم کنید ملافه سفید رنگم کپک زده وجای کپک سیاهیش مونده با وایتکس و پودر ماشین شستم نرفت چیکار کنم

 19. نیلو گفت:

  سلام لکه ی وایتکس روی مانتوی سورمه ای رنگ مانتوروبرده…
  چکارمیتونم بکنم ک رنگ مانتوم درست بشه؟؟

  1. بانوی پارسی گفت:

   سلام
   لکه وایتکس رنگ رو از بین میبره. شاید بتونید با استفاده از رنگهای پارچه مانتو رو بطور کامل رنگ کنید. دستور و رنگ رو می تونید از عطاری ها تهیه کنید.

 20. همتا گفت:

  لکه وایتکس رو چطوری پاک کنم .؟ فوررررررررررری

  1. بانوی پارسی گفت:

   سلام
   وایتکس وقتی مستقیم روی لباس ریخته می شه تغییرات شیمیایی در رنگ پارچه بوحود میاد و قابل برگشت نیست..

 21. سارا گفت:

  سلام لباس طرح داري داشتم كه سفيد و سبز و مشكيه و قسمت هاي تيره به سفيد رنگ داده حالا چطور ميتونم اين لكه ها رو برطرف كنم ؟

 22. سانیا گفت:

  سلام دیشب دوتا از لباس های مورد علاقه همسر مو انداختم توماشین هر جفتشون رنگی شدن راهنماییم کنید تورو خدا چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 23. سانیا گفت:

  در ضمن هردوتا پیراهن ها سفیدن.البته قبلن انداخته بودم ولی اینبار اینطوری شد

  1. بانوی پارسی گفت:

   سلام
   اگه هردو سفید هستن ممکنه این لک از ماشینتون باشه. ماشین لباسشویی رو حتما سرویس کنید . برای از بین بردن لک لباس سفید، سرکه سفید و آب رو به یک اندازه به همراه کمی تاید دستی توی آب حل کنید. لباس رو داخلش بزارید چند دقیقه خیس بخوره بعد با دست ملایم و بادقت بشورید. با آب تمیز آبکشی کنید.

 24. گلی گفت:

  سلام ی مانتو رنگ سبز دارم رنگ مو ریخته روش چجور پاکش کنم بدون مواد شیمیایی مرسی

 25. Fatemeh گفت:

  سلام چجوری شیره ی درختو از لباس سیاه میشه پاک کرد؟لطفا زود جواب بدین

 26. KING DRAGONS گفت:

  THANK YOU

  1. بانوی پارسی گفت:

   از بازدید شما سپاسگزارم . همراه همیشگی ما باشید ..

 27. Shirin گفت:

  سلام . من یک دختر مدرسه ای دارم که مقنه ی سفیدش با رنگ سبز رنگی شده رنگ رو چطوری پاک کنممانتوش هم صورتی رنگه و کمی رنگی شده.متشکرم

 28. شکوه گفت:

  کاپشنه من پشتش وایتکسی شده…تلزه خریدم…راهی داره درستش کنم؟ رنگش میشه کرد؟رنگه خودش سبزه سدریه..مشکی یا سبز یا رنگه دیگه ای میشه کرد…راه حلی هست برای ازبین بردن لکه وایتکس؟

 29. سارا گفت:

  سلام.چه جوری میشه لک دکمه رو از روی بارونی پاک کرد؟

 30. آرام گفت:

  سلام رنگ سفید اسپری رنگی رو از روی مقنعه سورمه ای رو چطور پاک کنم ؟؟؟
  لطفا سریع

 31. عاطفه گفت:

  مامانم مانتوی خواهرمو که صورتی بوده انداخته تو ماشین طوسی شده رنگش خواهرم خیای ناراحته آیا میشه کاریش کرد؟؟ممنون میشم زود جواب بدین.

 32. سلام یه شلوار سفید خریدم دویست تومن جنس بسیار خوب، دیروز تو اموزشگاه ارایشگری متاسفانه رنگ مو گرون ان دو ریخت روش به اندازه یه بند انگشت با تاید هرچی شستم نرفت فقط یکم قهویی شد ترو خدا راهنماییم کن، بفهمن پوست از کلم میکنن !!!!!

  1. بانوی پارسی گفت:

   سلام، اگه کاملا سفیده فقط اون قسمت لک رو داخل سرکه سفید قرار بدید اجازه بدید چند دقیقه بمونه . با دست خوب مالش بدید و مجددا با تاید زیاد بمالید. امیدوارم که حل بشه و خوشحال میشیم اگه نتیجه گرفتی بهمون اطلاع بدی 🙂

 33. لیلا گفت:

  سلام و ارض ادب و احترام می خواستم بگم مقنعم سوخته رنگش زرد شده چجوری مشکلم را بر طرف کنم

  1. بانوی پارسی گفت:

   سلام دوست عزیزم
   اگر لباستون نسوخته اما بر اثر حرارت بالای اتو زرد رنگ شده این دستورالعمل رو انجام بدید، پیاز را نصف کنید و روی لکه پارچه بمالید سپس آن را در آب سرد قرار دهید اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد و سپس آن را بشویید. خواهید دید که لکه های زرد برطرف شده اند .

 34. لیلا گفت:

  لطفا هر چه زود تر جوابم را بدین

 35. حانیه گفت:

  سلام
  کتونیم رو شستم لکه ی آب مونده روش اونو چجوری پاک کنم؟
  همچین روی یه قسمت لکه ی تاید مونده اگر اونم میدونید بهم بگید

  1. بانوی پارسی گفت:

   سلام خانمی ، کتونیت رو کاملا از ابتدا با آب و کف بشور ، بعد تو آب غوطه ورش کن و خوب آبشو بگیر بزار خشک بشه.

 36. نادیا گفت:

  لکه صمغ بعد ازینکه با یخ و صابون شستین و لکه برداشته شد برای اینکه سفیدی جاش پاک بشه از روی چپ پارچه اتو بکشید

  1. بانوی پارسی گفت:

   با سپاس از نادیا جون بابت توضیح از بین بردن لکه صمغ

 37. زهرا گفت:

  سلام رنگ لباس عروسم بژه،روش شمع ریخته شده بود و دادم شستن لکه ها از بین رفتن ولی وقتی لباسمو زیر نور میگیرم لکه های سفید شمع معلومه،چکار کنم؟

 38. نرگس گفت:

  سلام
  لکه صمغ درخت رو چجورى میشه از روى روسرى مشکى پاک کرد؟

 39. Armi گفت:

  سلام من یشلوار جین دارم وقتی شستمش شال قرمزم روش چندتا لک قرمز انداخته چجوری اینارو ازبین ببرم؟تروخدا کمکم کنید چون شلوارلیه مال خودم نیست بعد انداختمش رو بند زنگ زدگی رو شلوار مونده اینو چجوری ببرمممم لطفا کمکمممم کنیدددد

 40. حدیث گفت:

  سلام،خسته نباشید، من یه کیف با جنس کتان دارم که یه بند چرمی داره وقتی شستمش بند چرمی روی پارچه رنگ داده میدونید چجوری باید پاکش کنم؟ مرسی