6

در بارداری سردرد نشانه چیست

نشانه های سردرد در بارداری

در بارداری سردرد نشانه چیست؟

در این مقاله به موضوع انواع سردرد در بارداری و دلایل و علائم آن در سایت پرشین لیدی پرداخته ایم.

دوران بارداری با تغییرات هورمونی، فیزیکی و مشکلات روحی و جسمی همراه است که یکی از این نارحتی ها و دردهای رایج و شایع، سردرد در بارداری است. سردردهای سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری با هم متفاوتند. در صورت سردرد، آرامش خود را حفظ کرده و روش های درمانی را پیش گرفته تا سریعتر درمان شوید.

انواع سردردها در بارداری

انواع سردردها با علائم و نشانه هایی متفاوت همراه هستند و سردرد از رایج ترین دردها در بین مردم است. سردردها یا از نوع اولیه هستند و یا ثانویه. سردردهای اولیه بسیار رایج و شایع هستند و خطری ندارند. سردردهای ثانویه معمولا نشان از بیماری جدی در بدن است مانند، مننژیت، آسیب مغزی، تومورهای مغزی.

سردردهای بسیار شایع عبارتند از:

سردرد میگرنی که اغلب یک قسمت از سر را درگیر کرده و باعث ناراحتی می شود با ضربه های تپنده همراه است به اصطلاح گفته می شود که مثل نبض می زند. تهوع، استفراغ، حساسیت به صدا ونور و بو، سرگیجه و خستگی، از دست دادن اشتها و اسهال، بی حسی اندام ها از جمله علائم آن است. میزان ابتلای زنان به سردرد میگرنی نسبت به مردان بیشتر است و ژنتیک نقش بسزایی در ایجاد آن دارد. دلایلی که باعث ایجاد میگرن می شوند عبارتند از:

کم آبی بدن

نور زیاد

تغییرات هورمونی

آلودگی صوتی

اختلال در خواب که خستگی در بارداری را به دنبال دارد.

مصرف برخی غذاهای دارای مواد نگهدارنده نیتروژن دار و شیرین کننده های مصنوعی.

محصولات لبنی

استعمال سیگار و الکل

سردردهای تنشی نوع دیگری از سردرد هستند. در این نوع سردرد، درد در ناحیه  پشت سر، شقیقه و پیشانی ایجاد می شود و با فیزیوتراپی و شل کننده های عضلانی معمولا درمان می شود. در سردرد تنشی، استرس و کمی آبی بدن، گرسنگی و کاهش قند خون، می تواند علتی برای این نوع سردرد باشد.

سردردهای خوشه ایی که چشم را درگیر می کند همراه با اشک، گرفتگی مجرای بینی و ضربان است نوع شدید سردرد محسوب می شود. این نوع سردرد تا ۳ ساعت می تواند ادامه داشته باشد و به همراه قرمزی چشم و کوچک شدن مردمک بروز می کند.

سردردهای سینوسی قسمتی از صورت از جمله استخوان گونه و درد پشت استخوان پیشانی را درگیر می کند بر اثر عفونت در سینوس به وجود می آید و با تب و آبریزش وگرفتگی همراه است.

سردردهای هورمونی نیز یکی از سردردها است که در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی پیش می آید.

سردردهای گردنی بر اثر بیرون زدن دیسک ایجاد می شوند.

همی کرانیاکانتینوا یک نوع سردرد مزمن است که یک قسمت سر و صورت را درگیر می کند و با گرفتگی یا آبریزش بینی، حساسیت به نور و صدا، تشدید در اثر ورزش و نوشیدن الکل و قرمزی چشم ها همراه است.

سردردهای برگشتی نوعی از سردرد است که با مصرف دارو بیش از حد درمان جواب نداده و باز با استفاده از دارو درد بیشتر می شود چرا که اثر دارو از بین رفته است.

انواع سردرد در بارداری

عوامل و دلایل انواع سردردها

زمانی که سردرد به سراغتان می آید پیام هایی بین رگ های خونی و مغز ردوبدل می شود که نشان از فعال شدن و بروز درد است.

دلایلی که می تواند سردرد را در بدن ایجاد کند عبارتند از:

 • انواع بیماریی هایی چون، سرماخوردگی و آنفولانزا، عفونت سینوسی و عفونت گلو.
 • استرس و فشار عصبی، افسردگی می تواند علت دیگری از سردرد باشد.
 • قرار گرفتن در محیطی آلوده و در معرض صداها و نور زیاد قرار گرفتن.
 • یکی دیگر از دلایل ایجاد سردرد البته از نوع میگرنی وجود سابقه در خانواده است.

سردرد در بارداری

عوامل سردرد در ماه های مختلف بارداری

سردرد در بارداری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و باید این را در نظر داشت که در زنان باردار قبل از بارداری سابقه سردرد وجود داشته است یا خیر. دلایلی که می توان برای سردرد بارداری نام برد عبارتند از:

تغییرات هورمونی

افزایش حجم خون

افسردگی و استرس

فشار خون بالا

چشم درد

گرسنگی

سینوزیت

کمبود آب بدن

اختلال در خواب

آلرژی

نداشتن فعالیت بدنی

بوهای تند

ناهنجاری صوتی

افزایش هورمون استروژن

تغذیه نامناسب در بارداری یعنی مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی چون لبنیات، شکلات، گوجه فرنگی

سردرد بارداری و عوامل آن

سردرد در بارداری سه ماهه اول

در سه ماهه اول بارداری، حدود ۲ درصد از زنان باردار سردرد میگرنی را تجربه می کنند. سردردهای میگرنی در سه ماهه اول بارداری اغلب به دلیل، کمبود آب بدن، افسردگی، اختلال در خواب، کم خونی، تغییرات هورمونی از جمله افزایش هومون استروژن، افزایش حجم خون، کاهش مصرف کافئین و تغذیه نامناسب ناشی می شود. سردرد های سینوسی  سردردهای تنشی نیز در این سه ماهه اول بارداری شایع است.

سردرد در بارداری سه ماهه دوم

سردرد های هفته ۱۲ تا ۲۴ از نوع سردرد میگرنی است و می تواند مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی باشد.

سردرد و چشم درد در ماه آخر بارداری

در ماه های آخر بارداری علت سردرد می تواند، پیروی از رژیم غذایی نادرست، دیابت، کاهش یا افزایش فشارخون، فشار و کشش در عضلات، مشکلات قلبی، اضافه وزن و پره اکلامپسی در مادر باشد.

اضافه وزن کاهش سطح اکسیژن
حالت بدنی افت فشار خون
کم خوابی زیاد لخته خونی
رژیم غذایی خونریزی
کشش عضلانی آنمی
فشار عضلانی تومور مغزی
فشار خون بالا بارداری آنوریسم
دیابت بارداری سکته مغزی
مشکلات قلبی آنسفالیت
مننژیت عفونت سینوسی (سینوزیت)

درمان سردرد میگرنی در بارداری

یکی از دلایل ایجاد سردرد در بارداری خصوصا سه ماهه اول، افزایش هورمون استروژن است . سردرد میگرنی در بارداری سردردی شایع است که می توان با داشتن برنامه غذایی مناسب و رعایت نکاتی، با آن مقابله کرد و درد را بهبود بخشید. این نکات عبارتند از:

نوشیدن مایعات فراوان به پیشگیری از سردرد میگرنی کمک می کند.

استراحت کافی در طول روز و انجام ورزش های آرام بخش چون یوگا و مدیتیشن نیز می توانند بسیار کمک کننده باشند در درمان بسیاری از دردها از جمله سردرد در بارداری.

از مصرف مواد غذایی خاصی که آلرژی ایجاد می کنند حاوی مواد نگهدارنده هستند و بوهایی تند و تحریک کننده دارند اجتناب کنید.

علائم سردرد در بارداری

تمامی ما با سردرد و علائم آن آشنایی داریم در بارداری نیز سردرد به شکل خفیف و یا شدید آن بروز می کند که در صورت نوع شدید باید به پزشک مراجعه کرد تا علت یابی و درمان شود. از جمله علائم معمول سردرد در بارداری عبارتند از:

 • درد شدید با ضربان
 • حالت تهوع و استفراغ
 • چشم درد
 • حساسیت به نور
 • اختلالات بینایی
 • سفتی عضلات گردن

سردرد و چشم درد در بارداری

به دلیل تغییرات فیزیکی و هورمونی حساسیت ها و عفونت هایی در بدن ایجاد می شود که سردرد و چشم درد یکی از این نوع دردهای شایع در بارداری است. تغییرات هورمونی در بدن باعث خشکی چشم می شود که همراه با قرمزی و سوزش است. در سه ماهه دوم بارداری به دلیل تجمع مایعات در بدن، چشم ها ضعیف شده و قدرت دید پایین می آید.

اختلالات بینایی در دوران بارداری می تواند به دلیل مسمومیت بارداری بر اثر بالا رفتن فشار خون باشد که در هفته بیستم بارداری عارض می شود. همچنین تغییرات بینایی به دلیل دیابت حاملگی که موقتی است می تواند رخ دهد و تاری دید ایجاد کند.

به دلیل افزایش حجم خون و تاثیرات هورمونی جفت، تغییرات بینایی در بارداری ایجاد می شود. این تغییرات پس از زایمان برطرف می شوند.

از رایج ترین چشم درد در بارداری التهاب ملتحمه است که به دلیل عفونت های ویروسی، آلرژی و بسته شدن مجرای اشکی به وجود آمده و باعث قرمزی چشم می شود.

بیماران دیابتی از قبل از بارداری باید مرتب معاینات چشم پزشکی خود را انجام دهند چرا که در دوران بارداری عفونت های چشمی بیشتر می شوند.

افزایش فشارخون و دیابت بارداری نیز می تواند باعث تاری دید شود.

در دوران حاملگی به دلیل انعقاد خون نقص های بینایی می تواند ایجاد شود پس توصیه می شود فعالیت بدنی در طول روز داشته باشید تا خون لخته نشود.

در سه ماهه اول و دوم بارداری به دلیل اینکه فشار خون بالا می رود مسمومیت حاملگی رخ می دهد و در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات بینایی شود.

نوعی از سرطان به نام ملانوم بدخیم اگر در دوران بارداری عارض زنان باردار شود می تواند داخل چشم رشد کرده و مشکلات چشمی ایجاد کند.

برای درمان چشم درد در بارداری بهترین راه درمان شستن چشم ها با آب سرد است. از مواد آرایش چشم استفاده نکنید. از قطره های چشم با تجویز پزشک استفاده کنید. مصرف غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا۳ را در لیست رژیم غذایی خود قرار دهید.

چگونه سردرد بارداری را از بین ببریم

درمان سردرد های بارداری از نوع میگرنی با استفاده از مسکن استامینوفن غیر کدئینی قابل درمان است ولی باید در نظر داشت که اگر استامینوفن پاسخگو نبود باید به پزشک مراجعه کرده تا داروی مناسب برای زمان بارداری تجویز کند تا خطری برای جنین نداشته باشد.

سردردهای تنشی با نوشیدن مایعات فراوان در طول روز، داشتن خواب کافی و راحت و تغذیعه مناسب درمان می شود.

در سه ماهه سوم بارداری با بالا رفتن فشارخون و دفع پروتئین، سردرد و حالت تهوع ایجاد شده و مسمومست بارداری در پی دارد. در صورت مسمومیت بارداری باید حتما به پزشک زنان و زایمان مراجعه کرده تا خطری مادر و جنین را تهدید نکند.

درمان سردردهای سینوسی با استفاده از کمپرس آب سرد و گرم و قراردادن روی ناحیه درد می توانید به آرامش برسید.

کارهای که برای جلوگیری و درمان سردرد حاملگی می توان انجام داد عبارتند از:

 • نوشیدن مایعات
 • دوری از استرس
 • داشتن استراحت کافی
 • داشتن برنامه ورزشی مثل، یوگا و مدیتیشن
 • کنترل و تنظیم فشارخون
 • مصرف استامینوفن
 • پیاده روی روزانه در هوای تازه
 • حمام رفتن
 • ماساژدادن
 • استفاده از بالش بارداری و درست خوابیدن

برای سردرد در بارداری چه بخوریم

برای درمان سردرد در بارداری نوشیدن مایعات غیر کافئین دار و گنجاندن مواد غذایی سالم و کم حجم مثل بیسکوئیت، میوه و ماست در وعده های زیاد برای کنترل قند خون مفید و موثر است.

شیاف برای سردرد در بارداری

استفاده از شیاف ۱۰۰۰ میلی گرمی استامینوفن برای درمان سردرد میگرنی آن هم به دستور پزشک توصیه می شود.

شیاف دیکلوفناک داروی مسکن غیر استروئیدی است که برای کاهش تب، تسکین درد و التهاب ها چون درد دندان، مفاصل و کاهش سردردهای میگرنی مورد استفاده قرار می گیرد.

در قبل از هفته ۳۰ بارداری با تجویز پزشک استفاده از شیاف دیکلوفناک موردی ندارد.در نظر داشته باشید که شیاف دیکلوفناک بسیار می تواند خطرناک باشد پس حتما پزشک را در جریان سردرد خود قرار دهید.

در سه ماهه اول بارداری استفاده از شیاف دیکلوفناک می تواند عوارضی چون، سقط جنین و نقص بدو تولد داشته باشد.

در سه ماهه سوم بارداری استفاده از شیاف دیکلوفناک می تواند زایمان را به تاخیر انداخته یا طول زایمان را افزایش دهد یا مرگ داخل رحمی برای جنین داشته، نارسایی کلیه برای جنین ایجاد کند.

در صورت سردرد در بارداری چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

سردرد در بارداری با علائمی همراه است که به صورت معمول وجود دارد اگر این سردرد همراه با علائم و نشانه هایی غیرعادی و به مدت طولانی بود حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 • اختلالات بینایی
 •  سفتی عضلات گردن
 •  تشنج
 • سردرد به همراه تب
 • سردردهای شدید که با سرفه کردن و ورزش کردن بیشتر می شوند.
 • سردردی که با وجود مصرف مسکن بهبود نمی یابد ممکن است پره اکلامپسی باشد که با فشارخون بالا و مشکلات کلیوی همراه است.
 • در سه ماهه دوم وسوم بارداری علایمی چون:
 • حالت تهوع
 • اضافه وزن زیاد به همراه ورم دست و صورت
 • اگر سردرد به همراه اختلالات بینایی چون دو بینی و اختلالات گفتاری باشد.

پزشک برای تشخیص علت سردرد در بارداری چه آزمایش هایی تجویز می کند؟

 • آزمایش خون
 • تست بینایی
 • سونوگرافی سر و گردن
 • اسکن قلب یا سر
 • بررسی آزمایش قند خون
 • آزمایش و بررسی فشار خون

نتیجه گیری

سردرد در بارداری امری شایع است و در طول دوران بارداری نوع آن متفاوت است. تقریبا ۳۹ درصد از زنان در دوران بارداری دچار سردرد می شوند. این سردردها غالبا بی خطرند. سردردهای بارداری به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهند اگر به صورت متناوب و به مدت طولانی با شدت ادامه پیدا کنند می توانند خطرناک باشند در اینصورت حتما با پزشک زنان مشورت کرده و راه درمان را در پیش بگیرید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. زمزم گفت:

  سلام من تو ماه سومم هنوز حالت تهوع دارم سردرد هم دارم که خیلی شدید میشن و خوابو ازم گرفته قرص ضد درد هم استفاده کردم افاق نکرده

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام کاربر عزیز پرشین لیدی. در این ماه اگر با استفاده از دارو درد شما کاهش پیدا نکرد احتمال مسمومیت بارداری می رود از اینرو باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمائید.

 2. پارمیدا سایه گفت:

  سلام به شما و تشکر از سایت پرشین لیدی. تو این صفحه از سایتتون که در مورد سردرد در بارداری صحبت کردین در مورد چشم درد علت التهاب چشم چه هسست همه خانمهای باردار مبتلا مییشن؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام کاربر عزیز پرشین لیدی. چشم درد یکی از مشکلات رایج در دوران حاملگی است که به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش گردش خون، سیستم ایمنی بدن دستخوش تغییر شده و این عفونت ها بروز می کنند. چشم درد یا به صورت خشکی چشم، ضعیف شدن چشم، قرمزی یا ورم ملتحمه و به صورت موقت در بارداری دیده شده است. اغلب زنان باردار تاری دید را تجربه می کنند ولی امری موقتی است. در صورتی که با تاری دید ناگهانی و عوارضی چون تشنگی غیر معمول، افزایش ناگهانی وزن، تکرر ادرار، سردرد شدید مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه نمائید چرا که در اینگونه موارد احتمال دیابت بارداری و پره اکلامپسی می رود.

 3. محمودی گفت:

  همسر من قبلا از ازدواج سابقه سردردهایی داشته اما بعد از باردار شدن این مورد بیشتر شد، به پیشنهاد دکترش با مصرف زیاد اب و مایعات + خواب های پراکنده خداروشکر خیلی بهتر شده میخواستم این تجربه رو به سایرین هم انتقال بدم امیدوارم واستون مفید واقع شده باشه

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام خدمت شما کاربر عزیز پرشین لیدی. بله مصرف مایعات فراوان در طول روز می تونه خیلی در رفع سردردهای بارداری موثر باشه، داشتن خواب کافی و مناسب و دیر نخوابیدن نیز تاثیر بسیار موثری در برطرف شدن سردرد داره. ممنون از شما که صفحه سردرد در بارداری رو مطالعه کردید و تجربتونو با ما به اشتراک گذاشتید.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه