3

ورزش برای باز شدن دهانه رحم

ورزش جهت باز شدن دهانه رحم

ورزش هایی که به باز شدن دهانه رحم کمک میکند

دوران بارداری دورانی بسیار شیرین و حساس است که اتفاقی خوشایند برای خانواده به شمار می رود. در این مقاله از سایت پرشین لیدی، سعی داریم به ورزش هایی برای باز شدن دهانه رحم بپردازیم. ورزش در این دوران باعث سلامت جسم و روح مادر و جنین شده همچنین می تواند به زایمان راحت کمک کند. اگر ورزش را از قبل از بارداری آغاز کرده اید یا از اوایل بارداری شروع به ورزش کرده اید بسیار به شما برای داشتن زایمانی آسان کمک می کند. در صورتی هم که تنها حرکت ورزشی برای باز شدن دهانه رحم بخواهید مشکلی ایجاد نمی شود. برای باز شدن دهانه ی رحم راه های بسیاری وجود دارد که یکی از این روش ها، انجام حرکات ورزشی برای باز شدن دهانه رحم است.

ورزش برای باز شدن دهانه رحم برای زایمان

از جمله انواع ورزش برای باز شدن دهانه رحم عبارتند از:

پیاده روی

یکی از ساده ترین و مفیدترین ورزش ها، ورزش پیاده روی است. در دوران بارداری پیاده روی می تواند انعطاف بدنی را بالا برده و باعث تقویت عضلات لگن شود. انجام پیاده روی به صورت منظم یکی از بهترین راه ها جهت زایمانی راحت، سریع و با کمترین درد است چرا که داشتن تناسب اندام می تواند بدن را برای داشتن زایمانی آسان آماده کند.

پیاده روی می تواند ورزش مناسب برای زایمان طبیعی باشد. در هنگام پیاده روی جنین به سمت پایین کشیده می شود و به سمت دهانه ی رحم حرکت می کند با این حرکت به بدن فشار وارد شده انقباضات رحم صورت می گیرد و بدن آماده ی زایمان می شود.

استفاده از توپ بارداری

توپ بارداری، توپ های بزرگی هستند که از آنها برای زایمانی راحت استفاده می شود چرا که با نشستن بر روی آنها درد کمر و لگن کاهش می یابد. استفاده از توپ های بارداری برای زایمان به روش های مختلفی صورت می گیرد.

یکی از این روش ها، بدین صورت است که با کمری صاف روی توپ نشسته و با باز کردن پاها به حفظ تعادل خود در نشستن کمک کنید. بعد به صورت دایره ایی باسن خود را روی توپ حرکت دهید از این روش که دایره زدن با لگن نامیده می شود در ماه آخر بارداری می تواند با قرار دادن جنین در وضعیتی مطلوب زایمان راحتی را برای مادر به ارمغان آورد.

از دیگر روش های استفاده از توپ بارداری برای زایمان، که باعث بهبود کمر درد شده و جنین را به سمت لگن هدایت می کند حرکت هشت باسن است به این صورت که روی توپ نشسته و با باز کردن پاها به مقدار زیاد عدد ۸ انگلیسی را با باسن خود بکشید.

حرکت دیگر، باسن پهلو به پهلو بر روی توپ است. با لغزیدن باسن پهلو به پهلو کشش در پهلوها ایجاد می شود که به زایمان راحت کمک می کند.

با توپ زایمان می توان با حرکت لگن کج را نیز انجام داد تا هم درد کمر تسکین شده و به زایمان نیز کمک کند. نزدیک توپ بنشینید دست ها را روی توپ حلقه کنید و لگن را به ارامی عقب و جلو کنید.

ورزش جهت باز شدن دهانه رحم

اسکات

از جمله دیگر ورزش های بی خطر و مفید در دوران بارداری حرکت اسکات یا چمباتمه زدن است. در این حرکت که باعث باز شدن لگن می شود با تقویت عضلات، به باز شدن دهانه ی رحم و روند زایمان کمک می کند.

ورزش کگل برای باز شدن دهانه رحم

ورزش کگل از جمله تمرینات ورزشی است که عضلات کف لگن را تقویت می کند. کف لگن شامل بافت ها، ماهیچه ها و عضلاتی است که باعث حفظ و نگهداری اندام های تناسلی می شود، قدرت عضلات را بهبود می بخشد و باعث می شود فرد زایمان راحت تری داشته باشد. کگل موجب می شود حین زایمان عضلات کف لگن کمتر کشیده شوند.

انجام این حرکت به این صورت است که روی زمین دراز کشیده، کف پاها روی زمین باشد، دست ها موازی با بدن، بدون انقباض عضلات شکم و باسن، با شناسایی عضلات کف لگن، با انقباض ماهیچه های واژن و تمرکز بر روی عضلات کف لگن تمرین را آغاز کنید. به این نکته توجه کنید در طول این ورزش به هیچ عنوان نفس خود را نگه ندارید و همچنین عضلات شکم، ران یا باسن خود را خم نکنید، تمرین ورزشی کگل را می توانید روزانه ۳ بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز انجام دهید.

ورزش حرکت قو ایستاده

اگر به دنبال ورزشی هستید که باعث تقویت عضلات کف لگن و پایین تنه شود و باعث بدن را انعطاف پذیرتر کند، حرکت ورزشی قو ایستاده یکی از آن ورزش هایی است که به داشتن زایمان طبیعی و راحت کمک می کند. حرکت قو ایستاده بدین صورت است که کنار یک توپ بایستید، پاها را به اندازه ی عرض شانه ها و بیشتر باز کنید، زانوها را به سمت بیرون چرخانده، از طریق بینی نفس عمیقی بکشید سپس خم شده و دست ها را بر روی توپ قرار دهید و در حین حرکت تمرکز خود را بر روی عضلات کف لگن خود قرار دهید. سعی کنید حتما در حین تمرین این ورزش چندین بار تنفس های صحیح و عمیق داشته باشید.

حرکت ورزشی بغل کردن نوزاد

این حرکت ورزشی که توسط یک متخصص پیلاتس معرفی شده از جمله حرکاتی است که به صورت بسیار کاربردی می تواند زایمان طبیعی راحتی برای مادر به دنبال داشته باشد. حرکت بغل کردن نوزاد، عضلات عرضی شکم که به عنوان نگهدارنده ی دور شکم و نوزاد درون آن، شناخته می شود را تقویت می کند.

برای انجام این حرکت در ابتدا بر روی یک تشک بنشینید بعد همانطور که از نام حرکت چیداست دست های خود را یکی زیر شکم و یکی بالای شکم قرار دهید به این عنوان که فرزند را بغل کرده اید بعد به آرامی هوا را به درون شکم خود برده و بعد با بیرون دادن آن، عضلات عرضی شکم را منقبض کنید.

سعی کنید قبل از اقدام به زایمان بر روی تقویت این عضلات کار کنید چرا که تقویت عضلات عرضی شکم زایمان را راحت تر می کند و نوعی ورزش برای باز شدن دهانه رحم برای زایمان طبیعی می باشد.

حرکت تنفس معکوس

برای انجام حرکت تنفس معکوس لازم است که بر روی یک توپ ورزشی بنشینید و شروع کنید از بینی نفس کشیدنو سعی کنید با نفس عمیقی که از بینی می کشید عضلات کف لگن را احساس کنید بعد هوا را به بیرون داده و به گونه اییی که صدای تنفستان را بشنوید بازدم را انجام دهید و در آن لحظه عضلات عرض شکم را نیز منقبض کنید. می توانید زمانی که حرکت تنفس معکوس را انجام می دهید حرکت اسکوات را نیز انجام دهید تا زایمان طبیعی راحت و بهتری داشته باشید.

ورزش های لگنی برای باز شدن دهانه رحم

کشش کف لگن حرکتی است که از ماه سوم بارداری می تواند به تقویت بیشتر عضلات کف لگن کمک کرده و زایمان را راحت تر کند. برای انجام این حرکت تشکی نزدیک به دیوار بیاندازید و بر روی آن بنشینید، به دیوار تکیه دهید ، نفس عمیقی از بینی بکشید و سپس خود را به سمت پایین کنار دیوار سر بدهید و در این حالت عمل بازدم را انجام دهید بعد از آنکه نشستید زانوها را خم کرده و کف پاهایتان را مقابل هم قرار دهید و به هم بچسبانید در این حالت شما کشش عضلات کف لگن را حس می کنید. سعی کنید حتما این حرکت را هر روز انجام دهید.

پروانه

حرکت پروانه جزء یکی از ساده ترین ورزش هایی است که علاوه بر اینکه قبل از بارداری برای تنظیم قاعدگی می توان انجام داد بلکه برای داشتن زایمانی ساده و آسان نیز بسیار اثر بخش است چرا که باعث باز شدن لگن شده و ماهیچه های اطراف آن را تقویت می کند. این حرکت به این صورت است که روی زمین بنشینید و کف پاها را روبروی هم قرار داده دست ها را روی کف پاها قرار دهید، پاهای خود را بالا و پایین کنید تا کششی که در ران به وجود می آید احساس کنید.

بالا و پایین رفتن از پله

بالا و پایین شدن از پله ها نوعی ورزشی است که به کشش باسن کمک می کند و می تواند باعث شود سر جنین به سمت پایین آمده و به دهانه ی رحم فشار وارد آورده و لگن باز شود.

حرکت گربه

برای انجام حرکت گربه که یکی از ورزش های تسکین درد کمر و داشتن زایمانی راحت تر است، مانند گربه کف دست ها و زانوها بر روی زمین قرار می گیرند سر را کمی به عقب خم کرده و در همان حال کمر را قوس دهید تا ستوئن فقرات خم شود بعد از چند ثانیه به حالت اولیه برگردید. این حرکت لگن را تقویت می کند و زایمان را تسهیل می کند.

مراحل باز شدن دهانه رحم

نتیجه گیری

دوران بارداری دورانی جذاب و شیرین است و در عین حال حساسیت های خود را دارد. در صورتی که به دنبال ورزش های بارداری برای باز شدن دهانه رحم هستید، در ابتدا با مشورت با پزشک خود با علائم باز شدن دهانه ی رحم و نزدیک شدن به زایمان آشنا شوید و بعد از آن زیر نظر پزشک، به انجام ورزش مناسب برای باز شدن دهانه رحم بپردازید. پیشنهاد می کنیم ورزش را از اوایل بارداری آغاز کنید تا با تقویت عضلات عرضی شکم، زایمان راحت تری داشته باشید.

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

 1. سمانه فیزی گفت:

  باید توجه داشته باشید که هیچ ورزشی نمی‌تواند به تنهایی باز شدن دهانه رحم را تضمین کند و باید به مشورت پزشک خود عمل کنید.
  ورزش‌های آروبیک: ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا، دویدن و دوچرخه‌سواری می‌توانند به باز شدن دهانه رحم کمک کنند. برای مثال، پیاده‌روی در طبیعت یا شنا در آب گرم می‌تواند مفید باشد.
  تمرینات تنفسی: تمرینات تنفسی نیز می‌توانند به باز شدن دهانه رحم کمک کنند. می‌توانید به تنفس عمیق و تکراری در طول روز بپردازید.
  ورزش‌های توانی: ورزش‌های توانی مانند یوگا و پیلاتس نیز می‌توانند به باز شدن دهانه رحم کمک کنند. این ورزش‌ها به شما کمک می‌کنند تا عضلات قوی‌تری در ناحیه شکم و لگن داشته باشید.
  تمرینات تنش‌گری: تمرینات تنش‌گری مانند مدیتیشن و تمرین تفکر نیز می‌توانند به باز شدن دهانه رحم کمک کنند.

 2. kimi گفت:

  من تو هفته چهل و یکم هنوز دهانه رحم بسته ست ایرادی داره اگه زور بزنم اینجوری باز میشه

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام به شما کاربر عزیز پرشین لیدی. در صورتی که اولین زایمان شما باشد بسته بودن دهانه رحم عادی است در طول زایمان باز می شود. به هیچ عنوان برای باز شدن دهانه رحم زور نزنید چون می تواند به بافت های دهانه رحم آسیب وارد کند و مشکلاتی دیگری مثل عفونت به وجود آورد. ورزش هایی که در این مقاله به آن پرداخته ایم یکی از روش ها برای باز شدن دهانه رحم است. برای باز شدن دهانه رحم در این هفته با پزشک خود مشورت نمائید. پزشک ممکن است ماساژ دهانه رحم و استفاده از دارو و یا روش های دیگری را به شما پیشنهاد دهد.

مایل هستید از جدیدترین اطلاعات با خبر شوید؟ ما جدیدترین مطالب مورد علاقه شما را پیشنهاد خواهیم داد خیر بله، فقط مورد علاقه ام باشه