۵

قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ را چند روز یکبار بخوریم

قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ را چند روز یکبار بخوریم

قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ را چند روز یکبار بخوریم

از جمله مهمترین مکمل های ضروری بدن ویتامین دی است که در زمان خاص و در دوز خاصی باید استفاده شود. ویتامین ها و املاح معدنی برای سلامتی بدن بسیار مهم و با اهمیت هستند و در صورت کمبود هر کدام مشکلات بسیاری برای ما به وجود می آید. این ویتامین های و مواد معدنی یا بدن آن را از طریق خوردن غذا باید دریافت کند و یا اینکه بدن خود مقداری از آن را می سازد. در این مقاله از مجله ی تخصصی بانوان سایت پرشین لیدی به بررسی زمان مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ که ویتامینی محلول در چربی است می پردازیم با ما همراه باشید.

قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ هفته ای یک عدد

 ویتامین دی از جمله ویتامین های محلول در چربی است که باعث رشد و استحکام استخوان های می شود و با جذب کلسیم از پوکی استخوان جلوگیری می کند. سوالی که همیشه با آن مواجه ایم این است که ویتامین ها در چه دوزی و در چه زمانی باید مصرف شوند که اثرات مطلوب خود را داشته باشند. ویتامین دی را به صورت طبیعی میتوان از طریق نور خورشید به راحتی دریافت کرد. در صورتی که کمبود شدید ویتامین دی در بدن داشته باشید پزشک شما ویتامین دی ۵۰۰۰۰ را هفته ایی یک عدد برای شما تجویز می کند ولی در صورتی که کمبود ویتامین دی در حد متوسط داشته باشید دو هفته یکبار و در صورتی که به میزان لازم ویتامین دی داشته باشید به صورت ماهیانه باید مصرف شود.

مصرف ویتامین D بدون نیاز به پزشک در مقادیر معقول و طبق دستورالعمل و راهنمایی‌های موجود در بسته‌بندی محصول، برای بسیاری از افراد ممکن است امن باشد. محصولات ویتامین D معمولاً در دوزهای کمتر با عنوان مکمل‌های غذایی در دسترس هستند و برای استفاده از آن‌ها نیاز به نسخه پزشک نیست.

اما اگر قصد مصرف ویتامین D با دوز بالاتر از حدود روزانه توصیه شده را دارید، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید. همچنین، در برخی موارد ممکن است برای مصرف بالاتر ویتامین D یا همراه با داروهای دیگر، نیاز به نظارت پزشکی باشد.

لازم به ذکر است که افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاصی مانند هایپرکلسمی، سندرم ویتامین D کم‌کاری و غیره هستند، باید مصرف ویتامین D خود را تنها با پیشنهاد و نظارت پزشک خود شروع کرده و راهنمایی‌های پزشک را رعایت کنند.

جدول مقدار مصرف ویتامین د۳

سن   مقدار مصرف ویتامین دی در مردان و زنان حداکثر دوز مجاز روزانه برای مصرف ویتامین دی
بدو تولد تا ۶ ماهگی  ۴۰۰IU  ۱۰۰۰IU
۷ تا ۱۲ ماهگی  ۴۰۰IU  ۱۵۰۰IU
۱ تا ۳ سالگی  ۶۰۰IU  ۲۵۰۰IU
۴ تا ۸ سالگی ۶۰۰IU  ۳۰۰۰IU
۹ تا ۱۸ سالگی  ۶۰۰IU  ۴۰۰۰IU
۱۹ تا ۷۰ سالگی  ۶۰۰IU  ۴۰۰۰IU
۷۰ سالگی به بعد  ۸۰۰IU  ۴۰۰۰IU

زمان مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰

در مورد زمان مناسب مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ باید گفت اگر میزان نرمالی از ویتامین دی در بدن داشته باشید به صورت ماهیانه اول صبح مصرف شود بسیار مناسب است. به صورت کلی بهترین زمان مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ در روز است چرا که دریافت آن به خوبی و به سرعت انجام می گیرد.

قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ را چند روز یکبار بخوریم

نحوه مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰

ویتامین D یکی از ویتامین‌های مهم بدن است که برای سلامتی استخوان‌ها، سیستم ایمنی و سایر عملکردهای بدنی ضروری است. در برخی موارد، ممکن است پزشکان به بیماران دوز بالا ویتامین D مثل ۵۰۰۰۰ واحد در هفته تجویز کنند. نحوه ی مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ بدین نحو است که باید به همراه غذا و چربی های مفید مصرف شود تا جذب بهتری داشته باشد . بنابراین توصیه می شود بعد از وعده های غذایی مصرف شود اگر صبحانه حاوی چربی های مفید باشد بعد از خوردن صبحانه استفاده شود در غیر اینصورت همراه با ناهار میل شود.

 از جمله مواردی که میتوانند به جذب بهتر و سریعتر ویتامین دی ۵۰۰۰۰ کمک کنند می توان موراد زیر را نام برد:

 1. مصرف غذاهای حاوی ویتامین D: مصرف غذاهایی مانند ماهی چرب، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، قارچ، جوانه‌های گندم و غیره، به جذب بهتر ویتامین D کمک می‌کند.
 2. مصرف مکمل‌های کلسیم: مصرف مکمل‌های کلسیم همراه با ویتامین D مانند کلسیم ویتامین D3، به جذب بهتر ویتامین D کمک می‌کند. مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم معمولاً برای بسیاری از افراد ایمن است و به بهبود عملکرد استخوان‌ها و جلوگیری از بروز بیماری‌های مرتبط با استخوان‌ها مانند اوستئوپوروز (کاهش چگالی استخوان) و ریزش استخوان‌ها کمک می‌کند.

هرچند که در برخی موارد، مصرف با دوز بالاتر از حد توصیه شده ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند سنگ کلیه شود، اما با رعایت دستورالعمل مصرف و پیشنهادات پزشک، مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم برای بسیاری از افراد ایمن است. همچنین، مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم می‌تواند در برخی موارد باعث افزایش احتمال عوارض جانبی داروها شود. بنابراین، بهتر است قبل از مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم، با پزشک خود درباره مقدار و نحوه مصرف آن‌ها مشورت کنید. در نظر داشته باشید در صورت مصرف هر گونه ویتامین و ویتامین دی ۵۰۰۰۰ حتما یک لیوان آب پر مصرف شود.

 1. تنظیم سطح هورمون‌های درون‌ریز: سطح هورمون‌های درون‌ریز مانند پاراتیروئید و کلسیتریول، به جذب ویتامین D کمک می‌کند. در صورتی که سطح این هورمون‌ها نامتعادل باشد، ممکن است جذب ویتامین D کاهش یابد.
 2. رعایت نیاز به نور خورشید: اشعه نور خورشید برای بدن بسیار مهم است و می‌تواند به جذب بهتر ویتامین D کمک کند. مناسب ترین زمانهایی که بدن به سرعت ویتامین دی را از طریق نور خورشید جذب میکند بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر است.
 3. مصرف ویتامین D با غذا: مصرف ویتامین D همراه با غذا، به جذب بهتر ویتامین D کمک می‌کند.

همچنین، برای مصرف ویتامین D 50000 واحد ، بهتر است دستورالعمل پزشک را رعایت کرده و آن را با یک لیوان آب در همان روز و در زمان مشخص شده توسط پزشک مصرف کنید. همچنین، قبل از مصرف هرگونه مکمل‌های ویتامینی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

خواص ویتامین d برای پوست

ویتامین دی، ویتامینی مقوی جهت حفاظت از پوست است. سلول های اپیدرم که لایه ی بیرونی پوست را تشکیل می دهد از ورود باکتری ها و مواد مضر به سطح پوست جلوگیری کرده و رطوبت پوست را حفظ می کند. با مصرف ویتامین دی، این سلول محافظت شده و عملکرد بهتری برای پوست دارد. ویتامین d سلول های ب و تی را تنظیم کرده و سیستم ایمنی پوست را تقویت می کند. جالب ایت بدانید که این ویتامین خاصیت ضد التهابی و ضد آفتاب دارد. ویتامین دی را می توان به صورت موضعی و خوراکی برای محافظت و تقویت پوست استفاده کرد. ویتامین دی آنتی اکسیدانی قوی است که از پیری زودرس جلوگیری کرده و بافت های آسیب دیده ی پوست را ترمیم می کند. طبق بررسی های صورت گرفته در مورد خواص ویتامین d برای پوست، این ویتامین باعث ترشح و تنظیم سبوم پوست که روغن های مفید پوست هستند، می شود و هیدراتاسیون پوست را افزایش می دهد. بروز اگزما، آکنه و مشکلات پوستی از کمبود این ویتامین خورشیدی، ناشی می شود. بنابراین مقدار مصرف ویتامین د۳ که روزانه مجاز هستید را در برنامه و رژیم غذایی خود فراموش نکنید.

خواص ویتامین d برای پوست

خواص ویتامین d برای پوست

نتیجه گیری:

مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ با توجه به میزان کمبود آن در بدن می تواند به  صورت هفته ایی یک بار، دو هفته یکبار و یا به  صورت ماهیانه تجویز شود. در صورت کمبود خیلی شدید مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ به صورت تزریقی یا قرصی هفته ایی یکبار برای شما تجویز می شود و باید استفاده نمائید. بهترین زمان مصرف آن نیز در طول روز و همراه با غذاهای چرب می باشد  تا جذب سریعتری داشته باشد. همچنین می توانید به عنوان عاملی کمک کننده جهت نرمال شدن میزان ویتامین دی در بدن آفتاب بگیرید که بهترین زمان آن ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر است که میزان بیشتری از ویتامین دی را بدن دریافت می کند.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 به این صفحه یه امتیاز بده

میانگین رتبه : ۴.۷۳ *** تعداد رای : ۱۲
spinner در حال ثبت رای

نظرات کاربران

سلام به شما کاربر محترم وبسایت پرشین لیدی، خیلی خیلی خوشحال میشیم اگر نظر خودتون رو درباره مقاله بالا برای ما بنویسید. اما لطفا از موارد زیر پرهیز کنید.

 • از کلماتی چون (عالی بود ، ممنون و ....) استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ستایش گفت:

  سلام دخترم ۹سالشه بعد ازچکاپ متخصص اطفال بردم گفته تاسه ماه هفته ای یدونه ۵۰۰۰۰بخوره
  مشکلی نداره؟

  1. تیم تولید محتوا گفت:

   سلام و درود ، مطمئن باشید که متخص اطفال نظرشون ارجعیت داره

 2. سادات گفت:

  لطفا در مورد اینکه قرص ویتامین e و قرص ویتامین a را چند روز یکبار بخوریم؟ نیز مطلب بنویسید مرسی

 3. shiva گفت:

  سلام من کمبود ویتامین دی دارم فرمودید با مکمل های کلسیم خورده بشه خیلی سریع تر جذب میشه خواستم بدونم موردی نداره با شیرز بخورم؟

  1. مرضیه خزائی گفت:

   سلام بر شما کاربر عزیز پرشین لیدی. نه هیچ موردی ندارد. خوردن ویتامین دی به همراه شیر پرچرب به جذب سریع تر ویتامین دی کمک می کند.