بانوی پارسی
۲

خانه تکانی

خانه تکانی بهاری

 

پاک ‌کردن‌ وسایل‌ چوبی‌ رنگ‌ شده‌

یک‌ چهارم‌ فنجان‌ آمونیاک‌ و چهار لیتر آب‌ گرم‌ را مخلوط‌ و با آن‌ سطح‌ مورد نظر را تمیز کنید. اگر آمونیاک‌ در دسترس‌ ندارید یک‌ چهارم‌ فنجان‌ مایع‌ ظرفشویی‌ را در چهار لیتر آب‌ گرم‌ بریزید و از این‌ محلول‌ برای‌ تمیز کردن‌ سطوح‌ چوبی‌ رنگ‌ شده‌ استفاده‌ کنید.

جلا دادن‌ ظروف‌ آلومینیومی‌

برای‌ زدودن‌ لک های‌ سطوح‌ داخلی‌ ظروف‌ آلومینیومی، کافی‌ است‌ ظرف‌ را از آب‌ داغ‌ پر کنید و به‌ ازای‌ هر لیتر آب، دو قاشق‌ خمیر مایه‌ به‌ آن‌ بیفزایید. سپس‌ ده‌ دقیقه‌ محلول‌ درون‌ ظرف‌ را بجوشانید تا لکه ها آرام‌ آرام‌ محو شوند. در پایان، ظرف‌ را به‌ شیوه‌ معمول‌ بشویید و خشک‌ کنید.

شیوه‌ای‌ آسان‌ و ارزان‌ برای‌ داشتن‌ فر تمیز

 

برای‌ تمیز کردن‌ فر گاز می‌ توانید در منزل‌ یک‌ پاک‌ کننده‌ ارزان‌ بسازید. یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ مایع‌ ظرفشویی، یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ آب‌ لیموترش‌ و یک ‌و نیم‌ قاشق‌ چایخوری‌ مایع‌ سفید کننده‌ را در یک‌ لیوان‌ آب‌ گرم‌ حل‌ کنید. محلول‌ را با اسفنج‌ به‌ دیوارهای‌ داخل‌ فر بمالید و بگذارید ۴۵دقیقه‌ بماند. سپس‌ با دستمال‌ مرطوب‌ چند بار سطوح‌ را تمیز کنید.

این‌ پاک‌ کننده‌ مواد خشک ‌شده‌ و چربی های‌ سوخته‌ را از دیواره‌ها جدا می ‌کند.

تمیز کردن‌ مایکروفر

اگر مایکروفر نیاز به‌ تمیز شدن‌ دارد، محلول‌ دو قاشق‌ غذاخوری‌ آب‌ لیموترش‌ یا بیکینگ ‌پودر در یک‌ پیمانه‌ آب‌ را مدت‌ چهار تا شش‌ دقیقه‌ در مایکروفر بجوشانید. سپس‌ با دستمال‌ دیواره‌ها را تمیز و خشک‌ کنید.

تمیز کردن‌ لوازم‌ خانگی‌

برای‌ از بین ‌بردن‌ زردی‌ لوازم‌ خانگی‌ سفید (از جمله‌ ماشین‌ لباسشویی، یخچال‌ و آبمیوه‌گیری)، محلولی‌ از نصف‌ پیمانه‌ مایع‌ سفید کننده، نصف‌ پیمانه‌ جوش‌ شیرین‌ و چهار پیمانه‌ آب‌ گرم‌ را با اسفنج‌ روی‌ سطح‌ مورد نظر بمالید. پس‌ از ده‌ دقیقه، در صورت‌ امکان‌ محل‌ را آبکشی‌ و یا با دستمال‌ مرطوب‌ تمیز کنید.

تمیز کردن‌ مبلمان‌

برای‌ شستن‌ و تمیز کردن‌ پارچه‌ مبلمان، یک‌ فنجان‌ مایع‌ ظرفشویی‌ یا رختشویی‌ را با یک‌ فنجان‌ آب‌ گرم‌ مخلوط‌ کنید و خوب‌ هم‌ بزنید تا کاملاً کف‌ کند. سپس‌ به‌ کمک‌ پارچه‌ یا برسی‌ نرم، به ‌آرامی‌ کف‌ را روی‌ قسمت‌ کوچکی‌ از مبل‌ امتحان‌ کنید. اگر رنگ‌ آن‌ قسمت‌ عوض‌ نشد و در عین‌ حال‌ تمیزتر به‌ نظر رسید، با مقدار کافی‌ از این‌ محلول‌ تمام‌ مبلمان‌ را تمیز کنید و در پایان‌ روی‌ سطوح، دستمال‌ خشک‌ بکشید.

وقتی‌ نام‌ سرکه‌ را می‌ شنویم، بی‌ اختیار آن‌ را ماده‌ای‌ خوراکی‌ تصور می ‌کنیم، اما خوب‌ است‌ بدانیم‌ سرکه‌ ماده‌ای‌ مناسب‌ و بی‌ خطر برای‌ نظافت‌ و تمیزکاری‌ هم‌ هست. امتحان‌ کنید ضرر ندارد!

نظافت‌ با سرکه!

جلادهندهِ ظروف‌ و سطوح‌ برنجی‌

برای‌ این‌ کار با پارچه ‌ای‌ آغشته‌ به‌ روغن‌ زیتون‌، سطح‌ مورد نظر را مالش‌ دهید. سپس‌ یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ نمک‌ را در یک‌ فنجان‌ سرکه‌ سفید حل‌ کنید و به‌ میزان‌ کافی‌ به‌ آن‌ آرد بیفزایید تا حالت‌ خمیری‌ پیدا کند. خمیر را با پارچه‌ ای‌ نرم‌ روی‌ سطوح‌ بکشید. سپس‌ وسیله‌ را با آب‌ بشویید و خشک‌ کنید تا برق‌ بیفتد.

این‌ روش‌ را هم‌ امتحان‌ کنید: مقداری‌ سرکه‌ خالص‌ را روی‌ سطح‌ ظرف‌ بریزید. نمک‌ را روی‌ آن‌ بپاشید و با پارچه‌ مالش‌ دهید. سپس‌ با آب‌ گرم‌ بشویید و با پارچه‌ تمیز خشک‌ کنید تا وسیله‌ جلا یابد.

در این‌ زمینه، خمیر آب‌ لیمو و جوش‌ شیرین‌ هم‌ مؤثر است؛ اما آن‌ را روی‌ سطوح‌ ظرف‌ بمالید و پنج‌ دقیقه‌ بگذارید بماند. سپس‌ با آب‌ گرم‌ بشویید و با دستمال‌ تمیز خشک‌ کنید تا ظرف‌ نو و براق‌ شود.

جلا دهندهِ ظروف‌ و وسایل‌ مسی‌

پاک ‌کردن‌ وسایل‌ مسی‌ گاهی‌ دردسرساز است. در این‌ زمینه‌ مخلوط‌ سرکه‌ و نمک‌ به‌ یاری‌ شما می‌آید. کافی‌ است‌ وسیله‌ را به‌ همراه‌ یک‌ قاشق‌ غذاخوری‌ نمک، یک‌ فنجان‌ سرکه‌ سفید و مقداری‌ آب‌ به‌ مدت‌ چند ساعت‌ در ظرفی‌ بجوشانید. سپس‌ آن‌ را با محلول‌ صابون‌ و آب‌ داغ‌ بشویید و در نهایت‌ آب‌ بکشید و خشک‌ کنید.

شیوه‌ دیگر این‌ است‌ که‌ یک ‌قاشق‌ چایخوری‌ نمک‌ را در یک‌ فنجان‌ سرکه‌ سفید حل‌ کنید و به‌ آن‌ آرد بیفزایید تا حالتی‌ خمیری‌ بیابد. خمیر را روی‌ سطوح‌ ظرف‌ بمالید و پانزده‌ دقیقه‌ تا یک ‌ساعت‌ آن‌ را کنار بگذارید. سپس‌ با آب‌ گرم‌ شیء مسی‌ را بشویید و با پارچه‌ نرم‌ و تمیز آن‌ را خشک‌ کنید تا براق‌ شود.

تمیز کنندهِ سینک‌ (ظرفشویی)

برای‌ از بین بردن‌ رسوبات‌ آب‌ از سطح‌ ظرفشویی‌ استیل،‌ هیچ‌ گاه‌ مواد شوینده‌ قوی‌ به‌ کار نبرید. بلکه‌ روزنامه‌ ای‌ را به‌ سرکه‌ سفید آغشته‌ کنید و بر سطح‌ ظرفشویی‌ مالش‌ دهید.

ازبین‌برندهِ خط‌ اتو

تا به‌ حال‌ پیش‌ آمده‌ که‌ بخواهید خط‌ اتوی‌ شلوار را عوض‌ کنید یا دم‌ پای‌ شلوار را باز کنید، اما خط‌ اتوی‌ قبلی‌ لباس‌ را نازیبا کرده‌ باشد؟ برای‌ این‌ مشکل‌ هم‌ راه‌حلی‌ وجود دارد؛ اسفنجی‌ آغشته‌ به‌ سرکه‌ سفید را روی‌ محل‌ مورد نظر بمالید تا خط‌ اتوی‌ قبلی‌ برطرف‌ شود. سپس‌ شلوار را بشویید و دوباره‌ اتو کنید.

شیشه ‌پاک‌کن‌

اگر شیشه ‌پاک ‌کن‌ شما تمام‌ شده، دست‌ نگه‌ دارید و خودتان‌ در منزل‌ به‌ روشی‌ بسیار ساده‌ آن‌ را تهیه‌ کنید. در یک‌ افشانه‌ سه‌ قاشق‌ غذاخوری‌ آمونیاک، یک‌ قاشق‌ سرکه‌ و مقداری‌ آب‌ سرد بریزید. این‌ محلول‌ را روی‌ سطح‌ شیشه‌ ای‌ مورد نظر اسپری‌ کنید و با دستمال‌ یا روزنامهِ تمیز پاک‌ کنید.

روش‌ دیگر این‌ است‌ که‌ یک ‌چهارم‌ فنجان‌ سرکه‌ را در دو لیتر آب‌ گرم‌ حل‌ کنید و با دستمال‌ آغشته‌ به‌ این‌ محلول‌ شیشه‌ را پاک‌ کنید. همچنین‌ می‌توانید محلول‌ را روی‌ سطح‌ شیشه‌ اسپری‌ کنید و با روزنامه‌ خشک‌ کنید.

پاک‌کنندهِ کاشی‌ و سرامیک‌

مخلوط‌ یک‌ چهارم‌ پیمانه‌ جوش‌ شیرین، نصف‌ پیمانه‌ سرکه‌ و یک‌ پیمانه‌ آمونیاک‌ در یک‌ سطل‌ آب‌ گرم، برای‌ پاک‌ کردن‌ و زدودن‌ رسوبات‌ و آلودگی‌ از سطح‌ کاشی‌ و سرامیک‌ فوق‌العاده‌ است.

زدایندهِ بو از لباس‌

سرکه‌ در زدودن‌ بوهای‌ بد از لباس‌ به‌ خصوص‌ بوی‌ سیگار بسیار مفید است. وان‌ را از آب‌ داغ‌ پر کنید و یک ‌لیوان‌ سرکه‌ در آن‌ بریزید. سپس‌ لباس‌ را بالای‌ آن‌ آویزان‌ کنید تا در اثر بخار حاصل، بوی‌ نامطبوع‌ از بین‌ برود. به‌ جای‌ وان‌ می ‌توان‌ از تشت‌ استفاده‌ کرد. در این‌ صورت‌ به‌ یک ‌فنجان‌ سرکه‌ نیاز است.

پاک‌کنندهِ جرم‌ و گچ‌ اتو

اتوهای‌ بخار در اثر استفاده‌ از آب های‌ سنگین‌ هر چند وقت‌ یک ‌بار گچ‌ می‌ گیرند و راه‌ عبور بخار در آنها مسدود می‌شود. برای‌ حل‌ این‌ مشکل‌ در محفظهِ آب‌ اتو سرکه‌ سفید بریزید و بعد از یک‌ شبانه ‌روز آن‌ را خالی‌ کنید. رسوبات‌ و گچ‌ داخل‌ محفظه‌ از بین‌ خواهد رفت.

تمیز کنندهِ ظروف‌ و وسایل‌ برنزی‌

اگر وسایلی‌ از جنس‌ برنز در منزل‌ دارید و برای‌ تمیز کردن‌ آنها با مشکل‌ مواجه‌ شده‌اید، نگران‌ نباشید. با تهیه‌ این‌ خمیر از این‌ مشکل‌ خلاص خواهید شد. یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ نمک‌ را در یک‌ فنجان‌ سرکه‌ سفید بریزید و به‌ آن‌ آرد کافی‌ بیفزایید تا به‌ صورت‌ خمیر درآید. خمیر را بر سطح‌ مورد نظر بمالید و پانزده‌ دقیقه‌ تا یک‌ ساعت‌ آن‌ را به‌ حال‌ خود رها کنید. سپس‌ با آب‌ گرم‌ و تمیز آن‌ را بشویید و خشک‌ کنید. این‌ فرمول‌ برای‌ تمیز کردن‌ سطوح‌ و ظروفی‌ که‌ از جنس‌ کروم‌ هستند نیز مؤثر است.

تمیزکنندهِ قهوه‌جوش‌ و کتری‌

اگر قهوه‌جوش‌ یا کتری‌ جرم‌ بسته‌ یا آلوده‌ شده، برای‌ پاک ‌کردن‌ آن‌ لازم‌ نیست‌ به‌ مواد شیمیایی‌ متوسل‌ شوید. کافی‌ است‌ مقدار مساوی‌ سرکه‌ سفید و آب‌ را با هم‌ مخلوط‌ کنید و درون‌ ظرف‌ بریزید و بگذارید بجوشد. زمان‌ لازم‌ برای‌ جوشیدن‌ محلول،‌ به‌ سختی‌ جرم‌ بستگی‌ دارد. با این‌ شیوه‌ می ‌توانید به‌ سادگی‌ از شر این‌ رسوبات‌ نجات‌ یابید.

تمیز کنندهِ وان‌ حمام‌

اگر سطح‌ وان‌ حمام‌ جرم‌ گرفته‌ و پاک‌ کردنش‌ دردسر دارد و از محلول های‌ شیمیایی‌ هم‌ نمی ‌توانید استفاده‌ کنید، این‌ روش‌ را به‌ کار بگیرید؛ مقداری‌ سرکه‌ روی‌ اسفنج‌ بریزید و با آن‌ محل‌ مورد نظر را مالش‌ دهید. سپس‌ پودر جوش‌ شیرین‌ را روی‌ سطح‌ بریزید و با اسفنجی‌ مرطوب‌ بمالید. در پایان‌ آن‌ را با آب‌ تمیز بشویید تا به‌ نتیجه‌ دلخواه‌ برسید.

تمیز کنندهِ دیوار

برای‌ تمیز کردن‌ دیوارهای‌ رنگ ‌شدهِ منزل، ترکیب‌ نصف‌ پیمانه‌ آمونیاک، یک‌ چهارم‌ پیمانه‌ سرکه‌ سفید و یک‌ چهارم‌ پیمانه‌ جوش‌ شیرین‌ در یک‌ سطل‌ آب‌ گرم‌ را امتحان‌ کنید (منظور دیوارهایی‌ با رنگ‌ پلاستیک‌ یا رنگ‌ روغن‌ است). این‌ تمیز کنندهِ ارزان‌ و قوی‌ دیوارها را تمیز و براق‌ خواهد کرد.

حفظ‌ کنندهِ رنگ‌ لباس های‌ تیره‌

کمتر کدبانویی‌ است‌ که‌ برای‌ شستن‌ لباس های‌ تیره‌رنگ‌ مشکل‌ نداشته‌ باشد. این‌ لباس ها در حین‌ شستشو رنگ‌ زیادی‌ از دست‌ می ‌دهند و لباس‌ بور و کدر می‌ شود. توصیه‌ می‌ کنیم‌ ابتدا لباس‌ تیره‌ (مقنعه، مانتو، چادر و…) را حدود بیست‌ دقیقه‌ در ظرفی‌ حاوی‌ آب‌ و یک‌ فنجان‌ سرکه‌ سفید بخیسانید. سپس‌ با ماده‌ شوینده‌ سبک‌ مثل‌ شامپو یا مایع‌ لباسشویی‌ آن‌ را بشویید و آب‌ بکشید. سرکه‌ سفید مانع‌ از دست ‌رفتن‌ رنگ‌ لباس‌ و در ضمن‌ باعث‌ براق‌ ترشدن‌ لباس‌ می ‌شود.

دنیای مورچگان!

از وجود بی ‌شمار مورچه‌ در خانه‌ رنج‌ می ‌برید؟ به‌ در و دیوار، کابینت‌ و همه‌ جای‌ خانه‌ مورچه‌ آویزان‌ است؟ شب ها از دست‌ آنها آرامش‌ ندارید؟ نگران‌ نباشید! کافی‌ است‌ مقدار مساوی‌ سرکه‌ و آب‌ را با هم‌ مخلوط‌ کنید و کابینت‌ها، کف‌ و هر جایی‌ را که‌ امکان‌ داشت، با این‌ محلول‌ بشویید تا مورچه‌ها از منزل‌ شما دور شوند. برای‌ این‌ منظور، قرار دادن‌ زغال‌ خشک‌ یا تکه‌ ای‌ لیموترش‌ در محل‌ زندگی‌ آنها نیز مؤثر است.

نرم‌ نگه ‌دارندهِ پتو

نرم‌ و پرزدار نگه‌ داشتن‌ پتوهای‌ پشمی‌ و کتانی‌ پس‌ از شستشو همیشه‌ برای‌ خانم ها دغدغه ‌آفرین‌ است؛ مشکلی‌ که‌ با اضافه ‌کردن‌ دو فنجان‌ سرکه‌ سفید به‌ آب‌ مورد استفاده‌ برای‌ شستشو تا حد زیادی‌ برطرف‌ می ‌شود. البته‌ به‌ یاد داشته‌ باشید هرگز ماده‌ شویندهِ بخاردار و سرکه‌ را با هم‌ به‌ آب‌ نیفزایید؛ زیرا گازی‌ خطرناک‌ از آن‌ متصاعد خواهد شد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. melika khorsan گفت:

  dige in ghesmato jam konin

 2. melika khorsan گفت:

  albate bebakhshid dekhalat mikonam nazar dadam to ro khoda narahat nashido!!!!