0

هایفوتراپی چیست؟ [از کاربرد تا عوارض و طریقه انجام]

هایفوتراپی چیست؟ [از کاربرد تا عوارض و طریقه انجام]

هایفوتراپی چیست؟ هایفوتراپی یک روش جایگزین غیرتهاجمی و بدون درد برای لیفت صورت است. بهترین کلینیک هایفوتراپی در اصفهان از این روش باانرژی اولتراسوند برای تولید کلاژن استفاده می‌کند که منجر به سفت‌تر شدن پوست صورت می‌شود. هایفو برای بهبود خطوط و چین‌وچروک‌های بالای سینه و گردن (دکلته) و همچنین لیفت ابرو نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد و یک جایگزین ایمن و مؤثر به‌جای جراحی لیفت است. نتایج ایجاد شده درهایفوتراپی چند ماه پس از درمان، زبانزد عام و خاص است.

هایفوتراپی چیست؟

به نقل از سایت بهترین ها در اصفهان هایفوتراپی یک روش برای جوان‌سازی کلی صورت، لیفتینگ، سفت کردن، و کانتورینگ استفاده می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که هایفو یک درمان امیدوارکننده است که می‌تواند جایگزین لیفت صورت شود، به‌خصوص در افراد جوان‌تر که نمی‌خواهند خطرات و زمان بهبودی مرتبط با جراحی را داشته باشند.

کاربرد هایفوتراپی

هایفوتراپی برای جوان‌سازی و زیبایی پوست مزیت‌های بسیار زیادی دارد و یک گزینه بسیار ایده‌آل برای مراقبت از پوست صورت و جلوگیری از پیری آن تبدیل شده است. از جمله کاربردهای جوانسازی پوست با هایفو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. هایفوتراپی صورت

بهترین مرکز هایفوتراپی در اصفهان به‌منظور رفع چین و چروک‌های پوست صورت از تکنولوژی امواج فراصوت یا ماورای صوت استفاده می‌کند. این امواج قدرتمند با شدت بسیار زیاد روی لایه‌های داخلی پوست نفوذ می‌کند و مشکلات پوستی مانند لکه یا چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برد. این امواج مانند ذره‌بین عمل می‌کند و لایه‌های آسیب‌دیده و سلول‌های قدیمی و مرده پوست را از بین می‌برد که این باعث ترمیم خودبه‌خود پوست شده و سلول‌های جدیدی جایگزین سلول‌های از بین رفته خواهند شد.

2. هایفوتراپی غبغب

فرایند هایف و غبغب با ارسال انرژی اولتراسوند به لایه‌های عمیق ‌پوست انجام می‌شود که منجر به سفت‌شدن و لیفتینگ پوست در ناحیه زیر چانه و گردن خواهد شد. در نتیجه باعث شکل‌دهی به خط فک و کاهش غبغب می‌گردد. ازآنجاکه هایفوتراپی نتایج طبیعی به همراه دارد، در بین افرادی که به دنبال کاهش غبغب و چین‌وچروک‌های این ناحیه هستند، بسیار محبوب است.

3. هایفوتراپی دور چشم

هایفوتراپی دور چشم می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات این ناحیه از جمله تیرگی، چروک، سیاهی و گودی زیر چشم را از بین ببرد. انرژی اولتراسوند در پالس‌های کوتاه به ناحیه موردنظر فرستاده می‌شود و هنگامی که پزشک مطمئن شد ناحیه موردنظر کاملاً درمان شده است دستگاه را برمی‌دارد.

4. هایفوتراپی پیشانی

هایفوتراپی پیشانی یکی از روش‌های رایج و غیرتهاجمی است که برای ازبین‌بردن چین‌وچروک و افتادگی پوست پیشانی کاربرد دارد. در این روش امواج اولتراسوند به طور متمرکز بر روی قسمتی خاص از لایه‌های زیرین پوست ارسال می‌شود و سلول‌های پوست را برای کلاژن‌سازی بیشتر تحریک می‌کند.

5. هایفوتراپی بینی

هایفوتراپی بینی منجر به سفت‌شدن پوست بینی و زیبایی آن می‌شود. با افزایش سن به دلیل کاهش کلاژن‌سازی، پوست دچار خطوط ریز، چین‌وچروک و افتادگی می‌شود؛ بنابراین هایفوتراپی بینی منجر به فرم دهی به بینی و رفع افتادگی و شلی آن خواهد شد.

هایفوتراپی چیست؟ [از کاربرد تا عوارض و طریقه انجام]

هایفوتراپی چیست؟ [از کاربرد تا عوارض و طریقه انجام]

روش انجام هایفوتراپی

در روش انجام هایفوتراپی از امواج الکتریکی با فرکانس بالا (بیشتر از 100 هرتز) استفاده می‌شود. پیش از انجام هایفوتراپی، بیمار باید در یک موقعیت مناسب قرار گیرد و آن قسمت از بدن که قرار است مورد درمان قرار گیرد با  ژل آلوئه‌ورا یا یک ژل مخصوص هایفوتراپی پوشانده می‌شود. سپس، امواج صوتی با فرکانس بالا توسط دستگاه هایفوتراپی ، به صورت مکرر در مدت زمان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بر روی آن ناحیه خاص فرستاده می‌شود. هنگام انجام هایفوتراپی، ممکن است بیمار احساس گرما و لرزشی در آن ناحیه صورت تجربه کند. این حس گرما باید به اندازه ای باشد که بیمار را اذیت نکند و هیچ درد یا سوزشی در آن ناحیه محسوس نباشد. بعد از پایان جلسه هایفوتراپی، بیمار باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت استراحت کند و در فعالیت بدنی شدیدی شرکت نکند.

به‌طورکلی بهترین مرکز هایفوتراپی در اصفهان مراحل زیر را در درمان هایفو انجام می‌دهد:

• ارزیابی: در ابتدا باید شرایط مراجعه‌کننده مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود که آیا واجد شرایط این نوع درمان می‌باشد یا خیر. ازاین‌جهت، اختلالات صرعی و کلیه علائم و نشانه‌های هر مراجعه‌کننده چک می‌شود.

• آماده‌سازی: پس از اینکه شرایط مراجعه‌کننده برای درمان هایفوتراپی تأیید شد، دستگاه هایفوتراپی آماده می‌شود. این دستگاه از دو بخش تشکیل شده است: 
1. یک الکترود که بر روی سر مراجعه‌کننده قرار می‌گیرد 
2. یک دستگاه تولیدکننده امواج الکتریکی با فرکانس بالا  

• اجرا: پس از آماده‌کردن دستگاه، هایفوتراپی با تنظیم فرکانس و شدت مناسب توسط پزشک باتجربه و متخصص انجام می‌شود. 

• پیگیری: پس از درمان، نتیجه حاصل شده مورد پیگیری قرار می‌گیرد و در صورت نیاز، درمان تکرار خواهد شد.

 طریقه انجام هایفوتراپی چگونه است؟

به نقل از سایت کلینیک صدف:

 طریقه انجام هایفوتراپی به این صورت است که شخص به آرامی روی تخت دراز میکشد و پزشک حدود 30 الی 45 دقیقه دسته دستگاه (پروپ) هایفو (HIFU) را درست مثل سونوگرافی معمولی به آرامی روی پوست صورت در جهت‌های خاص روی صورت بیمار حرکت می‌دهد چون این تکنیک درد غیر قابل تحملی ندارد هیچ نیازی به بیهوشی و بی‌حسی ندارد و بعضا حتی نیاز به مالیدن کرم‌های موضعی بی‌حسی نمی‌باشد.

نکته قابل توجه اینجاست که بلافاصله بعد از اتمام هایفوتراپی شخص بطور واضح لیفت صورت خود را حس می‌کند که به این نتایج، نتایج سریع الاثر هایفو (HIFU) می‌گوییم.
با توجه به اینکه نتایج لیفتینگ هایفو (HIFU) دو دسته می‌باشد:
1- نتایج سریع الاثر
2- نتایج تاخیری و تدریجی باید بگوییم نتایج تاخیری لیفتینگ هایفو (HIFU) تا حدود سه ماه بعد از انجام هایفو (HIFU) ادامه دارد و تا 6 ماه بعد نتایج کامل می‌شود.

سن مناسب هایفوتراپی

هایفوتراپی چیست؟ هایفوتراپی یک روش جوان‌سازی برای ازبین‌بردن چین‌وچروک و علائم پیری در صورت استفاده می‌شود. در نتیجه پر واضح است که انجام آن برای کودان و نوجوانان انجام نمی‌شود.  افرادی که در بازه سنی 20 تا 30 سال هستند نیز در اوج جوانی خود قرار دارند و علائم پیری در آن‌ها قابل مشاهده نیست؛ بنابراین توصیه می‌شود افراد زیر 30 سال از انجام آن خودداری کنند. بعد از سن سی‌سالگی کم‌کم خط‌های ریزودرشت را در بخش‌های مختلف صورت همچون اطراف چشم، پیشانی و خط لبخند پدیدار خواهد شد. آن‌وقت است که می‌توانید هایفوتراپی را انجام دهید و زیبایی و جوانی سابق پوست را به آن باز گردانید. بنا بر گفته کارشناسان سنین 35 تا 50 سالگی بهترین و استانداردترین سن هایفوتراپی است؛ اما می‌توان آن را تا 75 سالگی با نتایج کمتری انجام داد.

مراقبت بعد از هایفو

پس از هایفوتراپی، ممکن است پوست دچار حساسیت و التهاب نسبی شود که مراقبت بعد از انجام هایفوتراپی نقش بسیار مهمی در بهبود پوست و زیبایی آن دارد. برای حفظ نتایج هایفو و کاهش عوارض احتمالی آن باید توجه ویژه‌ای به این مراقبت‌ها که شامل موارد زیر است  صورت پذیرد: 

1. نحوه خوابیدن بعد از هایفو

لازم است که بعد از انجام هایفوتراپی به پشت بخوابید تا فشار کمتری به پوست وارد شود و امکان تنفس داشته باشد. استفاده از بالش نرم گزینه مناسبی است. همچنین، خوابیدن روی صورت ممنوع است؛ زیرا به پوست فشار بیشتری وارد کرده و باعث تحریک و التهاب آن می‌شود.

2. ورزش بعد از هایفوتراپی

بعد از هایفوتراپی بهتر است از ورزش‌های سنگین مانند وزنه‌برداری، بدنسازی یا ورزش‌هایی که با شدت بالا انجام می‌شود دوری کنید. تمرینات سبک و کم‌شدت مانند پیاده‌روی آرام یا تمرینات کششی بلامانع است تا بدن به‌تدریج عادت کند.

3. استفاده از کرم ترمیم‌کننده

برخی کرم‌ها دارای عناصر ترمیم‌کننده و آرامش‌بخش هستند که می‌توانند به بهبود پوست بعد از انجام هایفوتراپی کمک کنند. بهتر است کرمی را انتخاب کنید که مواد طبیعی و بدون عوارض جانبی داشته باشد.  استفاده از محصولات آرامش‌بخش مانند گلاب، آلوئه‌ورا و سرم‌های مرطوب‌کننده جهت تسکین پوست نیز گزینه‌های مناسبی است. 

4. شستن صورت بعد از هایفو

پس از هایفوتراپی، پوست حساس‌ و آسیب‌پذیر می‌شود؛ بنابراین بهتر است روزهای اول از شستن صورت پرهیز کنید و به پوست فرصت بهبود و بازیابی طبیعی دهید. همچنین بهتر است صورت را با آب سرد بشویید و از محصولات حاوی عطر، الکل یا مواد شیمیایی قوی دوری کنید.

5. مراقبت در برابر نور آفتاب

پوست پس از هایفوتراپی، حساسیت بیشتری نسبت به نور آفتاب پیدا می‌کند و درنتیجه لازم است مراقبت بیشتری داشته باشید. ترجیحاً در ساعات اوج نور آفتاب یعنی از 10 صبح تا 4 بعدازظهر از منزل خارج نشوید و حتما از ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید. همچنین کلاه، دستکش و عینک آفتابی هم راهی برای مراقبت در برابر نور آفتاب است.

6. از نوشیدنی حاوی کافئین‌ و الکل اجتناب کنید

الکل و کافئین دارای تأثیرات تحریک‌کننده است و روند بهبودی و مراقبت‌های بعد از هایفو را کاهش می‌دهد. همچنین، الکل حساسیت را تشدید می‌کند و سبب تحریک عروق و فشارخون بالا شده و بازدهی هایفوتراپی را کاهش می‌دهد و عوارض ناخواسته ایجاد خواهد کرد.

7. نوشیدن آب

نوشیدن آب در مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی برای کاهش التهاب و حساسیت پوستی بسیار توصیه شده است. نور لیزر دستگاه هایفوتراپی ممکن است باعث ایجاد حساسیت یا خشکی پوست شود. مصرف آب به میزان کافی، به هیدراتاسیون بدن کمک می‌کند و عناصر مغذی و اکسیژن لازم به پوست می‌رسد و سلول‌های پوست سریع‌تر بازسازی و ترمیم خواهد شد. 

8. دست‌نزدن به پوست

بهتر است بعد از انجام هایفوتراپی تا زمانی که پوست کاملاً بهبود یابد، به پوست دست نزنید؛ زیرا منجر به افزایش عوارض جانبی، تحریک و آسیب به پوست می‌شود. همچنین، قابلیت عفونت و عدم ترمیم درست پوست را نیز افزایش می‌دهد. 

9. خودداری از ماساژ صورت

ماساژ صورت پس از هایفوتراپی می‌تواند عوارض جانبی را افزایش دهد و به پوست آسیب برساند. باعث تحریک پوست، التهاب و عوارض دیگر شود؛ بنابراین، بهتر است از ماساژ صورت خودداری کنید تا زمانی که پوست بهبود یابد و به حالت طبیعی خود برگردد.

هایفوتراپی چیست؟ [از کاربرد تا عوارض و طریقه انجام]

هایفوتراپی چیست؟ [از کاربرد تا عوارض و طریقه انجام]

عوارض هایفوتراپی

مزایا و معایب هایفوتراپی اندک نیست و در قسمت‌های بالا به تعدادی از مزایای آن به طور غیرمستقیم در قسمتهای هایفوتراپی چیست به آن اشاره شد؛ اما از جمله معایبی که می‌توان نام برد عوارض جانبی هایفوتراپی است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:
• درد
بعد از هایفوتراپی بسیاری از مراجعه‌کنندگان احساس درد و ناراحتی دارند؛ اما این مشکل جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد. بااین‌حال پزشک در بعضی از مواقع برای پیشگیری از بی‌حس‌کننده‌ها و داروهای خوراکی برای مراجعه‌کننده تجویز می‌کند تا به تسکین درد کمک کند.

• تورم
یکی از نادرترین عوارض هایفوتراپی تورم است که مشاهده آن در هر نوع پوستی کاملاً متفاوت است. ناگفته نماند که این تورم مقطعی بوده و بعد از چند روز به طور کامل رفع می‌شود پس به‌هیچ‌عنوان نگران‌کننده نیست.

• تیرگی پوست
تیرگی پوست در واقع جزء عوارض دائمی هایفوتراپی محسوب می‌شود که این تغییر رنگ ممکن است به‌صورت دائمی باشد. علت اصلی بروز چنین مشکلی همانگونه که در قسمت هایفوتراپی چیست ذکر شد به دلیل استفاده از دستگاه اولتراسوند می‌باشد که گرمای آن می‌تواند به 45 تا 65 درجه هم برسد. توجه داشته باشید که حتما هایفو را زیر نظر یک متخصص پوست با تجربه انجام دهید تا از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری شود.

• بی‌حسی
امواج هایفوتراپی در واقع به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ می‌کند و همین موضوع می‌تواند آسیب‌دیدگی‌های جزئی پوست نظیر بی‌حسی را به همراه داشته باشد.  چنین مشکلی ممکن است تا دو هفته ادامه یابد؛ اما به‌تدریج به طور کامل رفع می‌شود. در صورت مشاهده بی‌حسی در پوست خود حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا ایشان بتواند مشکل ایجاد شده را رفع کرد.

• قرمزشدن پوست
در واقع، انجام هایفوتراپی منجر به تحریک سلول‌های پوستی در لایه‌های مختلف می‌شود و قرمزی پوست را به همراه داشته باشد که به‌هیچ‌عنوان نگران‌کننده نخواهد بود.

بهترین دستگاه هایفوتراپی

دستگاه‌های مختلف هایفوتراپی با کاربرد‌های متفاوتی وجود دارد و هر یک به نوبه خود دارای مزایایی هستند. ازآنجاکه این دستگاه‌ها معمولاً قیمت بالایی دارند بسیاری از شرکت‌ها و فروشندگان دستگاه هایفو صورت، آن را به‌صورت اجاره‌ای در اختیار پزشکان قرار می‌دهند. برخی از انواع دستگاه هایفو صورت به شرح زیر هستند:

اولترا و دلتا: اگر بخواهیم بهترین دستگاه هایفوتراپی برای زیباسازی پوست را به شما معرفی کنیم، دستگاه اولترا و دلتا است. این دستگاه دارای دو مدل 600 و 800 واتی است اما هر دو دستگاه، دارای هندپیس و کارتریج مشابه می باشد. این بدان معناست که هر دو دستگاه تعداد شات‌های یکسانی می زنند. البته که قیمت‌ های این دو دستگاه با یکدیگرمتفاوت است و هر کدام قیمتی دارند.

دستگاه سه‌بعدی: ویژگی‌های برجسته این دستگاه می‌توان به‌سرعت بالا آن اشاره کرد که باعث می‌شود روند درمانی بیمار بسیار کاهش یابد و در وقت و انرژی صرفه‌جویی شود.

دستگاه چهاربعدی: میزان تأثیرگذاری این دستگاه نسبت به مدل‌های قدیمی بسیار بیشتر است و قدرت بالای آن بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. این دستگاه توانایی استفاده برای مشتری‌های بیشتر را نسبت به دستگاه سه‌بعدی دارد.

دستگاه سالنی  (v-max): تأثیر هایفو با سالنی چیزی فراتر از رفع چین‌وچروک‌های پوستی است. این دستگاه همچنین باعث سفت‌شدن و کشیدگی پوست نیز می‌شود. علاوه بر این، دستگاه سالنی قاتلی برای سلول‌های چربی در پوست است و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد. زمان درمان بیماران در این دستگاه بیشتر است چرا که بر خلاف دستگاه‌های دیگر به‌صورت نقطه‌ای عمل می‌کند. 

به نقل از سایت پزشکا از مهم ترین ویژگی های بهترین مرکز هایفوتراپی در اصفهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهترین مرکز هایفوتراپی در اصفهان می بایست شدت و نوع موج را بر روی مقدار استانداردی تنظیم نماید تا هیچگونه آسیبی از سمت دستگاه هایفوتراپی به پوست شما وارد نشود.
  • مرکز منتخب شما می بایست از با تجربه ترین اساتید و متخصصان در تمامی حوزه های زیبایی به خصوص زیبایی پوست برخوردار باشد که که قادر به ارائه برترین خدمات در زمینه هایفوتراپی به شما مراجعان نیز باشند.
  • مرکز هایفوتراپی می بایست در برترین نقاط از شهر اصفهان تاسیس شده باشد که دسترسی به آن برای عموم مردم با وسایل نقلیه عمومی نیز آسان باشد.
  • بهترین مرکز می بایست دارای محیطی کاملا پاکیزه و استریلیزه باشد و در ایمن ترین نقاط شهر اصفهان تاسیس شده باشد.
  • مرکز منتخب شما می بایست مورد تایید بهداشت باشد و از نظر بهداشتی در بالا ترین درجات قرار گرفته و در سطح جهانی باشد.
  • مرکز هایفوتراپی منتخب شما می بایست تمامی مجوز های لازم را از سوی وزارت بهداشت کشور دریافت نموده و از مجهزترین و پیشرفته ترین دستگاه های زیبایی برخوردار باشد.
  • مرکز منتخب شما در شهر اصفهان می بایست خدمات زیبایی خود در حوزه های گوناگون را با قیمت هایی منصفانه و کیفیتی بالا به مراجعان خود ارائه دهد.
  • بهترین مرکز هایفوتراپی در شهر اصفهان باید از کادر پزشکی متخصص و مجربی برخوردار بوده و تمامی پزشکان مشغول در آن، از درجات علمی بالایی برخوردار باشند.

بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته سایت بهترین ها در اصفهان، حال که با انواع دستگاه هایفو صورت آشنا شدید و می‌دانید هایفوتراپی چیست، بدیهی است که بهترین دستگاه هایفوتراپی برای هر موقعیت و هر هدفی می‌تواند متفاوت باشد. در نتیجه ابتدا باید هدف خود و شرایط خود را مشخص نمایید؛ زیرا این دستگاه برای مصرف شخصی مشابه مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید