0

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی کدام بهتر است؟

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی کدام بهتر است

چندین سال از زمان تولید کاپ قاعدگی برای مصرف بانوان در دوران پریودی می‌گذرد، ولی تنها برخی افراد مزایای آن را می‌دانند و به مصرف آن به جای نوار بهداشتی ترغیب شده‌اند. کاپ قاعدگی می‌تواند محصول مناسبی به‌جای نوار بهداشتی باشد، در عین حال معایبی نیز دارد که برای برخی ناخوشایند است. در ادامه مقاله به توضیح مزایا و معایب کاپ قاعدگی و مقایسه آن با نوار بهداشتی پرداخته‌ایم که می‌تواند شما را در خرید کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی راهنمایی کند.

کاپ قاعدگی چیست

کاپ قاعدگی (فنجان قاعدگی) یک وسیله‌ی بهداشتی سیلیکونی یا پلاستیکی است که به منظور جمع‌آوری ترشحات و خونریزی بدن بانوان در دوران قاعدگی تولید شده است. این محصول برخلاف نوار ‎‌بهداشتی، ترشحات را داخل محفظه فنجان مانند جمع‌آوری می‌کند و فاقد قدرت جذب است. بنابراین کاپ قاعدگی باید بعد از حداکثر ۱۲ ساعت (این زمان به میزان خونریزی فرد نیز بستگی دارد) از واژن خارج و خون جمع شده درون محفظه تخلیه شود.

کاپ قاعدگی در سایزهای متنوعی تولید شده است که برای جلوگیری از نشت خون و آلوده شدن لباس زیر باید اندازه آن متناسب با بدن فرد انتخاب شود. در صورت نیاز می‌توانید برای کسب راهنمایی جهت انتخاب سایز کاپ قاعدگی مناسب خود، به پزشک و متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی

کاپ قاعدگی چه مزایایی دارد

کاپ قاعدگی یکی از محصولات بهداشتی دوران پریودی است که طرفداران خود را دارد. قطعا این افراد برای استفاده از کاپ قاعدگی ویژگی‌های منحصر به فرد آن را در نظر گرفته و مزایایش را نیز مشاهده کرده اند. در ادامه مقاله برخی از مهم‌ترین مزیت‌های کاپ قاعدگی باتوجه به نظرات مصرف کنندگان ذکر شده است که می‌تواند راهنمای موثری باشد برای کسانی که تا به حال از این محصول استفاده نکرده اند.

 1. کاپ قاعدگی محصولی چند بار مصرف

تولیدکنندگان کاپ قاعدگی، این محصول را از جنس سیلیکون و پلاستیک ساخته‌اند تا مصرف‌کنندگان بتوانند پس از هر بار مصرف، با شستشو کاپ قاعدگی، مجددا از آن استفاده کنند. درواقع با خرید یک کاپ قاعدگی می‌توانید چندین سال از آن استفاده کرده و هر ماه مجبور نباشید برای خرید محصول بهداشتی قاعدگی به داروخانه مراجعه کنید.

 1. نگرانی آلوده شدن لباس زیرتان را با مصرف کاپ قاعدگی از بین ببرید

ما می‌دانیم که تمام عوارض روحی و جسمی پریودی یک طرف، استرس نشت خون و آلوده شدن لباس زیر از طرف دیگر سبب آزار و نگرانی شما در دوران قاعدگی می‌شود. خصوصا اگر خارج از منزل، در محل کار، یا در حال ورزش کردن باشید. توصیه می‌شود با مصرف کاپ قاعدگی مناسب (سایز متناسب با بدن) این نگرانی را کاهش دهید و ساعت‌های طولانی (تقریبا ۶ تا ۱۲ ساعت که البته این زمان بسته به سایز کاپ قاعدگی و میزان خونریزی فرد تغییر می‌کند) بدون نیاز به تعویض کاپ قاعدگی، به فعالیت روزمره خود ادامه دهید.

 1. با کاپ قاعدگی از بوی بد و ناخوشایند خون خلاص شو

بوی خون یکی از موارد ناخوشایند و آزاردهنده‌‍‌ای است که در دوران پریودی باعث آزار خانم‌ها می‌شود. این بوی نامطبوع ناشی از تماس خون با هوای آزاد است. جهت جلوگیری از ایجاد بوی بد خون در دوران پریودی، می‌توانید کاپ قاعدگی را جایگزین نوار بهداشتی کنید. به دلیل‌عدم تماس خون درون محفظه کاپ قاعدگی با هوا، از ایجاد بوی نامطبوع پیشگیری می‌شود.

 1. کاپ قاعدگی یک محصول بهداشتی مقرون به ‌صرفه

در کنار تمام مزیت‌های یک محصول، مقرون به صرفه بودن آن نیز اهمیت زیادی دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید با یکبار خرید، چندین مرتبه یک کالا را استفاده کنید، می‌توانید نسبت به خرید کاپ قاعدگی اقدام نمایید. هر کاپ قاعدگی حدود ۶ ماه تا ۱۰ سال (در صورت مراقبت صحیح) قابل استفاده است. لازم به ذکر است که کاپ قاعدگی قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر محصولات بهداشتی قاعدگی دارد.

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی کدام بهتر است

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی کدام بهتر است

درباره سایر مزایای کاپ قاعدگی بخوانید

کاپ قاعدگی مزیت‌های منحصر به فرد و متنوعی دارد. توجه به این نکات و مزایا به شما کمک می‌کند تا کاپ قاعدگی را در میان گزینه‌های خرید خود قرار دهید و با دقت بیشتری محصول بهداشتی دوران قاعدگی را خریداری کنید.

 • تولید زباله کمتر و کمک به محیط زیست

 • ادرار کردن بدون نیاز به خارج کردن کاپ قاعدگی

 • مصرف همزمان کاپ قاعدگی با دستگاه IUD) IUD دستگاهی است که برای جلوگیری از بارداری درون رحم قرار می‌گیرد)

معایب استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی علاوه بر مزیت‌های منحصر به فردی که دارد، دارای معایبی است. این معایب ممکن است برای برخی خوشایند نباشد و باعث منصرف شدن آن‌ها از خرید و مصرف این محصول شود. بنابراین لازم است معایب کاپ قاعدگی را به‌خوبی مطالعه کنید سپس نسبت به خرید کاپ قاعدگی اقدام نمایید. با مصرف کاپ قاعدگی ممکن است:

 • در هنگام وارد کردن کاپ قاعدگی به واژن، سبب تحریک آن شوید (توصیه می‌شود محصول قبل از مصرف با ژل روان کننده یا روغن چرب شود).

 • در انتخاب سایز مناسب کاپ قاعدگی سردرگم شوید (توصیه می‎شود در این صورت به پزشک متخصص زنان مراجعه شود).

 • بدن شما نسبت به جنس کاپ قاعدگی حساسیت نشان دهد (ترجیحا از جنس سیلیکونی یا لاتکس استفاده شود).

 • بعضی مواقع شرایط تخلیه کاپ قاعدگی و خروج آن از واژن وجود نداشته باشد.

 • در صورت‌عدم رعایت بهداشت کاپ قاعدگی، ناحیه تناسلی دچار عفونت شود.

 • هنگام قرار دادن یا خارج کردن کاپ قاعدگی به مشکل بخورید.

کدام را بخرم کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی ؟

اگر از عوارض روحی و روانی دوران پریودی چشم پوشی کنیم، به تحمل مداوم و کلافه کننده محصولات بهداشتی قاعدگی می‌رسیم که اغلب توان و حوصله را می‌گیرد و فرد را از زندگی روزمره می‌اندازد. تازه اگر خوش شانس باشید و حساسیت و عفونت به سراغتان نیاید، که دیگر تحمل این شرایط طاقت فرسا است.

با این وجود احتمالا برایتان پیش آمده که بارها و بارها دلتان بخواهد محصول دیگری را امتحان کنید، اما در انتخاب کالای مناسب خود دچار سردرگمی شوید. نوار بهداشتی و کاپ قاعدگی دو محصول تولید شده برای دوران پریودی بانوان هستند که هر دو مزیت‌های زیاد و متنوعی دارند. مطالب ذکر شده در ادامه مقاله می‌تواند به شما در انتخاب کالای بهداشتی قاعدگی و کسب اطلاعات درباره تفاوت کاپ قاعدگی و نوار بهداشتی کمک کند.

 1. کاپ قاعدگی یکی از محصولاتی است که با مصرف آن دیگر نیاز نیست هر روز یا هر ماه برای خرید به داروخانه بروید و حداکثر ۱۰ سال می‌توانید از یک کاپ قاعدگی استفاده کنید. در حالی که مدام باید به فکر تمام شدن نوار بهداشتی‌هایتان باشید.

 2. لازم است بدانید که کاپ قاعدگی قیمت بالاتری نسبت به یک بسته نوار بهداشتی دارد ولی با توجه به اینکه تعداد دفعات زیادی می‌توانید از آن استفاده کنید، مقرون به صرفه‌تر از نوار بهداشتی است.

 3. معمولا نوار بهداشتی احساس ناخوشایند، کلافه‌کننده و سنگینی را به فرد القا می‌کند، با مصرف کاپ قاعدگی می‌توان از ایجاد چنین حسی پیشگیری کرد.

 4. مشخص شدن برآمدگی نوار بهداشتی از روی لباس ممکن است باعث ایجاد حس ناخوشایند در فرد شود.

 5. کاپ قاعدگی در مقایسه با نوار بهداشتی حجم بیشتری از خون قاعدگی را جمع‌آوری می‌کند و مدت زمان نیاز برای تخلیه آن نیز نسبت به نوار بهداشتی طولانی‌تر است. اما این نکته را نیز در نظر بگیرید که ممکن است در شرایطی قرار گرفته باشید که تخلیه کاپ قاعدگی (با توجه به حجم زیاد خون داخل محفظه) برای شما دشوار باشد در حالی که تعویض نوار بهداشتی ساده‌تر است.

 6. با اینکه جنس و عملکرد کاپ قاعدگی و نوار بهداشتی باهم متفاوت است، اما احتمال ابتلا به عفونت و بروز حساسیت بدن نسبت به هر دو کالا وجود دارد. در صورت مشاهده هرگونه علائم حساسیت، عفونت و تحریک فورا از ادامه مصرف این محصولات خودداری کنید. لطفا توجه کنید که درصد احتمال ایجاد عفونت واژن با مصرف کاپ قاعدگی (با رعایت نکات بهداشتی)، نسبت به نوار بهداشتی کمتر است.

 7. با مصرف کاپ قاعدگی زباله‌های ناشی از مصرف نوار بهداشتی حذف می‌شود و شما با این کار لطف بزرگی در حق محیط زیست می‌کنید.

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی

کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی

سخن آخر درباره تفاوت کاپ قاعدگی و نوار بهداشتی

تمام محصولات بهداشتی قاعدگی، مزایا و معایبی دارند و محصول مناسب هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. شما با امتحان کردن محصولات بهداشتی متنوع می‌توانید کالای مورد علاقه خود را بشناسید و پس از انتخاب آن، عوارض پس از مصرف را به حداقل برسانید.

توصیه می‌شود با درنظر گرفتن تمام مطالبی که ذکر شد، محصول سازگار با بدن و متناسب با سلیقه خود را خریداری و مصرف نمایید. در صورت نیاز توصیه می‌شود با پزشک مشورت کنید.

تصمیم نهایی شما برای خرید محصول بهداشتی دوران قاعدگی چیست؟ کاپ قاعدگی یا نوار بهداشتی؟

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید