4

آیا در بارداری می توان رابطه داشت

رابطه جنسی در دوران بارداری

به دلیل حساسیتی که در دوران بارداری احساس می شود رابطه جنسی در دوران بارداری یکی از سوالات و نگرانی های رایج  مادران و پدرانی است که برای اولین بار صاحب فرزند می شوند و یا بعد از سالیان با روش های کمک باروری، باردار شده اند سوالاتی از این قبیل ذهنشان را مشغول می کند که آیا می توانند در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشند؟ رابطه داشتن در این دوران خطری برای جنین ایجاد می کند یا خیر؟ آیا رابطه داشتن در این دوران فایده ایی دارد یا خیر؟ پاسخ این سوالات در مجله تخصصی بانوان در اختیار شما قرار گرفته است.

قاعدتا اگر بارداری ایمنی داشته باشید برقراری رابطه جنسی هیچگونه آسیبی به جنین وارد نمی کند چرا که مایع آمنیونتیک رحم و عضلات رحم از جنین در حال رشد محافظت می کنند و در کل رابطه جنسی در بارداری می تواند فوایدی نیز داشته باشد.

در نظر داشته باشید که داشتن رابطه در این دوران با تغییراتی همراه است و از داشتن رابطه خطرناک باید پرهیز کنید.

 در ادامه به توضیحات کاملی در مورد رابطه داشتن در این دوران می پردازیم.

رابطه در بارداری تا چندماهگی

به طور کلی داشتن رابطه جنسی در بارداری مانعی و خطری ندارد و حتی در هفته ۳۸ بارداری در صورت نداشتن لکه بینی، خونریزی، جفت پایین و ریسک سقط جنین به تشخیص پزشک نزدیکی منع دارد.

در طول دوران بارداری داشتن رابطه جنسی به غیر از شرایط خاص مانعی ندارد مگر اینکه ایجاد رابطه باعث اذیت شدن و ناراحتیتان شود. در این دوران می توانید روش های مختلفی از داشتن رابطه را امتحان کنید که در آن به آرامش می رسید و فشار و خطری ایجاد نمی شود.

رابطه در بارداری

رابطه در اوایل بارداری

تمایلات جنسی در دوران بارداری زنان با هم متفاوت است. برخی از زنان در این دوران با کاهش میل جنسی روبرواند ولی برخی دیگر تمایل بیشتری نسبت به برقراری رابطه جنسی در این دوران دارند. در دوران بارداری به دلیل بروز تغییرات هورمونی و فیزیکی ممکن است سردی روابط و کاهش میل جنسی را به دلیل حس بد نسبت به شوهر که نوعی ویار بارداری است تجربه شود که بسیار طبیعی است و جای نگرانی نیست.

در اوایل بارداری یعنی سه ماهه اول بارداری به دلیل تغییراتی که در بدن ایجاد شده ممکن است میل و رابطه جنسی کاهش یابد. این دلایل می تواند موارد ذیل باشد:

 جنین در حال رشد که باعث ایجاد خستگی می شود.

حالت تهوع و استفراغ در صبحگاه یا در طول روز

دردناک شدن سینه ها به دلیل افزایش هورمون ها، می تواند باعث جلوگیری از داشتن رابطه شود.

استرس و خستگی شدید

به دلیل افزایش هورمون های پروژسترون و استروژن، ممکن است میل جنسی افزایش یابد ولی به دلیل احتمال سقط جنین در سه ماهه اول بارداری ترجیح بر این است که رابطه جنسی کمتر و ایمن تری داشته باشید هر چند که سقط جنین در این سه ماهه نمی تواند بر اثر رابطه داشتن باشد ولی به دلیل حساسیت و مراقبت هایی که در اوایل بارداری باید صورت گیرد سعی شود رابطه ایمن و بی خطری داشته باشید.

رابطه در سه ماهه اول بارداری

رابطه جنسی در سه ماهه دوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری وضعیت زن باردار در بهترین حالت ممکن است چرا که ویار صبحگاهی بسیار کاهش یافته و زن باردار از انرژی و اعتماد به نفس بالایی برخوردار است و به دلیل افزایش جریان خون و هورمون ها، میل بیشتری برای برقراری رابطه خواهد داشت. در ۱۶ هفتگی به بعد سعی کنید به پشت نخوابید چرا که این حالت در گردش خون اختلال ایجاد می کند.

آیا در ماه نهم بارداری می توان رابطه داشت

در سه ماهه آخر بارداری به ویژه در ماه نهم به دلیل وزن زیاد، بزرگ شدن شکم، کمردرد، تورم دست وپا، نزدیک شدن به زایمان و استرس آن، میل جنسی کاهش می یابد. در این سه ماهه آخر بهتر است پوزیشن هایی را برای برقرای رابطه انتخاب کنید که فشاری به شما وارد نکند بهترین حالت به پهلو خوابیدن است.

آیا نزدیکی در اوایل بارداری باعث سقط جنین می شود

نزدیکی در اوایل بارداری اگر حاملگی معمولی داشته باشید و پزشک شما را منع نکرده باشد هیچ خطر و ضررری ندارد. در سه ماهه اول بارداری به این دلیل که خطر سقط جنین بیشتر است نگرانی نیز در این رابطه بیشتر می شود در صورتی که داشتن رابطه نمی تواند دلیل سقط جنین باشد. به دیگر سخن در حین رابطه مایع آمنیوتیک محافظ جنین بوده و دهانه رحم اجازه ورود میکروب به درون رحم را نمی دهد. تقریبا نیمی از سقط های صورت گرفته در سه ماهه اول به دلیل اختلالات کروموزومی روی داده است و همچنین عوامل دیگری چون،مشکلات هورمونی،عفونت و بیماری زمینه ایی خانم ها، اختلال و ناهنجاری رحمی، داشتن سندروم پلی کیستیک. 

 رابطه بدون جلوگیری در بارداری

در دوران بارداری در صورتی که دچار عفونت مقاربتی شده باشید از داشتن رابطه جنسی چه به صورت واژینال و چه به صورت دهانی و مقعدی باید پرهیز کنید چرا که خطرات جدی برای جنین درپی دارد و در این حالت حتما باید از کاندوم استفاده شود.

 چرا رابطه داشتن در بارداری ضرر دارد

در مواردی ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در دوران بارداری در شرایطی از برقراری رابطه اجتناب کنید از جمله:

زمانی که خطر سقط جنین وجود دارد و یا در بارداری قبلی سقط داشته اید.

وقتی چند قلو باردار باشید.

خونریزی شدید واژن

در صورت پاره شدن کیسه آب و یا نشت مایع آمنیوتیک با برقراری رابطه امکان ایجاد عفونت وجود دارد.

کوتاهی طول دهانه رحم

زمانی که جفت سرراهی، نزدیک و یا روی دهانه رحم باشد با داشتن رابطه جنسی، ریسک سقط جنین، خونریزی و مرگ جنین بالا می رود.

آیا خونریزی بعد از رابطه در بارداری خطرناک است

غالبا خونریزی پس از رابطه طبیعی است و جایی برای نگرانی نیست خونریزی بنا به شدید و خفیف بودن آن می تواند دلایلی داشته باشد و در برخی موارد خطرناک باشد. در دوران بارداری اگر رابطه داشتن باعث بروز خونریزی شد حتما به پزشک مراجعه نمایید. در ادامه به علل بی خطر و خطرساز می پردازیم:

یکی از دلایل خونریزی در دوران بارداری با داشتن رابطه جنسی لانه گزینی است یعنی زمانی که جنین در قسمت لایه داخلی رحم قرار دارد وقتی که رابطه جنسی رخ دهد مایع منی به دلیل لغزندگی و مخاط واژن باعث خارج شدن اندکی خون و حتی لکه بینی می شوند.

عفونت های مقاربتی که معمولا با خارش و سوزش همراه است نیز می تواند در صورت داشتن رابطه باعث خونریزی شود.

گردن رحم به دلیل تغییراتی که در دوران بارداری ایجاد می شود تحریک پذیر شده و با برقراری رابطه امکان خونریزی یا لکه بینی وجود دارد.

اصولا رابطه جنسی باعث سقط جنین نمی شود ولی می تواند باعث خونریزی شود.

بارداری خارج از رحم در سه ماهه اول بارداری می تواند باعث خونریزی شود و در این حالت رابطه جنسی خطرساز است.

زمانی که جفت در دهانه رحم وارد شده باشد در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری می تواند منجر به خونریزی شده و داشتن رابطه جنسی باعث تشدید خونریزی شده و خطرناک است.

علت خونریزی بعد از رابطه در بارداری

علت درد واژن هنگام رابطه در بارداری

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، واژن بسیار خشک می شود و در صورت داشتن رابطه جنسی، درد در واژن ایجاد می شود. وجود التهاب، عفونت در ناحیه تناسلی، اختلالات پوستی  و اگزما می تواند در هنگام رابطه باعث بروز درد شود.

آیا رابطه مقعدی در بارداری خطر دارد

در دوران بارداری برقراری رابطه واژینال مشکلی ایجاد نمی کند اما داشتن رابطه مقعدی در این دوران می تواند خطراتی به همراه داشته باشد  از جمله:

زمان بارداری بدن مستعد یبوست و هموروئید می شود به دلیل بزرگ تر شدن جنین و فشاری که به روده وارد می شود. با نزدیکی از پشت، مقعد ملتهب شده و باعث خونریزی می شود.

از نظر بهداشتی رابطه مقعدی در بارداری مناسب نیست چرا که اگر نزدیکی از پشت داشته و بلافاصله نزدیکی واژینال داشته باشید به دلیل وجود باکتری هایی که در مقعد وجود دارد به جنین و مادر آسیب می رساند.

به طور کلی در صورت موارد ذیل باید از برقراری رابطه چه نزدیکی واژینال و چه رابطه مقعدی اجتناب کنید:

جفت سر راهی

خطر سقط جنین

پاره گی کیسه آب

درد در هنگام رابطه

خونریزی واژینال بدون علت

سابقه چند قلوزایی

بارداری پر خطر

میل به رابطه در بارداری نشانه چیست

به دلیل نوسانات و تغییراتی که در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون به وجود می آید و همچنین تغییرات فیزیولوژیکی مثل اضافه وزن، ویار صبحگاهی و استرس و خستگی های موجود در این دوران تمایلات جنسی با تغییراتی همراه است و گاهی کاهش و گاهی افزایش می یابد.

با توجه به تحقیقات انجام شده افزایش میل جنسی می تواند نشان از سلامتی نوزاد باشد. در هنگام رابطه، در منی مرد هورمون پروستاگلاندین  وجود دارد و با به ارگاسم رسیدن و ترشح هورمون اکسی توسین، عضلات ناحیه تناسلی دچار انقباضاتی می شوند و همین امر روند زایمان را تسریع می بخشد.

میل جنسی در دوران بارداری و از فردی به فردی دیگر متفاوت است. افزایش میزان استروژن و پروژسترون و افزایش جریان خون باعث افزایش میل جنسی می شود.

فوائد برقراری رابطه جنسی در بارداری

برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری هیچ خطری ندارد مگر اینکه در شرایط خاص آن هم با تشخیص پزشک از داشتن رابطه منع شده باشید.

از جمله فوایدی که داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری باعث می شود، احساس آرامش ذهنی و افزایش جریان خون است این افزایش جریان خون که در ناحیه تناسلی، کلیتوریس و لگن زن رخ می دهد موجب می شود که زنان در هنگام رابطه حس بهتری داشته باشند.

در سه ماهه اول بارداری به دلیل اینکه لگن دچار انقباضات زیادی می شود برای مردان خوشایند تر است.

رابطه جنسی در بارداری می تواند باعث تناسب اندام شود و همچنین از بروز عفونت در بدن جلوگیری کند.

با برقراری رابطه در بارداری از استرس موجود در این دوران کاسته می شود و با به ارگاسم رسیدن حس آرامش هم به مادر و هم به جنین منتقل می شود.

نتیجه گیری

معمولا رابطه جنسی در بارداری  هیچگونه مانع و خطری ندارد و حتی باعث ایجاد حس آرامش و گردش جریان خون در قلب و عروق شده و به جنین نیز منتقل شده و سلامت جنین نیز تضمین می شود. تنها در شرایطی ویژه چون، خطر سقط جنین و یا سابقه سقط جنین، سابقه چند قلوزایی، خونریزی غیر طبیعی و بدون علت واژینال، جفت پایین، بارداری خارج از رحم و مواردی دیگر که به تجویز پزشک و یا ماما از داشتن رابطه جنسی در این دوران باید اجتناب نمائید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. کتایون گفت:

  من ۲۳ سالمه دوقلو باردارم ماه اولمه رابطه ه مداشتیم تومطلبتون نوشیتد چندقلویی خطرناکه رابطه برقرار کردن باید چه کاری انجام بدم آسیبی به بچه هام نرسیده که؟؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. شما با توجه به اینکه دوقلو باردار هستید بهتر است که رابطه نداشته باشید. برای اطمینان از سلامت خود و فرزندان دلبندتان به پزشک خود مراجعه نمائید و شرایط خود را با پزشک در میان بگذارید و از پزشکتان در مورد داشتن رابطه در این دوران با توجه به شرایطتان سوال کنید.

 2. سپیده دری گفت:

  رابطه داستن تو اولای باردای باعث سقط نمی شه با اینکه استرس دارم واسه اینکار چهرمین بارداریمه چهار سال پشت هم، یکیش سقط شد سنمم رفته بالا نزدیک ۴۰ سالمه لطفا راهنمایی کنین

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. داشتن رابطه جنسی در بارداری دلیل بر سقط جنین نیست و رابطه در سه ماه اول بارداری خطری برای جنین و مادر ایجاد نمی کند. با توجه به اینکه سن شما ۴۰ سال است باید برای اقدام به بارداری به پزشک مراجعه نمائید تا شرایط شما را سنجیده و با توجه به سقطی که قبلا داشته اید علت یابی کرده و موارد مورد نیاز را به شما توصیه کند. به شما پیشنهاد می کنیم صفحه سن بارداری در سایت پرشین لیدی را مطالعه نمائید.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه