6

آیا زنان باردار پریود می شوند

خونریزی در بارداری و علائم آن

در دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن رخ می دهد و سوالات متداولی برای زنان ایجاد می شود. یکی از این تغییرات خونریزی در بارداری است و سوالی که قابل طرح است این است که آیا زنان باردار پریود می شوند؟ در جواب این سوال باید گفته شود که پریودی در زمان بارداری اتفاق نمی افتد در زمان بارداری دیگر نیاز ی به تخمک گذاری نیست خونریزی های خفیف و گاها لکه بینی پریودی محسوب نمی شود چرا که اگر خونریزی به نحوی باشد که نیاز به استفاده از نوار بهداشتی باشد و خونریزی شدید باشد دلیل بر عدم بارداری است.

در ادامه در این صفحه از مجله تخصصی بانوان ایران به دلایل لکه بینی و خونریزی خفیف در بارداری و توضیحات بیشتر می پردازیم. 

تفاوت خونریزی قاعدگی و بارداری

خونریزی قاعدگی و بارداری با هم متفاوتند. زمانی پریودی اتفاق می افتد که در زمان تخمک گذاری تخمکی بارور نشود، دیواره رحم فرو می ریزد و همین تخمک بارور نشده از رحم خارج شده و از راه واژن با خونریزی خارج می شود.

پریودی هر ماه اتفاق می افتد اغلب با خونریزی اندک بعد شدید و در آخر نیز خفیف اتفاق می افتد و خونریزی های زمان قاعدگی بین ۲ تا ۵ روز طول می کشد و تا ۷ روز نیز نرمال است که اگر این زمان بیشتر شد چرخه قاعدگی نامنظم رخ داده است. خونریزی در بارداری به صورت لکه بینی اغلب به رنگ صورتی روشن و یا لکه های قهوه ایی تیره بروز می کند در صورتی که خون قاعدگی اول صورتی روشن است بعد تیره می شود و سپس روشن می شود.

دلایل لکه بینی و خونریزی خفیف در بارداری

در بارداری امکان پریود شدن وجود ندارد ولی لکه بینی خفیف امکانپذیر است که نگران کننده نیست مگر در مواردی که باید به پزشک زنان و زایمان مراجعه نمایید.

دلایل خونریزی در بارداری

آیا ممکن است در ماه اول بارداری پریود شویم؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم امکان ندارد در دوران بارداری پریودی اتفاق بیفتد در سه ماهه اول بارداری لکه بینی بسیار شایع است و تقریبا بین ۲۵ تا ۳۰ درصد زنان لکه بینی را تجربه می کنند به دلایل ذیل:

تغییرات دهانه رحم که زمان مقاربت و آزمایش پاپ اسمیر بر اثر تماس با دهانه رحم خونریزی رخ می دهد.

وجود عفونت در سه ماهه اول بارداری می تواند باعث خونریزی شود از جمله عفونت ها عبارتند از: عفونت دهانه رحم و عفونت واژن.

بارداری خارج از رحم وقتی است که جنینی که باید در رحم رشد کند در لوله های فالوپ رشد می کند که تقریبا ۲ درصد از بارداری ها خارج از رحم رخ می دهد و می تواند برای مادر خطرناک باشد و با علائمی چون شکم درد، سبکی سر و لکه بینی همراه است.

خونریزی لانه گزینی اغلب خفیف است وغالبا در اوایل بارداری روی می دهد و ممکن است تا ۱۲ روز اول بارداری لکه بینی ادامه داشته باشد. نزدیک به زمان پریودی پیش می آید که تخمکی که بارورشده به دیواره رحم بچسبد و باعث خونریزی شود که این خونریزی به صورت لکه بینی است به این خونریزی، خونریزی لانه گزینی گفته می شود که به دلیل نزدیکی به زمان پریودی ممکن است با پریودی اشتباه گرفته شود.

سقط جنین غالبا در هفته دوازدهم بارداری پیش می آید که برای جلوگیری از این امر باید بارداری در سن مناسب اتفاق بیفتد. هرچند خونریزی در سه ماهه اول بارداری حتما به معنای سقط جنین نیست در ۹۰ درصد زنان باردار این خونریزی باعث سقط جنین نمی شود.

حاملگی مولار وقتی رخ می دهد که تخمک بارور به صورت یک توده ی گوشتی تبدیل می شود و جفت و جنین رشد نمی کنند. به طور کلی در صورت بارورشدن غیر طبیعی تخمک، حاملگی مولار اتفاق می افتد.

خونریزی ساب کوریونیک یا خونریزی زیر جفت که غالبا این خونریزی در نزدیکی جفت در ۲ درصد از بارداری روی می دهد.

خونریزی در سه ماهه اول بارداری

خونریزی شبیه پریود در سه ماهه دوم و سوم بارداری

خونریزی که در سه ماهه دوم و سوم بارداری رخ دهد باید مورد توجه قرار گیرد و حتما باید به پزشک و متخصص مراجعه کرده و تحت مراقبت قرار بگیرید. علت هایی که می تواند در اواخر بارداری باعث ایجاد خونریزی شود عبارتند از:

زایمان زودرس که با بازشدن دهانه رحم برای کمک به حرکت جنین منجر به خونریزی می شود.

رابطه جنسی در دوران بارداری نیز می تواند باعث ایجاد خونریزی شود.

جدا شدن جفت از رحم قبل از تولد نیز منجر به خونریزی می شود.

پارگی رحم زمانی که هنگام زایمان رحم پاره شود نیز خونریزی رخ می دهد.

جفت سر راهی وقتی نزدیک دهانه رحم یا روی دهانه رحم باشد خونریزی رخ می دهد و می تواند مانع زایمان شود.

معاینه دهانه رحم نیز ممکن است منجربه خونریزی شود.

سرطان نیز یکی از علت های خونریزی در بارداری است.

عفونت یا التهاب در دهانه رحم

رشد بیش از حد جفت در دیواره رحم

خونریزی در ماههای آخر بارداری

علائم بارداری و پریودی

بین دوران بارداری و دوران پریودی تفاوت هایی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

علائم

در زمان پریود

در زمان بارداری

تورم و حساس شدن پستان

به محض شروع پریود این نشانه رفع می‌شود یک الی دو هفته پس از لقاح شروع شده و در طی بارداری باقی می‌ماند

تهوع صبحگاهی

در قاعدگی دیده نمی‌شود

یکی از علائم مهم اوایل بارداری است

لکه‌بینی

در پریود دیده نمی‌شود لکه بینی خفیف در اوایل بارداری نرمال است

درد و گرفتگی

شدت این نشانه در افراد متفاوت است

درد و گرفتگی خفیف شکم در اویل بارداری طبیعی است

ویار غذایی گرایش به غذاهای شیرین و پرنمک

ویار به مواد غذایی و خوراکی‌های عجیب

تنفر غذایی

در پریود دیده نمی‌شود تنفر از بو، ظاهر و طعم بعضی از غذاها

خستگی

چند روز پیش از پریود بروز می‌کند

در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بروز می‌کند

تغییرات خلق و خو

شامل خشم، گریه، زودرنجی و غم است

افزایش درک احساسات

تکرر ادرار از علائم قاعدگی نیست

یکی از علائم بارداری به‌ویژه در اواخر بارداری است

تغییر عادات روده

یبوست یا اسهال یبوست
قاعدگی از دست رفته پریود نرمال همیشگی را تجربه می‌کنید

پریود متوقف می‌شود

درد پشت

این درد از درد شکم و یا لگن منشاء می‌گیرد

درد پایین کمر

تیرگی پستان در قاعدگی دیده نمی‌شود

یکی از علائم بارداری است

علائم خونریزی در بارداری

کمردرد

تب

گرفتگی شکم

حالت تهوع و استفراغ

سرگیجه و بیهوش شدن

خونریزی واژن

درد سینه که زمان لانه گزینی بیشتر از دوران پریودی است.

درد رحم

خونریزی رحمی

درمان خونریزی در اوایل بارداری

اگر در دوران بارداری لکه بینی و خونریزی را شاهد بودید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید و برای درمان سریع و متوقف کردن خونریزی خفیف و لکه بینی در بارداری می توان نکاتی را رعایت کرد از جمله:

استراحت فراوان

اجتناب از رابطه جنسی هنگام خونریزی

پیروی از رژیم غذایی مناسب یعنی گنجاندن مواد غذایی چون، زرده تخم مرغ، گوشت، برنج، عدس، نشاسته، میوه هایی چون سیب و گلابی.

پرهیز از مواد غذایی با مزاج گرم، مواد غذایی بسیار سرد یا داغ و مواد غذایی نفاخ.

در زمان خونریزی از نزدیکی داشتن، فعالیت های بدنی بالا، حمام های طولانی پرهیز کنید.

از هفته چندم بارداری پریود قطع میشود

پریودی که پایان یابد با شروع تخمک گذاری و آمادگی برای بارداری و داشتن رابطه جنسی، با بارور شدن تخمک، درطول دوران بارداری امکان پریود شدن وجود ندارد تنها امکان لکه بینی و خونریزی خفیف در دوران بارداری وجود دارد که در ماه های اول بارداری طبیعی است و جای نگرانی نیست و در سه ماهه دوم و سوم بارداری به دلایل ذکر شده در بالا، باید حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

خونریزی قاعدگی مداوم است ولی خونریزی در بارداری به صورت لکه بینی و ترشحات صورتی کمرنگ است.

زمان مراجعه به پزشک هنگام خونریزی در بارداری

اگر در دوران بارداری دچار خونریزی شدید اگر با خونریزی، درد در ناحیه لگن، سرگیجه، دفع لخته، خونریزی واژینال، درد و گرفتگی کمر، یبوست، نفخ زیاد، ترشحات زیاد رحم همراه بود باید به پزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

خونریزی در بارداری نشان از پریودی نیست چرا که با بارور شدن تخمک، دیگر تخمک گذاری صورت نمی گیرد و پریودی رخ نمی دهد. در دوران بارداری خونریزی و لکه بینی خفیف در اوایل بارداری امری طبیعی است و به دلایل گوناگونی رخ می دهد اگر این لکه بینی ها شدید شده و خونریزی مثل پریودی شود حتما به پزشک مراجعه کنید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. Yekta.m گفت:

  سلام من ازدواج کردم ولی هنوز باردار نشدم کلن وقتی پریود میشیم روز اول ایراردی داره حمام کنیم؟؟ خیلی شنیدم ک نباید حمام کنین تو روزای اول.علمیه این موضوع؟/

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام بر شما کاربر گرامی پرشین لیدی. حمام کردن در این دوران هیچ ایرادی ندارد چه روز اول پریودی باشید و میانه آن. اینکه می گویند در زمان پریودی حمام نروید از این جهت است که در وان یا کف حمام ننشینید چرا که در این دوران دهانه رحم باز است و سریع میکروب ها را به خود جذب می کند. به این دلیل توصیه می شود ایستاده دوش بگیرید، به مدت طولانی در حمام نمانید و از مواد شوینده برای شستشوی ناحیه واژن استفاده نکنید.

 2. زیبا تارابی گفت:

  یه سوالی یرام پیش اومده آیا کیست باعث خونریزی در بارداری میشود یعنی اگر کیست تخمدان داشته باشیم باردارم باشیم ممکنه خونریزی کنه و چطور باید جلوشوگرقت خونریزی همراه با لخته نشونه چیه ممکنه بارداری پوچ باشه

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام کاربر گرامی پرشین لیدی. توده ها و کیست های تخمدانی از مشکلات شایع در بین خانم ها است که ممکن است یا قبل از بارداری و یا زمان بارداری ایجاد شده باشند و اغلب خوش خیم هستند. اکثر کیست های ساده در بارداری بدون علامتند گاهی امکان این وجود دارد که در داخل کیست خونریزی ایجاد شود امکان دارد با وجود کیست تخمدان لکه بینی داشته باشید ولی لکه بینی نمی تواند دلیل قطعی کیست باشد به همین دلیل باید به یک متخصص مراجعه نمائید. زنان باردار پریود نمی شوند ولی خونریزی به رنگ قهوه ایی تیره تا قرمز روشن در سه ماهه اول بارداری یکی از علائم بارداری پوچ است برای تشخیص از سونوگرافی و آزمایش خون باید استفاده کرد.

 3. امنه عزیزی گفت:

  در یک ماه گذشته مطالب فوق العاده درباره زنان و مسائل مربوط به بانوان در سایت شما منتشر شد که حقیقتا بسیار لذت بردم.من خودم در استانه بچه دار شدنم و اطلاعاتی که در این سایت منتشر شده باعث شد هفته ای چند مرتبه به سایتتون سر بزنم
  بازم تشکر از سایت خوبتون

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی، بسیار خرسندیم که شما از این سایت دیدن می کنید و صفحه خونریزی در بارداری و مطالب سایت مورد رضایت شما واقع شده است. تلاش ما قرار دادن مطالب مفید و بهره مند شدن شما کاربران عزیز است.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه