0

هفته بیست و هفتم بارداری/شروع روشهای جلوگیری از بارداری

www.persianlady.ir

کودک شما چگونه تغییر می کند؟
كودك شما دارد همه رحم شما را پر مي كند! در اين هفته او حدود 900 گرم وزن دارد و طول بدن او نيز 36.5 سانتي متر است. او اكنون مي تواند چشمان خود را باز و بسته كند و در زمانهاي مشخصي مي خوابد و بيدار مي شود. او مي تواند انگشتهايش را نيز بمكد. هرچند ريه هاي او هنوز كاملا رشد نكرده است، اما در صورتي كه در اين زمان بطور اتفاقي نارس به دنيا بيايد، با كمك دستگاه ريه او قادر خواهد بود تنفس را انجام دهد. به حركتهاي ريتميك و منظم كودك خود دقت كنيد زيرا نشانه سكسكه هايي هستند كه از اين به بعد ممكن است به طور معمول رخ دهند. معمولا هر بار سكسكه كودك تنها چند لحظه طول خواهد كشيد و در نتيجه براي او آزاردهنده نخواهد بود؛ پس از احساس اين حركات لذت ببريد! با رشد بيشتر بافت مغز اكنون مغز كودك شما بسيار فعال است. فكر مي كنيد او به چه چيز فكر مي كند؟!

www.persianlady.ir

شما چگونه تغییر می کنید ؟

كودك شما در حال آماده شدن براي مرحله نهايي است، در نتيجه شما ممكن است عوارض جديدي را مشاهده كنيد. علاوه بر احساس درد در پشت و كمر، ممكن است گاهي اوقات دجار گرفتگي عضلات پا نيز بشويد. پاهاي شما وزن زيادي را تحمل مي كنند و رحم شما نيز به جريان خون بيشتري نياز دارد. با رشد رحم فشار بيشتري بر رگهايي كه خون را از اندامهاي تحتاني شما به سمت قلب مي برند و همچنين بر عصبي كه از بالاتنه به سمت پاهاي شما مي رود وارد مي شود. متاسفانه هر چه مدت بيشتري از حاملگي شما بگذرد اين گرفتگيهاي عضلاني شديدتر و بيشتر خواهند شد. گرفتگي عضلات معمولا در شب رخ مي دهد، اما ممكن است در طول روز هم بروز كند. با انجام اين تمرين شايد از درد و گرفتگي رها شويد: پاهايتان را دراز كنيد و انگشتهاي پاهاي خود را مستقيم به سمت جلو بكشيد، سپس آنها را به سمت عقب (مثل اينكه بخواهيد انگشت شست پا را به روي ساق برسانيد) بكشيد. اين كار موجب كشيده شدن ماهيچه ساق پا مي شود و ممكن است مشكل شما را بهبود ببخشد. همچنين چند دقيقه پياده روي يا ماساژ دادن ماهيچه ساق پا ممكن است مفيد باشد.
اين مطلب ممكن است فعلا براي شما بسيار دور از ذهن باشد اما بهتر است به برنامه تنظيم خانواده و روش جلوگيري از بارداري نيز فكر كنيد. شما بايد قبل از تولد نوزادتان در برخي موارد تصميم بگيريد. شايد اين تعداد فرزند برايتان كافيست و بخواهيد لوله هايتان را نيز در زماني كه در بيمارستان هستيد ببنديد. به هر حال از حالا وقت كافي داريد كه با همسرتان و متخصص مشورت كنيد.
فعالیت های این هفته
مقداري غذا آماده كنيد كه بعد از تولد نوزادتان گرسنه نمانيد! اگر خودتان آشپزي مي كنيد از اين به بعد دو برابر غذا بپزيد و نصف آن را فريز كنيد. در هفته هاي اول پس از تولد نوزادتان هر روز شما و همسرتان به قدري خسته خواهيد بود كه حوصله غذا پختن نخواهيد داشت و از اينكه چيزي در يخچال داشته باشيد كه بتوانيد آن را به سرعت گرم كرده و مصرف كنيد بسيار خوشحال خواهيد شد. اگر هم آشپزي نمي كنيد در مجلات و پيك هاي محلي يا مغازه هاي نزديك محل سكونت خود بگرديد و ليست همه خوراكيهايي را كه با سرويس به درب منزل شما آورده و تحويل مي دهند، جمع آوري كنيد. بعدا شما از انتخابهاي متعددي كه داريد بسيار خوشحال خواهيد شد

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه