6

آیا با تنبلی تخمدان امکان باردار شدن وجود دارد

تنبلی تخمدان و بارداری

تنبلی تحمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک یک نوع بیماری رایج است به طوری که از هر ۱۰ زن یک نفر به این بیماری دچار می شوند و سوال رایج زنان مبتلا به تنبلی تخمدان این است که آیا رابطه ایی بین تخمدان ضعیف و بارداری وجود دارد؟ آیا می شود با وجود تنبلی تخمدان باردار شد یا خیر؟ با مراجعه به سایت پرشین لیدی می توانید پاسخ سوالات خود را دریافت نمائید.

تنبلی تخمدان به دلیل اختلالات هورمونی ایجاد می شود بدین نحو که زنان به ویژه دختران در دوران نوجوانی قاعدگی نامنظمی دارند یا چندین ماه پریود نمی شوند و به قولی عقب می زنند و یا خونریزی قاعدگی قطع نمی شود.

تنبلی تخمدان را می توان یک بیماری ژنتیکی دانست در این نوع بیماری هورمون مردانه در زنان بیش از حد زیاد است و در سونوگرافی، تخمدان های بزرگ دیده می شود. تنبلی تخمدان را در اولین فرصت باید درمان کرد چرا که می تواند یکی از دلایل ناباروری باشد.

علائم تخمدان ضعیف

از نشانه های تنبلی تخمدان که در برخی موارد در بین زنان متفاوت است می توان علائم زیر را نام برد:

رویش بیش از حد موهای زائد

اختلال در قاعدگی

جوش و آکنه در صورت

افزایش تستسترون

کاهش میل جنسی

وجود کیست های متعدد در تخمدان

تغییر در خلق و خو

اضافه وزن در برخی زنان

مشکلات تخمک گذاری و بارداری

افزایش سطح هورمون های مردانه مثل طاسی سر با الگوی مردانه

عوارض ضعیف بودن تخمدان

زمانی که هورمون های جنسی دچار اختلال شوند مانع آزاد شدن تخمک شده و تخمک گذاری و در نتیجه بارداری رخ نمی دهد و در این حالت زنان به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا می شوند. تخمدان پلی کیستیک می تواند عوارضی به همراه داشته باشد از جمله:

سقط جنین

دیابت بارداری

سندروم پیش دیابت که باعث بالا رفتن قند خون، فشار خون و اضافه وزن می شود.

پره اکلامپسی

 بالا رفتن وزن جنین

اختلالات خلقی مثل استرس، افسردگی، ضعف و خستگی

ناباروری

احتمال ابتلا به سرطان آندومتر رحم

آپنه خواب

تخمدان ضعیف و بارداری

درمان قطعی تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان یا  PCO سخت نیست و با مراجعه به پزشک و دریافت داروهای درمانی درمان به تدریج صورت می گیرد. در نطر داشته باشید که تخمدان پلی کیستیک باعث نازایی نمی شود تنها باعث دیرزایی یا سخت زایی می شود. برای درمان این بیماری باید علائم را کنترل کرد. برای درمان تنبلی تخمدان باید هم درمان دارویی و هم غیر دارویی صورت گیرد.

درمان تنبلی تخمدان بدون دارو

از جمله راههای درمانی تنبلی تخمدان تغییر لایف استایل یا سبک زندگی روزانه است. بدین صورت که باید در طول روز ورزش های منظم داشته باشید مثل ایروبیک، پیاده روی.

عادات غذایی خود را تغییر دهید سعی کنید صبحانه مقوی بخورید و از خوردن غذاهای فست فودی تا حد ممکن خودداری کنید چرا که اضافه وزن و چاقی علتی برای تنبلی تخمدان است.

بیمارانی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند باید با انجام فعالیت های بدنی و رژیم غذایی مناسب وزن خود را به تعادل برسانند تا شانس تخمک گذاری و بارداری افزایش یابد.

داشتن رژیم غذایی کم چرب با کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند تنبلی تخمدان را بهبود بخشد. استفاده از کربوهیدرات های سرشار از فیبر چون نان های سبوس دار، برنج قهوه ایی، لوبیا، بلغور گندم و جو، ماهی، میوه و سبزیجات تازه، متعادل سازی قند خون با مصرف ویتامین هایی چون، ویتامین دی، سی، ایی، ب۶ و ب۱۲ و اسید فولیک توصیه می شود.

استرس و افسردگی به میزان قابل توجهی می تواند عملکرد هورمون ها را دچار اختلال کند از اینرو با تقویت روحیه خود استرس را کنترل کنید. با انجام ورزش هایی چون یوگا و مدیتیشن هم می توانید به آرامش کامل برسید و هم اینکه یوگا ورزشی مناسب برای چربی سوزی به حساب می آید.

درمان تنبلی تخمدان

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

برای درمان تنبلی تخمدان علاوه بر تغییر سبک زندگی باید به پزشک برای کاهش و کنترل علائم و بهبود آن مراجعه نمایید.

برای موهای ضخیم مردانه ایی که در بدن به وجود می آید می توان با انجام لیزر این وضعیت را بهبود بخشید و با مصرف داروهایی سطح هورمون مردانه را کاهش داده و از بروز مجدد آنها جلوگیری کرد.

تنبلی تخمدان سیکل قاعدگی را به هم می ریزد پس یکی از راه های درمانی آن درمان دارویی برای منظم کردن قاعدگی است.

از جمله داروهایی که برای درمان تنبلی تخمدان مورد استفاده قرار می گیرند که یا قرص های کنترل بارداری هستند و یا قرص های هورمونی حاوی پروژسترون، عبارتند از:

کلومیفن قرصی خوراکی است برای درمان ناباروری و تحریک تخمک گذاری

متفورمین یک دارو برای کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین است و برای درمان دیابت نوع ۲ می باشد.

اسپیرونولاکتون که هورمون زنانه را افزایش داده و فشار خون و مشکلات قلبی، کلیوی را کاهش می دهد. استفاده از این دارو فقط باید با تجویز پزشک صورت گیرد چرا که می تواند باعث عوارض و نقص در جنین شود اگر قصد بارداری داشته باشید.

قرص حاوی استروژن و پروژسترون، قرصی ترکیبی است که آندروژن را کاهش می دهد و باعث تنظیم هورمون های بدن می شود.

داروی لتروزول که برای درمان سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد باعث تحریک تخمدان ها می شود.

قرص پروژستین سیکل قاعدگی را منظم می کند.

تنبلی تخمدان و درمان آن

راه های تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک

اغلب تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان سخت است پزشکان برای تشخیص دقیق روش هایی را اعمال می کنند که عبارتند از:

سونوگرافی رحم که ظاهر تخمدان ها و ضخامت لایه داخلی رحم مورد بررسی قرار می گیرد.

معاینه لگنی

آزمایش خون میزان هورمون ها، کلسترول ناشتا، تری گلیسرید و آزمایش تحمل گلوکز را بررسی می کند.

آزمایش هورمون

معاینه فیزیکی مثل، قد، وزن و فشار خون

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان و بارداری

تنبلی تخمدان می تواند سخت زایی و دیر زایی را به دنبال داشته باشد از این جهت داروهایی برای درمان این بیماری توسط پزشک توصیه می شود که در ذیل به آنها اشاره می کینم:

کلومیفن سیترات ( کلومید، سروفن ) که جزو قدیمی ترین داروها برای تحریک تخمک گذاری و افزایش فولیکول های تخمدان است و غالبا در روزهای ۳ -۷ یا ۵- ۹ دوران قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف کلومید می تواند با چند قلوزایی یا دو قلوزایی همراه باشد.

لتروزل نیز یک دارو برای تحریک تخمک گذاری است که ضخامت اندومتر را باعث شده و نسبت به کلومیفن چند قلوزایی خیلی کمتر اتفاق می افتد.

داروی گنادوتروپین که هورمون های محرک رشد فولیکول ها هستند و مستقیما تخمدان ها را تحریک می کند. گنادوتروپین های انسانی یا به صورت داروی یائسگی انسان است، یا داروی خالص FSH و یا داروی جفتی انسانی

داروی گنادوتروپین یائسگی انسان حاوی هورمون های تحریک کننده فولیکول هستند که به صورت تزریقی است زمانی که دوره درمانی گنادوتروپینن یائسگی یا همان HMG انجام شد نوبت به تزریق گنادوتروپین جفتی یا همان HCG می رسد در این صورت اگر اسپرم سالمی در رحم باشد با رها شدن تخمک بالغ احتمال بارداری افزایش می یابد.

سوپرفکت داروی آزاد کننده گنادوتروپین است که یا زیر جلدی تزریق می شود و یا باید در بینی اسپری کرد این دارو استروژن را کاهش می دهد و در اواخر قاعدگی تزریق می شود.

آمپول یا شیاف پروژسترون نیز برای پذیرش تخمک بارور شده توسط هورمون های مخاط رحم مورد استفاده قرار می گیرند.

سیکلوژست، شیافی است حاوی پروژسترون که باعث متعادل سازی هورمون ها می شود.

ویتامین D3 باعت تنظیم دوره های قاعدگی و تعادل هورمون های جنسی زنان یعنی استروژن و پروژسترون می شود و شانس بارور شدن را افزایش می دهد در ضمن ویتامن دی ۳ در مردان نیز بسیار در بهبود اسپرم مردان موثر است.

در صورتی که با مصرف داروهای تجویزی پزشک درمان ناباروری به علت تنبلی تخمدان صورت نگیرد با کمک روش های کمک باروری چون لاپاراسکوپی، آی یو آی و آی وی اف درمان از سر گرفته می شود.

نتیجه گیری

تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک یک بیماری رایج ژنتیکی است که می تواند از سن بلوغ ایجاد شود با علائمی چون سیکل قاعدگی نامنظم به طوری که یا در طول سال ۳ بار بیشتر پریود نشوند و یا اینکه حتی بعد از پایان سیکل قاعدگی خونریزی متوقف نشود.

افزایش هورمون های مردانه در بدن مثل موهای زاید و ضخیم در ناحیه پشت لب و چانه، زیر بغل، ناف و زیر ناف و همچنین ریزش موی مردانه سمت شقیقه ها و وسط سر، پوست چرب و بروز آکنه و جوش، مقاومت به انسولین که باعث بیماری دیابت نوع ۲ می شود اینها از جمله علائم تنبلی تخمدان است که با پیروی از دستور غذایی سالم، داشتن فعالیت های بدنی روزانه و چربی سوز در زنانی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند در کنار مصرف داروهایی که پزشک متخصص برای درمان تجویز کرده است می توانند بر این مهم فائق آیند.

توصیه می شود در صورت داشتن بیماری تنبلی تخمدان و تصمیم به بارداری سریعا اقدام کنید و در سنین پایین باردار شوید، بهترین سن برای بارداری سنین بین ۲۰ – ۳۰ است، چرا که هر چه سن بالا تر می رود درمان نیز سخت تر می شود هر چند که با توجه به پیشرفت علم ناباروری دیگر وجود ندارد ولی باعث دیر زایی و یا سخت زایی می شود.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. آرتا گفت:

  سلام من مجردم پریودیام نامنظم بود رفتم سونوگفت تنبلی تخمدان دارم چرا علتش چیه و چطور میتونم درمانش کنم که وقتی ازدواج کردم واسه بچه دار شدن با مشکلی روربرو نشم.؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام کاربر عزیز پرشین لیدی. تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک در میان دختران مجرد به دلیل تولید نشدن محرک رشد تخمدان ها به وجود می آید و باعث می شود که دچار پریودی های نامنظم شوید. بعضی از دختران دچار تنبلی تخمدان شده و سلول های تولید مثل در آنها شکل نمی گیرد از اینرو به یائسگی زودرس دچار می شوند. درمان تنبلی تخمدان در بین افراد متفاوت است ممکن است بدن شما به دارو و قرص جواب بدهد و درمان شوید. اغلب با قرص های ضد بارداری درمان انجام می گیرد. در صورتی که به تخمدان ها خیلی آسیب رسیده باشد در آن زمان پزشک جراحی را توصیه می کند.

 2. ماندانا اثیری گفت:

  با تخمدان ضعیف میشه باردار شد چون خواهرم تنبلی تخومدان داشت دارو استفاده کرد باردار شد حاملگی بدون دردسری داشت و بچش هم خداروشکر سالمه. خواستم این تجربه رو با شما در میون بزارم تا مردم بدونن تنبلیدتخمدان مشکلی نیست که درمان نشه

  1. مرضیه خزائی گفت:

   با سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. از اینکه صفحه تنبلی تخمدان و بارداری رو مطالعه کردید و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتید سپاسگزاریم. بله تنبلی تخمدان دلیلی بر ناباروری نیست ممکن است باعث سخت زایی شود. در نظر داشته باشید که باید تنبلی تخمدان را سریع درمان کرد. با توجه به پیشرفت علم ناباروری درمان پذیر است.

 3. سمانه گفت:

  سلام وقت بخیر . در صورت لاغر بودن هم امکان این هست که تنبلی تخمدان داشته باشیم؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز. تنبلی تخمدان در خانم های لاغر نیز به وجود می آید. از جمله عوامل به وجود آمدن تنبلی تخمدان اضافه وزن و چاقی است ولی دیده شده گاها افراد لاغر اندام نیز به تنبلی تخمدان دچار شده اند و لاغری مانعی برای ابتلا به این نوع بیماری نیست.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه