0

نگهداری از لباس عروس و نامزدی

نگهداری از لباس عروس و نامزدی

امروزه عروس خانوم ها گزینه‌های زیادی برای اینکه با لباس عروسی خود بعد از عروسی چه کنند دارند. برخی لباس های خود را اهدا می کنند یا می فروشند. اما اگر قصد دارید این لباس خاطره انگیز را برای یادگاری نگهدارید، نیاز دارید به نگاتی جهت نگهداری آن توجه کنید.

حفظ و نگهداری لباس عروس و لباس های مجلسی به دلیل طراحی پیچیده و ظرافتشان بسیار حساس و مهم هستند.  پس با مزون لباس عروس دریس همراه باشید تابتوانید تا مدت ها از لباس عروس زیبایتان در خانه نگهداری کنید.

روش نگهداری لباس های عروس و نامزدی

در قدم اول برای نگهداری لباس عروس باید از تمیز بودن و خشک بودن آن اطمینان داشته باشید. هنگامی که لباس عروس به درستی تمیز شد، نوبت به نگهداری آن می رسد.

کلیه جواهرات، تزئینات، کمربند و لوازمی که قابل جدا کردن هستند، از پیراهن جدا کنید. این کار از ایجاد لکه و خدشه وارد شدن پارچه لباس جلوگیری می کند. از قرار دادن سایر لوازم مربوط به روز عروسی مثل تل مو، گیره سر، کفش، عطر و … در کنار لباس عروس اجتناب کنید.

نگهداری از لباس عروس و نامزدی

نگهداری از لباس عروس و نامزدی

به لیبل روی لباس خود توجه کنید

لیبلی که روی لباسها هستند به شما روش شستشو را توضیح داده اند. پس طبق دستورالعمل‌های آن دنبال خشک‌شویی خاصی باشید که ممکن است داشته باشد، مانند «خشک‌شویی فقط با حلال نفت».

استفاده از جعبه های مخصوص

برای نگهداری لباس های عروس و مجلسی با خرید جعبه نگهداری محکم لباس، می توانید لباس عروس خود را داخل جعبه مخصوص قرار دهید و از آن محافظت کنید.

اجتناب از آویزان کردن لباس عروس

از آن جایی که لباس عروس معمولاً وزن سنگینی دارد، از آویزان کردن آن با چوب لباسی های معمولی اجتناب کنید. این کار موجب پاره شدن درزها و دفرمه شدن لباس می شود. در صورتی که قصد دارید لباس عروس خود را آویزان کنید، حتماً از آویزهای مخصوص لباس عروس استفاده کنید تا فرم لباس شما حفظ شود.

قرار دادن لباس عروس داخل کیسه پلاستیکی مخصوص یا پارچه

برای این کار باید از کیسه های مخصوص یا کاور خود لباس عروس استفاده شود. یک روش دیگر برای قرار دادن لباس عروس داخل کمد، این است که یک پارچه سفید و پنبه ای روی آن بکشید تا به لباس آسیب وارد نشود.

نگهداری از لباس عروس و نامزدی

نگهداری از لباس عروس و نامزدی

استفاده از دستکش

برای دست زدن به لباس عروس بهتر است یک دستکش نخی سفید بپوشید تا هم رنگ لباس خراب نشود و هم نخ کش نشود.

لباس عروس را در مکان مرطوب نگذارید

برای نگهداری لباس عروس آن را در یک مکان سرد، خشک و تاریک قرار دهید. اتاق های زیر شیروانی، زیر زمین و مکان های مرطوب به هیچ عنوان برای نگهداری لباس های سفید مناسب نیستند.

سالم بودن لباس عروس را هر سال بررسی کنید

حداقل یک بار در سال لباس عروس خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که لکه ای روی آن ایجاد نشده و یا در محل نگهداری آن نم و رطوبت وجود ندارد.

آموزش نحوه شستن لباس عروس

بهترین روش شستن لباس عروس آن هم در شرایطی که کاملاً کثیف و آلوده شده، سپردن به یک خشکشویی مطمئن است. در زمان خرید لباسعروس و نامزدی، حتماً از مشاور فروش در مورد نحوه تمیز کردن آن ها پرس و جو کنید. به هر حال شستن لباس عروس ساتن یا لباس های تور و گیپور متفاوت است.

از همین رو شناخت این موضوع می تواند در انتخاب بهترین روش شستن و نگهداری لباس عروس به شما کمک کند. اما اگر قصد دارید در منزل لباس را سشتشو کنید در این بخش می توانید با بهترین روش های شستن و نگهداری لباس عروس آشنا شوید.

 • استفاده از یک شوینده ملایم در کنار انتخاب روش شستشوی صحیح لباس
 • آماده کردن وان یا لگن بزرگ برای شستن لباس عروس
 • شستشو در حمام بهترین روش شستن لباس عروس در خانه
 • تمیز و ضدعفونی کردن کامل لباس و باز کردن آب سردو سپس پر کردن وان
 • استفاده از شوینده مناسب و عدم استفاده از شوینده های قوی و سفید کننده ها
 • استفاده از سشوار برای خشک کردن
 • در صورتی که قصد اتوکشی لباس را دارید، باید اتو را روی کم ترین حرارت تنظیم کنید و روی لباس حتماً یک پارچه سفید و تمیز قرار دهید و اتو را به صورت غیر مستقیم روی لباس بگذارید.
نگهداری از لباس عروس و نامزدی

نگهداری از لباس عروس و نامزدی

لکه گیری لباس عروس

بهتر است به جای تمیز کردن کلی لباس تنها بخش هایی را که لکه های کثیف روی آن ایجاد شده، تمیز نمایید.

تمام لایه های لباس باید به صورت جداگانه بررسی شوند و در صورتی که دارای لکه و کثیفی هستند، تمیز شوند.

برای از بین بردن لکه های روی لباس عروس می توانید از اسپری لکه بر مخصوص لباس استفاده کنید.

برای لکه بری لباس عروس با استفاده از اسپری باید روی هر لایه از لباس به طور جداگانه مقداری لکه بر اسپری کنید. سپس یک دستمال زیر آن قرار دهید. حال به آرامی و با کمک یک برس کوچک نرم یا مسواک شروع به از بین بردن لکه کنید.

شستن لباس عروس به هیچ عنوان نیاز به چنگ زدن و فشار دادن ندارد. تنها لازم است آن را داخل آب بگذارید.

برای تمیز کردن لکه های روی لباس می توانید همان طور که در آب قرار دارد، با مسواک شروع به تمیز کردن لکه ها کنید.

در نهایت یک پارچه میکروفیبر سفید مرطوب را روی لکه بکشید. سپس یک لایه دیگر دستمال روی آن قرار دهید تا نم آن قسمت به بخش های دیگر لباس برخورد نکند.

سپس برای خشک کردن، در هر بخش به نوبت دستمال ها را بردارید و با استفاده از سشوار شروع به خشک کردن لکه ها کنید. توجه داشته باشید که سشوار را حتماً از دور با درجه متوسط رو به لباس بگیرید تا لباس آسیب نبیند.

نگهداری لباس عروس در روز مراسم

 1. قبل از پوشیدن لباس، هرگونه عطر و یا موادی مثل اسپری مو را به خود بزنید تا بعدا روی لباستان نریزد و همچنین مراقب باشید که هنگام تن کردن، لک نشود.
 2. اگر مجبور بودید که بعد از تن کردن لباس هرگونه اسپری یا عطری بزنید، حتما روی لباس خود یک حوله یا پارچه تمیز بیاندازید .
 3. لکه های آن روی لباس را با سشوار و حوله خشک کنید و همچنین می توانید کمی اتو دستی هم روی لکه های خیس بکشید.
 4. سعی کنید که اضافات آرایشی روی صورت نباشد و زمانی که تازگی کرم پودر، پنکک، رژ لب و لوازم آرایشی کمی افت کرد سپس اقدام به پوشیدن لباس کنید .
 5. اگر هر کدام از لوازم آرایشی با لباس شما برخورد کرد، 15 دقیقه صبر کنید و بعد این آلودگی ها را پاک کنید.
 6. لکه های نوشیدنی را هرگز با آب پاک نکنید زیرا رنگ نوشیدنی پخش می شود. آن ها را نیز با همان روش سشوار و حوله خشک کنید.
 7. لکه خون در مقدار کم را می توانید با کمی بزاق دهان خود پاک کنید. آب دهان دارای آنزیم هایی است که خاصیت بی رنگ کنندگی و هم خشک کنندگی دارد، البته به شرطی که این میزان از لکه بسیار کم باشد.
 8. اگر قسمتی از لباس شما دچار پارگی شده، از ساقدوش های خود بخواهید که هنگام راه رفتن، آن را برای شما نگه دارند.

در آخر…

شستن و نگهداری لباس عروس به روشی صحیح می تواند از آسیب به لباس جلوگیری کند و موجب حفظ جلوه و زیبایی لباس شما شود. برای نگهداری از لباس عروس سعی کنید آن را در مکان مناسبی قرار دهید. برای شستن لباس به تمام نکاتی که در مورد لکه بری، شستشو و خشک کردن لباس مطرح شد، توجه داشته باشید.

فراموش نکنید که تنها یک لحظه بی توجهی می تواند به بافت ظریف لباس شما آسیب وارد کند. در صورتی که هیچ تجربه ای در زمینه شستن لباس های حساس ندارید، بهتر است از خدمات خشکشویی به جای شستن لباس در منزل استفاده کنید.

چنانچه بمیخواهید قیمت اجاره لباس عروس یا عقد را بدانید بهتر است نرخ اجاره لباس مجلسی مزون دریس را مشاهده نمایید و اگر تمای دارید لباس عروس یا لباس عقد خود را بدوزید می توانید با بهترین طراحان لباس عروس تهران در مزون دریس ارتباط برقرار نموده و مشاوره شوید و بهترین و شیک ترین لباس را برای مراسم خود داشته باشید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه