448

پرده بکارت یا هایمن چیست؟ اشکال مختلف پرده بکارت با تصویر و ویدئو📽️

پرده بکارت چیست

هایمن چیست؟

هایمن (Heimann) یا چشم موشکی (Bull’s eye maculopathy) یک حالت بالینی در دید افراد است که به ناشی از آسیب به ناحیه مرکزی شبکیه چشم و ماکولا مربوط می‌شود. در این حالت، مرکز دید در قسمت ماکولای چشم تحت تأثیر قرار می‌گیرد که به صورت نواری و دایره‌ای در نظر گرفته می‌شود.

علت این حالت می‌تواند بسیاری از عوامل باشد، از جمله استفاده بیش از حد از داروهای سمی، عفونت‌های ویروسی، مسمومیت با سموم، عوامل ویروسی، ضربه‌های مکرر به سر، آسیب به شبکیه و ماکولا و غیره.علائم این حالت به طور کلی شامل افزایش حساسیت نوری، کاهش دید در ناحیه مرکزی و شکل دایره‌ای و نواری در محدوده ماکولا و مرکز دید است.

هایمن معمولاً در افراد بالای ۵۰ سال سن و با بیشتر شدن سن، احتمال بروز آن افزایش می‌یابد. درمان این حالت بستگی به علت آن دارد، به عنوان مثال در برخی موارد، از جمله افزایش خونرسانی و کاهش التهاب و التهابات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مواردی که هایمن به علت مصرف دارو یا سموم است، از سموم آلاینده خودداری و در صورت ضرورت، با رعایت دقیق دستورات پزشکی، از داروهای مناسب استفاده می‌شود.

در این مقاله از سایت پرشین لیدی قصد داریم درباره پرده بکارت در زنان صحبت کنیم. سوالات متداول این حوزه را بررسی و به تک تک این موارد پاسخ دهیم. علائم پاره شدن بکارت؟ تشخیص پارگی بکارت؟ فاصله بکارت از دهانه واژن و سوالات مشابه پس در ادامه با ما همراه باشید.

پرده بکارت چیست؟ توضیحات خانم دکتر ندا اکتابانی

حجاب باکرگی یا همان پرده بکارت یا نشانه عفیف بودن یک دختر ، موضوعی مشکوک است که همچنان توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کند. برای آشنایی با انواع پرده بکارت ابتدا باید با ساختار و تعریف کلی آن آشنا شوید. قبل از هر چیز باید بدانید که در مراحل اولیه جنین دختر، ورودی واژن کاملا مسدود شده و با بافت ظریف پوشیده شده است. این بافت بعداً به پرده بکارت تبدیل شد.البته در برخی افراد از بدو تولد، تقسیم سلولی بافت کامل است. این افراد به طور فطری از داشتن پرده بکارت محروم هستند.

دریچه واژن یک غشای مخاطی نازکی دارد که پرده بکارت نامیده می‌شود. وسط آن سوراخی وجود دارد که عبور خون را طی قاعدگی میسر می‌کند. پرده بکارت در خانم‌های مختلف شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی دارد؛ حتی بعضی از دختران بدون پرده بکارت به دنیا می‌آیند. این پرده هیچ عملکرد بیولوژیکی ندارد.

کاربرد پرده بکارت

پرده بکارت باقی مانده غشایی است که واژن را از اندام تناسلی خارجی جدا می کند که نقش خاصی ندارد.اما اهمیت پرده بکارت در این است که در برخی از زنان این پرده تمام ورودی واژن را می بندد که معمولاً با شروع بلوغ و کمبود خون قاعدگی و همچنین علائم درد و بی اختیاری ادرار مشخص می شود.پرده بکارت از هر نوعی که باشد در اثر دخول پاره می شود که در معاینه قابل تشخیص است.شکستن غلام باکره با افتادن و سوار شدن بر اسب انجام نمی شود.اگر نوع پرده متخلخل باشد، ممکن است با ورود جسم خارجی پاره شود.

محل قرارگیری پرده بکارت

محل پرده بکارت اندام ‌جنسی خارجی می‌باشد: دهانه واژن که تقریباً سوراخ را می‌پوشاند. پرده بکارت در عمق واژن قرار نمی‌گیرد اما با استفاده از یک آینه که در دهانه واژن قرار داده شود، با باز نگه داشتن پاها و سایر قسمت‌های اندام ‌جنسی قابل مشاهده است.

انواع پرده بکارت 

انواع مهم آن عبارتند از :

۱- پرده بکارت بدون منفذ*
۲- پرده بکارت مثلثی
۳- پرده بکارت نوع حلقوی(قابل اتساع و غیرقابل اتساع)*
۴- پرده بکارت نوع هلالی*
۵- پرده بکارت نوع پل دار(دو تکه)*
۶- پرده بکارت نوع غربالی*
۷- پرده بکارت نوع زبانه دار
۸- پرده بکارت نوع دندانه دار*
۹- عدم وجود پرده بکارت به طور طبیعی
۱۰- پرده بکارت بسیار سخت و سفت

در مواردی ممکن است پرده بکارت فاقد سوراخ باشد . این عارضه علائمی ندارد ولی در دوران بلوغ که به علت شروع عادت ماهیانه ،خونریزی ماهیانه سبب تجمع خون و ترشحات در مهبل و بروز درد و علائمی دیگر خواهد شد لازم است پرده بکارت با مجوز قضائی و صدور گواهی لازم برای بیمار برداشته شود.

شایع ترین نوع پرده بکارت ، پرده بکارت مثلثی است که در ۵۰ تا ۶۰% دختران دیده می شود.

 

مسئله ساز ترین نوع پرده بکارت نوع حلقوی است.

پرده های بکارت حلقوی دو نوعند : قابل اتساع(ارتجاحی) – غیرقابل اتساع

انواع پرده های بکارت حلقوی غیرقابل اتساع در حین اولین دخول آلت تناسلی مردانه پاره شده و مانند سایر انواع هستند اما انواع حلقوی قابل اتساع علیرغم دخول ممکنست پاره نشده و برای مرد این تصور را ایجاد کنند که همسر او باکره نبوده است. علائم بعد از پارگی پرده بکارت حلقوی را باید بدانید، چرا که با ندانستن و این توهم سبب مراجعه مکرر زوجین جوان به پزشکی قانونی است که با یک معاینه سطحی و توضیحات لازم رفع خواهد شد. در عین حال در لبه پرده بکارت حلقوی قابل اتساع می توان علائم سائیدگی خفیف یا خونمردگی را مشاهده کرد.

پرده بکارت و انواع آن

اما انواع دیگری از پرده بکارت نیز وجود دارد که نیاز به دخالت جراحی دارند زیرا در عملکرد طبیعی بدن اخلال ایجاد می‌کند. این پرده‌های مشکل‌ساز از قرار زیر هستند:

پرده بکارت بسته

این نوع پرده بکارت به طور کامل دهانه واژن را می‌بندد و از عبور جریان خون و ترشحات دیگر جلوگیری می‌کند و می‌تواند درنتیجه وجود ناهنجاری‌ در سلول‌های مخاطی پرده بکارت ایجاد شود. این نوع پرده منجر به جمع شدن و عقب‌گرد خون در واژن و همچنین افزایش حجم شکم و درد در این ناحیه می‌شود. زنانی که چنین پرده‌ای دارند دچار بروز اختلال در دفع و ادرار می‌شوند. وقتی این علائم درکنار هم و فقدان عادت‌ ماهیانه ایجاد شوند، پرده بکارت بسته تشخیص داده می‌شود.

بااینکه برخی از این نوع پرده‌ها با بزرگ‌تر شدن دختر و ورود او به نوجوانی کم‌کم قابلیت ارتجاعی بیشتری پیدا کرده و خودبه‌خود کمی باز می‌شوند، برخی از آنها نیز برای باز شدن نیازمند عمل‌جراحی می‌شوند. در این روش یک قسمت کوچکی از پرده برداشته می‌شود تا دریچه‌ای ایجاد شود که عبور خون را به خارج از واژن مقدور می‌کند. اما این عمل نباید روی کودکان انجام شود زیرا استروژن کافی در بدن خود ندارند. باید ابتدا سطح استروژن در بدن از طریق آزمایش سینه که علائمی از بزرگ شدن سینه را نشان می‌دهد، اندازه‌گیری شود.

پرده بکارت بسته با سوراخ ریز

در این نوع پرده، به نظر می‌رسد که دریچه واژن کاملاً با پرده پوشانده شده است و این نوع پرده معمولاً با پرده بسته اشتباه گرفته می‌شود اما با آزمایش دقیق سوراخی در پرده مشاهده می‌شود که معمولاً بااستفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده است. در این وضعیت، مقدار کمی خون قاعدگی می‌تواند از آن عبور کند اما بااینحال این دریچه آنقدر بزرگ نیست که خونریزی را تسهیل کند.

این افراد معمولاً بخاطر کند بودن خروج خون از واژن پریودهای طولانی‌تری دارند. زمانی که این زنان از تامپون استفاده می‌کنند دچار درد می‌شوند و بااینکه ممکن است فرد بتواند تامپون بگذارد اما درآوردن آن معمولاً برایش دشوار خواهد بود. رابطه جنسی نیز تجربه‌ای بسیار دردناک خواهد بود زیرا این پرده‌ها طی رابطه پاره می‌شوند.

این نوع پرده بکارت به مرور زمان کشیده شده و سوراخ بزرگ‌تر می‌شود. اما برای تسهیل وضعیت در مدت کوتاه نیاز به عمل جراحی است، یک عمل کوتاه و ساده مثل عملی که برای پرده‌های بسته انجام می‌شود. یک قسمت کوچک از بافت پرده بکارت برداشته شده تا سوراخ بزرگتر شود. این عمل عبور خون را طی قاعدگی آسان‌تر می‌کند.

پرده بکارت تیغه‌ای یا دوسوراخی

در این نوع پرده دسته بافت اضافه‌ای وجود دارد که نه تنها یک سوراخ بلکه دو سوراخ واژن ایجاد می‌کند. زنانی که چنین پرده‌ای دارند موقع استفاده از تامپون اذیت می‌شوند. خونریزی قاعدگی نیز برای عبور از این سوراخ‌های ریز با مشکل مواجه می‌شود. رابطه ‌جنسی نیز برای زنانی که چنین پرده‌هایی دارند، دردناک بوده و با خونریزی طولانی همراه است. برای پاره کردن این نوع پرده بهتر است عمل جراحی انجام شود زیرا پاره کردن توسط خود شخص با ناراحتی و مشکلات دیگر همراه خواهد بود.

این نوع پرده بسیار نادر است و در یک نفر از هر ۲۰۰۰ نفر اتفاق می‌افتد و بیشتر تشخیصات طی دوران نوجوانی و معمولاً تصادفی انجام می‌گیرد. خوشبختانه جراحی پرده دوسوراخی سریع است و علائم آن نیز به زودی از بین می‌رود. این عمل حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد و فقط کمی ناراحتی بدون درد به همراه دارد. در این جراحی، نوار بین دو سوراخ بریده می‌شود تا سوراخ بزرگتر شود. بعد از گذشت یک روز، فرد می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود برگردد. بعد از عمل فرد می‌تواند به راحتی از تامپون استفاده کرده و بدون درد و خونریزی رابطه‌ جنسی داشته باشد.

پاره شدن پرده بکارت

پرده بکارت به طرق مختلف پاره می‌شود و تنها با رابطه‌ جنسی اتفاق نمی‌افتد، گرچه رابطه‌جنسی متداول‌ترین علت آن است. دختران فعال با ورزش، دوچرخه‌سواری، رقص، پریدن و سایر فعالیت‌های فیزیکی بیشتر درمعرض کشیده شدن پرده بکارت و پاره شدن آن قرار دارند. وارد کردن تامپون نیز می‌تواند موجب کشیده شدن پرده بکارت شود. البته وارد کردن انگشت به داخل واژن با نیروی کافی نیز ممکن است باعث پاره شدن آن شود.

درصورت وجود درد و خونریزی می‌توانید متوجه شوید که پرده بکارتتان پاره شده است یا خیر. اما برخی از زنان به خاطر نازک‌تر بودن پرده بکارتشان دچار درد یا خونریزی نمی‌شوند. پرده بکارت دست‌نخورده را می‌توان با وارد کردن انگشت وسط به داخل واژن و مشکل در دخول تشخیص داد، انگار چیزی مانع از وارد شدن انگشت می‌شود.

پرده بکارت چیست

پرده بکارت چیست

معاینه پرده بکارت

خانمها به دلیل خصوصیات روانی مایل نیستند برای معاینه ی پرده خود به پزشک مراجعه کنند و این در بسیاری از موارد موجب افسردگی و ناراحتی های روحی در آنها می گردد.پرده ی بکارت به شکلی است که خود شخص به تنهایی قادر به معاینه نیست و در مواردی که ناشیانه این عمل انجام گیرد موجب صدمه زدن به پرده خواهد شد.توصیه می شود که برای معاینه ی پرده بکارت خود به ماما و پزشک زنان مراجعه نمایید .۱۸ سالگی سنی است که دختر جوان اولین چک آپ خودش را باید پیش یک پزشک یا ماما انجام بدهد.

برای معاینه پرده بکارت باید لب های خارجی فرج را کاملا با انگشت شست و اشاره باز کنید و با استفاده از آینه پرده را معاینه کنید.اگر دوست یا آشنایی باشد راحتتر می شود پرده را معاینه کرد بدین ترتیب که شما با استفاده از انگشت های میانی و اشاره یک دست و انگشت شست و اشاره دست دیگرتان دو لب فرج را کاملا باز می کنید و دوست شما با استفاده از یک چراغ قوه نور را به آینه می تاباند تا نور به داخل مهبل منعکس شود.(عواقب ناشی از این معاینه شخصی توسط خود افراد متوجه پزشک نخواهد بود)

آیا امکان ترمیم ، شبیه سازی پرده بکارت وجود دراد ؟

هایمنورافی چیست؟ هایمنورافی (Hymenorraphy) هایمنوپلاستی ( Hymenoplasty) یا بازسازی پرده بکارت با عمل جراحی، جریانی است که طی آن بقایای این پرده که بر اثر آمیزش و یا هر دلیل دیگری از بین رفته، با قرار دادن کپسولی ژلاتینی که حاوی ماده ای شبیه خون است، به هم دوخته می شود.

اما بدلیل فقدان رگهای خونی در این ناحیه این اتصال موقت بوده و برای نتیجه مطلوب بهتر است تا یک هفته قبل از شب زفاف انجام گیرد. گاهی اوقات نیز که اثری از این بقایا برجای نمانده، بخشهایی از دهاته واژن به هم دوخته می شود تا نقش پرده را بازی کند. این عمل در ایران و برخی دیگر از کشورهای عربی غیر قانونی است و تنها در صورتی انجام می گردد که پزشکی قانونی حکم آن را، مثلاً بنا برا اینکه ایزال پرده طی حادثه رانندگی باشد، تایید کند.

به گزارش مجله پزشکی بریتانیا، با رایج شدن عمل جراحی و بازسازی پرده بکارت آمار قتل های ناموسی زنان به خاطر ثیوبت / عدم باکره گی شان در مصر طی چند سال اخیر به میزان ۸۰ درصد کاهش یافته است. مطمئناً زنان بسیاری برای نجات آبرو و حیثیت خود و پاکدامن جلوه دادن خویش در مقابل شریک آینده شان و همینطور برای فرار از قضاوات نابجا و سزاهای وحشتناک دست به این عمل جراحی می زنند.

ظاهراً چنین رایج است، که غالباً ۹۹.۹% مردم به غلط گمان دارندکه انگاری «پرده بکارت» عضو یا سازه «بابهشت» زن است. این در حالیست که با یک مشاهده ساده اما دقیق بخوبی می‌توان در‌‌یافت که پرده بکارت جزو مَلبان ، آلت تناسلی آنهاست و بنابراین اندامی که کاملاً خارج از اندام بابهشت قرار گرفته است.

این پرده دارای بافتی گوشتی نسبتاً کشسان است که آنهم به شکلی ناقص و الاستیک جلوی «سوراخ بابهشت» برخی از دختران و زنان را، مثل تار عنکبوت که دهانه غاری را به ظاهر مسدود میکند، می‌پوشاند. در برخی از فرهنگ ها آنرا “گیلاس دختر” نیز نامیده اند، کما‌ اینکه ما و البتّه بسیاری از ملل دیگر به آن عنوان «پرده بکارت» داده‌ایـم؛ یک اسم کاملاً بی مسمّاــ البّته.

در مراحل آغاز رشد جنینی، اصلاً بابهشت طفل سوراخی ندارد. باری، آن لایه از بافتی که در این مرحله کاملاً راه بابهشت را مسدود کرده، تقریباً کمی قبل از تولّد دختر بطور ناقصی تقسیم شده، پیوستگی و یکپارچگی خود را از دست می‌دهد. اندازه و شکلِ گسست و پارگی پرده بکارت در هر دختری نسبت به دیگری فرق میکند.

دخترانی هستند که حتی در بطن مادر خود، بطورکلی این بافت را از دست میدهند، آنهم به این علت ساده که «لبان» سکس-ابزار آنها اعمّ از کوچک و بزرگ؛ همچون گلی، کاملاً از همدیگر شکفته شده و رشد یافته و البته به نحوی متقارن و زیبا شکافته شده است. گاه در مورد برخی از دختران بدشانس چنان است

که پرده بکارت آنها همچنان پس از تولّد نیز جلوی ورودی بابهشت آنها را سد کرده است، که در این صورت می‌بایست توسط پزشک مربوطه و والدین دختر چک شده و در صورت لزوم این مسدودیت را اگر نه به طورکامل، بلکه به شکلی ناقص از میان بردارند. چرا که بعدها و در سنّ بلوغ خونروش ماهانه او به علّت همین مسدودیت مختل خواهد شد و باکتریهای مضّر در خون حیض ممکن است فرد را به شوک مرگ دچار کند.

اصطلاح “دختره باکره ” به چه دخترانی اطلاق می شود ؟

مورد استفاده پزشکان : تعریف علمی دختر باکره : دختری است که پرده بکارت آن سالم باشد . و در صورتی که پرده بکارت دختر ( به هر علتی ) پاره شود ، دختر دیگر باکره نیست .

مورد استفاده مراجع محترم تقلید : تعریف فقهی دختر باکره : دختری است که پرده بکارت آن سالم باشد . وقتی اولین نزدیکی صورت گرفت دختر دیگر باکره محسوب نمی شود حتی اگر از دید علمی باکره باقی مانده باشد .

مورد استفاده قضات و وکلا :تعریف حقوقی دختر باکره : دختری است که سابقه ازدواج ثبت شده نداشته باشد . به محض اینکه اولین ازدواج دختر از لحاظ قانونی ثبت شود ، دختر دیگر باکره نیست ، حتی اگر از دید علم باکره باشد . و قبل از ثبت ازدواج قانونی ، دختر باکره محسوب می شود ، حتی اگر باکره نباشد

پرده بکارت یک چین غشایی نامنظم است که از اپیتلیوم شاخی تشکیل شده است درست در مدخل ورودی واژن قرار داردو در واقع به منزله درب ورودی واژن است و اولین بار با مقاربت، معاینه خشن، ضربه، جراحی دچار پارگی می شود.معمولا پرده بکارت دارای یک یا چند سوراخ کوچک است

که برای خروج خونریزی قاعدگی تعبیه شده است و در صورتیکه پرده بکارت اصلا سوراخ نداشته باشد و بطور کامل واژن را بسته باشد، خون قاعدگی در پشت پرده تجمع می یابدو آشکار نمی شودو در رحم انباشته می شودو در اثر پس زده شدن به داخل حفره صفاقی می تواند سبب بیماری اندومتریوز و نازایی شود که این مورد بسیار نادر است.

آیا فقط با یک بار مقاربت پرده بکارت ممکن است از بین برود؟

بله ، از آنجا که پرده بکارت دقیقا در مدخل ورودی واژن قرار دارد، معمولا طی اولین مقاربت از بین می رود، حتی اگر مقاربت بطور کامل انجام نشده باشد. بافت لبان، مَلبان و کِلبان، معمولاً تا قبل از سن بلوغ بسیار نازک و لطیف است. بنابراین طبیعی است هرگونه کشش یا انبساطی که به این بافت وارد شود، به احتمال زیاد موجب آن می‌شود که پرده بکارت را کش داده، آنرا نازک و نازکتر کند و یا اصلاً آنرا، آنهم در نقاطی از آن، پاره نماید.

از همین روست که بسیاری از دختران بالغ و نابالغ در اثر برخی حرکات فیزیکی نظیر ورزش، اسب سواری، دوچرخه سواری، استفاده از تامپون و یا استشها، پرده بکارت خود را یا بشدت نازک نموده و یا اصلاً به کلی از دست میدهند.

یک دختر ممکن است هرگز متوجه نشود که کی، کجا و تحت چه شرایطی بکارت خود را از دست داده است؛ چرا که ممکن است این حادثه کاملاً بدون خونریزی و یا درد اتفاق افتاده باشد. گاه نیز چنین است که «اِزاله بکارت» یک دختر در زمانی حادث شود که مطلقاً، به علّت جوانی و ناآگاهی وی نسبت به کارکرد اندام جنسی خود، ولو با مختصر خون و درد هم که باشد، توجهی از جانب او بدان حاصل نشده باشد.

بود و نبود یا صحیحتر بگیم زایل شدن نسبی یا کامل پرده بکارت به هیچ وجه دلیل بر این نمی‌شود که به بابهشت او دخول (Intercourse) شده است و یا نه. هیچ فردی نمی‌تواند صرفاً با تست و مشاهده فیزیکی، دریابد که آیا زن یا دختر با مردی یک نوع آمیزش و همخوابگی منجر به دخول داشته است. تنها ۵۰% از زنان و دختران جوان در اثر دخول دچار خونریزی (آنهم ناچیز و برای بار اوّل) می‌شوند.

پرده بکارت بعضی از زنان کشسان است

بنابر این ملافه سفید آغشته به خون اصلاً هیچ ملاک قابل اعتمادی برای بکارت یک دختر یا زن جوان نمی‌باشد. شایان ذکر است که پرده بکارت برخی دیگر از زنان آنچنان کشسان است که حتی در صورت دخول آلت مرد به بابهشت آنها، آنهم به طور کامل و عمیق، نیز گسسته نمی‌شود و آنچنان کش می‌آید که گویی نقش یک کاندوم را ایفا می‌نماید! البته این‌حالت اخیر هنگامی رخ میدهد که زن یا دختر مذبور سالیان دراز قبل از امر دخول، بتدریج و با انگشت خود، آنهم با عمل استشها، پرده بکارت خود را نازک و کشسان کرده باشد.

بکارت قبل از آنکه یک پدیده ظاهری، گوشتی و خون آلود صرف و فیزیکی بوده باشد، اصولاً امری است مربوط به روانشناسی‌؛ و ارزشهای شخصی و اخلاقی یک زن . این نکته را هم بگویم که پرده بکارت همینطوری به صرف داخل کردن/شدن چیزی در آن زایل نمی‌شود؛ بلکه درست به اندازه بزرگی همان شیء داخل شده، احیاناً کش آمده نازک و یا زایل می‌شود؛ همین ‌و بس.

مثلاً اگر یک دختر تازه بالغ دو انگشتش را در بابهشت خود فرو برد، باز هم به احتمال زیاد در هنگام اولین همخوابگی و آمیزش بسادگی ممکن است دچاره زایل شدن هرچه بیشتر مابقی پرده بکارتش شده و چند قطره خونی از وی بچکد.

برخی از زنان، آنهم پس از سالها همبستری با شوهرانشان و یا حتی مردانی چند، باز هم و در هر مورد به علت پایداری و ضخامت زیاد پرده بکارتشان، پی‌در‌پی در هر مورد از دخول، چند قطره‌ای خون به خود می‌بینند. بزرگی قطر و قامت آلت مردان به علاوه مکانیک آمیزش آنها با زنان از یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین ممکن است زنی در اثر دخول با یک مرد دچار خونریزی شود، اما با مردی دیگر نه.

حتی حالاتیکه زن و مرد با یکدیگر همخوابگی می کنند، ممکن است در کش یافتن و یا ضایع شدن هر چه بیشتر پرده بکارت زن اثر داشته باشد. بطور کلی می‌توان گفت که این پرده به نحوی نسبتاً کامل، آنهم صرفاً در اکثر موارد به طور آماری و نه قطعی، پس از آنکه زن صاحب نخستین فرزندش شد، زایل می‌شود.

آیا سقوط از ارتفاع می تواند باعث پارگی پرده بکارت شود؟

خیر، سقوط از ارتفاع، بلند کردن جسم سنگین، کوهنوردی،و موارد مشابه به هیچ عنوان نمی تواتنند باعث پارگی پرده بکارت شوند.البته ممکن است در اثر سقوط یا انجام کارهای سنگین مقداری خونریزی از دستگاه تناسلی مشاهده شودکه در هیچکدام از موارد مربوط به پارگی پرده نیست فقط به خاطر فشار وارده بر رحم است مکانیسمی مشابه قاعدگی دارد یعنی فشار به رحم باعث خونریزی یا لکه بینی در فرد می شود. تاکید می کنم پرده بکارت فقط و فقط در اثر ضربه مستقیم به آن یا مقاربت پارگی پیدا می کند و جز ضربه مستقیم هیچ مورد دیگری باعث پارگی آن نمی شود

خون پرده بکارت چگونه است ؟

معمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می شود.لازم است این خون را از خون قاعدگی تمیز دهیم.خون قاعدگی دارای فیبرینوژن کمتر است، لذا دیرتر لخته شده و سلول های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالی که خون حاصل از پرده بکارت سریعتر لخته شده و حاوی مقادیر کمی سلول واژینال است.

لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود.بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه های زخم نسبتا گرفته می شوند. نکته مهم این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد.

آیا دلیلی بیولوژیکی برای وجود پرده بکارت وجود دارد؟

اندام تناسلی و ادراری زن طی دوران فرگشتی / تکاملی خود در رحم مادر، ابتدا از یک لوله مشترک به نام (Müllerian Duct) شروع به رشد کرده و سپس بتدریج به قسمتهای داخلی و خارجی این دو عضو، من جمله مثانه، مجاری ادرار، لوله های فالوپ، رحم، واژن، لبان بزرگ و کوچک (ملبان و کلبان) و کلیتوریس (چچوله) تغییر شکل می یابند. در واقع می توان گفت که سکس ابزار و دستگاه ادراری نخست دارای یک مرکز ادغام بوده اند.

که پس از تکمیل و جداشدن این دو از هم، باقی مانده آن به صورت قشری گوشتی که متشکل از بافتی الاستیکی و رشته هایی ارتجاعی است، بابهشت / دهانه واژن را می پوشاند. شبیه این جریان را می توان در سیر تکاملی دهان نیز مشاهده نمود. تا قبل از تکامل نهایی دهان، لایه ای به نام «دیسک دهانی،Oral Plate» وجود دارد که طی جریان رشد و تکامل اندام، بتدریج از هم گسسته شده و سپس زایل می شود.

تا کنون هیچگونه رابطه مستقیمی بین وجود پرده بکارت و هدف تطبیقی اش، آنهم به نفع موجودات من جمله انسان کشف نشده است. گفتنی است که وجود این لایه گوشتی در دهانه اندام تناسلی منحصر به انسان نیست و می توان آنرا در دسته ای از جانداران کیسه دار و پستاندار مانند اسب، وال و کفتار و غیره نیز مشاهده نمود. هیپوتزهای بسیاری راجع به این پرده وجود دارد. به عقیده برخی پژوهشگران وجود آن در دوره جنینی او را از عفونت های مکرر در اندام تناسلی اش محفوظ نگه می دارد.

برخی این لایه را همانند اندامهای دیگری چون آپاندیس و انگشت کوچک پا (؟) می دانند که بتدریج به تحلیل می روند. گروهی نیز کارکرد چنین عضوی در واژن سگ و الاغ را اینطور تعبیر می کنند که پرده به مثابه قفلی است که پس از جفت گیری درب آنرا می بندد و از خروج منی از آن جلوگیری می کند. به عقیده تکامل شناسان این پدیده به نفع بقا و تکثر موجود زنده است. اما چرا شکل آن در گونه های تکامل یافته تری مانند انسان و میمون به صورت امروزی در آمده، سوالی است هنوز بی پاسخ!؟

کلیتوریس دقیقا کجاست؟

کلیتوریس دو بخش داخلی و خارجی در آلت تناسلی زنان است. کلیتوریس به بخش خارجی اشاره دارد که اندازه نخود بالای مجرای ادرار قرار دارد و به لمس بسیار حساس است.

آیا خود ارضایی باعث از بین رفتن پرده بکارت می شود ؟

سایت دکتر رهام صادقی :

خود ارضائی دختران معمولا باعث آسیب رسیدن به لایه بکارت نمیشود… مگر اینکه اتفاق بخصوصی افتاده باشه و یا اینکه فشار بیش از حد و یا غیر عادی باشه… در هر صورت اگر قرار به معاینه و اظهار نظر توسط متخصص مربوطه باشه تشخیص اینکه نوع آسیب آیا از مقاربت بوده و یا خود ارضائی و هر چیز دیگر امکان پذیر هست… و اگر قراربه گواهی دادن باشه حتما مینویسن که مقاربتی در کار نبوده…

گاهی اوقات پرده بکارت با یک یا دوبار نزدیکی کاملاً پاره نمی شود و هر دفعه قسمتی از آن پاره می شود و کمی خونریزی می کند. بدون پارگی پرده، مایع اسپرم ریخته شده بر روی آن می تواند موجب بارداری شود زیرا اسپروماتوزوئید موجود در اسپرم می تواند از سوراخ پرده حرکت کرده و به طرف تخمک زن برود و در نتیجه آبستنی ایجاد گردد. در این موارد است که زن با پرده سالم حامله می شود.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. gelane گفت:

  تشخیص سالم بودن بکارت توسط خود فرد با عکس رو لطفا توضیح بدید. آیا بدون معاینه و رفتن به دکتر میشه فهمید؟

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   خیر این مورد فقط توسط دکتر باید بررسی و تایید شود

 2. نصرت گفت:

  طبق انواع هایمن با تصویر که قراردادن، پرده بکارت ارتجاعی رو میشه بعد از زایمان عمل کرد و ترمیم کرد؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما بانوی پارسی. پرده ی بکارت از نوع ارتجاعی حین دخول، به علت خاصیت ارتجاعی بالا پارگی واضح ندارد ولی پس از زایمان و عبور جنین از کانال زایمانی، بقایای پرده هایمن ممکن است پاره شده و این پارگی کاملا واضح و مشخص است. اما به هیچ عنوان امکان ترمیم آن وجود ندارد. می توان با جراحی پرینورافی در ناحیه ورودی واژن تنگی ایجاد کرد یا محل پارگی زایمان را ترمیم کرد، ولی ترمیمی که دقیقا بر روی پرده بکارت انجام شود، به هیچوجه امکان پذیر نیست.

 3. آزاده گفت:

  سلام لطفا در مورد از کجا بفهمم حلقوی هستم؟ یه محتوای جامع بنویسید
  ممنون از سایت خوبتون

 4. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر حقیقتا من تا جالاا هیچ رابطه ای نداشتم فقط یکبار یکی منو محکم زد و یعنی بین پاهام اون موقع پریود بودم و نمیدونم امکانش هست اونموقع این اتفاق افتاده باشه یانه ولی فکر کنم پرده ندارم و خیلیی نگرانم شایدم حلقوی باشه ۱۵ سالمه با هیچکس هم در ارتباط نیستم . با مادرم در موردش صبت کنم ؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. وارد آوردن ضربه به مهبل میتواند سبب پارگی پرده بکارت شود. در این موردی که برای شما پیش آمده بله حتما با مادرتان درمیان بگذارید و به پزشک زنان مراجعه نمائید.

 5. Aani گفت:

  سلام من هیچ خود ارضایی تو زندگیم نکرده بود یبار وسوسه شدم و کردم الان دارم از استرس می میرم نمی دونم چیکار کنم ازم خون تیره رنگی اومده آیا ممکن آسیب دیده باشه؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. در صورت انجام خود ارضایی اگر شی ایی وارد واژن شده باشد پرده ی بکارت شما آسیب دیده است و برای تشخیص پارگی یا عدم پارگی باید به پزشک مرجعه نمائید. در مورد خون تیره رنگ باید توجه داشت که خونی که در اثر پارگی پرده بکارت خارج می شود تازه است و رنگ روشنی دارد و این خونی که شما دیده اید بیشتر به خون قاعدگی شباهت دارد. در هر صورت سریعا به پزشک جهت تشخیص آسیب یا عدم آسیب به پرده ی بکارت یا هایمن مراجعه نمائید.

 6. mina گفت:

  سلام میشه علائم بعد از پارگی بکارت با انگشت رو بفرمائید.

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. در مورد اینکه آیا با دخول انگشت پرده بکارت پاره می شود باید گفت که بسته به نوع پرده و میزان فشار وارده می تواند آسیب دیده باشد ولی پاره نشود مانند پرده حلقوی قابل اتساع یا ارتجاعی که در صورت دخول نیز ممکن است پاره نشود. جهت تشخیص سالم بودن پرده بکارت حتما به پزشک زنان و زایمان باید مراجعه شود. در صورت پاره شده با انگشت، باز بسته به نوع پرده علائم متفاوت است. در صورت حلقوی بودن خونریزی اتفاق نمی افتد ولی در صورت داشتن پرده بکارت تیغه ایی درد و سوزش زیادی به همراه دارد. در هر صورت تنها از طریقه معاینه می توان نوع پرده بکارت، بکارت و عدم بکارت را تشخیص داد.

 7. صوفیا گفت:

  از کجا بفهمیم باکره هستیم با عکس می شه تشخیص داد؟! پرده بکارت ممکنه بر اثر ضربه یا افتادن پاره شه

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام بر شما کاربر عزیز پرشین لیدی. تشخیص باکره بودن یا نبودن فقط از طریق مراجعه به متخصص زنان و زایمان امکانپذیر است. پرده بکارت بر اثر ضربه، سقوط یا افتاده پاره نمی شود مگر در صورت ضربه مستقیم و مقاربت. پیشنهاد می کنیم متن را کامل مطالعه بفرمائید. پیشتر از همراهی شما سپاسگزاریم.

 8. زهرا گفت:

  بچه ها برید اینو جستجو کنید تو اینترنت ببینید چی میبینید🤣🤣🤣🤣🤣خیلی خنده داره، دهن سرویس چه مادر شوهریه
  روش عجیب مادرشوهر تهرانی برای تشخیص باکره بودن عروس

 9. باران گفت:

  تشخیص باکره بودن از روی واژن ممکنه؟ چون میترسم به دکتر مراجعه کنم

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   به جهت بررسی بهتر و دقیق تر ، این موضوع توسط شخص امکان پذیر نیست، حتما نیاز به بررسی از طرف شخص متخصص است
   موفق باشید

 10. علیرضا گفت:

  چطور میتونیم برای تشخیص باکره بودن با تصویر اقدام کنیم؟ منظورم اینکه در تصویر و عکس الت تناسلی دختر به چه چیزی باید توجه کرد که در نگاه اول بدون ریسک اسیب زدن احتمالی اینو متوجه بشیم.
  ممنون

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   با سلام، این مورد فقط توسط دکتر متخصص انجام میشه و کار هرکسی نیست.از روی یک عکس نمیشه موارد تخصصی رو تصمیم گرفت

 11. اسما گفت:

  سلام

  من 5ساله ازدواج كردم
  شوهرم همش ميگه رحمم خيلي گشاد شده راهي هستش كه بخوام ترميم كنم تنگ بشه

  1. بانوی پارسی گفت:

   درود
   بله جراحی زیبایی جهت ترمیم وجود داره

 12. samira گفت:

  man ba namzadam nazdiki kardam vali az pardam khoon neyoomad aya hatman bayad khoon biyad mamnoon az sayte khoobetoon

  1. بانوی پارسی گفت:

   درود
   بعضی از پرده های بدون خونریزی برداشته می شن. حتما نباید خونریزی اتفاق بیوفته

 13. ساحل گفت:

  من اصلا از اون اول پرده نداشتم!!!!!!!! :'( :'( :'(

 14. elahe گفت:

  سلام …میشه عکس پرده ی بکارت پاره شده توسط دخول رو هم بذارید؟

 15. ملیکا گفت:

  راجب جواب قبلیتون میخواستم گم که نزدیکیه آلتش به من جوری نود ک داخل بره آیا در این صورتم ممکنه پاره شه؟

 16. ملیکا گفت:

  سلام وقتی از پشت رابطه داشتم خیلی ب جلوم فشار اومده آیا در این صورتم ممکنه پاره شه؟

 17. حسین گفت:

  ممنون از زحمات و راهنماییتون.فقط برای عکسهای واژن ها به ترتیب نام های یاد شده در زیرشان، شماره گذاری کنید تا از این حالت گنگ درآید.ممنون.

 18. وحید گفت:

  سلام. مطالبتون خوبه. میخوام بدونم چطور میشه فهمید دختری قبلا نزدیکی داشته یا نه؟

 19. سعید گفت:

  آیا پرده بکارت ارتجاعی زیاد است ؟ هنگام دخول آیا تنگ است ؟ در صورت پارگی خون از آن می آید ؟

 20. هلینا گفت:

  ممنون از معلومات خوب تان ببخشید اگر عدم رضایت به دلیل کوچک بودن آلت تناسلی باشد چه راه هایی را پیشنهاد می کنید. آلت شوهرم 16 سانتی متر است و در حالی که دیگران می گویند از شوهراشان 20 تا 22 سانتی متر است از این رو وقتی می خوام به ارگاسم برسم احساس می کنم آلتش کوچک است و نمی تواند مرا ارضا کند

  1. بانوی پارسی گفت:

   فکر نمیکنم اونقدرا کوچیک باشه که باعث بشه به ارگاسم نرسید. میتونید پوزیشن های دیگه رو امتحان کنید

  2. ali گفت:

   ba reza honarmand moafegham shadid

 21. shiva گفت:

  slam va khaste nabashid par de konkerei shamele che pardei mishe?

  1. shiva گفت:

   slm mishe lotfan javabe manam bedid?

 22. ملیکا گفت:

  وقتی ک اینجوری شد روی لباس زیرم چند قطره خون هم دیدم البته خیلی کم

 23. ملیکا گفت:

  اگه از پشت زیاد رابطه داشته باشیم ممکنه پرده ی بکارت آسیب ببینه؟؟؟من 18سالمه با……رابطه داشتم اصلا حواسش نبود و…..از جلو رفت آیا در این صورتم ممکنه پاره شه؟؟؟

  1. بانوی پارسی گفت:

   درود
   بله به احتمال زیاد آسیب دیده.

  2. وحید گفت:

   سلام ملیکای عزیز نکن ازین کارای خطرناک. ممکنه پاره بشه. واسه من اتفاق افتاده

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه