1

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

 همه لباس‌هایی که امروزه آزادانه بر تن می‌کنیم؛ هر یک داستانی دارند و حوادثی را از سر گذرانده‌اند. برخی از لباس‌ها چنان یادآور ظلم و جور تحمیلی به زنان بودند که به‌کلی کنار گذاشته شدند. زنان زیادی در مقابل زورگویی و خواسته‌های جامعه مردسالار ایستادند و خواستار آزادی بودند. پوشش اختیاری یکی از خواسته‌های برحق زنان در طول تاریخ بود که در ادامه سیر تحول یک لباس کاربردی را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 هر آنچه  که باید در مورد لباس‌های زنانه بدانید 

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

 اگر نگاهی به نقاشی‌های بر جامانده از چندین قرن پیش بیندازید یا فیلم‌های کلاسیک و اروپایی را ببینید؛ از پوشش بسیار زیاد زنان متعجب خواهید شد. زنان در قرن‌های گذشته از چندین نوع دامن و پیراهن به‌صورت لایه‌لایه استفاده می‌کردند. البته لایه‌لایه پوشیدن مشکلات خاص خودش را داشت، اما هیچ لباسی به‌اندازه کرست‌های تنگ عذاب‌آور نبود. کرست در واقع شبیه گن‌های امروزی بود که از سینه تا شکم را به‌صورت یک‌سره با بندهایی ظریف و محکم می‌پوشانید و فرم ساعت شنی به بدن دختران و زنان می‌داد. کرست به قدری تنگ بود که دنده‌های افراد به داخل شکم‌هایشان فرو می‌رفت و زنان موقع خندیدن غش می‌کردند!

 قوانین سفت‌وسخت پوشش در اروپا

 جالب است بدانید تا سال ۲۰۱۳ زنان فرانسوی حق پوشیدن شلوار را نداشتند! البته کسی به این قانون اهمیتی نمی‌داد تا اینکه دولت را مجبور به لغو این قانون کرد. البته تغییر برخی از قوانین به این راحتی نبود و برای رهایی از دست قوانین سفت و سخت پوششی که به زنان تحمیل می‌شد، آن‌ها مقاومت‌های بی نظیری از خود به نمایش گذاشتند. البته این قانون تنها مربوط به فرانسه نمی‌شد، بلکه زنان کنگره سنا در آمریکا نیز حق پوشیدن شلوار  تا دهه ۹۰ میلادی را نداشتند. 

 انقلاب‌های زنانه و تحول لباس‌ها

 زنان نقش بسیار پررنگی در تمام انقلاب‌های جهان داشتند. در طی این انقلاب‌های بزرگ هم دستاوردهایی زیادی را از خود به یادگار گذاشتند. به عنوان مثال اگر انقلاب صنعتی اروپا و جنگ جهانی دوم به راه نمی‌افتاد و زنانی همچون کوکو شنل ظهور نمی‌کردند؛ هنوز هم زنان اروپایی با پیراهن‌های تافته و دامن‌های بلند در خیابان‌ها تردد می‌کردند. اگر زنی همانند کاترین سویتزر در دو ماراتن با شلوار شرکت نمی‌کرد، شاید هنوز هم قانون ممنوع بودن شلوار بود.

 زنان تأثیرگذار در مد و فشن 

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

 یکی از مهم‌ترین زنان تاریخ که نامش به‌عنوان یکی از طراحان برجسته لباس و برندش یکی از معروف‌ترین و گران قیمت‌ترین برندهای جهانی همواره خوش درخشیده؛ کوکو شنل است. کوکو دختری تنها در پرورشگاه بود که صرفاً به دلیل علاقه به خیاطی و استعداد بی‌نظیرش در طراحی لباس به یکی از بنیان گذاران مد و فشن در فرانسه تبدیل شد. کت و شلوار زنانه و دامن‌های آزاد و رها و تمامی لباس‌های ظریف زنانه را مدیون مغز متفکر کوکو شنل هستیم. 

  طراحی کت و شلوار زنانه برای اولین بار

 در سال ۱۸۹۰ میلادی بر خلاف قوانین و لباس‌های جنسیت زده‌ای که به زنان تحمیل می‌شد، یک بازیگر آمریکایی با کت و شلوار زنانه به روی صحنه آمد که به گفته خودش آن را یک خیاط دوخته بود. چندی بعد کوکو شنل به عنوان اولین طراح کت و شلوار زنانه در سال ۱۹۱۴ شناخته شد. کمی بعد او با طراحی کت و دامن نامش را برای همیشه در تاریخ ماندگار کرد. برند شنل از گذشته تا به امروز نقش بسیار مهم و پررنگی در طراحی و دوخت لباس‌های راحت و کاربردی برای زنان دارد. 

 اولین کت و دامن زنانه پاسخی برای رنج زنان

 کوکو شنل اولین مجموعه از طراحی‌های کت و دامن را در سال ۱۹۲۳ روانه بازار کرد. او دامن را با الهام از دامن هابل طراحی کرد. دامن هابل دامن‌های بلندی بودند که پایین آن‌ها به وسیله یک کش محکم به دور پا پیچیده و بسته می‌شد و عملاً توان حرکت آزاد را از زنان می‌گرفت. کوکو با طراحی دامن‌های آزاد و گشاد طعم آزادی را به زنان چشانید. شنل در این باره جمله معروفی دارد که می‌گوید: (من به زنان دست و پای واقعی دادم که آن‌ها راحت‌تر حرکت کنند و موقع خندیدن بیهوش نشوند.)

 جنگ جهانی دوم و رواج کت و شلوارهای زنانه

 با وجود جنگ جهانی و درگیر شدن بیشتر مردان، زنان به جای مردان کار می‌کردند. کت و شلوار و کت و دامن و پیراهن‌های ظریف و ساده از جمله لباس‌های آزاد و رهایی بودند که به زنان قدرت کار کردن می‌دادند. هر چند در ابتدا مردان زنانی که کت و شلوار می‌پوشیدند را مورد تمسخر قرار می‌دادند؛ اما بعد از مدت‌ها عادت کردند. هر چند هنوز هم کت و شلوار لباس کار محسوب می‌شد، اما به تدریج وارد استایل خیابانی و روزمره زنان شد. 

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

آیا از داستان کت‌وشلوار زنانه خبر دارید؟

 زنان آمریکایی و محدودیت استفاده از شلوار

 پوشیدن شلوار در آمریکا نیز چندان پسندیده نبود. مردان بسیار دوست داشتن که زنان ظاهر زنانگی و رسیدگی به امورات منزل را از دست ندهند. در واقع شکستن قوانین پوششی اولین قدم آزادی زنان بود. مردان از قدرت گرفتن زنان در محافل سیاسی می‌ترسیدند از همین رو زنان کنگره سنا آمریکا تا سال ۱۹۹۳ حق پوشیدن شلوار را نداشتند. که در یک روز برفی خانم باربارا میکولسکی در یک اقدام ساختار شکنانه با کت‌وشلوار در مجلس ظاهر شد و به آن قانون مسخره پایان داد. 

 سود تغییرات پوشش

 تغییرات اگر با یک سود فراوان همراه باشند، کاملاً پذیرفته می‌شوند. با وجود عدم رضایت مردان در سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۷ تعداد ۶ میلیون کت‌وشلوار زنانه به فروش رفت و در تاریخ صنعت مد و فشن این یک رکورد بی نظیر و تکرار نشدنی است. سلیقه مردانی که هنوز هم برای زنان کار در خانه می‌پسندیدند و دوست داشتن آن‌ها با همان پیراهن‌های بلند صورتی ببیندد؛ مهم نبود. سودآوری و استقبال بی‌نظیر زنان مستقل و موفق در سرتاسر جهان، کت و شلوار زنانه را به اوج محبوبیت رساند. 

 کلام آخر

 زنان در طول تاریخ همیشه جریان ساز انقلاب‌های بزرگ جهان بودند. اگر مقاومت تاریخی زنان نبود ما هیچ گاه از شر لباس‌هایی پرچین و شکن و پیراهن‌های تافته و دامن‌های هابل و لباس‌های رنگ و رو رفته خلاص نمی‌شدیم. کت و شلوار زنانه از جمله لباس‌هایی است که آسان به دست نیامده و حوادث زیادی را پشت سر گذاشته است. آیا از داستان کت و شلوار زنانه خبر دارید؟ در این مقاله به طور کامل آن را توضیح دادیم.

خرید مانتو شلوار اداری: ماهپار

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

  • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

  1. bahar گفت:

    لذت بردم👌👌👌