3

نحوه پاک کردن قیر | پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست

نحوه پاک کردن قیر | پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست

پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست

نحوه پاک کردن قیر از انواع سطوح: برای همه اتفاق افتاده است که گاهی وسایل و یا لباس ما با نوعی لکه کثیف بشود، و به فکر تمیز کردن لکه از روی وسایل و لباس خود باشیم، بستگی دارد که این نوع لکه از چی به وجود آمده باشد، در این موضوع سعی داریم تا شما را با نحوه پاک کردن قیر از روی لباس، فرش، مانتو و سایر موارد آشنا کنیم، قیر از نوع لکه های بسیار سخت می باشد که به آسانی قابل تمیز شدن نیست ولی به این معنا هم نمیباشد که پاک نشود، قیر عمدتا در ساخت و ساز و عایق بندی پشت بام ها یا عایق کاری جاده ها و آسفالت کردن خیابان ها استفاده میشود، اگر می خواهید با نحوه پاک کردن لکه قیر آشنا شوید و از شر این لکه های سر سخت خلاص بشوید در ادامه با پرشین لیدی همراه باشید.

پاک کردن قیر از دست

برای پاک کردن قیر از دست به صابون، آب گرم ، سنگ پا، روغن جامد نیاز داریم. اولین کاری که باید انجام بدهیم این است که محلی از دستمان که به قیر آغشته شده است را با روغن جامد بپوشانیم و به مدت یک دقیقه صبر کنیم. در مرحله دوم ما باید با سنگ پا روی روغن ها بمالید تا لکه قیر از دست ما جدا شود، سپس دستمان را با صابون و آب گرم میشوریم.

پاک کردن قیر از دست

پاک کردن قیر از فرش

 برای پاک کردن لکه قیر از فرش به مواردی مثل: الکل، آب گرم، مایع ظرف شویی، دستمال کاغذی، یخ، جارو برقی نیاز داریم. در اولین قدم بایستی یک تکه یخ را درون پلاستیک قرار بدهیم و در محلی که قیر وجود دارد به روی فرش بکشیم، تا قیر سرد شود، بعد از ان با استفاده از چاقو به آرامی لکه های قیر را می تراشیم، حالا با استفاده از جارو برقی این ذرات را جمع می کنیم.

اکنون به میزان برابر آب داغ را با مایع ظرف شویی مخلوط می کنیم، با‌ یک دستمال تمیز شروع می کنیم از کناره لکه به مرکز لکه می کشیدم تا لکه تمیز شود و از فرش پاک بشود. بعد از این باید برای از بین بردن نهایی در محل لکه الکل باشیم و دوباره با دستمال تمیز روی فرش بکشیم. بعد از این که الکل زدیم، چند عدد دستمال کاغذی را تا می کنیم و روی لکه قرار می دهیم و سپس روی آن یک جسم سنگین می گذاریم، و یک شب به آن زمان می دهیم.

پاک کردن قیر از فرش

پاک کردن قیر از فرش

پاک کردن قیر از لباس

برای پاک کردن لکه قیر از روی لباس به روغن مایع یا جامد، یخ، آب و صابون و درصورت نیاز بنزین نیاز داریم. می توانیم لباس خود را درون پلاستیک قرار دهیم پدر فریزر بگذاریم و پس از انجماد لکه قیر را از روی لباس جدا کنیم، همچنین می توان تکه یخی را درون کیسه پلاستیکی قرار بدهیم و بر روی لکه ی قیر روی لباس بکشیم و سپس با چاقو وبا آرامش لکه را جدا کنیم.

در روشی دیگر می توان لباس را به روغن زیتون یا روغن معمولی آغشته کرد و مرکز لکه قیر را به هم بکشیم تا لکه پاک شود، همچنین می توان تکه پارچه ای زیر آن قرار داد که سیاهی های قیر جذب پارچه بشود. و روش دیگری نیز وجود دارد که می توان لباس را با آب داغ و صابون شست و شو بدهیم تا لکه قیر از بین برد، توجه داشته باشیم که هر چه آب داغ تر باشد، جواب دهی بهتر است، ومی تواند خیلی سریعتر لکه قیر را از بین ببرد.

اگر همه ی روش ها را امتحان کردید و نتیجه ای نگرفتید بهتر است تکه ای پارچه را به بنزین آغشته کنید و وی لکه بکشید و سپس آن را با آب و صابون بشورید و برای از بین رفتن بوی بنزین آن را در هوای آزاد پهن می کنیم.

پاک کردن قیر از مانتو

برای پاک کردن لکه ی قیر از روی مانتو می توان از لکه بر استفاده کنیم و با این لکه بر آن را اشباع کنیم، و مدتی به آن زمان بدهیم تا لکه بر به خوبی نفوذ کند. یکی از روش های پاک کردن لکه های سخت مایع خشک شویی می باشد، ابتدا باید پشت لکه را تکه کاغذ و یا پارچه خشکی قرار بدهیم و اجازه دهیم تا خشک شود، سپس آن را شست و شو دهیم.

روغن اکالیپتوس نیز موثر است، اگر به روغن اکالیپتوس دسترسی نداریم می توانیم از کمی تینر نقاشی استفاده بکنیم، برای این کار باید از پشت لکه شروع کنیم و سپس آن را بشوریم. روش دیگری هم که قبلاً گفته شد فریز کردن می باشد که می توان مانتو را داخل فریزر قرارداد، در این روش مقداری از قیر خرد می شود و می ریزد. بعد از آن باید دو قاشق غذاخوری روغن اکالیپتوس و کره را باهم مخلوط کنیم ودرمحل مورد نظر استفاده کنیم تا لکه قیر پاک شود. بعد از آن با آب گرم شست و شو بدهیم.

پاک کردن قیر از روی کفش

برای پاک کردن قیر ازروی کفش هم می توان از روش فریز کردن ویا روغن اکالیپتوس استفاده کرد. همچنین می توان از حلال های نفتی و تینر و یا یخ و الکل برای پاک کردن کفش استفاده کنیم. برای تمیز کردن قیر از روی کفش‌ها لازم است که به نکات مختلفی توجه داشت که مهم ‌ترین آنها شامل این موارد می باشد. نباید به قیر اجازه بدهیم که مدت زیادی بر روی کفش باقی بماند و باید در سریعترین زمان ممکن لکه قیر را تمیز کنیم برای تمیز کردن قیر از روی کفش بهتر است که از شوینده‌های چربی زدا استفاده شود.

حتماً قبل از استفاده از هر ماده‌ای برای تمیز کردن قیر اثرات آن بر روی قسمتی از کفش تست شود تا صدمه ای به کفش، رنگ، یا جنس آن وارد نشود. روشی دیگر از روش های تمیز کردن لکه قیر از روی کفش استفاده از مواد شوینده مختلف می باشد. مانند انواع صابونها، ، مایع دستشویی، مایع ظرف‌شویی و … است. البته این مواد بیشتر برای پاک کردن قیر از روی کفش‌های پارچه‌ای  نخی، و کتانی مؤثر هستند.

در این روش ابتدا باید سعی شود لکه های قیر با استفاده از ابزارهایی مانند کاردک یا چاقو از روی کفش جدا شود و سپس برای حذف کامل اثرات آن از مواد شوینده استفاده می کنیم و کفش به صورت کامل باید شستشو داده شود، در آخر می توان با استفاده از سشوار کفشها را به خوبی خشک کرد.

به صورت کلی حلال‌ های مختلفی میتوانند انواع قیرهای معدنی و طبیعی ، بیتومن و پودر قیر معدنی و … را در خود حل کنند، اما انتخاب هر کدام از آنها باید با توجه به جنس و نوع کفشها و همچنین حجم لکه قیر به وجود آمده انجام شود تا بهترین نتیجه را داشته باشد. در کل چسبیدن قیر به کفش می‌تواند باعث ایجاد ظاهری نامناسب در کفش ها بشود و مشکلاتی برای افراد ایجاد کند. برای تمیز کردن لکه قیر از روی کفش ها می‌توان از روش‌ها و مواد مختلفی همچون استفاده ازحلال‌های نفتی،  روغن اکالیپتوس، مواد شوینده، فریز کردن و … استفاده کرد.

پاک کردن قیر از روی ماشین

استفاده از روغن های خوراکی یکی از روش های است که در پاک کردن قیر از روی ماشین به ما کمک می کند. برای این کار می توانیم از روغن های خوراکی جامد ویا مایع استفاده بکنیم. برای پاک کردن قیر از سطح ماشین به دستمال کتانی یا نخی، روغن جامد و یا مایع، پودر لباسشویی یا مایع ظرفشویی و آب گرم نیاز داریم.

برای شروع کمی روغن بر روی دستمال نخی یا کتانی می ریزیم و به آرامی روی لکه ی قیر خودرو می کشیدم تا لکه قیر از بین برود، سپس آب و مایع ظرف شویی را مخلوط کرده وبا برس نرم و یا اسفنج روی بدنه خودرو می کشیدم تا لکه های چربی نیز از بین برود. روش دیگر پاک کردن قیر از بدنه خودرو استفاده از اسپری حشره کش می باشد، با استفاده از اسپری رو محل لکه قیر اسپری می کنیم و با اسفنج یا دستمال نرم روی آن می کشیدم تا لکه قیر از بین برود.

روش دیگر پاک کردن لکه قیر ماشین استفاده از نفت و یا گازوییل است که باعث براقیت خودرو نیز می شود. همچنین می توان از اسپری قیر پاک کن استفاده کرد که هیچ آسیبی به رنگ فابریک خودرو وارد نمی شود. برخی افراد از بنزین برای پاک کردن لکه خودرو استفاده می کنند که باعث آسیب زدن به رنگ خودرو ویا تیره و کدر شدن آن می شود.

بنابراین بهتر است برای پاک کردن لکه قیر روش های دیگری را به کار ببریم. بهترین گزینه استفاده از روغن خوراکی می باشد در  در صورت جواب ندادن از سایر روش ها اسپری حشره کش، اسپری پاک کننده لکه قیر ویا گازوئیل استفاده می کنیم و نباید از حلال هایی مانند تینر و استون استفاده کنیم چون باعث آسیب رساندن به رنگ خودرو می شود.هر جایی که آسفالت سازی انجام می شود، باید حواسمان به لباس و خودروی مان باشد که به قیر آغشته نشود پدر صورتی که چنین اتفاقی افتاد برای راهکار مناسب با آن می توان از روش های ذکر شده استفاده کرد.تا از شر لکه های قیر راحت بشویم.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. باربد گفت:

  سلام در مورد لکه ی روغن روی لباس سفید لطفا توضیه بدین ممنون میشم

 2. رمضانی گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، من میخواستم قیر ریخته شده روی موکت رو پاک کنم اما نمیدونم از چه روشی استفاده کنم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید یا شماره تماسی بهم بدید که سریعتر زنگ بزنم

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   با سلام ، در اپدیت مقاله حتما به این مورد پرداخته میشه