0

دلایل زرد شدن کابینت سفید چیست؟ + پاسخ به ۶ سوال متداول کاربران

دلایل زرد شدن کابینت سفید چیست؟

یکی از مشکلات رایج در بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن، زرد شدن کابینت سفید در داخل آن است. این تغییر رنگ به مرور زمان و با قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب یا ذرات آلاینده اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود زیبایی کابینت یا لوازم دارای رنگ سفید به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.البته سایر لوازم و تجهیزات داخل آشپزخانه که دارای رنگ سفید و روشن هستند نیز ممکن است به تدریج دچار تغییر رنگ شوند. توصیه می‌کنیم اگر از افراد علاقه‌مند به نصب کابینت سفید در فضای داخل آشپزخانه هستید، به خواندن متن ادامه دهید.

یکی از پرطرفدارترین ترکیب رنگ ها، در آشپزخانه‌هایی با سبک مدرن، کابینت سفید طوسی است. ترکیب این دو رنگ، باعث می‌شود که فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد. همچنین؛ استفاده از کابینت سفید طوسی برای آشپزخانه هایی که دارای یخچال، لباسشویی و یا و دارای وسایل های دیگری به رنگ نقره‌ای و سیلور هستند، یک ترکیب چشمگیر را به وجود می‌آورد. در اکثر کابینت های مدرن از رنگ های ملایم، خنثی و سرد استفاده می‌شود که این ترکیب می‌تواند یک کابینت مدرن و بی نظیر را برایتان فراهم کند.

در ادامه به بررسی دلایل تغییر رنگ کابینت‌های دارای رنگ روشن خواهد می پردازیم:

علت زرد شدن کابینت سفید

دیواره‌‌های کابینت پس از نصب در داخل آشپزخانه در معرض عوامل فرسایشی متعددی قرار خواهند گرفت. این عوامل به تدریج باعث کاهش کیفیت رنگ آن خواهند شد. به خصوص در صورتی که رنگ کابینت شما از طیف روشن و سفید باشد، مشکل کاهش کیفیت رنگ به مرور زمان بیشتر خود را نشان خواهد داد.

  • نور آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یکی از دلایلی است که باعث تسریع در فرایند زرد شدن کابینت سفید خواهد شد.

  • ذرات چربی و مواد آلاینده

لکه‌های چربی و ذرات چسبنده نیز به مرور باعث کاهش کیفیت رنگ کابینت‌ها در داخل آشپزخانه می‌شوند.سوال مهم این است که چگونه می‌توان از این فرایند و کاهش کیفیت و جذابیت ظاهری کابینت‌ها پیشگیری کرد؟

دلایل زرد شدن کابینت سفید چیست؟

دلایل زرد شدن کابینت سفید چیست؟

نحوه پیشگیری از زرد شدن کابینت سفید

دو راهکار بسیار ساده برای پیشگیری از زرد شدن کابینت سفید در داخل آشپزخانه‌های مدرن (که از کابینت دارای رنگ روشن استفاده می‌کنند)، قابل پیشنهاد است.

در ادامه به این راهکارها اشاره شده است:

خرید کابینت با کیفیت

کابینت‌هایی که از مواد اولیه با کیفیت تولید شده باشند به طور معمول مقاومت بیشتری در برابر عوامل محیطی دارند. برای همین دیرتر تحت تاثیر اثرات مخرب نور خورشید یا عوامل فرسایشی قرار می‌گیرند.یک ورق ام دی اف درجه یک که دارای بهترین روکش باشد، خواهد توانست برای مدت زمان بیشتری کیفیت ظاهری خود را حفظ کند. برای همین، اولین کاری که برای پیشگیری از تغییر رنگ کابینت و کاهش کیفیت آن می‌توان انجام داد، انتخاب بهترین کابینت‌های موجود در بازار است.

تمیز کردن کابینت

دلایل زرد شدن کابینت سفید چیست؟

دلایل زرد شدن کابینت سفید چیست؟

در بسیاری از موارد، تغییر رنگ و افت کیفیت آن، به دلیل عدم توجه به نظافت محیط و تمیز کردن کابینت است. برای همین، اگر سعی کنید با رعایت اصول تمیز کردن کابینت به آرامی لکه‌های چربی و سایر مواد آلاینده را جدا کنید، به طور حتم خواهید توانست برای مدت بیشتری از زیبایی و جذابیت ظاهری رنگ‌های طیف روشن در داخل آشپزخانه خود بهره مند شوید.البته تمیز کردن با مواد شوینده قوی و با وارد کردن نیروی زیاد ممکن است خود عاملی برای کاهش کیفیت رنگ کابینت باشد.

۱_ آیا همه کابینت‌ها دچار تغییر رنگ می‌شوند؟

بله. ممکن است همه کابینت‌ها با رنگ بندی‌های تیره و روشن به مرور زمان دچار تغییر رنگ شوند. اما این تغییر رنگ در صورت روشن بودن رنگ کابینت (حتی سایر تجهیزات موجود در آشپزخانه) محسوس‌تر خواهد بود. این تاثیر می‌تواند به اندازه‌ای زیاد باشد که کل فضای آشپزخانه را تحت تاثیر قرار داده و جذابیت آن را به شدت کاهش دهد.

۲_ آیا گرما و حرارت باعث زرد شدن کابینت سفید می‌شود؟

بله. یکی از مهمترین عواملی که تاثیر منفی بر کیفیت رنگ کابینت ام دی اف می‌گذارد، وجود گرما و حرارت در داخل آشپزخانه است. به همین دلیل است که در بسیاری از موارد شاهد تغییر رنگ سریع‌تر کابینت‌های نصب شده در اطراف اجاق گاز یا آبگرمکن هستیم.

۳_ نقش ذرات چربی بر کابینت زیر و مجاور گاز چیست؟

از دلایل تغییر رنگ کابینت در مجاورت اجاق گاز، وجود ذرات چربی و ذرات غذا است که باعث کثیف شدن کابینت خواهد شد. برای همین فرایند زرد شدن کابینت سفید در نزدیکی محل پخت غذا روی گاز سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.برای حل این مشکل استفاده از رنگ بندی از طیف متضاد توصیه می‌شود. به خصوص در سبک طراحی مدرن می‌توانید برای کابینت اطراف اجاق گاز رنگ سیاه را انتخاب کنید و سایر کابینت‌ها را از رنگ روشن و سفید انتخاب نمایید.

۴_ آیا تغییر پرده‌ها به پیشگیری از زرد شدن کابینت سفید کمک خواهد کرد؟

بله. اگر کابینت شما در معرض تابش نور آفتاب قرار دارد، می‌توانید با تعویض پرده‌های نازک و کاهش نور وارد شده به آشپزخانه تا حد زیادی به پیشگیری از تغییر رنگ کابینت‌ها کمک کنید.

۵_ آیا مواد شوینده باعث تغییر رنگ کابینت می‌شوند؟

شوینده‌های قوی و مواد شیمیایی تاثیر منفی بر رنگ و ساختار انواع کابینت ام دی اف و چوبی بر جا خواهند گذاشت. برای همین باید در انتخاب ماده شوینده برای تمیز کردن کابینت‌ها در داخل آشپزخانه دقت کنید.شوینده‌های ملایم یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده به منظور تمیز کردن کابینت‌ها و سایر لوازم آشپزخانه هستند. علاوه بر این، رطوبت بیش از حد هنگام تمیز کردن آن‌ها به دلیل امکان زرد شدن کابینت سفید توصیه نمی‌شود.

بسیاری از افراد استفاده از سرکه سفید یا جوش شیرین به همراه آب گرم را گزینه مناسبی برای تمیز کردن کابینت ام دی اف می‌دانند. شما هم خواهید توانست با ترکیبی از این مواد یا استفاده از یک شوینده ملایم امکان تمیز کردن کابینت و لکه‌های چربی را داشته باشید.

۶_ آیا استفاده از رنگ‌های تیره برای کابینت مناسب‌ است؟

انتخاب رنگ‌ با توجه به سلیقه مشتریان و با در نظر گرفتن سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه خواهد بود. اما در هر صورت باید کلیه جوانب را هنگام انتخاب بهترین رنگ برای کابینت‌های زمینی و دیواری در نظر گرفت تا بتوان از بروز مشکلاتی مانند تغییر رنگ آن‌ها پیشگیری کرد.اگر به طور مداوم از محیط آشپزخانه برای پخت و پز استفاده می‌کنید (یا در صورت تابش مستقیم نور آفتاب به داخل آشپزخانه)، توصیه می‌شود یکی از رنگ‌های طیف تیره مانند مشکی، قهوه‌ای، زرشکی و رنگ بندی‌های مشابه را برای کابینت انتخاب کنید تا شاهد زرد شدن کابینت سفید یا دارای رنگ‌های روشن نباشید.

جمع بندی

تغییر رنگ کابینت‌ در داخل آشپزخانه یکی از مشکلات بزرگی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. به خصوص، زرد شدن کابینت سفید یکی از مشکلات رایج خانم‌های خانه دار است که باعث تحت تاثیر قرار گرفتن زیبایی فضای داخل آن خواهد شد.در این متن به بیان چند نکته برای کمک به پیشگیری از زرد شدن کابینت‌های سفید پرداختیم. همچنین توصیه‌هایی برای انتخاب بهترین رنگ (برای کابینت‌های زمینی و دیواری یا کابینت‌هایی که در نزدیکی گاز قرار دارند)، در اختیار شما قرار گرفت. امید که این توصیه‌ها برای شما مفید واقع شده باشد.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *