8

عفونت واژن در بارداری و درمان آن

عفونت در زنان باردار

عفونت در زنان باردار یا به صورت معمول خود بخود یا از طریق شریک جنسی ایجاد می شود. یک نوع از عفونت واژینال که در شرایط قلیایی ایجاد می شود با سوزش وخارش همراه است. در دوران بارداری به دلیل افزایش میزان گلیکوژن و استروژن در ترشحات واژینال، عفونت های قارچی که ناشی از یک قارچ میکروسکوپی است افزایش می یابد. برای اطلاع از وجود انواع عفونت ها، آزمایش های دوران بارداری را در اوایل بارداری با تجویز پزشک انجام دهید.

عفونت در اوایل بارداری

بارداری باعث تغییرات فیژیولوژیکی می شود. تغییرات ایجاد شده باعث آسیب پذیری مادر نسبت به انواع عفونت ها می شود که از جمله عارضه های طبیعی زنان در دوران بارداری است. عفونت واژن در بارداری که از قارچی به نام کاندیدا به وجود می آید به دلیل پایین آمدن سیستم ایمنی بدن، افزایش گلیکوژن و استروژن، علایمی همراه با درد، سوزش و خارش ایجاد می کند. برای سلامت خود و جنین سریعا باید درمان را زیر نظر پزشک خود آغاز کنید.

باردار شدن در زمان عفونت می تواند خطرناک باشد برای جلوگیری از بروز عفونت های مقاربتی حتما از کاندوم استفاده کنید. در صورتی که متوجه بارداری و عفونت خود شدید در اولین فرصت به متخصص زنان و زایمان و مراجعه کنید و درمان را جدی بگیرید.

عفونت واژن در بارداری

عفونت در بارداری چه عوارضی دارد

آیا عفونت در بارداری خطرناک است؟ زنان باردار اغلب در معرض انواع عفونت ها از جمله، عفونت واژینوز باکتریایی، عفونت رحم، عفونت استرپتوکوکی گروه B، عفونت قارچی و عفونت ادراری قرار می گیرند. عفونت واژینوز باکتریایی در صورت عدم درمان می تواند باعث شود نوزاد با وزن پایین به دنیا بیاید.

عفونت و باکتری که در واژن موجود است اگر به سمت رحم برود عفونت رحم در بارداری ایجاد می شود که از جمله عوارض آن، زایمان زودرس و اختلال در رشد جنین می باشد. عفونت در رحم بر جفت می تواند اثر بگذارد و ناهنجاری های مادرزای ایجاد کند.

عفونت های رحمی برای مادر نیز بسیار خطرناک است. عفونت های واژن که درمان نشده باشند می توانند عفونت رحمی ایجاد کنند. درمان این عفونت ها با مصرف آنتی بیوتیک امکان پذیر است و در موارد نیاز بستری شدن در بیمارستان و تحت مراقبت بودن کمک کننده است.

عفونت استرپتوکوکی گروه B در مواردی باعث زایمان زودرس و می تواند باعث مرگ نوزاد شود. برای کاهش ابتلا به این عفونت می توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

عفونت قارچی که با سوزش و خارش و درد در ناحیه واژن همراه است اصولا در سه ماهه دوم و سوم بارداری عارض می شود. علت ایجاد این عفونت پایین آمدن سیستم ایمنی در اثر افزایش سطح استروژن و گلیکوژن است.

عفونت ادراری می تواند باعث سقط جنین، وزن پایین نوزاد، عفونت در کلیه و در رحم شود. از دلایل ایجاد این عفونت آزادسازی هورمون پروژسترون است.

عفونت در بارداری

آیا عفونت در بارداری برای جنین ضرر دارد؟

اینکه عفونت در بارداری تا چه میزان خطر وعوارض بر بدن مادر و جنین بر جای می گذارد صددرصدی نمی توان میزان تاثیر این عفونت ها را مشخص کرد. برای درمان عفونت در دوران بارداری، درمان دارویی انجام می شود همین دارو می تواند سبب ایجاد اختلال در رشد جنین  شود. عفونت باکتریایی واژن یا واژینوز باکتریایی می تواند حتی باعث زایمان زودرس، سقط جنین و افزایش عفونت رحمی بعد از بارداری شود. سایر عفونت های بارداری بسته به وضعیت سلامت مادر، زمان ایجاد عفونت و نحوه درمان، میزان آسیب پذیری متفاوت است.

از جمله انواع عفونت های دوران بارداری و عوارض آنها می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

سفلیس، هپاتیتB، هپاتیتC، تبخال تناسلی و ایدز که بیماری های واگیردار هستند.

بیماری پنجم یا پوست سرخی عفونی که کم خونی و سقط جنین می نواند ایجاد کند.

عفونت واژینوز باکتریایی که باعث زایمان پیش از موعد می شود.

عفونت کلامیدیا که عفونت های چشمی و ذات الریه نیز می تواند ایجاد کند.

توکسوپلاسموز که مشکلات مادرزادی و ناتوانی ذهنی برای نوزاد به وجود می آورد.

لیستریا عفونتی است که می تواند باعث سقط جنین، تولد نوزاد مرده و مشکلات مادرزادی شود.

سیتومگالوویروس که غالبا بی ضرر است. می تواند مشکلات مادرزادی و ناتوانی ذهنی برای نوزاد ایجاد کند.

سوزاک که زایمان زودرس، عفونت چشمی و نابینایی از عوارض آن است.

ویروس زیکا که بارداری ناموفق و مشکلات مادرزادی می تواند گاهی از عوارض آن باشد.

عفونت استرپتوکوکی گروه B که در مواردی می تواند برای نوزاد کشنده باشد.

علائم و درمان خانگی عفونت در زنان باردار  

دهانه رحم، دیواره واژن، غدد رحم ماده ایی تولید می کنند که به آن ترشحات رحم گفته می شود این ترشحات و رطوبت ایجاد شده از ورود میکروب به درون واژن جلوگیری می کند و باعث می شود رابطه جنسی بسیار راحتی ایجاد شود. در صورت وجود عفونت و قارچ در واژن به ویژه در دوران بارداری موضوع بسیار با اهمیت می شود و فورا باید برای درمان اقدام کرد.

عفونت واژن در بارداری چه علائمی دارد

از جمله نشانه های عفونت قارچی در دوران بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوزش و خارش در ناحیه واژن
 • درد در هنگام ادرار
 • بوی نامطبوع از واژن و ترشحات آن
 • احساس درد در طول رابطه جنسی
 • خونریزی یا لکه بینی

حتما برای شما سوال پیش آمده که عفونت در بارداری را چگونه درمان کنیم ؟ عفونت های قارچی در دوران بارداری باید به سرعت درمان شوند چراکه احتمال زایمان زودرس، برفک ها در نوزادان و عفونت غشا را افزایش می دهد. در این شرایط به دلیل اینکه آسیبی به نوزاد وارد نشود داروهای ضد قارچی خوراکی به طور معمول به مادر داده نمی شود. با مشورت با متخصص زنان و زایمان می توان از درمان های خانگی عفونت واژن استفاده کرد.

عفونت واژن در بارداری درمان خانگی

یکی از روش های درمان خانگی استفاده از سرکه سیب برای استفاده خارجی است که اغلب از این روش استفاده می شود. سرکه سیب باعث از بین رفتن و عدم تکثیر عفونت قارچی می شود. استفاده خارجی به گونه ایی است که روزی یک قاشق غذاخوری سرکه به درون وان بریزید و آن ناحیه را بشویید.

درمان خانگی عفونت واژن با سیربه اینگونه است که سیر باعث می شود سیستم ایمنی بدن تحریک شود و به صورت ریشه ایی رشد قارچ را کنترل و مهار می کند. نحوه استفاده از سیر برای درمان عفونت واژن این است که یا در طول روز دو، سه حبه سیر بخورید یا به صورت پودر شده مصرف کنید.

درمان خانگی عفونت واژن با ماست در دوران بارداری که هم سیستم ایمنی را افزایش می دهد و هم به مبارزه با قارچ ها می پردازد و با از بین بردن قارچ کاندیدا، عفونت را نیز می تواند از بین ببرد. به صورت روزانه ۲ فنجان ماست بخورید ولی سعی کنید ماست شیرین نباشد.

جوش شیرین یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان خانگی عفونت واژن است چرا که هم درد و سوزش حاصل از عفونت را درمان می کند و هم به عنوان یه ضد عفونی کنند قوی کاربرد دارد. جوش شیرین را نیز مثل سرکه سیب در وان بریزید می توانید به همراه جوش شیرین سرکه سیب را نیز مخلوط کنید و به مدت ۱۵ دقیقه درون وان بنشینید.

استفاده از روغن گیاهی و ارگانیک نارگیل نیز یک دیگر از روش های درمان عفونت قارچی واژن است.

روغن درخت چای و شیاف حاوی این روغن در درمان عفونت قارچی واژن بسیار موثر است.

یکی از درمان های خانگی عفونت قارچی واژن در بارداری درمان با یاس بنفش هندی است که علاوه بر از بین برن قارچ خارش را نیز برطرف می کند. به این ترتیب که یک فنجان برگ یاس را در سه فنجان آب تصفیه قرار دهید اجازه دهید به نقطه جوش برسد سپس خنک که شد از صافی رد کنید و ناحیه واژن را با آن شستشو دهید.

یکی از درمان های خانگی عفونت قارچی واژن در بارداری درمان با یاس بنفش هندی است که علاوه بر از بین برن قارچ خارش را نیز برطرف می کند. به این ترتیب که یک فنجان برگ یاس را در سه فنجان آب تصفیه قرار دهید اجازه دهید به نقطه جوش برسد سپس خنک که شد از صافی رد کنید و ناحیه واژن را با آن شستشو دهید.

درمان دارویی عفونت قارچی واژن در زنان باردار

از متداول ترین روش های درمانی عفونت قارچی واژن، استفاده از شیاف و پماد است. شیاف و پماد کلوتریمازول، پماد میکونازول و شیاف نیستاتین، پماد تریپل سولفا، از جمله روش های دارویی درمان عفونت قارچی است. اینکه در عفونت در دوران بارداری چه قرصی باید خورد باید گفت که با تجویز پزشک قرص مترونیدازول نیز برای درمان عفونت واژن توصیه می شود و باید در نظر داشت که مصرف میترونیدازول در دوران شیردهی نباید استفاده شود. برای تسریع در روند درمان باید ناحیه تناسلی را خشک نگه داشت و از پدهای بهداشتی استفاده نکرد.

درمان عفونت واژن

عفونت و ناباروری

آیا عفونت باعث ناباروری می شود؟ تمامی بیماری ها تاثیر خود را بر بدن می گذارد. عفونت ها اثرات منفی بسیاری به ویژه در باروری ایجاد می کنند. یکی از علل بسیار مهم در ناباروری مردان و زنان عفونت دستگاه تناسلی است. التهاباتی که در لگن به وجود می آید بر اثر انواع عفونت ها، در ۳۵ درصد باعث ناباروری خانم ها می شود.

باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها می توانند عفونت تناسلی ایجاد کرده و باعث ناباروری در زنان و مردان شوند. از جمله باکتری های شایع می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 نیسریا گونوره آ که بیماری سوزاک را به وجود می آورد، عفونت در مجاری ادراری را باعث می شود و یکی از علل ناباروری در زنان به حساب می آید به دلیل چسبندگی رحم، انسداد لوله های رحمی و عفونت لگنی که ایجاد می کند.

 مایکوپلاسماهای تناسلی عفونت دستگاه تناسلی در مردان که مواد اکسیدانی را افزایش می دهد و در کیفیت و کمیت اسپرم اختلال ایجاد می کند.

 کلامیدیا عفونتی است که به رحم آسیب می رساند، بارداری های خارج رحمی و انسداد لوله های رحمی را باعث شده و از عوامل مهم در ناباروری به حساب می آید.

آنتروباکترها در خانم ها عفونت وازن، عفونت رحم، لوله های رحمی و لگن و در مردان عفونت حاد و مزمن پروستات را باعث می شود.

قارچ ها از دیگر عوامل عفونتی دستگاه تناسلی و ناباروری هستند که به چند مورد در زیر اشاره می کنیم:

کاندیدا قارچی است که به طور طبیعی در دستگاه تناسلی زنان و در مجاری ادراری مردان وجود دارد که می تواند باعث عفونت شده و گاها خطرناک باشد.

تریکومونا واژینالیس یک نوع انگل و قارچ است که در سلول های واژن تغییراتی ایجاد کرده و ابتلا به عفونت های باکتریایی را باعث می شود.

آمیب نیز نوعی انگل رود هایی است که با روابط زناشویی نامتعارف ناباروری کامل ایجاد می کند.

ویروس ها نیز یکی از شایع ترین عواملی هستند که عفونت تناسلی و ناباروری را ایجاد می کنند از جمله:

تبخال تناسلی در مردان باعث آسیب به کیفیت اسپرم می شود اگر مایع منی آلوده شده باشد. در زنان وجود این عفونت التهاب لگنی ایجاد می کند.

زگیل تناسلی ویروسی است که حرکت اسپرم ها را کاهش می دهد و در خانم ها به لوله های رحمی آسیب وارد کرده و باعث ناباروری می شود.

ویروسHIV به اسپرم آسیب زده و عفونت های دستگاه تناسلی را افزایش می دهد.

علت عفونت ادراری در زنان باردار چیست 

عفونت مجاری ادراری یک عفونت باکتریایی است که به دو قسمت عفونت مجاری ادراری فوقانی که به کلیه ها آسیب میرساند و عفونت مجاری ادراری تحتانی که باعث التهاب مثانه می شود تقسیم می شود. در دوران بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم و آزادسازی هورمون پروژسترون زنان بیشتر مستعد عفونت مجاری ادراری می شوند همچنین کاهش دفعات ادرار، مقاربت در طول بارداری، باکتری روده و دیابت نیز می تواند عفونت مجاری ادراری را به همراه داشته باشد.

در ابتدای دوران بارداری باید آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت مجاری ادراری داده شود تا در صورت وجود باکتری در این دوران با آنتی بیوتیک عفونت از بین برود. آنتی بیوتیک تجویزی که استفاده از آن در دوران بارداری بی خطر است باید به مدت ۷ روز مصرف شود. اگر دچار عفونت کلیه در دوران بارداری شده باشید نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارید و باید آنتی بیوتیک وریدی استفاده کنید.عفونت التهاب مثانه یا مجاری ادراری می تواند بی علامت یا همراه باعلایمی نظیر درد و سوزش هنگام دفع ادرار، تکرر ادرار، احساس درد در قسمت پایین شکم، ادرار خونی، تب خفیف باشد.

عفونت در ادرار زنان باردار، می تواند برای جنین و مادر عوارضی به همراه داشته باشد از جمله: خطر سقط جنین، عفونت رحم پس از زایمان، عفونت کلیه و کاهش وزن نوزاد در بدو تولد.

عفونت ادرار در بارداری

پیشگیری از عفونت زنان باردار

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت در دوران بارداری نکاتی را باید رعایت کرد که عبارتند از :

 • رعایت بهداشت، شستن مرتب دست ها
 • عدم استفاده از صابون های معطر در ناحیه واژن
 • استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی
 • استفاده از لباس زیر نخی
 • واکسن آنفولانزا بزنید
 • از سفر به مناطقی که ویروس زیکا در آنجا وجود دارد پرهیز کنید
 • از افرادی که عفونت های واگیردار و مسری دارند دوری کنید
 • از انجام آزمایش هایی برای بررسی عفونت استرپتوکوک گروهB  وانواع عفونت ها در بارداری غافل نشوید.
 • غذاهای غیر پاستوریزه استفاده نکنید
 • نوشیدن مایعات در طول روز را فراموش نکنید
 • کاهش مصرف شکر
 • از دوش واژینال استفاده نکنید.
 • از اسپری خوشبوکننده در ناحیه واژن استفاده نکنید.

نتیجه گیری

نکات پایانی که در مورد عفونت در بارداری باید گفت این است که انواع عفونت ها در دوران بارداری می تواند به مادر منتقل شود و در صورت عدم تشخیص و درمان دیر هنگام این عفونت ها ممکن است به جنین آسیب های جبران ناپذیری وارد کند. عفونت های واژینال عفونتی شایع است و به راحتی قابل درمان، عفونت های رحمی می توانند خطرناک باشند. تست های دوران بارداری می تواند از بروز این عفونت ها پیشگیری کند تا بارداری و زایمان سالم و سلامتی داشته باشید. 

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. A.H.O گفت:

  سلام من اوایل بارداریمه هنگام ادرار درد به همراه سوزش دارم اگه عفونت داشته باشم چطور درمان میشه و ضرری واشه جنین ایجاد نمیکنه

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. شما باید به پزشک مراجعه نمائید تا آزمایش ادرار برای شما بنویسد. عفونت ادراری می تواند در بارداری خطرناک باشد.

 2. نرگس گفت:

  چرا میگید از دوش واژینال استفاده نکنیم فقط واسه موقع بارداری ممنوعه استفاده ازش یا قبل از ازدواج و قبل از بارداری هم میشه استفاده کرد مگه نه دوش واژینال واسه تمیز کردن و خوشبو کردن واژنه ؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام بر شما کاربر گرامی پرشین لیدی. استفاده کردن از دوش واژینال با اینکه یک وسیله بهداشتی است و تصور بر این است که برای پیشگیری از عفونت قارچی، بیماری های مقاربتی و خروج ترشحات واژن بعد از دوران قاعدگی
   بسیار مفید است اما مضرات آن از فوائد آن بیشتر است. از جمله خطرات دوش واژینال، تشدید مشکلات عفونی، مشکلات در بارداری مثل ناباروری، زایمان زودرس، سقط جنین و خشکی واژن و همچنین تشدید بوی نامطبوع واژن می باشد و از مضرات بسیار حاد استفاده از دوش واژینال، افزایش احتمال به سرطان دهانه رحم است. به همین علت توصیه می شود در صورت عفونت واژن در بارداری هرگز دوش واژینال استفاده نکنید.

 3. Azadeh.f گفت:

  سلام با تشکر از سایتتون. من باردارم و از مترونیدازول استفاده می کنم قبل از بارداری چون عفونت داشتم استفاده می کردم در این دوران هم استفاده می کنم که یه وقت عفونت برنگرده مشکلی ایجاد نمی کنه؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام بر شما کاربر عزیز. از اینکه صفحه عفونت واژن در بارداری از سایت پرشین لیدی رو دنبال می کنید سپاسگزاریم. مترونیدازول یکی از داروهای درمانی عفونت واژن است ولی به هیچ عنوان بدون دستور پزشک استفاده نکنید. قبل از بارداری اگر با تجویز پزشک استفاده می کردید مشکلی ندارد ولی زمان بارداری و برای پیشگیری از عفونت واژن مصرف هرگونه دارو بدون مراجعه به پزشک توصیه نمی شود.

 4. شهره قاسمی گفت:

  من گاهی وقتا خارش واژن دارم و خیس میشم. البته هیچ رنگی نداره، اما میتونه نشانه عفونت در بارداری باشه؟ با چه آزمایشی می تونم بفهمم مشکلی دارم یا نه؟ آیا ممکنه نشونه عفونت ادراری در بارداری باشه؟ خیلی ممنون

  1. مرضیه خزائی گفت:

   با سلام خدمت شما کاربر عزیز پرشین لیدی. در دروان بارداری عفونت ها و ترشحات واژن امری شایع است اگر خارش واژن در بارداری با رنگ و بوی بدی باشد و با درد و سوزش همراه باشد می تواند عفونت مخمر واژن باشد و با یک معاینه ساده واژن نوع عفونت تشخیص داده می شود تشخیص عفونت ادرای نیز با آزمایش ادرار انجام می گیرد. برای تشخیص دقیق نوع عفونت حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه