بانوی پارسی
۰

توجه به کفپوش و فرش

برای خانه تکانی آماده شویم

 

سرامیک‌

امروزه‌ بسیاری‌ از منازل‌ را با سرامیک‌ کفپوش‌ می ‌کنند. کفپوش‌های‌ سرامیک‌ در اندازه‌ها، طرح‌ها، رنگ‌ها و قیمت‌های‌ گوناگون‌ در بازار موجودند. تمیز کردن‌ سرامیک‌ نسبتاً آسان‌ است‌ و البته‌ نباید زیبایی‌ آن‌ را نیز فراموش‌ کرد. با رعایت‌ نکاتی‌ می‌ توان‌ بر عمر کفپوش‌ سرامیک‌ افزود:

– برای‌ دوام‌ و حفظ‌ زیبایی‌ سرامیک‌ها بهتر است‌ آنها را به‌ طور مرتب‌ با اسفنجِ مرطوب‌ تمیز کنید و بعد با استفاده‌ از پارچه‌ ای‌ نرم‌ یا اسفنجی‌ خشک، رطوبت‌ آنها را بگیرید. چنانچه‌ به‌ طور مرتب‌ سرامیک‌ها را تمیز کنید، از تجمع‌ لکه‌ها و به‌ وجود آمدن‌ لکه‌های‌ پایداری‌ که‌ به ‌سختی‌ پاک‌ می ‌شوند، جلوگیری‌ خواهید کرد.

 

هر گاه متوجه‌ شدید خطوط‌ میان‌ سرامیک‌ها کدر و بد رنگ‌ شده‌ است، مقدار کمی‌ ماده‌ شوینده‌ به‌ یک‌ لیتر آب‌ بیفزایید. سپس‌ با استفاده‌ از اسفنجِ آغشته‌ به‌ این‌ محلول، با دقت‌ خطوط‌ سرامیک‌ها را پاک‌ کنید تا لکه‌ها و نیز مواد زایدی‌ که‌ در این‌ خطوط‌ جمع‌ شده‌ از بین‌ بروند و سرامیک‌ها جلای‌ خود را بازیابند. پس‌ از تمیز کردن‌ خطوط‌ میان‌ سرامیک‌ها، با استفاده‌ از همان‌ محلول‌ یا حتی‌ آب‌ خالص‌ سطح‌ سرامیک‌ها را تمیز کنید. مراقب‌ باشید که‌ از مواد شوینده‌ غلیظ‌ و قوی‌ برای‌ سرامیک‌ استفاده‌ نکنید، زیرا ممکن‌ است‌ روی‌ سطح‌ آنها خط‌ بیفتد و آسیب‌ جدی‌ ببینند(همیشه‌ پیش‌ از استفاده‌ از هر نوع‌ ماده‌ پاک‌ کننده، برچسب‌ روی‌ آن‌ را مطالعه‌ کنید تا با اطمینان‌ کافی‌ آن‌ را به‌ کار ببرید).

 

– چنانچه‌ سرامیک‌ها باز هم‌ تمیز و شفاف‌ نشد، مقداری‌ ماده‌ سفید کننده‌ را با آب‌ مخلوط‌ کنید (البته‌ حتماً پیش‌ از استفاده‌ از این‌ محلول، هواکش‌ را روشن‌ یا حداقل‌ پنجره‌ای‌ را باز کنید و برای‌ جلوگیری‌ از ایجاد هرگونه‌ حساسیت، دستکش‌ بپوشید). محلول‌ را حدود بیست‌ دقیقه‌ کنار بگذارید. سپس‌ با استفاده‌ از اسفنج‌ به‌ تدریج‌ همه‌ قسمت‌ها را با آن‌ بپوشانید. حدود ده‌ تا بیست‌ دقیقه‌ بعد، تمام‌ قسمت‌ها را به‌ طور کامل‌ با دستمال‌ خیس‌ پاک‌ کنید. برای‌ از بین‌ بردن‌ اثر ماده‌ سفید کننده، در مرحله‌ بعد از یک‌ ماده‌ شوینده‌ ملایم‌ استفاده‌ کنید و دوباره‌ تمام‌ کف‌ را با دستمال‌ خیس‌ پاک‌ کنید. سپس‌ همه‌ بخش‌ها را با پارچه ‌ای‌ نرم‌ خشک‌ کنید.

 

– بهتر است‌ برای‌ تمیز کردن‌ هر نوع‌ کفپوش، کار را از قسمت‌ انتهایی‌ سالن‌ یا اتاق‌ (جایی‌ که‌ از در و راهرو دور است) شروع‌ کنید. تکه ‌تکه‌ کف‌ را تمیز کنید و جلو بیایید تا به‌ در نزدیک‌ شوید. به‌ این‌ ترتیب، شما پایتان‌ را روی‌ قسمت‌های‌ تمیز شده‌ نمی‌ گذارید و از دوباره‌ کاری‌ جلوگیری‌ می‌ شود.

 

www.FunRoz.Com | برای خانه تكانی آماده شویم

 

فرش‌

 

برای‌ نگهداری‌ هرچه‌ بهتر فرش‌ها به‌ این‌ نکات‌ توجه‌ کنید:

 

– هرگاه‌ لکه‌ ای‌ روی‌ فرش‌ به‌ وجود آمد، بلافاصله‌ برای‌ برطرف‌ کردن‌ آن‌ اقدام‌ کنید تا لکه‌ روی‌ آن‌ باقی‌ نماند.

 

– برای‌ پاک‌ کردن‌ لکه‌های‌ قهوه، چای‌ و مواد رنگی‌ نظیر آب‌ انگور، ابتدا برای‌ جلوگیری‌ از نفوذ بیشتر مادهِ ریخته ‌شده، با حوله‌ کاغذی‌ یا دستمال‌ کاغذی‌ به‌ آرامی‌ رطوبت‌ محل‌ مورد نظر را بگیرید. سپس‌ مقداری‌ آب‌ معدنی‌ یا سودا روی‌ آن‌ بریزید و پس‌ از چند دقیقه، محل‌ را با دستمال‌ پاک‌ کنید. آن‌ قدر این‌ کار را تکرار کنید تا هیچ‌ اثری‌ از لکه‌ بر فرش‌ بر جای‌ نماند.

 

– برای‌ رفع‌ لکه‌ مواد چرب‌ از جمله‌ مداد شمعی‌ و موادی‌ همچون‌ قیر ابتدا مقداری‌ حلال‌ غیرچرب‌ که‌ زود خشک‌ نمی ‌شود بر مقداری‌ پنبهِ مرطوب‌ بریزید و آن‌ را آرام‌ روی‌ لکه‌ قرار دهید. به‌ این‌ ترتیب‌ مقداری‌ از ذرات‌ جذب‌ پنبه‌ و حلال‌ روی‌ آن‌ می ‌شود. این‌ کار را آن‌ قدر تکرار کنید تا تمام‌ لکه‌ از بین‌ برود. سپس‌ محل‌ را با پارچه‌ مرطوب‌ و تمیز پاک‌ کنید.

 

– برای‌ رفع‌ لکه‌ کاکائو، چسب‌ و بستنی، ابتدا به‌ آرامی‌ اطراف‌ محل‌ مورد نظر را جمع‌ کنید تا لکه‌ بیشتر پخش‌ نشود. سپس‌ یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ مایع‌ ظرفشویی‌ را در یک‌ فنجان‌ آب‌ حل‌ کنید و این‌ محلول‌ را با پنبه‌ یا دستمالی‌ نرم‌ و تمیز روی‌ محل‌ قرار دهید و بدون‌ این‌ که‌ محل‌ لکه‌ را بمالید، به‌ آرامی‌ آن‌ را تمیز کنید. چنانچه‌ چند بار این‌ عمل‌ را تکرار کنید، اثر ماده‌ ریخته‌ شده‌ به‌ طور کامل‌ از بین‌ می‌ رود. سپس‌ محل‌ مورد نظر را با دستمال‌ مرطوب‌ تمیز کنید.

 

– برای‌ برطرف ‌کردن‌ لکه‌ شمع‌ روی‌ فرش، ابتدا تا حد امکان‌ شمع‌ ریخته‌ شده‌ را با دستمال‌ بردارید. محل‌ مورد نظر را به‌ طور کامل‌ با کاغذ قهوه‌ای‌ یا کاغذ خشک‌ کن‌ بپوشانید. سپس‌ اتوی‌ گرم‌ را روی‌ کاغذ بکشید. این‌ عمل‌ را چند بار تکرار کنید تا لک‌ برطرف‌ شود.

 

– برای‌ رفع‌ لکه‌های‌ قدیمی‌ بر جای ‌مانده‌ روی‌ فرش‌ که‌ احتمالاً هنگام‌ لک‌ شدن‌ متوجه‌ آن‌ نشده‌اید، مقداری‌ کف‌ خمیر ریش‌ روی‌ محل‌ لک‌ بریزید. سپس‌ محل‌ را با پارچه ‌ای‌ مرطوب‌ بمالید و بعد آن‌ را با دستمالِ خشک‌ تمیز کنید. محل‌ لک‌ را با پارچه‌ تمیزی‌ بپوشانید و جسم‌ سنگینی‌ مثل‌ کتاب‌ روی‌ آن‌ قرار دهید. هرگاه‌ پارچه‌ مرطوب‌ شد، آن‌ را عوض‌ کنید تا پس‌ از گذشت‌ مدتی، رطوبت‌ فرش‌ از بین‌ برود.

 

– برای‌ تمیز کردن‌ فرش‌ با شامپو، ابتدا تمام‌ سطح‌ فرش‌ را با جاروبرقی‌ تمیز کنید تا گرد و غبار آن‌ گرفته‌ شود. سپس‌ از شامپوی‌ فرش‌ استفاده‌ کنید.

 

www.FunRoz.Com | برای خانه تكانی آماده شویم

 

پارچه‌های‌ قدیمی‌

 

بسیاری‌ از خانم‌ها پارچه‌ها و رومیزی‌های‌ قدیمی دارند که‌ برای‌ تمیز کردن‌ آنها دچار مشکل‌ می‌ شوند. شستشوی‌ چنین‌ پارچه‌هایی‌ در ماشین‌ لباسشویی‌ اصلاً عاقلانه‌ نیست. به‌علاوه گاه‌ لازم‌ نیست‌ برای‌ حفظ‌ و تمیز کردن‌ آنها هزینه‌ ای‌ بپردازید. خودتان‌ می ‌توانید به ‌راحتی‌ از عهده‌ نگهداری‌ و تمیز کردن‌ وسایل‌ و پارچه‌های‌ باارزش‌ برآیید.

 

برای‌ این‌ کار به‌ نکاتی‌ که‌ در ادامه‌ می ‌آید توجه‌ کنید:

 

– پارچه‌ مورد نظر را به‌ شکل‌ مربع‌ یا مثلث‌ تا کنید و به‌ حدی‌ آن‌ را کوچک‌ کنید که‌ وقتی‌ پارچه‌ را خیس‌ کردید، قادر به‌ حمل‌ آن‌ در دستان‌ خود باشید. سپس‌ با نخی‌ که‌ با جنس‌ و رنگ‌ پارچه‌ همخوانی‌ داشته‌ باشد، لایه‌های‌ پارچه‌ را با دقت‌ و احتیاط‌ به‌ هم‌ کوک‌ بزنید. حتماً دقت‌ کنید که‌ نخ‌ مورد استفاده‌ رنگ‌ پس‌ ندهد.

 

– اگر پارچه‌ قدری‌ ضخیم‌ است، شب‌ آن‌ را در محلول‌ پودر صابون‌ و آب‌ گرم‌ خیس‌ کنید (بیش‌ از این‌ که‌ آن‌ را در محلول‌ قرار دهید، مطمئن‌ شوید که‌ خرده‌های‌ صابون‌ به‌ طور کامل‌ در آب‌ حل‌ شده‌ باشد). روز بعد محلول‌ را به‌ طور کامل‌ خالی‌ کنید و پارچه‌ تاخورده‌ را با دقت‌ در ته‌ تشت‌ فشار دهید. ظرف‌ را دوباره‌ با آب‌ ولرم‌ یا سرد پر کنید و پارچه‌ را آرام ‌آرام‌ آبکشی‌ کنید. هر بار مراقب‌ باشید تا پارچه‌ صاف‌ باقی‌ بماند. آن‌ قدر این‌ عمل‌ را تکرار کنید تا همه‌ مواد صابونی‌ از پارچه‌ بیرون‌ برود. هرگاه‌ مطمئن‌ شدید که‌ دیگر در پارچه‌ اثری‌ از محلول‌ صابون‌ نیست، با دست‌ تا حد امکان‌ آب‌ اضافی‌ پارچه‌ را بگیرید. البته‌ اصلاً پارچه‌ را نچلانید و باز هم‌ آن‌ را صاف‌ نگه‌ دارید. سپس‌ آرام ‌آرام‌ کوک‌های‌ دوخته‌ شده‌ را بشکافید و پارچه‌ را همان‌ طور صاف‌ روی‌ حوله‌ ای‌ قرار دهید تا خشک‌ شود. می‌ توانید آن‌ را در هوای‌ آزاد خشک‌ کنید، اما مراقب‌ باشید که‌ در معرض‌ نور خورشید نباشد.

 

– برای‌ شستن‌ پرده‌های‌ توری‌ که‌ به‌ مرور زمان‌ در معرض‌ نور خورشید مقاومت‌ خود را از دست‌ داده‌ و نازک‌ شده‌اند نیز می‌ توانید از همین‌ روش‌ استفاده‌ کنید. با این‌ تفاوت‌ که‌ پیش‌ از آبکشی‌ آخر، چند قاشق‌ نمک‌ در آب‌ بریزید تا پارچه‌ صاف‌ و شق‌ و رق‌ باقی‌ بماند و کمتر چروک‌ شود.

 

– اگر می‌خواهید پارچه‌ قدیمی‌ و باارزشی‌ را اتو کنید، بهتر است‌ زمانی‌ که‌ هنوز خیس‌ است‌ این‌ کار را انجام‌ دهید. پارچه‌ باید نه‌ خیس‌ خیس‌ و نه‌ مرطوب‌ باشد؛ بلکه‌ باید کمی‌ آبدار باشد.

 

www.FunRoz.Com | برای خانه تكانی آماده شویم

 

ملافه‌

 

ملافه‌های‌ سفید به‌ مرور زمان‌ سفیدی‌ خود را از دست‌ می ‌دهند و کم ‌کم‌ زرد می‌ شوند، به‌ گونه ‌ای‌ که‌ حتی‌ در مواقعی‌ شستشوی‌ آنها هم‌ بی ‌فایده‌ به‌ نظر می ‌رسد و سفیدی‌ اولیه‌ را به‌ آنها باز نمی‌ گرداند. اما با توجه‌ به‌ نکاتی‌ می‌ توانید بر عمر و زیبایی‌ ملافه‌های‌ سفید بیفزایید:

 

– ملافه‌های‌ کتانی‌ را به‌ طور جداگانه‌ با مواد پاک‌ کننده‌ معمولی‌ در آب‌ گرم‌ بشویید و برای‌ شستشوی‌ آنها کمتر از حد معمول‌ مواد پاک‌ کننده‌ استفاده‌ کنید. در این‌ صورت‌ ملافه‌ها مدت‌ بیشتری‌ سفید می ‌مانند.

 

– نور خورشید برای‌ از بین ‌بردن‌ هرگونه‌ میکروب‌ برجای ‌مانده‌ بسیار مناسب‌ است. بهتر است‌ ملافه‌ها را در معرض‌ نور خورشید خشک‌ کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *