0

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار چگونه است | انواع قرص ال دی

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار

از جمله روش های پیشگیری از بارداری استفاده از قرص ال دی می باشد. این قرص، قرصی هورمونی البته با دوز پایین از هورمون محسوب می شود. از قرص های هورمونی برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند.
قرص ال دی، مناسب افرادی است که بعد از برقراری رابطه، قصد بارداری ندارند و از این قرص که حاوی هورمون های زنانه است استفاده می کنند تا تخمک گذاری را عقب بیاندازند. قرص ال دی، از استروژن و پروژستین (نوع مصنوعی پروژسترون) تشکیل شده که باعث تنظیم پریودی و جلوگیری از بارداری می شود. قرص های جلوگیری از بارداری به دو صورت با دوز پایین وجود دارند. در این مقاله از سایت پرشین لیدی، به بررسی طریقه مصرف قرص ضد بارداری برای اولین بار، می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع قرص ال دی

قرص ال دی کنترل ترکیبی (Combination Pill) با دوز پایین

قرص ال دی کنترل ترکیبی یک نوع از کنترل‌های ترکیبی خوراکی است که شامل دو هورمون اصلی استروژن و پروژستین است. این قرص‌ها به عنوان روشی موثر برای کنترل تولید هورمون‌ها توسط بدن بوده و برای کنترل بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قرص ال دی فقط پروژستین (Progestin-Only) با دوز پایین کنترل بارداری

قرص ال دی فقط پروژستین (Progestin-Only) یک نوع از کنترل‌های ترکیبی خوراکی است که شامل فقط هورمون پروژستین (پروژسترون مصنوعی) می‌شود. این قرص‌ها همچنین با نام‌های دیگری همچون “قرص حلقوی” یا “قرص مینی پیل” شناخته می‌شوند.
برخلاف قرص‌های کنترل ترکیبی که دارای هورمون‌های استروژن و پروژستین هستند، قرص ال دی فقط پروژستین فقط دارای هورمون پروژستین است. این نوع از قرص‌ها اغلب به عنوان گزینه‌ای برای افرادی که نمی‌توانند استروژن مصرف کنند یا حساسیت نسبت به آن دارند، پیشنهاد می‌شود.

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار

نکات مهم در مورد مصرف قرص ال دی

مشورت با پزشک: قبل از شروع هر نوع کنترل ترکیبی یا دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند تاریخچه پزشکی شما را بررسی کرده و مطمئن شود که استفاده از این دارو برای شما ایمن است.
تعیین دوز: پزشک شما دوز مناسب قرص ال دی را بر اساس وضعیت شما، سن، سابقه پزشکی و دیگر عوامل مرتبط، تعیین خواهد کرد.
رعایت دقیق دستورات: قرص ال دی باید به دقت مطابق دستور پزشک مصرف شود. باید در همان زمان هر روز مصرف شود.
اثرات جانبی: برخی از افراد ممکن است در اثر مصرف قرص ال دی تغییراتی در وزن، ترکیب بدن، مزاج و میزان انرژی تجربه کنند. در صورت بروز هرگونه علامت ناخوشایند، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
مصرف همزمان با داروها و مکمل‌ها: اگر شما همزمان داروها یا مکمل‌های دیگری مصرف می‌کنید، باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که همه محصولات ایمنی با هم ترکیب می‌شوند.
علایم نگهداری قرص: قرص ال دی باید در محیط خشک و خنک نگهداری شود، و از دسترس کودکان حفظ شود.
زمان مصرف: قرص ال دی به صورت روزانه مصرف می‌شود. شما باید قرص را هر روز در همان زمان مشخص شده توسط پزشک مصرف کنید. این کنترل‌های ترکیبی معمولاً به مدت ۲۱ روز مصرف می‌شوند و سپس در هفت روز آخری از دوره قرص‌های تهیه‌شده بدون هورمون (پلاسبو) مصرف می‌شوند.
مصرف همزمان با غذا: برخی از داروها نیازمند مصرف همزمان با غذا هستند. پزشک شما می‌تواند راهنمایی کند که آیا قرص ال دی می‌تواند با یا بدون غذا مصرف شود.

تاثیر قرص ال دی Contraceptive LD بعد از چند روز است

در اثر مصرف قرص ال دی (Contraceptive LD) که یک قرص کنترل ترکیبی است، تغییراتی در بدن ایجاد می‌شود که به جلوگیری از بارداری کمک می‌کند. تاثیر این قرص‌ها بستگی به محتوای هورمونی آن‌ها دارد که شامل استروژن و پروژسترون است. تاثیرات قرص‌های کنترل ترکیبی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

جلوگیری از بارداری: تاثیر اصلی این قرص‌ها جلوگیری از تخمک‌گذاری و یا افزایش لخته شدن مخاط رحم است.
کاهش شدت و تنظیم چرخه‌ی پریودی: مصرف قرص‌های کنترل ترکیبی می‌تواند شدت خونریزی‌های پریودی را کاهش داده و باعث تنظیم چرخه‌ی پریودی شود.
کاهش ریسک برخی بیماری‌ها: مصرف این قرص‌ها می‌تواند ریسک ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند تخمدان پلی‌کیستیک، عفونت‌های رحمی و سرطان‌های تخمدان و رحم را کاهش دهد.
کنترل علائم قبل از پریود: برخی از خانم‌ها ممکن است قبل از شروع پریود با علائم ناخوشایندی همچون درد شدید پستان‌ها، سردرد و تغییرات مزاج مواجه شوند که این قرص‌ها ممکن است کمک کنند که این علائم کاهش یابند.
تاثیرات قرص‌های کنترل ترکیبی ممکن است به مدت مداوم مصرف آن‌ها ادامه داشته باشد. اما نیاز است توجه داشته باشید که هر بدن به‌طور مختصر به این داروها واکنش نشان می‌دهد و نیاز به رصد و کنترل توسط پزشک دارد.

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار برای پریود نشدن

در برخی از مواقع، خانم ها به دلایلی قصد دارند، پریودی خود را عقب بیاندازند، در اینصورت، مصرف قرص ال دی را باید در روز پنجم تا هفتم قاعدگی شروع کرده و تا زمانی که قصد پریودی ندارید، مصرف قرص را متوقف نکنید؛ چرا که در عرض دو ، سه روز بعد از قطع مصرف، آغاز پریودی است.

طریقه مصرف قرص ال دی بعد از رابطه

در صورت داشتن رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم، و یا پاره شدن و وارد شدن منی در واژن، جهت پیشگیری از بارداری می توان از قرص ال دی استفاده کرد. اولین قرص تا ۷۲ ساعت بعد از داشتن رابطه بوده و اولین بار باید ۴ عدد و بعد از گذشت ۱۲ ساعت ۴ قرص دیگر باید مصرف شود. توجه داشته باشید که مصرف قرص ال دی، یکی از راه های پیشگیری از بارداری است که باید با مشورت پزشک صورت گیرد چرا که در صورت بارداری و مصرف قرص ال دی، عوارض خطرناکی در پیش دارد.

عوارض مصرف قرص ال دی

عوارض قرص کنترل ترکیبی، می‌تواند بستگی به وضعیت فرد و تحمل شخصی او نسبت به هورمون‌های مصرفی داشته باشد.

عوارض معمول: برخی از عوارض شایع ممکن است شامل تهوع، سرگیجه، افتادگی میل جنسی، تغییرات مزاج، یبوست یا اسهال باشند.
عوارض جدی: برخی از عوارض نادر و جدی ممکن است شامل تشکیل گرفتگی لخته خون در پاها یا ریه‌ها (ترومبوز خونی)، افزایش فشار خون، سکته مغزی، سرطان‌های نادر و حساسیت‌های جدی به دارو باشند.
اثرات بر سلامت استخوان: مصرف طولانی‌مدت قرص‌های کنترل ترکیبی ممکن است باعث افزایش ریسک کاهش دانسیته استخوان‌ها و اختلال در کلسیم بدن شود.
افزایش ریسک برخی بیماری‌ها: مصرف این قرص‌ها ممکن است باعث افزایش ریسک برخی بیماری‌ها مانند خونریزی‌های رحمی و عفونت‌های رحمی شود.
اثرات بر میزان قند خون: مصرف این قرص‌ها ممکن است باعث تغییرات در میزان قند خون شود و برای افراد مبتلا به دیابت نقش مهمی داشته باشد.
در نهایت، برای اطمینان از اینکه قرص ال دی مناسب برای شما است و همچنین به منظور کنترل هرگونه عوارض ناخوشایند، باید با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به وضعیت شما و نیازهای بدنی‌تان، اطلاعات دقیق‌تری ارائه دهد و رژیم مناسبی از داروها را برای شما تعیین کند.

طریقه مصرف قرص ال دی برای اولین بار

شروع مصرف
🌸 روز پنجم قاعدگی، اولین قرص ال دی باید مصرف شود.
روزانه یک قرص
🌸 در صورت قطع شدن پریودی یا ادامه دارشدن آن، باید هر روز یک قرص مصرف شده و بسته ی قرص تمام شود.
زمان مصرف
🌸 برای اینکه دچار عوارض گوارشی ناشی از مصرف قرص نشوید، بهتر است، قرض را بعد از شام و یا قبل از خواب مصرف کنید.

شروع بسته جدید
🌸 بسته‌ی اولیه قرص که تمام شد، یک وقفه‌ی ۷ روزه داده و از روز هشتم، مجدداً شروع به مصرف بسته‌ی جدید کنید.
فراموشی قرص
🌸 اگر قرص را فراموش کردید، هرچه سریعتر یک قرص مصرف کنید.
دو شب متوالی فراموشی
🌸 در صورتی که دو شب متوالی مصرف قرص را فراموش کردید، در دو شب پیش رو ، دو قرص مصرف کنید و سپس به روال قبل برگردید. برای اطمینان بیشتر، از روش‌های پیشگیری از بارداری نظیر کاندوم نیز استفاده کنید.
سه شب متوالی فراموشی
🌸 اگر به مدت ۳ شب متوالی قرص را فراموش کردید، مصرف قرص را قطع کرده و تا آغاز قاعدگی از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. سپس پس از روز پنجم از شروع قاعدگی، مصرف قرص را مطابق قبل ادامه دهید.

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار

در چه مواردی خانم ها نباید از این قرص استفاده کنند؟

استفاده از قرص ال دی (Contraceptive LD) در برخی از شرایط ممکن است منع شده یا توصیه نشود. این شرایط عبارتند از:
بارداری: اگر خانم در حال حاضر باردار است یا احتمال بارداری وجود دارد، استفاده از قرص کنترل ترکیبی مناسب نیست و می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
سابقه اختلالات گردش خون: اگر در گذشته دچار اختلالات گردش خون مثل ترومبوز خونی، سکته مغزی یا افتادگی میل، بوده‌اید، استفاده از قرص ال دی ممکن است خطر افزایش تشکیل لخته خون در شما افزایش دهد.
عوارض جدی ناشی از هورمون‌ها: برخی از خانم‌ها ممکن است حساسیت داشته و عوارض جدی ناشی از مصرف هورمون‌ها را تجربه کنند.
سابقه سرطان: اگر در گذشته سابقه سرطان سینه یا تخمدان داشته‌اید یا به روشهای کنترل ترکیبی محتوی هورمون‌ها حساسیت دارید، استفاده از قرص ال دی توصیه نمی‌شود.
برخی بیماری‌های کبدی: اگر مشکلات جدی کبدی دارید یا دچار بیماری‌های مرتبط با کبد هستید، استفاده از قرص ال دی توصیه نمی‌شود.
دیابت با عوارض عروقی: اگر دچار دیابت هستید و عوارض عروقی نیز دارید، استفاده از قرص ال دی با دقت باید بررسی شود.

سن بالای ۳۵ سال و سابقه سیگاری: خانم‌هایی که بالای ۳۵ سال هستند و سابقه سیگار کشیدن دارند، ممکن است ریسک برخی از عوارض جدی ناشی از قرص‌های کنترل ترکیبی افزایش یابد.
همچنین، در صورت داشتن شرایط مختصر دیگری مانند مشکلات قلبی، فشار خون بالا، میگرن شدید و غیره، باید با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که استفاده از قرص ال دی برای شما ایمن است و با مشکلاتی مواجه نمی‌شوید. همچنین، تاریخچه خانم و ویژگی‌های بدنی‌اش نیز در تعیین مناسب بودن استفاده از این قرص نقش دارد. پزشک شما می‌تواند با توجه به وضعیت شما، توصیه‌های دقیق‌تری را ارائه دهد.

عملکرد قرص ال دی (Contraceptive LD)

قرص ال دی (Contraceptive LD) یک قرص کنترل ترکیبی است که هورمون‌های مصنوعی استروژن و پروژستین (یا پروژسترون) را شامل می‌شود. این هورمون‌ها تاثیراتی مختلف در بدن دارند و باعث جلوگیری از بارداری می‌شوند.
استروژن و پروژستین موجود در قرص ال دی باعث مهار فرایند تخمک‌گذاری می‌شوند. این باعث می‌شود تخمک از تخمدان آزاد نشود و احتمال برخورد تخمک با اسپرم جهت بارداری کاهش یابد.
هورمون‌های موجود در قرص ال دی باعث ایجاد تغییراتی در مخاط رحم می‌شوند که باعث کاهش قابلیت اسپرم‌ها برای ورود به رحم و لخته‌سازی خون می‌شود.
استروژن و پروژستین باعث تغییراتی در مخاط خونی شرایط عروق و عروق کوچک (کاپیلارها) می‌شوند که می‌تواند از تشکیل لخته خون در عروق جلوگیری کند.
هورمون‌های قرص ال دی باعث کاهش ضخامت لایه زخمی رحم (endometrium) می‌شوند، که این باعث می‌شود زمینه مناسبی برای پیوند تخمک و تغذیه کیسه جنینی فراهم نشود.
با ترکیب همه این تاثیرات، قرص ال دی موثر در کنترل بارداری است و اگر به درستی و با رعایت توصیه‌های پزشک مصرف شود، می‌تواند تا ۹۹٪ از بارداری‌ها را جلوگیری کند. همچنین، قرص ال دی می‌تواند برخی از ناخواسته‌های پزشکی همچون تنظیم چرخه‌ی پریودی و کاهش شدت خونریزی‌های پریودی نیز ایجاد کند.

نتیجه گیری

مصرف قرص ال دی باید با آگاهی کامل و مشورت با پزشک انجام گیرد. این قرص یکی از جمله روش های رایج برای جلوگیری از بارداری است. در این مقاله، نحوه مصرف قرص ال دی، قبل و بعد از رابطه، برای جلوگیری از بارداری و همچنین برای به تاخیر انداختن چرخه‌ی قاعدگی، پرداختیم. اگر در این رابطه، تجربه ایی از مصرف قرص ال دی دارید، چه جهت پیشگیری از حاملگی و یا تنظیم پریودی، در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه