0

چند روز بعد از ای وی اف بارداری مشخص میشود؟

زمان تشخیص بارداری پس از آی وی اف

ای وی اف به لقاح تخمک با اسپرم در آزمایشگاه گفته میشود. ای وی اف مراحل مختلفی را سپری میکند تا در نهایت از طریق گردن رحم به رحم زن وارد شود.

زنانی که تحت درمان IVF قرار می گیرند، در پی پاسخ به این سوال هستند که چند روز بعد از این عمل، باروری صورت می گیرد.

در این مقاله از سایت پرشین لیدی، به این سوال پاسخ می دهیم که چند روز بعد از ای وی اف بارداری مشخص میشود. همچنین به عواملی که بر زمان تشخیص بارداری پس از ای وی اف تأثیر می گذارند، می پردازیم.

زمان تشخیص بارداری پس از ای وی اف

بارداری آزمایشگاهی (IVF) یک روش کمک باروری است که در آن تخمک و اسپرم در آزمایشگاه بارور می شوند و سپس جنین حاصل به رحم منتقل می شود. یکی از سوالات متداول زنانی که تحت درمان IVF قرار می گیرند این است که چند روز بعد از ای وی اف بارداری مشخص میشود؟

پس از انتقال جنین، بدن زن شروع به تولید هورمون hCG می کند. این هورمون توسط جفت تولید می شود و در آزمایش خون بارداری قابل تشخیص است. در این آزمایش، سطح هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) که در دوران بارداری افزایش می یابد، اندازه گیری می شود.

سونوگرافی نیز می تواند برای تشخیص بارداری پس از IVF استفاده شود. معمولاً دو تا سه هفته پس از انتقال جنین، جنین در سونوگرافی قابل مشاهده است. با این حال، برخی از زنان ممکن است قبل از دو هفته، علائم اولیه بارداری را تجربه کنند.

زمان تشخیص بارداری پس از آی وی اف

زمان تشخیص بارداری پس از آی وی اف

علائم بارداری پس از ای وی اف

 • تهوع
 • استفراغ
 • خستگی
 • حساسیت سینه
 • تغییر در اشتها
 • تغییر در خلق و خو

این علائم ممکن است به دلیل افزایش hCG در بدن باشد. با این حال، این علائم همچنین می توانند نشانه های سایر شرایط مانند آنفولانزا یا مسمومیت غذایی باشند.

زمان تشخیص بارداری پس از آی وی اف

زمان تشخیص بارداری پس از آی وی اف

عوامل موثر بر زمان تشخیص بارداری پس از ای وی اف

عواملی که بر زمان تشخیص بارداری پس از ای وی اف تأثیر می گذارند عبارتند از:

 • کیفیت جنین: جنین های با کیفیت بالاتر، سریعتر در رحم کاشته می شوند و باعث افزایش سطح hCG می شوند. بنابراین، تشخیص بارداری در این زنان ممکن است زودتر انجام شود.
 • سن زن: زنان مسن تر ممکن است زمان بیشتری برای تثبیت بارداری خود نیاز داشته باشند.
 • سابقه بارداری: زنانی که سابقه بارداری موفق دارند، ممکن است بارداری خود را زودتر تشخیص دهند.

در زنانی که جنین های با کیفیت بالاتری دارند، بارداری ممکن است زودتر تشخیص داده شود. همچنین، زنان مسن تر ممکن است زمان بیشتری برای تثبیت بارداری خود نیاز داشته باشند.

اگر پس از دو هفته از انتقال جنین، آزمایش خون بارداری شما منفی بود، ممکن است بارداری شما موفق نبوده باشد. با این حال، بهتر است آزمایش خون را دوباره تکرار کنید تا مطمئن شوید. در صورت بروز هرگونه نگرانی در مورد بارداری خود، با پزشک یا متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.

نتیجه گیری

IVF یا لقاح آزمایشگاهی، یک روش کمک باروری است که در آن تخمک و اسپرم خارج از بدن زن بارور می شوند و سپس جنین حاصل به رحم منتقل می شود.

این روش برای زنانی که به دلایل مختلف نمی توانند باردار شوند، مانند ناباروری مردانه، ناباروری زنانه یا مشکلات رحمی، استفاده می شود.

منتظر ماندن برای تشخیص بارداری بعد از IVF می تواند برای زنانی که تحت این درمان قرار می گیرند، بسیار سخت باشد. با این حال، مهم است که صبور باشید و به بدن خود زمان بدهید تا روند طبیعی خود را طی کند.

چند نکته برای افزایش شانس موفقیت IVF آورده شده است:

 • به طور منظم با پزشک خود در مورد روند درمان خود در ارتباط باشید.
 • از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم پیروی کنید.
 • استرس خود را کاهش دهید.

سوالات متداول زمان تشخیص بارداری پس از ای وی اف

ای وی اف چه مراحلی دارد؟

مراحل ای وی اف شامل، تحریک تخمدان ها، جمع آوری تخمک، جمع آوری اسپرم، لقاح و کشت جنین و در نهایت مرحله ی انتقال جنین است.

برای انجام این کار، با تجویز داروهای القای تخمک گذاری، تخمک از طریق آزمایش خون و سونوگرافی بررسی شده و با تحریک تخمک ها، آنها را بعد از 36 ساعت خارج کرده و از نظر کیفیت بررسی کرده و مناسب به کیفیت آنها، در آزامایشگاه قرار می دهند.

بعد از استخراج تخمک ها، اسپرم باید در آزمایشگاه گرفته شده و دو بار شستشو داده شود. اسپرم هایی که کیفیت بالایی دارند انتخاب شده و به تخمک ها اضافه می شوند تا لقاح انجام گیرد. 12 تا 18 ساعت باید از زمان لقاح گذشته باشد تا کیفیت و وضعیت باروری تخمک بررسی شود.

بعد از بررسی، تخمک بارور شده را 2 تا 5 روز بعد از خارج کردن، از طریق گردن رحم، به رحم منتقل می کنند.

بعد از انجام ای وی اف، کدام آزمایش مناسب تر است؟

با گذشت 2 هفته از انجام ivf آزمایش خون انجام می شود. اگر این آزامایش مثبت باشد، سونوگرافی بین 2 تا 3 هفته باید انجام شود.

آزمایش های خانگی دقیق نیستند؛ چرا که تنها وجود و میزان HCG را در ادرار تشخیص داده و بررسی می کند. از اینرو بارداری کاذب را نشان می دهد.

بهترین و مناسب ترین آزامایش، آزمون حاملکی بتا می باشد. این آژامایش با بررسی جریان خون، تست واقعی و نتیجه ی واقعی را نشان می دهد.

عمل آی وی اف، مناسب چه افرادی است؟

استفاده از این روش برای زنانی که 40 سال را گذرانده اند انجام می شود. همچنین شرایطی چون، تخمدان ضعیف، فیبروئید رحم، کیفیت پایین اسپرم، تعدام کم اسپرم، مشکالات ژنتیکی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، سابقه‌ی سقط های مکرر و ناباروری ثانویه از جمله شرایطی هستند که افراد را برای انجام این عمل در اولویت قرار می دهند.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه